dwyerschedule
Mount Sinai High School Cross Country, Winter and Spring Track Schedules
http://www.mtsinai.k12.ny.us
D18P18 Sat 4/2/2022    Longwood Invitational @ Longwood HS Times Start 2:00pm  Bus 12:30pm  We will board the bus at 12:25pm.  Be at school by 12:20pm

RUNNING EVENTS                           FIELD EVENTS
DMR (1200-400-800-1600)               SHOT PUT OVER 30’
100m HURDLES                                DISCUS UNDER 70’
1500m METER RUN                           LONG JUMP OVER 15’ (Pit #1)
100m METER RUN                            LONG JUMP UNDER 15’ (Pit #2)
400m METER RUN                            POLE VAULT (OVER 7’)
800m METER RUN                            TRIPLE JUMP OVER 30’ (Pit #1)
400m INTERMEDIATE HURDLES         TRIPLE JUMP UNDER 30’ (Pit #2)
200m METER RUN                             HJ START 4’, 2” TO 5 THEN 1”
3000m METER RUN                           DISCUS OVER 70’
4X800m METER RELAY                      SHOT PUT UNDER 30’
4X100m METER RELAY
4X400m METER RELAY
SPRINT MEDLEY RELAY (400-200-200-800)
ATHLETES CAN COMPETE IN: 2 TRACK & 1 RELAY; 2 TRACK, 1 FIELD AND A RELAY, OR 2 FIELD AND A RELAY
LABELS AND VERBAL SEEDING NEEDED FOR ALL RUNNING EVENTS.
FIELD EVENT ATHLETES SHOULD HAVE A LABEL ON A 3X5” INDEX CARD.


Honoring Mr. Richard J Panker
FINAL TIME SCHEDULE WILL BE POSTED WITH ENTRIES
Order of Events (Girls followed by Boys)
4:00 55m Hurdles Trials 6 to final-heat winners plus next fastest times)
4:20 55m Dash Trials (6 to final-heat winners plus next fastest times)
4:45 “Coach Bob Higgins” 1000m Run
5:05 55m Dash Finals
5:15 55m Hurdles Finals
5:25 600m Run
5:45 1500m Race Walk
6:00 300m Dash
6:20 1500m/1600m Run
6:40 Fr/Soph 300m Dash
7:00 Fr/Soph 1600/1500m Run
7:20 4 x 200m Relay
7:35 “Coach Richard Panker” 4 x 400m Relay
7:50 4 x 800m Relay
Field Events
2:00 Boys Weight Throw (Top 6 to final)
3:15 Girls Weight Throw (Top 6 to final)
4:00 Girls Long Jump (Top 3 to final)
5:10 Boys Long Jump (Top 3 to final)
6:20 Girls Triple Jump (Top 3 to final)
7:30 Boys Triple Jump (Top 3 to final)
4:00 Mr. Fred McGee Boys Pole Vault
5:30 Girls Pole Vault
4:00 “Coach Charles Bell” Boys High Jump
6:00 Girls High Jump
4:30 Girls Shot Put (Top 6 to final)
6:30 Boys Shot Put (Top 6 to final)

You may wear 1/4 inch spikes with ANY bottoms, rubber or plastic!
Sunday 2/6/2022 2:00 PM - 6:00 PM Small School championships Bus Departs 12:00PM
Be on bus at 11:55am for a noon departure!  Please confirm events. 
Top 24 get in for each event!
Section XI Team Championships Girls Small School
Sunday - February 6, 2022 (2:00pm – 6:00 pm) Meet Director: Vin Ungaro
2:00 PM Clerking of Running events TJ followed by LJ, HJ, SP
2:10 PM 55 Meter Hurdles - 6 fastest advance to finals Trials
2:20 PM 55 Meter Dash - 6 fastest advance to finals Trials
2:30 PM 3000 Meter Run - 2 Sections – Seeded first Final
3:00 PM 55 Meter Hurdles Final
3:10 PM 55 Meter Dash Final
3:15 PM 1000 Meter Run Final
3:30 PM 1500m Walk – Seeded Section
3:45 PM 300 Meter Dash - 3 heats picking 2 Trials
4:00 PM 600 Meter Run Final
4:10 PM 1500 Meter Run - 2 Sections – Seeded first Final
4:30 PM 300 Meter Dash Final
4:35 PM 1500 Meter Walk - Unseeded Section Final
4:50 PM 4 x 800 Meter Relay Final
5:10 PM 4 x 400 Meter Relay Final
5:35 PM 4 x 200 Meter Relay Final


Link for All Track Meets at SCCC
https://www.youtube.com/channel/UCO10UsUMam6uWf7cC3XqKCw/videos

For this meet, athletes are allowed to enter 2 events.  Please list your name with events you would like to participate in on the entry sheet that I have at practice.  We will need to confirm relays by Thursday!
For example-Kate Del Gandio 55mHH and 55mDash
Art Mitchell Memorial Track & Field Meet Sunday, January 30, 2022
Entries are due on MileSplit by 9:00pm on Friday 1/28/2022
Large Schools 9:00 AM – 1:00 PM Meet Director: Tom Youngs
Small Schools 1:00 PM – 5:00 PM Meet Director: Vin Ungaro
· Athletes may only compete in two events (relays count as an event).
· Freshmen will compete first, followed by Sophomore and Open.
· All relay teams are combined. (Only Open Division)
· A school is only permitted three relay teams per event.
· All events are final on time.
· Medals for the first three in each event.
Order of Events:
3000m Run 3 Sections - (Coaches should count their competitor’s laps)
55m Dash FAT – Frosh 6 heats– Soph 6 heats – Open 12 heats
1000m Run 2 Sections for each class
600m Run Frosh 4 – Soph 4 – Open 6
55m Hurdles All
1500m Run 2 Sections for each class
300m Dash 6 sections for each class
1500m Walk 3 sections
4 x 400m 6 races
4 x 200m 6 races
4 x 800m 2 sections
High Jump 4’ – 4’3” – 4’6” – 4’8” – 4’10” – 5’ Combined/separated for medals
Long Jump One measurement under 12’ for the Long Jump
Triple Jump One Measurement under 25’ for the Triple Jump
Shot Put One measurement under 15’ for the Shot Put

Youtube Link for All Track Meets at SCCC
https://www.youtube.com/channel/UCO10UsUMam6uWf7cC3XqKCw/videos

2021-22 WINTER TRACK SCHEDULES-Details will be updated as they are received.  ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood.  Additional Locations may be added. 
Girls Winter Track Schedule as of 11/22/21
Sunday 12/5/2021 Crossover A  9:00 AM - 11:45 AM Bus 7:20AM on Bus at 7:15AM
Saturday 12/11/2021 Crossover B 2:30 PM – 5:15 PM Bus 1:00PM
Sunday 12/19/2021 Crossover C 5:15 PM – 8:00 PM Bus 3:45PM
Thursday 1/6/2022 Jim Howard Meet Small School 5:00 PM - 9:00 PM Bus 3:30PM
Sunday 1/9/2022 Crossover D 11:45 AM - 2:30 PM Bus 10:15AM
Saturday 1/15/2022 Zeitler Relays Leagues 3,4,5 1:30 PM - 6:30 PM Bus 12:00PM
Saturday 1/22/2022 9:00 AM - 7:00 PM League 4 Championship 2:00 PM – 4:30 PM Bus 12:00PM
Sunday 1/30/2022 1:00 PM - 5:00 PM Art Mitchell Meet Small schools Bus 11:30AM
Sunday 2/6/2022 2:00 PM - 6:00 PM Small School championships Bus 12:00PM
Monday 2/14/2022 5:00 PM - 9:00 PM State Qualifier Meet Bus 3:15PM
Saturday 3/5/22 State Meet at Ocean Breeze Staten Island

Just Out Spring Track Dual Meet Schedule Please put in your Calendar NOW!  There will probably be some changes before we begin the season!
Spring Track Schedule as of 11/7/21 updated 1/13/22
Tue 3/29/2022 Mt Sinai @ Elwood/J Glenn Elwood John Glenn High School 5:00 PM
Mon 4/4/2022 Hampton Bays @ Mt Sinai  Mount Sinai High School 4:30 PM
Tue 4/12/2022 Mt Sinai @ Wyandanch Wyandanch Memorial High School 4:45 PM
Fri 4/22/2022     Joe Brandi Relays @Connequot HS 9:30AM Start 7:40AM BUS
Sat 4/23/2022    Joe Brandi Relays @Connequot HS 9:30AM Start 7:40AM BUS
Tue 4/26/2022 Miller Place @ Mt Sinai Mount Sinai High School 4:30 PM
Mon 5/2/2022 Mt Sinai @ Bayport-Blue Pt Bayport Blue Point High School 5:00 PM
Wed 5/11/2022 Shoreham WR @ Mt Sinai Mount Sinai High School 4:30 PM

Possible Invitationals

JOE BRANDI RELAYS 2022 High School Girls Meet
Friday and Saturday, April 22nd and 23rd Connetquot HS
Friday Individual Events: Every team can enter up to a MAXIMUM of 4 athletes per Friday
event. The events on Friday MUST be pre-seeded on Mile Split NY by 7pm, April 20th. The time schedule is approximate. We will run ahead if possible.
9:30 am Pentathlon Hurdles
9:45 100 Hurdles trials
10:00 1500
10:25 100 trials
10:30 Pentathlon Long Jump
10:55 1500 Racewalk
11:20 400
11:50 100 Hurdles final
11:55 100 final
12:00 Pentathlon High Jump
12:00 800
12:20 3000
12:35 200
Saturday Events:
Track Events                                        Field Events
9:30 2 x 400 Hurdles                           9:30 2 x Long Jump (3 team max)
9:55 4 x 1600                                     TBA 2 x Triple Jump (3 team max)
10:30 4 x 100                                     9:30 2 x High Jump
11:00 2 x 800 Walk                             9:30 2 x Shot Put (Pentathlon shot first)
11:20 Mile Medley (400-200-200-800) 9:30 2 x Discus
12:00 4 x 400                                    9:30 2 x Pole Vault
12:30 Shuttle Hurdles (4-girl)
12:45 2 x 2000 Steeplechase
1:20 Pentathlon 800
1:25 4 x 200
1:50 Swedish Medley (100-200-300-400)
2:05 4 x 800
2:40 Sprint Medley (100-100-200-400)
3:00 Distance Medley (1200-400-800-1600)





Saturday 1/15/2022 Zeitler Relays Leagues 3,4,5 1:30 PM - 6:30 PM Bus 11:50AM on Bus 11:45AM
ZEITLER RELAYS Saturday - January 15, 2022 1:30 PM - 6:30 PM Leagues 3 – 4 – 5
Order of Events Athletes are only permitted two events
Distance Medley Relay Only one team per school (1200-400-800-1600)
Sprint Medley Relay Only one team per school (400-200-200-800)
4 x 800m Relay
4 x 200m Relay
55m Hurdle Relay (3 Person- Run as “OPEN” Event and 3 times will be added)
4 x 400m Relay
1500m Walk Relay (2 person) Coaches will add the 2 times and hand in at finish
High Jump (2 person) Combined Leagues à 4’ , 4’3”, 4’6”, 4’8”, 4’10” and then 1” thereafter.
Shot Put (2 person) League 5, followed by League 4, followed by League 3
Long Jump (2 person) League 3, followed by League 4, followed by League 5
Rakers – (3) Bellport, (4) Islip, (5) Center Moriches
Triple Jump (2 person) League 5, followed by League 3, followed by League 4
Rakers – (3) West Islip, (4) Sayville, (5) Hampton Bays

Saturday 1/22/2022 9:00 AM - 7:00 PM League 4 Championship 2:00 PM – 4:30 PM Bus 12:00PM
1. Schools may enter three athletes in each individual event.
2. Each school is allowed only one relay team per event in the 800, 1600, & 3200m relays.
3. Athletes can compete in a maximum of three events.
4. An athlete may compete in an event in which they do NOT have a seed time. They cannot, however,
compete in the seeded section of that event.
5. 55m Hurdles & 55m Dash: Preferred Lanes (3-4-2-5-1-6) Blocks can be used in both trials and finals.
· Top 24 athletes will be seeded and can advance. All ties that cannot be broken during the seeding meeting that create more than 24 entries will not compete.
· Six fastest times advance to finals.
· Seeding of heats → Lane 1 thru lane 6 (9-5-1-4-8-12),(10-6-2-3-7-11),(17-15-13-14-16-18),(23-21-19-20-22-24)
6. In races run as finals, seeded sections will run last.
7. Shot Put - 3 throws, 7 to the final
8. High Jump - 4' - 4'3” - 4'6" - 4'8" to 4'10" then 1" thereafter
9. Triple Jump then Long Jump - 3 jumps (no finals due to time)
Order of Events
3000m Run Final
55 Dash (6 fastest advance to finals) Trials
1000m Run Final
55m Dash Final
55m High Hurdles (6 fastest advance to finals) Trials
600m Run Final
55m High Hurdles Final
1500m Run Final
300m Dash Final
1500m Walk Final
4 x 400m Final
4 x 200m Final
4 x 800m Final

Sat 9/11/2021 Jim Smith Invitational @ Port Jefferson Sunken Meadow State Park Starts at 9:30 AM Bus departs at 7:30 AM,  Be ready to go and on the bus by 7:25AM
Saturday, September 11, 2021 Port Jefferson High School will conduct the Thirty Third
Annual Jim Smith Memorial Cross Country Meet. The meet will be held at Sunken
Meadow State Park, Kings Park, New York. The first event will be at 9:30 A.M.
A team will consist of three to five runners. The first three runners will score. The fourth
runner will break ties.  The races are as follows:
Freshman Girls 9:30 A.M. 1.5miles
Freshman Boys 9:45 A.M. 1.5miles
Sophomore Girls 10:00 A.M. 5000m
Sophomore Boys 10:30 A.M. 5000m
Junior Girls 10:55 A.M. 5000m
Junior Boys 11:25 A.M. 5000m
Senior Girls 11:55 A.M. 5000m
Senior Boys 12:20 P.M. 5000m
Awards are as follows:
Individuals: T-shirts to the first 25 finishers in each race. Trophy for the fastest time of
the day in the 5000m races for both a boy and girl. Medals to top three
finishers in each race. Teams: Trophies for first three team places in all races. Medals to 1st, 2nd and 3rd place teams in each race.


Sat 9/18/2021 Bob Pratt Invitational @ Smithtown Sunken Meadow State Park Starts at 9:00 AM Bus departs at 7:15 AM, Be ready to go and on the bus by 7:10AM
Bob Pratt Invitational Hosted by Smithtown High School
Saturday, September 18, 2021 Sunken Meadow State Park Kings Park, New York
Race Order:
9:00 Boys' Novice 5K (Moat, ½ Snake, Picnic, College, Moat, no Cardiac)
9:30 Girls' Novice 5K  (Moat, ½ Snake, Picnic, College, Moat, no Cardiac)
10:00 Boys' Varsity Blue (Championship 5K course- full Snake and Cardiac)
10:30 Girls' Varsity Blue (Championship 5K course- full Snake and Cardiac)
11:00 Boys' Varsity Red (Championship 5K course- full Snake and Cardiac)
11:30 Girls' Varsity Red (Championship 5K course- full Snake and Cardiac)
12:00 Boys' JV (Championship 5K course- full Snake and Cardiac)
12:30 Girls' JV (Championship 5K course- full Snake and Cardiac)
1:00 Boys' Frosh 1.47 (Bridge-Snake-Moat)
1:15 Girls' Frosh 1.47 (Bridge-Snake-Moat)
Individual Awards: Dri-fit shirt to top 15 finishers in all races
Special Trophies:  Fastest overall 5K time of the day and fastest overall fifth runner of the day Team Awards: Trophies to top 3 teams in Varsity races, top team in JV and frosh races

Sat 9/25/2021 Invitational @ Suffolk Coaches Invitational Sunken Meadow State Park
Starts at 9:00 AM Bus departs at 7:15 AM, Be ready to go and on the bus by 7:10AM
RACE SCHEDULE: ( MEET DIRECTOR CAN ADD OR ELIMINATE RACES BASED ON ENTRIES)
9:00 BILL GERHARDT BOYS VARSITY “B” RACE 5000M
9:25 PAUL KORETZKI GIRLS VARSITY “B” RACE 5000M
9:55 FRANK LA BIANCA BOYS VARSITY “A” RACE 5000M
10:20 LARRY HOEFFNER GIRLS VARSITY “A” RACE 5000M
10:50 HARRY SCHNEIDER BOYS SOPHOMORE RACE 5000M
11:15 KURT PASLER BOYS JUNIOR VARSITY RACE 5000M
11:40 CYNTHIA QUINN GIRLS JUNIOR VARSITY RACE 5000M
12:10 VINNY ABRAMS BOYS FROSH “A” RACE 1.5 MILES
12:25 TOM PUTNAM BOYS FROSH “B” RACE 1.5 MILES
12:40 JIM GILHOOLEY GIRLS FROSH “A” RACE 1.5 MILES
12:55 BILL SHELLEY GIRLS FROSH “B” RACE 1.5 MILES

Due to a new policy at Sunken Meadow State Park, races cannot start until ALL
athletes are off the course from the previous race. That being the case, runners
that do not enter the Mouse Hole before the 26-minute mark for the 5K course will
not be allow enter the Moat to complete the race. Athletes will be given their time
to that point, which is approximately 2.5miles.
9:00am Boys Varsity “B” Race (5000m) In Here
9:30am Girls Varsity “B” Race (5000m) In Here
10:00am Boys Varsity “A” Race (5000m)
10:30am Girls Varsity “A” Race (5000m)
11:00am Boys Sophomore Race (5000m) In Here
11:30am Boys JV Race (5000m) In Here
12:00 noon Girl JV Race (5000m) In Here
12:30pm Boys Frosh “A” Race (1.5 miles)
12:45pm Boys Frosh “B” Race (1.5 miles) In Here
1:00pm Girls Frosh “A” Race (1.5 miles) In Here  All girls Frosh together here.
1:15pm Girls Frosh “B” Race (1.5 miles)

Suffolk County Track Officials Association Cross Country Invitational Saturday, October 9, 2021 AWARDS: Long sleeve tee shirts to the top 10 finishers in each Varsity race. Medals to the top 25 finishers in each Varsity race. Medals to the top 20 finishers in all other races. Ribbons to all other finishers. Team plaques to the top three teams in each Varsity race. First place plaques in JV & Frosh.
TIME SCHEDULE:
Girls JV 10:00            Boys Frosh 11:25
Girls Varsity 10:35     Boys Varsity 11:45
Girls Frosh 11:05        Boys JV 12:10
Division Championships @ Sunken Meadow State Park
Tuesday, October 26th, 2021
Boys Championship Race 1:30 PM
Girls Championship Race 2:00 PM
Boys Team Qualifier Race 2:30 PM
Girls Team Qualifier Race 3:00 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:30 PM
Girls Individual Qualifier Race 4:00 PM

Section XI Team Championships – Qualifying Standards
1) Your team must have competed in the Division Championships.
2) Top 6 Teams in each class will qualify.
3) Boys teams that have a five-person average of 19:30 minutes during a sanctioned
5K race at Sunken Meadow also qualify.
4) Male individuals that have run 18:30.0 or better for the 5K course at a sanctioned
Sunken Meadow cross country meet also qualify.
5) Girls teams that have a five-person average of 23:00 minutes during a sanctioned
5K race at Sunken Meadow also qualify.
6) Female individuals that have run 22:30.0 or better for the 5K course at a sanctioned
Sunken Meadow cross country meet also qualify.
7) A school that does not meet the above criteria may petition entry into the Section XI
Championships. Must have a written petition requesting entry, signed by your Athletic
Director and athletes/team performances.
Section XI Championship & State Qualifier Meet Sunken Meadow State Park
Friday, November 5th, 2021  Race Schedule
Boys Class A Race 1:30 PM
Boys Class B Race 2:00 PM
Boys Class C/D Race 2:30 PM
Girls Class A Race 3:00 PM
Girls Class C/D Race 3:30 PM
Girls Class B Race 4:00 PM


Week 1 071221 Take a minimum of 3 days rest from running.  You may cross train as I send you workouts on Google Classroom!  Do 2-4 running workouts.  If you choose to bike for a workout, complete two to three times the distance/time of running!
(1) 2-3 mile run (20min-40min)   (2) 3-6 x 400m (90s-2:30min for each (2:00min-2:30min Recovery))   (3) 2-3 mile run (20min-40min)   (4) 2-3 mile run (20-40min)   (5)  4-5 mile run (30min-60min)

Week 2 071921 Take a minimum of 3 days rest.  Do 2-4 workouts.
(1) 2-3 mile run (20min-40min)   (2) 3-6 x 400m (90s-2:30min for each (2:00min-2:30min Recovery))   (3) 20min-35min Tempo Run   (4) 2-3 mile run (20-40min)   (5)  4-5 mile run 40min-60min)

Week 3 072621 Take a minimum of 3 days rest from running.  Do 2-4 running workouts.
(1) 2-4 mile run (20min-40min)   (2) 4-8 x 200m (40s-60s for each) 90s-2:00min recovery)  (3) 25min-40min Tempo Run   (4) 2-4 mile run (20-40min)   (5)  4-6 mile run 40min-65min)

Week 4 080221 Take a minimum of 2 days rest from running.  Do 3-5 running workouts.
(1) 2-4.5 mile run (20min-55min)   (2) 3-4 x 600m (1:45min-3:30min for each (3:00min-4:30min Recovery))   (3) 20min-40min Tempo Run   (4) 2-3.5 mile run (20-50min)   (5)  4-6 mile run 40min-70min)

Week 5 080921 Take a minimum of 2 days rest from running.  Do 3-5 running workouts.
(1) 2-3 mile run (20min-40min)   (2) 3-6 x 400m (90s-2:30min for each (2:00min-2:30min Recovery))   (3) 20min-35min Tempo Run   (4) 2-3 mile run (20-40min)   (5)  4-5 mile run 40min-60min)

Week 6 081621 Take a minimum of 2 days rest from running.  Do 3-5 running workouts.  (1) 2-3 mile run (20min-40min)   (2) 3-6 x 400m (90s-2:30min for each (2:00min-2:30min Recovery))   (3) 20min-35min Tempo Run   (4) 2-3 mile run (20-40min)   (5)  4-5 mile run 40min-60min)


Section XI Rules for CC, WT, ST - You need 10 Practices to be eligible to compete in the first meet!  In order to be eligible for championships meets, you must compete in a minimum of 6 meets! 
Coach Dwyer -Varsity Letter-7 meets, 90% attendance.
Coach Dwyer-JV Letter-5 meets, 75% Attendance.

As of 07-16-20 All Cross Country Schedules will be modified and pushed back!
I will update when new schedules become available.

Original 2020 Cross Country Dual Meet League Schedule as of 07-07-20 Girls and Boys
Tue 9/15/2020 Mt Sinai @ Islip Sunken Meadow State Park 4:00PM
Tue 9/22/2020 Miller Place @ Mt Sinai Sunken Meadow State Park 4:00PM
Tue 9/29/2020 Mt Sinai @ Amityville Sunken Meadow State Park 4:00PM
Tue 10/6/2020 Mt Sinai @ East Hampton East Hampton High School 4:30PM
Cross Country Championships
Tue 10/27/2020 Division Championships @ Sunken Meadow State Park 1:00PM
Fri 11/6/2020 State Qualifying Meet @ Sunken Meadow State Park 1:00PM
Sat 11/14/2020 State Meet has been cancelled!  All fall state meets are cancelled!
2020 CC Invitationals Posted - To Be Determined which we will be attending.
Thu 9/10/2020 Peconic Invitational (HB) @ Red Creek Park Hampton Bays 4:00PM
Sat 9/12/2020 Jim Smith (PJ) Invitational @ Sunken Meadow State Park 9:00AM
Sat 9/26/2020 Suffolk Coaches (Sachem) Invitational @ Sunken Meadow State Park 9:00AM
Fri 10/2/2020 Knipfing (SWR) Invitational @ Firemens Field in Brookhaven 3:45 PM
Sat 10/3/2020 Bob Pratt (Smithtown) Invitational @ Sunken Meadow State Park 12:30PM
Thu 10/8/2020 WHB Invitational @ Red Creek Park 4:00PM
Fri 10/23/2020 Fresh/Soph PJ Invitational @ Sunken Meadow State Park 3:30PM

2019 Cross Country Schedule as of 08-28-19 Bus Time is 2:15pm unless otherwise noted!

Tue 9/10/2019 Mt Sinai @ East Hampton VAR GIRLS CC Cedar Point Park 4:00 PM
Tue 9/10/2019 Mt Sinai @ East Hampton VAR BOYS CC Cedar Point Park 4:00 PM
This meet will now be run at East Hampton High School.  Cedar Point Park is not available to run at this year.

Sat 9/14/2019 Jim Smith Invitational SMSP 9:30am Start 7:30am Bus

Picture Day for cross country Tuesday Sept 17 at SMSP
Tue 9/17/2019 Westhampton @ Mt Sinai VAR GIRLS CC Sunken Meadow State Park 4:00PM
Tue 9/17/2019 Miller Place @ Mt Sinai VAR BOYS CC Sunken Meadow State Park 4:00PM

Sat 9/21/2019 Bob Pratt Invitational SMSP 9:00am Start 7:00am Bus

Tue 9/24/2019 Crossover A at Sachem East High School  3:30pm start 2:15pm Bus
5K or 1.5 mi

Sat 9/28/2019 Suffolk Coaches Invitational SMSP 9:00am Start 7:00am Bus

Fri 10/4/2019 Tom Knipfing Memorial Cross Country Invitational Sponsored by the Shoreham-Wading River XC Teams Firemen’s Field, Ridge NY 4:00pm start 2:15pm Bus

Mon 10/7/2019 Shoreham WR @ Mt Sinai VAR GIRLS CC Sunken Meadow State Park 4:00PM
Mon 10/7/2019 Amityville @ Mt Sinai VAR GIRLS CC Sunken Meadow State Park 4:00PM
Mon 10/7/2019 Miller Place @ Mt Sinai VAR GIRLS CC Sunken Meadow State Park 4:00PM
Mon 10/7/2019 Amityville @ Mt Sinai VAR BOYS CC Sunken Meadow State Park 4:00PM
Mon 10/7/2019 Sayville @ Mt Sinai VAR BOYS CC Sunken Meadow State Park 4:00PM
Mon 10/7/2019 Shoreham WR @ Mt Sinai VAR BOYS CC Sunken Meadow State Park 4:00PM

Sat 10/12/2019 Suffolk Officials Invitational SMSP 10:00am Start 8:00am Bus

Tue 10/15/2019 Mt Sinai @ Sayville VAR GIRLS CC Sunken Meadow State Park 4:00PM
Tue 10/15/2019 Mt Sinai @ Westhampton VAR BOYS CC Sunken Meadow State Park 4:00PM

Tue 10/22/2019 Crossover B at Sachem North High School 2:15pm Bus
5K Boys run at 4:00pm and girls run at 4:30pm.

Tue 10/29/2019 Division Championships!  Bus 11:15am
Division Championships at Sunken Meadow State Park (10/29/2019)
Championship Boys Race 1:30 PM
Championship Girls Race 2:00 PM
Boys Team Qualifier Race 2:30 PM
Girls Team Qualifier Race 3:00 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:30 PM
Girls Individual Qualifier Race 4:00 PM

Fri 11/8/2019 County Championships.  State Qualifying Meet!  Bus 11:15am
Section XI Championship and State Qualifier at Sunken Meadow State Park (11/08/2019)
Tentative Schedule
1 ) Boys Class A Race 1:30 PM
2 ) Boys Class B Race 2:00 PM
3 ) Boys Class C/D 2:30 PM
4 ) Girls Class A 3:00 PM
5 ) Girls Class B Race 3:30 PM
6 ) Girls Class C/D Race 4:00 PM

Sat 11/16/2019 State Meet!  Plattsburg

Sat 11/23/2019 Federation Championships!  Bowdin Park, Wappingers Falls

Invitational Information

Thirty Second Annual Jim Smith Memorial Cross Country Meet Saturday, September 14, 2019 Port Jefferson High School will conduct the Thirty Second Annual Jim Smith Memorial Cross Country Meet. The meet will be held at Sunken Meadow State Park, Kings Park, New York. The first event will be at 9:30 A.M.  A team will consist of three to five runners. The first three runners will score. The fourth runner will break ties.
The races are as follows:
Freshman Girls 9:30 A.M. 1.5miles
Freshman Boys 9:45 A.M. 1.5miles
Sophomore Girls 10:00 A.M. 5000m
Sophomore Boys 10:30 A.M. 5000m
Junior Girls 10:55 A.M. 5000m
Junior Boys 11:25 A.M. 5000m
Senior Girls 11:55 A.M. 5000m
Senior Boys 12:20 P.M. 5000m

Bob Pratt Invitational Hosted by Smithtown High School
Saturday, September 21, 2019 Sunken Meadow State Park Kings Park, New York
Race Order:
9:00 – Boys’ Novice 5K (Moat, ½ Snake, Picnic, College, Moat, no Cardiac)
9:30 – Girls’ Novice 5K (Moat, ½ Snake, Picnic, College, Moat, no Cardiac)
10:00 – Boys’ Varsity Blue (Championship 5K course- full Snake and Cardiac)
10:30 – Girls’ Varsity Blue (Championship 5K course- full Snake and Cardiac)
11:00 – Boys’ Varsity Red (Championship 5K course- full Snake and Cardiac)
11:30 – Girls’ Varsity Red (Championship 5K course- full Snake and Cardiac)
12:00 – Boys’ JV (Championship 5K course- full Snake and Cardiac)
12:30 – Girls’ JV (Championship 5K course- full Snake and Cardiac)
1:00 - Boys’ Frosh 1.5 (Bridge-Snake-Moat)
1:15 - Girls’ Frosh 1.5 (Bridge-Snake-Moat)

SUFFOLK COUNTY COACHES ASSOCIATION CROSS COUNTRY INVITATIONAL SEPTEMBER 28TH
, 2019 SUNKEN MEADOW STATE PARK
9:00 BILL GERHARDT BOYS VARSITY “B” RACE 5000M
9:25 PAUL KORETZKI GIRLS VARSITY “B” RACE 5000M
9:55 FRANK LA BIANCA BOYS VARSITY “A” RACE 5000M
10:20 LARRY HOEFFNER GIRLS VARSITY “A” RACE 5000M
10:50 HARRY SCHNEIDER BOYS SOPHOMORE RACE 5000M
11:15 KURT PASLER BOYS JUNIOR VARSITY RACE 5000M
11:40 CYNTHIA QUINN GIRLS JUNIOR VARSITY RACE 5000M
12:10 VINNY ABRAMS BOYS FROSH “A” RACE 1.5 MILES
12:25 TOM PUTNAM BOYS FROSH “B” RACE 1.5 MILES
12:40 JIM GILHOOLEY GIRLS FROSH “A” RACE 1.5 MILES
12:55 BILL SHELLEY GIRLS FROSH “B” RACE 1.5 MILES

Tom Knipfing Memorial Cross Country Invitational Sponsored by the Shoreham-Wading River XC Teams Friday Oct 4, 2019 Firemen’s Field, Ridge NY
4:00 Freshmen Boys 1.7 miles
4:15 Freshmen Girls 1.7miles
4:30 Girls A 5000m
4:55 Boys A 5000m
5:20 Girls B 5000m
5:50 Boys B 5000m

Sat 10/12/2019 Suffolk Officials Invitational SMSP 10:00am Start 8:00am Bus
TIME SCHEDULE:
Girls JV 10:00                     Boys Frosh 11:25
Girls Varsity 10:35              Boys Varsity 11:45
Girls Frosh 11:05                Boys JV  12:10


As of 03-13-20 Section XI states no scrimmages and/or contests before April 3rd!
2020 Tentative Spring Track League Schedule as of 12-19-19
Wed 4/1/2020 Mt Sinai @ Miller Place Miller Place High School 4:00 PM
Wed 4/15/2020 Westhampton @ Mt Sinai Mount Sinai High School 4:00 PM
Mon 4/20/2020 Mt Sinai @ Kings Park Kings Park High School 4:00 PM
Thu 4/30/2020 Shoreham WR @ Mt Sinai Mount Sinai High School 3:30 PM
Wed 5/6/2020 Mt Sinai @ Amityville Amityville Memorial High School 4:00 PM
Wed 5/13/2020 Sayville @ Mt Sinai Mount Sinai High School 4:30 PM
Spring Track Championships
Tue 5/26/2020 Division Championships at TBD
Thur 5/28/2020 Division Championships at TBD
Fri 6/5/2020 State Qualifier at Comsewogue HS
Sat 6/6/2020 State Qualifier at Comsewogue HS
Fri 6/12/2020 State Meet at Cicero N Syracuse HS
Sat 6/13/2020 State Meet at Cicero N Syracuse HS

Invitationals Considering
Sat 3/28/20 Ross Golden Invitational at Bayshore HS 9:30am
Tue 4/7/20 Steeple Fest Plus Port Jefferson HS
Fri 4/17/20 Joe Brandi Relays at Connetquot HS
Sat 4/18/20 Joe Brandi Relays at Connetquot HS
Thur Fri Sat 5/7-5/9/20 Louck's Games at White Plains HS

Suffolk County Track and Cross Country Coaches Association.  $35 per person.
Spring Track & Field All-County Dinner Tuesday June 9th 2020
Villa Lombardi's in Holbrook Doors open 6:30 PM Starts at 7:30 PM

2019-20 WINTER TRACK SCHEDULES as of 10-28-19 Invitationals in progress!
(ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)
Sunday 12/8/2019   9:00 AM - 11:30 AM Girls Crossover  A  Bus Departs at 7:25am!
Saturday 12/14/2019 2:30 PM - 5:15 PM Girls Crossover  B  Bus Departs at 12:55pm!
Year Book picture will be taken at about 2pm at this meet!
Saturday 12/21/2019 5:15 PM - 8:00 PM Girls Crossover  C  Bus Departs at 3:40pm!
Sunday 1/5/2020   11:45 AM - 2:30 PM Girls Crossover  D  Bus Departs at 10:10am!
Friday 1/10/2020   5:00 PM - 10:00 PM Girls Zeitler Relays - Leagues 3,4,5 Bus Departs at 3:25pm!
Sunday 1/12/2020   1:30 PM - 5:30 PM Girls Jim Howard - Small  Schools  Bus Departs at 11:55pm
Saturday 1/18/2020   9:00 AM - 11:30 AM Girls League 5 Championships Bus Departs at 7:00am!
Sunday 1/26/2020   9:00 AM - 1:00 PM Girls Art Mitchell Small Schools Bus Departs at 7:25am!
Friday 1/31/2020   5:00 PM - 9:00 PM Girls Girls Small Schools Championship Bus Departs at 3:25pm!
Monday 2/10/2020 5:00 PM - 9:00 PM Girls State Qualifier Bus Departs at 3:25pm!

2020 Tentative Spring Track League Schedule as of 12-19-19
Wed 4/1/2020 Mt Sinai @ Miller Place Miller Place High School 4:00 PM
Wed 4/15/2020 Westhampton @ Mt Sinai Mount Sinai High School 4:00 PM
Mon 4/20/2020 Mt Sinai @ Kings Park Kings Park High School 4:00 PM
Thu 4/30/2020 Shoreham WR @ Mt Sinai Mount Sinai High School 3:30 PM
Wed 5/6/2020 Mt Sinai @ Amityville Amityville Memorial High School 4:00 PM
Wed 5/13/2020 Sayville @ Mt Sinai Mount Sinai High School 4:30 PM

Skeleton Winter Track Schedule-Details will be listed as they become available.
2019-20 WINTER TRACK SCHEDULES
(ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)
Sunday 12/8/2019   9:00 AM - 8:00 PM Girls Crossover  A 
Saturday 12/14/2019 9:00 AM - 8:00 PM Girls Crossover  B 
Saturday 12/21/2019 9:00 AM - 8:00 PM Girls Crossover  C 
Sunday 1/5/2020   9:00 AM - 8:00 PM Girls Crossover  D 
Tuesday 1/7/2020   5:00 PM - 10:00 PM Girls Zeitler Relays - Leagues 1,2
Friday 1/10/2020   5:00 PM - 10:00 PM Girls Zeitler Relays - Leagues 3,4,5
Sunday 1/12/2020   9:00 AM - 1:00 PM Girls Jim Howard - Large Schools
Sunday 1/12/2020   1:30 PM - 5:30 PM Girls Jim Howard - Small  Schools
Friday 1/17/2020   7:30 PM - 10:00 PM Girls League 4
Saturday 1/18/2020   9:00 AM - 7:00 PM Girls League Championships  5,1,2,3
Sunday 1/26/2020   9:00 AM - 1:00 PM Girls Art Mitchell Small Schools
Sunday 1/26/2020   1:00 PM - 5:00 PM Girls Art Mitchell Large Schools
Friday 1/31/2020   5:00 PM - 9:00 PM Girls Girls Small Schools Championship
Sunday 2/2/2020 9:00 AM - 1:00 PM Girls Large Schools Championships
Monday 2/10/2020 5:00 PM - 9:00 PM Girls State Qualifier

INDIVIDUAL/STATE QUALIFYING MEET
Meet may run up to 15 minutes ahead of schedule. Comsewogue High School
Friday, May 31, 2019                                       Saturday, June 1, 2019
3:00 CLERKING BEGINS                                  2:15 CLERKING BEGINS
3:10 Girls’ Pentathlon 100m Hurdles                2:30 Girls’ 2000m Steeplechase (F)
        Girls’ 100m Hurdles (S)                                  Boys’ 3000m Steeplechase (F)
3:35 Boys’ Pentathlon Hurdles                         3:10 Girls’ 100m High Hurdles (F)
        Boys’ 110m Hurdles (S)                                  Boys’ 110m High Hurdles (F)
3:55 Girls’ 100m Dash (S)                               3:20 Girls’ 100m Dash (F)
        Boys’ 100m Dash (S)                                       Boys’ 100m Dash (F)
4:15 Girls’ 400m Dash (S)                               3:25 Girls’ 1500m Run 2 sections (F)
       Boys’ 400m Dash (S)                                               Boys’ 1600m Run 2 sections (F)
4:30 Girls’ 800m Final                              3:50 Girls’ 400m Dash (F)
        Boys’ 800m Final                                     Boys’ 400m Dash (F)
4:50 Girls’ 200m Dash (S)                        3:55 ** Boys/Girls Pentathlon 1500/800 Run (F)
        Boys’ 200m Dash (S)                       4:15 Girls’ 400m Hurdles (F)
5:05 Girls’ 3000m Run Unseeded (F)                 Boys’ 400m Hurdles (F)
Boys’ 3200m Run Unseeded (F)                4:25 Girls’ 200m Dash (F)
5:30 Girls’ 400m Hurdles (S)                            Boys’ 200m Dash (F)
        Boys’ 400m Hurdles (S)                   4:30 Girls’ 1500m Walk 1 Section (F)
5:50 Girls 3000m Run Seeded (F)
        Boys’ 3200m Run Seeded (F)           4:40 Girls’ 3200m Relay 2 Sections (F)
6:15 Girls’ 4 x 100m Relay (S)                         Boys’ 3200m Relay 2 Sections (F)
        Boys’ 4 x 100m Relay (S)                 5:20 Girls 400m Relay (F)
6:30 Girls 4 x 400m Relay 3 turn stagger (S)     Boys’ 400m Relay (F)
       Boys’ 4 x 400m Relay 3 turn stagger (S) 5:25 Girls’ 1600m Relay (F)
       Boys’ 1600m Relay (F)
Advancement Procedure
24 Athletes/Relays (8 lanes) Top two and next two fastest.
16 Athletes/Relays (8 lanes) Top three and next two fastest
1600 – 3200 – 800 – 4 x 800 2 Turn Box
1500 – 3000 – Steeplechase Waterfall Start (Must have run steeple) Page 3 - 7C )
**Pentathlon 1500/800 will be contested after the 400m Dash
Preferred Lanes ( 4 – 5 – 3 – 6 – 2 – 7 – 1 – 8 )
FRIDAY FIELD EVENTS SATURDAY FIELD EVENTS
3:15 Girls’ Discus                                        2:15 Boys’ Pentathlon Long Jump followed by
3:45 Girls’ Pentathlon High Jump - Shot Put          Boys’ Triple Jump
3:45 Boys’ Pentathlon Shot Put - High Jump 2:15 Girls’ Pentathlon Long Jump followed by
5:15 Boys’ Shot Put                                            Girls’ Triple Jump
3:30 Boys’ Long Jump                                 2:15 Boys’ High Jump followed by Girls’
                                                                                High Jump
3:30 Girls’ Long Jump                                  2:15 Girls’ Pole Vault
3:30 Boys’ Pole Vault                                   2:15 Girls Shot Put
5:45 Girls’ Pentathlon Shot Put                      3:30 Boys’ Discus


You will be dismissed at 1:10pm to make the 1:25pm bus! 
Only athletes competing may ride bus and be dismissed early!
Championship Information-Go to Just In Time Racing for all racing details! Also at practice!
Mon May 20 Division Championships @ Ward Melville High School 3:00pm Bus 1:25pm
Wed May 22 Division Championships @ Ward Melville High School 3:00pm Bus 1:25pm

THE MEET WILL NOT RUN MORE THAN 15 MINUTES AHEAD OF SCHEDULE
Monday, May 20, 2019                                Wednesday, May 22, 2019
3:00 Clerking Begins                                  3:00 Clerking Begins
3:10 Pentathlon 100m Hurdles                    3:10 2000m Steeplechase 3 sections (F)
3:30 100m High Hurdles (S)                       3:50 100m High Hurdle (F)
3:50 100m Dash (S)                                  4:00 100m Dash (F)
4:10 400m Dash (S)                                  4:05 1500m Run 4 sections (F)
                                                                4:30 400m dash (F)
                                                                4:40 *Pentathlon 800m Run (F)
4:30 800m Run (F)                                     5:05 400m Hurdles (F)
4:55 3000m Run Unseeded (F)                    5:15 200m Dash (F)
5:10 200m Dash (S)                                   5:25 1500m Walk 3 sections (F)
5:30 400m Hurdles (S)                                6:10 3200m Relay 4 sections 2 Turn Box (F)
6:00 3000m Run 3 sections (F)                    6:50 400m Relay (F)
6:40 400m Relay (S)                                  7:05 1600m Relay 3 Turn Stagger (F)
7:00 1600m Relay 3 Turn Stagger (S)
800m Run Two races per Division. 2 Turn Box
3000m Run Top 12 in each Division will be in seeded race. Unseeded race is a mix race combining all three divisions.
1500m Run Top 12 in each Division will be in seeded race. Unseeded race is a mix race combining all three divisions.
3200m Relay Top 12 in each Division will be in seeded race. Unseeded race is a mix race combining all three divisions
Steeplechase Three sections. You must have run the event ( see page 3 - 7C )
110HH/100/200/400/400IH/400R/1600R Winner and next three (3) fastest
ORDER (Division 1 then Division 2 then Division 3)
*Pentathlon 800m run will be contested after 400 meter dash
3:15 Pentathlon High Jump (Combined Divisions) 3:15 Pentathlon Long Jump (Combined Divisions)
3:30 Discus (Division 1 – Division 2 – Division 3   3:30 High Jump (Division 1 – Division 3 – Division 2)
3:30 Triple Jump(Division 3 – Division 1 – Division 2 3:30 Shot Put (Division 3 – Division 2 – Division 1)
3:30 Pole Vault (Combined Divisions)                    3:30 Long Jump (Division 2 – Division 1 – Division 3)
TBA Pentathlon Shot Put will follow Pentathlon High Jump
* If only one jumping pit is provided in Long and triple jump all jumpers will get one jump measured and all other jumpers must exceed the 12th seed to be measured. Games committee may adjust distance in case of headwind. 90 second rule will be enforced.
Pentathlon high jump will start at 1.22m (4’0”) and then increments of 5cm’s
Division 1 - 18 Ind/18 Relays Division 2 - 18 Ind/18 Relays Division 3 - 18 Ind/18 Relays
-Pole Vault will be combined, but scored separately. Start at: 7’6 – 8’– 8’6” – 9’ – 9’6”- 10’
High Jump will start at: ( 4’6 – 4’8” – 4’10” – 5’ – then one inch) – if more then 18 competitors, starting height 4’8”  Open Long Jump will follow Pentathlon Long Jump if only one pit is provided.

Fri May 31 State Qualifying Meet @ Comsewogue HS 3:00pm  Bus 1:25pm
Sat June 1 State Qualifying Meet @ Comsewogue HS 2:15pm  Bus 12:45pm

INDIVIDUAL/STATE QUALIFYING MEET
Meet may run up to 15 minutes ahead of schedule. Comsewogue High School
Friday, May 31, 2019                                       Saturday, June 1, 2019
3:00 CLERKING BEGINS                                  2:15 CLERKING BEGINS
3:10 Girls’ Pentathlon 100m Hurdles                2:30 Girls’ 2000m Steeplechase (F)
        Girls’ 100m Hurdles (S)                                  Boys’ 3000m Steeplechase (F)
3:35 Boys’ Pentathlon Hurdles                         3:10 Girls’ 100m High Hurdles (F)
        Boys’ 110m Hurdles (S)                                  Boys’ 110m High Hurdles (F)
3:55 Girls’ 100m Dash (S)                               3:20 Girls’ 100m Dash (F)
        Boys’ 100m Dash (S)                                       Boys’ 100m Dash (F)
4:15 Girls’ 400m Dash (S)                               3:25 Girls’ 1500m Run 2 sections (F)
       Boys’ 400m Dash (S)                                               Boys’ 1600m Run 2 sections (F)
4:30 Girls’ 800m Final                              3:50 Girls’ 400m Dash (F)
        Boys’ 800m Final                                     Boys’ 400m Dash (F)
4:50 Girls’ 200m Dash (S)                        3:55 ** Boys/Girls Pentathlon 1500/800 Run (F)
        Boys’ 200m Dash (S)                       4:15 Girls’ 400m Hurdles (F)
5:05 Girls’ 3000m Run Unseeded (F)                 Boys’ 400m Hurdles (F)
Boys’ 3200m Run Unseeded (F)                4:25 Girls’ 200m Dash (F)
5:30 Girls’ 400m Hurdles (S)                            Boys’ 200m Dash (F)
        Boys’ 400m Hurdles (S)                   4:30 Girls’ 1500m Walk 1 Section (F)
5:50 Girls 3000m Run Seeded (F)
        Boys’ 3200m Run Seeded (F)           4:40 Girls’ 3200m Relay 2 Sections (F)
6:15 Girls’ 4 x 100m Relay (S)                         Boys’ 3200m Relay 2 Sections (F)
        Boys’ 4 x 100m Relay (S)                 5:20 Girls 400m Relay (F)
6:30 Girls 4 x 400m Relay 3 turn stagger (S)     Boys’ 400m Relay (F)
       Boys’ 4 x 400m Relay 3 turn stagger (S) 5:25 Girls’ 1600m Relay (F)
       Boys’ 1600m Relay (F)
Advancement Procedure
24 Athletes/Relays (8 lanes) Top two and next two fastest.
16 Athletes/Relays (8 lanes) Top three and next two fastest
1600 – 3200 – 800 – 4 x 800 2 Turn Box
1500 – 3000 – Steeplechase Waterfall Start (Must have run steeple) Page 3 - 7C )
**Pentathlon 1500/800 will be contested after the 400m Dash
Preferred Lanes ( 4 – 5 – 3 – 6 – 2 – 7 – 1 – 8 )
FRIDAY FIELD EVENTS SATURDAY FIELD EVENTS
3:15 Girls’ Discus                                        2:15 Boys’ Pentathlon Long Jump followed by
3:45 Girls’ Pentathlon High Jump - Shot Put          Boys’ Triple Jump
3:45 Boys’ Pentathlon Shot Put - High Jump 2:15 Girls’ Pentathlon Long Jump followed by
5:15 Boys’ Shot Put                                            Girls’ Triple Jump
3:30 Boys’ Long Jump                                 2:15 Boys’ High Jump followed by Girls’
                                                                                High Jump
3:30 Girls’ Long Jump                                  2:15 Girls’ Pole Vault
3:30 Boys’ Pole Vault                                   2:15 Girls Shot Put
5:45 Girls’ Pentathlon Shot Put                      3:30 Boys’ Discus

Fri June 7 State Meet @ Middletown HS
Sat June 8 State Meet @ Middletown HS


Order of Events for Combined Dual Meets
Events are normally run Girls’ then Boys’ except the Long and Triple Jumps
Girls Triple Jump – Boys Long Jump – Girls Long Jump – Boys Triple Jump
1) 400 Intermediate Hurdles
2) 1500/1600 Meter Run*
3) 100/110 Meter High Hurdles
4) 400 Meter Dash
5) 100 Meter Dash
6) 1500/1600 Meter Walk*
7) 800 Meter Run
8) 200 Meter Dash
9) 3000/3200 Meter Run*
10) 400 Meter Relay
11) 1600 Meter Relay
12) 3200 Meter Relay

Spring Track Order of Events for Dual Meets
The High Jump, Pole Vault, and Shot Put followed by the Discus will start at the same time.
Triple Jump
100 Meter High Hurdles
1500 Meter Run
400 Meter Run
100 Meter Dash
1500 Meter Walk
800 Meter Run
200 Meter Dash
400 Intermediate Hurdles
3000 Meter Run
Long Jump
400 Meter Relay
1600 Meter Relay
3200 Meter Relay

Order of Events for Combined Dual Meets
Events are normally run Girls’ then Boys’ except the Long and Triple Jumps
Girls Triple Jump – Boys Long Jump – Girls Long Jump – Boys Triple Jump
1) 400 Intermediate Hurdles
2) 1500/1600 Meter Run*
3) 100/110 Meter High Hurdles
4) 400 Meter Dash
5) 100 Meter Dash
6) 1500/1600 Meter Walk*
7) 800 Meter Run
8) 200 Meter Dash
9) 3000/3200 Meter Run*
10) 400 Meter Relay
11) 1600 Meter Relay
12) 3200 Meter Relay

You will be dismissed at 1:10pm to make the 1:25pm bus! 
Only athletes competing may ride bus and be dismissed early!
Championship Information-Go to Just In Time Racing for all racing details! Also at practice!
Mon May 20 Division Championships @ Ward Melville High School 3:00pm Bus 1:25pm
Wed May 22 Division Championships @ Ward Melville High School 3:00pm Bus 1:25pm

THE MEET WILL NOT RUN MORE THAN 15 MINUTES AHEAD OF SCHEDULE
Monday, May 20, 2019                                Wednesday, May 22, 2019
3:00 Clerking Begins                                  3:00 Clerking Begins
3:10 Pentathlon 100m Hurdles                    3:10 2000m Steeplechase 3 sections (F)
3:30 100m High Hurdles (S)                       3:50 100m High Hurdle (F)
3:50 100m Dash (S)                                  4:00 100m Dash (F)
4:10 400m Dash (S)                                  4:05 1500m Run 4 sections (F)
                                                                4:30 400m dash (F)
                                                                4:40 *Pentathlon 800m Run (F)
4:30 800m Run (F)                                     5:05 400m Hurdles (F)
4:55 3000m Run Unseeded (F)                    5:15 200m Dash (F)
5:10 200m Dash (S)                                   5:25 1500m Walk 3 sections (F)
5:30 400m Hurdles (S)                                6:10 3200m Relay 4 sections 2 Turn Box (F)
6:00 3000m Run 3 sections (F)                    6:50 400m Relay (F)
6:40 400m Relay (S)                                  7:05 1600m Relay 3 Turn Stagger (F)
7:00 1600m Relay 3 Turn Stagger (S)
800m Run Two races per Division. 2 Turn Box
3000m Run Top 12 in each Division will be in seeded race. Unseeded race is a mix race combining all three divisions.
1500m Run Top 12 in each Division will be in seeded race. Unseeded race is a mix race combining all three divisions.
3200m Relay Top 12 in each Division will be in seeded race. Unseeded race is a mix race combining all three divisions
Steeplechase Three sections. You must have run the event ( see page 3 - 7C )
110HH/100/200/400/400IH/400R/1600R Winner and next three (3) fastest
ORDER (Division 1 then Division 2 then Division 3)
*Pentathlon 800m run will be contested after 400 meter dash
3:15 Pentathlon High Jump (Combined Divisions) 3:15 Pentathlon Long Jump (Combined Divisions)
3:30 Discus (Division 1 – Division 2 – Division 3   3:30 High Jump (Division 1 – Division 3 – Division 2)
3:30 Triple Jump(Division 3 – Division 1 – Division 2 3:30 Shot Put (Division 3 – Division 2 – Division 1)
3:30 Pole Vault (Combined Divisions)                    3:30 Long Jump (Division 2 – Division 1 – Division 3)
TBA Pentathlon Shot Put will follow Pentathlon High Jump
* If only one jumping pit is provided in Long and triple jump all jumpers will get one jump measured and all other jumpers must exceed the 12th seed to be measured. Games committee may adjust distance in case of headwind. 90 second rule will be enforced.
Pentathlon high jump will start at 1.22m (4’0”) and then increments of 5cm’s
Division 1 - 18 Ind/18 Relays Division 2 - 18 Ind/18 Relays Division 3 - 18 Ind/18 Relays
-Pole Vault will be combined, but scored separately. Start at: 7’6 – 8’– 8’6” – 9’ – 9’6”- 10’
High Jump will start at: ( 4’6 – 4’8” – 4’10” – 5’ – then one inch) – if more then 18 competitors, starting height 4’8”  Open Long Jump will follow Pentathlon Long Jump if only one pit is provided.

Fri May 31 State Qualifying Meet @ Comsewogue HS 3:00pm  Bus 1:25pm
Sat June 1 State Qualifying Meet @ Comsewogue HS 2:15pm  Bus 12:45pm

INDIVIDUAL/STATE QUALIFYING MEET
Meet may run up to 15 minutes ahead of schedule. Comsewogue High School
Friday, May 31, 2019                                       Saturday, June 1, 2019
3:00 CLERKING BEGINS                                  2:15 CLERKING BEGINS
3:10 Girls’ Pentathlon 100m Hurdles                2:30 Girls’ 2000m Steeplechase (F)
        Girls’ 100m Hurdles (S)                                  Boys’ 3000m Steeplechase (F)
3:35 Boys’ Pentathlon Hurdles                         3:10 Girls’ 100m High Hurdles (F)
        Boys’ 110m Hurdles (S)                                  Boys’ 110m High Hurdles (F)
3:55 Girls’ 100m Dash (S)                               3:20 Girls’ 100m Dash (F)
        Boys’ 100m Dash (S)                                       Boys’ 100m Dash (F)
4:15 Girls’ 400m Dash (S)                               3:25 Girls’ 1500m Run 2 sections (F)
       Boys’ 400m Dash (S)                                               Boys’ 1600m Run 2 sections (F)
4:30 Girls’ 800m Final                              3:50 Girls’ 400m Dash (F)
        Boys’ 800m Final                                     Boys’ 400m Dash (F)
4:50 Girls’ 200m Dash (S)                        3:55 ** Boys/Girls Pentathlon 1500/800 Run (F)
        Boys’ 200m Dash (S)                       4:15 Girls’ 400m Hurdles (F)
5:05 Girls’ 3000m Run Unseeded (F)                 Boys’ 400m Hurdles (F)
Boys’ 3200m Run Unseeded (F)                4:25 Girls’ 200m Dash (F)
5:30 Girls’ 400m Hurdles (S)                            Boys’ 200m Dash (F)
        Boys’ 400m Hurdles (S)                   4:30 Girls’ 1500m Walk 1 Section (F)
5:50 Girls 3000m Run Seeded (F)
        Boys’ 3200m Run Seeded (F)           4:40 Girls’ 3200m Relay 2 Sections (F)
6:15 Girls’ 4 x 100m Relay (S)                         Boys’ 3200m Relay 2 Sections (F)
        Boys’ 4 x 100m Relay (S)                 5:20 Girls 400m Relay (F)
6:30 Girls 4 x 400m Relay 3 turn stagger (S)     Boys’ 400m Relay (F)
       Boys’ 4 x 400m Relay 3 turn stagger (S) 5:25 Girls’ 1600m Relay (F)
       Boys’ 1600m Relay (F)
Advancement Procedure
24 Athletes/Relays (8 lanes) Top two and next two fastest.
16 Athletes/Relays (8 lanes) Top three and next two fastest
1600 – 3200 – 800 – 4 x 800 2 Turn Box
1500 – 3000 – Steeplechase Waterfall Start (Must have run steeple) Page 3 - 7C )
**Pentathlon 1500/800 will be contested after the 400m Dash
Preferred Lanes ( 4 – 5 – 3 – 6 – 2 – 7 – 1 – 8 )
FRIDAY FIELD EVENTS SATURDAY FIELD EVENTS
3:15 Girls’ Discus                                        2:15 Boys’ Pentathlon Long Jump followed by
3:45 Girls’ Pentathlon High Jump - Shot Put          Boys’ Triple Jump
3:45 Boys’ Pentathlon Shot Put - High Jump 2:15 Girls’ Pentathlon Long Jump followed by
5:15 Boys’ Shot Put                                            Girls’ Triple Jump
3:30 Boys’ Long Jump                                 2:15 Boys’ High Jump followed by Girls’
                                                                                High Jump
3:30 Girls’ Long Jump                                  2:15 Girls’ Pole Vault
3:30 Boys’ Pole Vault                                   2:15 Girls Shot Put
5:45 Girls’ Pentathlon Shot Put                      3:30 Boys’ Discus

Fri June 7 State Meet @ Middletown HS
Sat June 8 State Meet @ Middletown HS

Girls Track Classic Saturday April 6th 2019
Longwood High School TIME: 2PM to 6PM
ALL EVENTS ARE FINAL
ORDER OF EVENTS                     FIELD EVENTS
DMR                                          SHOT PUT 30’ AND UP
100 HURDLES                            DISCUSS 70’ AND UNDER
1500 METER RUN                       LJ 15’ AND UP
400 METER RUN                         LJ 15’ AND UNDER
800 METER RUN                         TJ 30’ AND UP
400 INTERMEDIATE HURDLES     TJ 30’ AND UNDER
200 METER RUN                         HJ START 4’, 2” TO 5 THEN 1”
3000 METER RUN                       DISCUSS 70 AND OVER
4X800 METER RELAY                  SHOT PUT 30’ AND OVER
4X100 METER RELAY                  PV 7’ AND UP
4X400 METER RELAY
SPRINT MEDLEY RELAY (400-200-200-800)

ATHLETES CAN COMPETE IN:
2 TRACK AND A RELAY
2 TRACK, ONE FIELD AND A RELAY
2 FIELD AND A RELAY

Suffolk Coaches Girls Track & Field Invitational
Bay Shore High School  Saturday, April 13, 2019
Sat 4/13/2019 Suffolk Coaches Invitational @ Bayshore HS 9:30am Bus 7:45am
ORDER OF EVENTS All race times are guidelines only.
All running events – Open followed by Frosh-Soph
Track Events
9:30 am 400 m. Hurdles Open followed by Frosh-Soph Final on Time
9:50 am 1500 m. Open followed by Frosh-Soph Final on Time
10:45 am 100 m. Dash
11:15 am 400 m. Dash Open Frosh-Soph
11:45 am 100 m. Dash Open Frosh-Soph Finals
12:00 pm 100 m. Hurdles
12:35 pm 100 m. Hurdles
12:40 pm 800 m. Open followed by Frosh-Soph Final on Time
1:05 pm 200 m. Open followed by Frosh-Soph Final on Time
1:45 pm 3000 m. /1500m Walk (outside line) Open/ Frosh-Soph Final on Time
RELAYS – Teams are allowed two relay squads per relay event (A and B Relays only)
2:30 pm 4x400 m. Relay Open Final on Time
2:55 pm 4x800 m. Relay Open Final on Time
3:15 pm 4x100 m. Relay Open Final on Time
FIELD EVENTS
9:30 am Pole Vault Frosh-Soph: Opening Height 6’ 0” (up 6” to completion)
Followed by Open: Opening Height 7’ 0” (up 6”
until completion)
9:30 am High Jump Frosh-Soph: Opening Height 4’ 0” (up 2” to 4’10” then 1”)
Followed by Open: Opening Height 4’ 4” (up 2”to 5’ 0” then 1”)
9:30 am Shotput Open Followed by Frosh-Soph
9:30 am Discus Frosh-Soph Followed by Open
9:30 am Long Jump Open Followed by Frosh-Soph
11:30 am Triple Jump Followed by Frosh-Soph  Open

JOE BRANDI RELAYS 2019 High School Girls Meet
Monday, April 22nd  Connetquot HS 9:30am Start 7:40am Bus
Monday Events:      
Track Events                                           Field Events
9:30  2 x 400 Hurdles                              9:30 2 x Long Jump (3 team max)
9:50  4 x 1600                                        TBA 2 x Triple Jump (3 team max)
10:20  4 x 100                                        9:30 2 x High Jump
10:50  2 x 1500 Walk                              9:30 2 x Shot Put
11:20  Mile Medley (400-200-200-800)     9:30 2 x Discus
12:00  4 x 400     9:30 2 x Pole Vault
12:30  2 x 100 Hurdles 
12:45  2 x 2000 Steeplechase
1:15  4 x 200
1:45  Swedish Medley (100-200-300-400)
2:05  4 x 800
2:35  Sprint Medley (100-100-200-400)
2:50  Distance Medley (1200-400-800-1600)

Steeple Fest  "PLUS" 
Tuesday, April 23, 2019 at Port Jeff High School
3:00 Freshman Girls 2000m   3:25 Freshman Boys 2000m 
3:50 Novice Girls 2000m    4:20 Novice Boys 2000m 
4:45 Open Girls 2000m   5:10 Open Boys 2000m 
        5:35 Open Boys 3000m 
PLUS   Field Events
Shot Min. boys 34' girls 25'    Discus Min. boys 100' girls 70' 
Long J. Min. boys 18' girls 14'  Triple Jump boys 35' girls 30' 
High Jump opens at boys 5'6" girls 4'6  Pole Vault opens at boys 9'6" girls 8' 

Westhampton Beach Girls Track Invitational April 27, 2019 1pm start
Event Order Track Events with Standard
1. 400 meter Hurdles 1:15
2. 1500 meters 5:35
3. Freshman 1500
4. 400 meters 1:08
5. 100 meters 13.9
6. Freshman 100 meter
7. 1500m walk 8:30
8. 100m Hurdles 19 sec
9. Freshman 100m Hurdles
10. 800 meters 2:40
11. Freshman 800
12. 200m 29 sec
13. 3000m 12:45
14. Texas Sprint Medley 100-100-200-400
15. Sprint Medley 200-200-400-800
16. 4x100
Field events
1. High Jump (2 sectors) 4-6
2. Open Shot/ Novice Disc 30 feet/75 feet
3. Novice shot/ open Disc
4. Pole Vault (open only)
5. Open Long/then novice 14 feet
6. Open Triple/ then novice 30 feet

Louck's Games-Saturday May 11th!
I have decided that we will not being staying for relays!  It will be too long of a day!
These are the index cards that I have received.  Please check the order of events for SATURDAY!  I paid for one additional and possibly two if you are interested and can make the standard, just see me ASAP!
See me ASAP for any additions or changes!
Chandrika 2000mST
Connelly 1 mile
DelGandio 100m and 100mHH
I DiPalermo 3200m and entered in 1 mile also
O DiPalermo HJ
A Franks 400m
K Franks 400m
Robinson 100m HH and 400IH
Richards Discus
Gunasekera TJ? may not use her slot
One at large opening

Session 3 - Saturday 5/11/2019- Starts at 9:00 AM
9:00 AM #28 Men’s 4 X 800 Nick Panaro Relay (non-scoring) Finals
9:00 AM #29 Men’s Discus Finals
9:00 AM #30 Women’s Javelin Throw Finals
9:00 AM #31 Women’s High Jump Finals
9:00 AM #32 Women’s Pole Vault Finals
9:30 AM #15C Outdoor Pentathlon: #3 Men’s Long Jump Finals
9:30 AM #18C Outdoor Pentathlon: #3 Women’s Long Jump Finals
9:35 AM #33 Women’s 4 X 800 Nick Panaro Relay (non-scoring) Finals
9:55 AM #34P Women’s 100 Meter High Hurdles Preliminaries
10:15 AM #35P Men’s 110 Meter High Hurdles Preliminaries
10:35 AM #36P Men’s 100 Meter Dash Preliminaries
11:00 AM #37P Women’s 100 Meter Dash Preliminaries
11:25 AM #38 The Loucks Mile - Men Finals
11:45 AM #39 The Loucks Mile - Women Finals
1:00 PM #40 Section 1 Mile Men’s (Dutch/West/Rock/Put Counties only) Finals (non-scoring)
1:10 PM #41 Section 1 Mile Women’s (Dutch/West/Rock/Put Counties only) Finals (non-scoring)
1:10 PM #15D Outdoor Pentathlon: #4 Men’s Shot Put Finals
1:10 PM #18D Outdoor Pentathlon: #4 Women’s Shot Put Finals
1:10 PM #42 Men’s Javelin Throw Finals
1:20 PM #35F Men’s 110 Meter High Hurdles Finals
1:25 PM #34F Women’s 100 Meter High Hurdles Finals
1:30 PM #43 Men’s High Jump Finals
1:30 PM #44 Men’s Pole Vault Finals
1:35 PM #36F Men’s 100 Meter Dash Finals
1:40 PM #37F Women’s 100 Meter Dash Finals
1:45 PM #45 Men’s Triple Jump Finals
1:45 PM #46 Women’s Triple Jump Finals
1:45 PM #47 Men’s 400 Meter Dash Finals
2:00 PM #48 Women’s Discus Finals
2:05 PM #49 Women’s 400 Meter Dash Finals
2:35 PM #50 Men’s 3000 Meter Steeplechase Finals
3:00 PM #51 Women’s 2000 Meter Steeplechase Finals
3:25 PM #52 Men’s 400 Intermediate Hurdles Finals
3:45 PM #53 Women’s 400 Low Hurdles Finals
4:05 PM #15E Outdoor Pentathlon: #5 Men’s 1500 Meters Finals
4:15 PM #18E Outdoor Pentathlon: #4 Women’s 800 Meters Finals
4:25 PM #54 Men’s 4 X 800 Meter Relay Finals
4:45 PM #55 Women’s 4 X 800 Meter Relay Finals
5:05 PM #56 Men’s 4 X 100 Meter Relay Finals
5:15 PM #57 Women’s 4 X 100 Meter Relay Finals
5:45 PM #58 Men’s 4 X 400 Meter Relay Finals
6:05 PM #59 Women’s 4 X 400 Meter Relay Finals

If you want to compete in the Louck's games on May 11th, please go online and check out all the entry information.  I will be paying by Tuesday April 16th!  We do not want to be closed out!  I am only taking a bus for Saturday Events!  Please fill out a 3x5 index card with the event(s) you would like to compete in with your seed and give to me by Monday by the conclusion of practice.  I will be paying the fee per individual athlete/event.
                                  Men                                        Women
      100 Meters           11.4                                           13.0
      200 Meters           23.3                                           26.0
      400 Meters**        52.5                                           62.0
      800 Meters*       2:01.0                                        2:28.0 
    One Mile Run*       4:34.0                                        5:25.0
    3200 Meters*       9:28.0                                      11:50.0
     High Hurdles          15.6                                            17.0
      400 Hurdles          58.5                                            69.0 
      Steeplechase    10:00.0                                       8:10.0  
      4 X 100                  44.5                                           52.7
      4 X 400               3:30.0                                        4:15.0
      4 X 800               8:25.0                                       10:05.0
      East Coast DMR 10:36.0                                      12:45.0
      East Coast SMR - TOP 24 Teams in each gender accepted
      Open DMR**      11:00.0                                      13:20.0
      F/S DMR**          All Accepted                               All Accepted
      F/S 4 X 400**     All Accepted                               All Accepted
      Nick Panaro 4 X 4**  All Accepted                         All Accepted
      Nick Panaro 4 X 8**  All Accepted                         All Accepted       
*Again this year, we are limiting the number of athletes in certain events. We will have the following number of runners in each of these races:
  800 Meters - 64 athletes                 
One Mile Run - 48 athletes            
3200 Meters - 32 athletes.
** STARTING IN 2016 WE WILL LIMIT THE 400 METERS TO THE TOP 85 ENTRIES. We will use times from the previous indoor season and PRESENT outdoor season. NO times will be used from previous year.
We are accepting actual times only. Results will be accepted from (a)  early outdoors 2019, and (b) indoors 2018-19. Yes, our committe will convert indoor distances.
AGAIN, NO ESTIMATED SEED TIMES WILL BE ALLOWED. WE NO LONGER ARE USING PROVISIONAL LISTS.
**Teams are allowed 2 entries in each of these events: all F/S RACES, Open DMR (not the East Coast), Nick Panaro Relays.
       Discus                   130'                                         100"
       High Jump              5' 6"***                                   4' 6"***
       Javelin                   140'                                          98'
       Long Jump             19' 6"                                        17'   
       Pole Vault              12' 0"***                                 9' 0"***
       Shot Put                45'                                           34'
       Triple Jump            43'                                           35'  
       Pentathlon          2200                                          2100

48th SAINT ANTHONY’S INVITATIONAL TRACK & FIELD MEET
Friday, May 3, 2019 to Saturday, May 4, 2019
Too many events and times - Go Online for order of events.  Also in team binder!

The Don Bohlinger Invitational RACE UNDER THE LIGHTS!!!
Date: Friday, May 10, 2019, 4:30pm
Location: West Babylon Track
West Babylon Junior High School, 200 Old Farmingdale Road, West Babylon, NY 11704 Track Events
1600 Medley (200-200-400-800)
1500m Racewalk (G)
400m Hurdles
100m
1500 meter run (G)
Don Bohlinger Mile (B)
Shuttle Hurdle Relay (4 Person)
800 Medley (100-100-200-400)
DMR (1200-400-800-1600)
200m
100m Hurdles (G)
110m Hurdles (B)
400m
3000 meters (G)
3200 meters (B)
4x100m
4x400m
4x800m
Field Events
4:30pm- Long Jump
Triple Jump (follows long jump)
4:30pm- High Jump
Opening Height- 4’3” (G) 5’3” (B)
5:30pm- Pole Vault
Opening Height- 6’ (G) 8’(B)
4:30pm- Shot Put (Boys then Girls)
4:30pm- Discus (Girls then Boys)

2018-2018 WINTER TRACK SCHEDULES with details as of 11-11-18
ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood unless otherwise noted!  Some athletes may be participating in additional higher level meets!
Please Be Ready to Leave 20 minutes Prior to Bus Departure Time
You will need time to put on your racing number and sign up events!
Every athlete will need to be responsible to bring a minimum of 4 safety pins to secure your racing number to your uniform!
DAY DATE     TIME        MEET         Bus Departure Time
Sun 12/2/18 2:30pm-5:15pm Crossover A  Bus 1:00pm
Sat 12/8/18 2:30pm - 5:15pm Crossover B  Bus 1:00pm
Sun 12/16/18 5:15pm - 8:00pm Crossover C  Bus 3:45pm 
Sun 12/23/18 5:15pm - 8:00pm Crossover D  Bus 3:45pm
Sunday 12/30/18 Meet at Ocean Breeze for athletes that signed up! Bus 6:00am
Sun 1/6/19 9:00am - 1:00pm Art Mitchell Meet Bus 7:30am
Thur 1/10/19 5:00pm - 10:00pm Relays (Lgs. 3, 4, & 5) Bus 3:30pm  
Saturday 1/12/18 Stanner Games at the Armory Bus 6:00am
Thur 1/17/19 5:00pm - 9:00pm Jim Howard Meet Bus 3:30pm
Sun 1/20/19 9:00am - 11:30am League Championships Bus 7:00am
Sat 2/2/19 1:30pm - 5:30pm Small School Champs. Bus 11:45am
Mon 2/11/19 5:00pm - 9:00pm State Qualifier  Bus 3:30pm earlier 3:15pm!
Sat 2/23/19 4:00pm - 8:30pm Long Island Elite Meet at St. Anthony's High School Bus 2:15pm
Sat 3/2/19 State Meet at Ocean Breeze, Staten Island
Fri Sat Sun 3/8-10/19 New Balance Nationals at the Armory

NYSPHSAA/NYS Federation Qualifying Standards for the 3rd Competitor
EVENT        GIRLS                        BOYS
                 FAT Time (Hand Time) FAT Time (Hand Time)
55m Hurdles 8.74 (8.5)                 7.94 (7.7)
55m Dash 7.44 (7.2)                     6.74 (6.5)
300m Dash 41.94 (41.7)               36.74 (36.5)
600m Run 1:38.74 (1:38.5)          1:24.74 (1:24.5)
1000m Run 3:02.24 (3:02.0)        2:35.24 (2:35.0)
1500m Run 4:49.54 (4:49.3)         xxxxxxx
1600m Run xxxxxxx                     4:28.74 (4:28.5)
3000m Run 10:21.14 (10:20.9)     xxxxxx
3200m Run xxxxxxx                     9:42.24 (9:42.0)
1500m Race Walk 7:28.24 (7:28.0) xxxxxx
Long Jump 17’ 02”                         21’ 06”
Triple Jump 36’ 01”                       43’ 06”
Shot Put 37’ 07”                           52’ 00”
High Jump 5’ 03”                           6’ 04”
Pole Vault 10’ 00”                         13’ 00”
Weight throw 40’00”                      50’00”
4 x 200 1:47.54                           1:34.94
4 x 400m 4:06.94                        3:32.44
4 x 800m 9:36.24                        8:05.04
Your third place entry in each individual event must have met the qualifying standard in his/her state qualifying meet or in meets designated by the Sectional Coordinator, and must have placed third in the state qualifying meet in order to qualify for the State Meet. For relays, the second place relay may advance, if they have met the standard.

2019 Spring Track Schedule as of 01-04-18

Wed 3/27/2019 Shoreham WR @ Mt Sinai Mount Sinai HS 4:30 PM
Wed 4/3/2019 Bayport-Blue Pt @ Mt Sinai Mount Sinai HS 4:30 PM
Mon 4/8/2019 Mt Sinai @ Southampton Southampton HS 4:00 PM
Thu 4/11/2019 Hampton Bays @ Mt Sinai Mount Sinai HSl 4:30 PM
Wed 5/8/2019 Mt Sinai @ Elwood/J Glenn Elwood John Glenn HS 4:00 PM

2018-2018 WINTER TRACK SCHEDULES with details as of 11-11-18
ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood unless otherwise noted!  Some athletes may be participating in additional higher level meets!
Please Be Ready to Leave 20 minutes Prior to Bus Departure Time
You will need time to put on your racing number and sign up events!
Every athlete will need to be responsible to bring a minimum of 4 safety pins to secure your racing number to your uniform!
DAY DATE     TIME        MEET         Bus Departure Time
Sun 12/2/18 2:30pm-5:15pm Crossover A  Bus 1:00pm
Sat 12/8/18 2:30pm - 5:15pm Crossover B  Bus 1:00pm
Sun 12/16/18 5:15pm - 8:00pm Crossover C  Bus 3:45pm 
Sun 12/23/18 5:15pm - 8:00pm Crossover D  Bus 3:45pm
Sun 1/6/19 9:00am - 1:00pm Art Mitchell Meet Bus 7:30am
Thur 1/10/19 5:00pm - 10:00pm Relays (Lgs. 3, 4, & 5) Bus 3:30pm  
Thur 1/17/19 5:00pm - 9:00pm Jim Howard Meet Bus 3:30pm
Sun 1/20/19 9:00am - 11:30am League Championships Bus 7:00am
Sat 2/2/19 1:30pm - 5:30pm Small School Champs. Bus 11:45am
Mon 2/11/19 5:00pm - 9:00pm State Qualifier  Bus 3:30pm

"The Long Island Elite Indoor Meet"
PLACE: St. Anthony’s High School Indoor Facility
DATE: Saturday  February 23th, 2019
TIME: Weight Throw:  Doors open at 1:00 pm for athletes/coaches for this event only.
Doors will open at 3:00 pm for warm-ups for everyone else. (See time schedule)
FINAL TIME SCHEDULE WILL BE POSTED WITH ENTRIES
Order of Events (Girls followed by Boys)
4:00  3200m Run
4:10  55m Dash Trials  (6 to final-heat winners plus next fastest times)
4:35  1000m Run
4:55  55m Dash Finals
5:05  600m Run
5:25  1500m Race Walk
5:40  55m Hurdles Trials (6 to final-heat winners plus next fastest times)
6:10  300m Dash
6:30  1500m/1600m Run
6:55  55m Hurdles Finals
7:05  Fr/Soph 300m Dash
7:20  Fr/Soph 1600/1500m Run
7:35  Mr Richard Panker 4 x 400m Relay
7:55  4 x 200m Relay
8:10  4 x 800m Relay
Field Events
2:00  Boys Weight Throw (Top 6 to final)
3:15  Girls Weight Throw (Top 6 to final) 
4:00  Girls Long Jump  (Top 3 to final)
5:10  Boys Long Jump  (Top 3 to final)
6:20  Girls Triple Jump (Top 3 to final)
7:30  Boys Triple Jump (Top 3 to final)
4:00  Mr Fred McGee Boys Pole Vault
5:30  Girls Pole Vault
4:00  Boys High Jump
6:00  Girls High Jump
4:30  Girls Shot Put (Top 6 to final)
6:30  Boys Shot Put (Top 6 to final)
EVENT STANDARDS:  Performances will be verified.  
EVENT/ Max # Competitors   BOYS    GIRLS
55M DASH (24)    6.89 FAT   7.76 FAT  
55M HURDLES (24)    8.40 FAT   9.50 FAT
300M DASH (20)    37.94 FAT   44.84 FAT
600M RUN (20)    1:27.84 FAT   1:44.84 FAT
1000M RUN (18)    2:42.00 FAT   3:15.50 FAT
1600/1500 (16)    4:39.50 FAT   5:01.00 FAT
3200/3000 (10)    10:14.00 FAT       X
1500m Walk (12)       X    7:59.00 FAT
LONG JUMP (12)    20’ 3”    16’ 10”   
TRIPLE JUMP (12)    42’ 0”    34’ 6”
HIGH JUMP (18)    5’ 10”     4’ 10”    Starting Hts  5’8”/4’8”
POLE VAULT (12)    10’ 6”    8’ 6”     Starting Hts 10’0”/8’0”
SHOT PUT (24)    44’ 0”    34’ 0”
WEIGHT THROW (12)   46'0"    34'6"
FROSH/SOPH 300 (20)   40.94 FAT   46.00 FAT
FROSH/SOPH 1600/1500 (16)  4:52.00 FAT   5:15.00 FAT
4X200M RELAY (15)   1:38.00 FAT   1:52.00 FAT
4X400M RELAY (15)   3:36.50 FAT   4:20.00 FAT
4 X 800M RELAY (8)     8:40.00 FAT   10:25.00 FAT

Section XI Team Championships
Girls Small School
Saturday - February 2, 2019
(1:30 PM – 5:30 PM)
1:30 PM Clerking of Running events, Triple Jump followed by Long Jump, High Jump, Shot Put
1:40 PM 55 Meter High Hurdle- 6 fastest advance to finals Trials
1:50 PM 55 Meter Dash- 6 fastest advance to finals Trials
2:00 PM 3000 Meter Run - 2 Sections – Seeded first Final
2:30 PM 55 Meter High Hurdle Final
2:40 PM 55 Meter Dash Final
2:45 PM 1000 Meter Run Final
3:00 PM 1500m Walk – Seeded Section
3:15 PM 300 Meter Dash - 3 heats picking 2 Trials
3:30 PM 600 Meter Run Final
3:40 PM 1500 Meter Run - 2 Sections – seeded first Final
4:00 PM 300 Meter Dash Final
4:05 PM 1500 Meter Walk – Unseeded Section Final
4:20 PM 4 x 800 Meter Relay Final
4:40 PM 4 x 400 Meter Relay Final
5:00 PM 4 x 200 Meter Relay Final

Section XI Indoor State Qualifying Meet Monday, February 11, 2019
Meet may not run more than 5 minutes faster than scheduled.
In all running & field events- Girls followed by Boys, unless otherwise noted.
Schedule of Events:
5:00 PM Clerking
5:10 PM 55 Meter Hurdles Trials (G/B) Heat winners + next three fastest times
5:25 PM 55 Meter Dash Trials (G/B) Heat winners + next three fastest times
5:40 PM 3000m Run Final (G)
5:55 PM 55 Meter Hurdles Final (B/G)
6:05 PM 55 Meter Dash Final (G/B)
6:15 PM 3200m Run Final (B)
6:25 PM 4x400m Relay Trials (G/B) Two Heats pick three
6:45 PM 4x200m Relay Trials (G/B) Two Heats pick three
7:00 PM 1000m Run Final (G/B)
7:15 PM 10-Minute
Intermission
7:25 PM 1500m Racewalk Final (G)
7:40 PM 300m Dash Trials (G/B) Two Heats pick three
7:50 PM 600m Run Final (G/B)
8:05 PM 1500m/1600m Run Final (G/B) 2 Sections of 8
8:25 PM 300m Dash Final (G/B)
8:45 PM 4 x 800m Relay Final (G/B) 2 turn box
9:10 PM 4 x 400m Relay Final (G/B) 2 turn stagger
9:20 PM 4 x 200m Relay Final (G/B) 3 turn stagger
FIELD EVENTS:
5:00 PM Girls Triple Jump
6:00 PM Boys Triple Jump
7:00 PM Girls Long Jump
8:00 PM Boys Long Jump
5:00 PM Girls High Jump
6:30 PM Boys High Jump ** Weight Throw & Pole Vault will be contested
at a different venue and date. TBA
5:00 PM Girls Shot Put
6:30 PM Boys Shot Put

New York State Indoor Track & Field Championships Schedule
NYSPHSAA is a combined meet with both genders competing at the same time.
Girls 55 Meter Hurdles Prelims
Boys 55 Meter Hurdles Prelims
Girls 55 Meter Dash Prelims
Boys 55 Meter Dash Prelims
Girls 3000 Meter Run Seeded
Boys 3200 Meter Run Seeded
Girls 1600 Meter Relay Prelims
Boys 1600 Meter Relay Prelims
Girls 800 Meter Relay Prelims
Boys 800 Meter Relay Prelims
3000m - 3200m Run Unseeded
Boys 55 Meter Hurdles Final
Girls 55 Meter Hurdles Final
Girls 55 Meter Dash Final
Boys 55 Meter Dash Final
Girls 1000 Meter Run Final
Boys 1000 Meter Run Final
Girls 1500 Meter Race Walk Seeded
Girls 300 Meter Dash Prelims
Boys 300 Meter Dash Prelims
Girls 600 Meter Run Final
Boys 600 Meter Run Final
Girls 1500 Meter Run Final
Boys 1600 Meter Run Final
Girls 1500 Meter Race Walk Unseeded
Intersectional Relays Final
Girls 300 Meter Dash Final
Boys 300 Meter Dash Final
3200 Meter Relay Final
1600 Meter Relay Final
800 Meter Relay Final
FIELD EVENTS
Boys/Girls Shot Put Simultaneous – Followed by Weight Throw
Boys/Girls Triple Jump Simultaneous – Followed by Boys/Girls Long Jump
Boys Pole Vault followed by Girls Pole Vault
Boys/Girls High Jump to begin after Dash Final

Jim Howard Memorial Meet Small Schools – Thursday, January 17, 2019 5:00 PM – 9:00 PM
• Each team can enter 8 athletes per individual event.
• Each team can enter 3 athletes in the triple and long jumps
• An athlete can only compete in 2 events.
• Each team can designate 4 athletes that can enter a third event.
Awards for the top 4 in each class
ORDER OF EVENTS:
1500m Run Combined (5 races) (6:00 – break in)
600m Run Combined (8 races) (2:00 – break in)
55m Dash Large then Small (12 large/12 small)
55m HH Large then Small (8 large/8 small)
1000m Run Combined (4 races) (3:45 – break in)
300m Dash Large then Small (8 large/8 small) (49.0 – break in)
3000 and 1500 Walk at the same time
Coaches will time and count laps for 3000m
Field Events:
High Jump Combined
Shot Put Large followed by Small
Long Jump (3 athletes per school) Small followed by Large
After the completion of the Long Jump
Triple Jump (3 athletes per school) Small followed by Large

League Meet Order of Events
3000m Run Final
55 Dash (6 fastest advance to finals) Trials
1000m Run Final
55m Dash Final
55m High Hurdles (6 fastest advance to finals) Trials
600m Run Final
55m High Hurdles Final
1500m Run Final
300m Dash Final
1500m Walk Final
4 x 400m Final
4 x 200m Final
4 x 800m Final

a. 55m Hurdles & 55m Dash: Preferred Lanes (3-4-2-5-1-6)
• Top 24 athletes will be seeded and can advance. All ties that cannot be broken during the seeding meeting that create more than 24 entries will not compete.
• Six fastest advance to finals.
• Seeding of heats - Lane one through lane 6 (9-5-1-4-8-12), (10-6-2-3-7-11),
(17-15-13-14-16-18), (23-21-19-20-22-24)
b. In races run as finals, seeded sections will run last.
c. Shot Put - 3 throws, 7 to the final
d. High Jump - 4' - 4' 3 - 4' 6" - 4' 8" to 4' 10" then 1" thereafter
e. Triple Jump then Long Jump - 3 jumps (no finals due to time)

League Meet Order of Events
3000m Run Final
55 Dash (6 fastest advance to finals) Trials
1000m Run Final
55m Dash Final
55m High Hurdles (6 fastest advance to finals) Trials
600m Run Final
55m High Hurdles Final
1500m Run Final
300m Dash Final
1500m Walk Final
4 x 400m Final
4 x 200m Final
4 x 800m Final

a. 55m Hurdles & 55m Dash: Preferred Lanes (3-4-2-5-1-6)
• Top 24 athletes will be seeded and can advance. All ties that cannot be broken during the seeding meeting that create more than 24 entries will not compete.
• Six fastest advance to finals.
• Seeding of heats - Lane one through lane 6 (9-5-1-4-8-12), (10-6-2-3-7-11),
(17-15-13-14-16-18), (23-21-19-20-22-24)
b. In races run as finals, seeded sections will run last.
c. Shot Put - 3 throws, 7 to the final
d. High Jump - 4' - 4' 3 - 4' 6" - 4' 8" to 4' 10" then 1" thereafter
e. Triple Jump then Long Jump - 3 jumps (no finals due to time)

Jim Howard Memorial Meet Small Schools – Thursday, January 17, 2019 5:00 PM – 9:00 PM
• Each team can enter 8 athletes per individual event.
• Each team can enter 3 athletes in the triple and long jumps
• An athlete can only compete in 2 events.
• Each team can designate 4 athletes that can enter a third event.
Awards for the top 4 in each class
ORDER OF EVENTS:
1500m Run Combined (5 races) (6:00 – break in)
600m Run Combined (8 races) (2:00 – break in)
55m Dash Large then Small (12 large/12 small)
55m HH Large then Small (8 large/8 small)
1000m Run Combined (4 races) (3:45 – break in)
300m Dash Large then Small (8 large/8 small) (49.0 – break in)
3000 and 1500 Walk at the same time
Coaches will time and count laps for 3000m
Field Events:
High Jump Combined
Shot Put Large followed by Small
Long Jump (3 athletes per school) Small followed by Large
After the completion of the Long Jump
Triple Jump (3 athletes per school) Small followed by Large

Art Mitchell Memorial Track & Field Meet Sunday, January 6, 2019
Small Schools 9:00 AM – 1:00 PM Meet Director: Vin Ungaro
• Athletes may only compete in two events (relays count as an event).
• Freshmen will compete first, followed by Sophomore and Open.
• All relay teams are combined. (Only Open Division)
• A school is only permitted three relay teams per event.
• All events are final on time.
• Medals for the first three in each event.
Order of Events:
3000m Run 3 Sections - (Coaches should count their competitor’s laps)
55m Dash FAT – Frosh 6 – Soph 6 – Open 12
1000m Run 2 Sections for each class
600m Run Frosh 4 – Soph 4 – Open 6
55m Hurdles All
1500m Run 2 Sections for each class
300m Dash 6 sections for each class
1500m Walk 3 sections
4 x 400m 6 races
4 x 200m 6 races (could have more)
4 x 800m 2 sections
High Jump 4’ – 4’3 – 4’6 – 4’8 – 4’10 – 5’ Combined/separated for medals
Long Jump One measurement under 12’ for the Long Jump
Triple Jump One Measurement under 25’ for the Triple Jump
Shot Put One measurement under 15’ for the Shot Put

Order of Events: Crossovers A & C
Long Jump, Shot Put and High Jump (Triple Jump follows Long Jump)
55 Meter Hurdles
3000 Meter Run (2 turn box)
55 Meter Dash
600 Meter Run (2 turn stagger)
1000 Meter Run (2 turn box)
300 Meter Dash
1500 Meter Run (1 turn box)
1500 Meter Walk (1 turn box)
4 x 400m Relay (2 turn stagger)
4 x 200m Relay (3 turn stagger)
4 x 800m Relay (2 turn box)

Order of Events: Crossover B & D
Triple Jump, Shot Put, High Jump (Long jump follows Triple Jump)
55 Meter Hurdles
1500 Meter Run (1 turn box)
300 Meter Dash
1000 Meter Run (2 turn box)
600 Meter Run (2 turn stagger)
55 Meter Dash
3000 Meter Run (2 turn box)
1500 Meter Walk (1 turn box)
4 x 400m Relay (2 turn stagger)
4 x 200m Relay (3 turn stagger)
4 x 800m Relay (2 turn box)

ZEITLER RELAYS Thursday, January 10, 2019 5:00 PM – 10:00 PM
Leagues 3 – 4 – 5 Order of Events Athletes are only permitted two events
Two Person relays- MUST use the two-person relay cards
Distance Medley Relay Only one team per school
Sprint Medley Relay Only one team per school (400-200-200-800)
4 x 800m Relay
4 x 200m Relay
55m Hurdle Relay (3 person)
4 x 400m Relay
1500m Walk Relay (2 person) Coaches will add the 2 times and hand in at finish
High Jump (2 person) Combined Leagues à 4’ , 4’3”, 4’6”, 4’ 8”, 4’ 10” and then 1” thereafter.
Shot Put (2 person) League 5, League 4, League 3
Long Jump (2 person) League 3, League 4, League 5
Triple Jump (2 person) League 5, League 3, League 4

Art Mitchell Memorial Track & Field Meet Sunday, January 6, 2019
Small Schools 9:00 AM – 1:00 PM Meet Director: Vin Ungaro
• Athletes may only compete in two events (relays count as an event).
• Freshmen will compete first, followed by Sophomore and Open.
• All relay teams are combined. (Only Open Division)
• A school is only permitted three relay teams per event.
• All events are final on time.
• Medals for the first three in each event.
Order of Events:
3000m Run 3 Sections - (Coaches should count their competitor’s laps)
55m Dash FAT – Frosh 6 – Soph 6 – Open 12
1000m Run 2 Sections for each class
600m Run Frosh 4 – Soph 4 – Open 6
55m Hurdles All
1500m Run 2 Sections for each class
300m Dash 6 sections for each class
1500m Walk 3 sections
4 x 400m 6 races
4 x 200m 6 races (could have more)
4 x 800m 2 sections
High Jump 4’ – 4’3 – 4’6 – 4’8 – 4’10 – 5’ Combined/separated for medals
Long Jump One measurement under 12’ for the Long Jump
Triple Jump One Measurement under 25’ for the Triple Jump
Shot Put One measurement under 15’ for the Shot Put

ZEITLER RELAYS Thursday, January 10, 2019 5:00 PM – 10:00 PM
Leagues 3 – 4 – 5 Order of Events Athletes are only permitted two events
Two Person relays- MUST use the two-person relay cards
Distance Medley Relay Only one team per school
Sprint Medley Relay Only one team per school (400-200-200-800)
4 x 800m Relay
4 x 200m Relay
55m Hurdle Relay (3 person)
4 x 400m Relay
1500m Walk Relay (2 person) Coaches will add the 2 times and hand in at finish
High Jump (2 person) Combined Leagues à 4’ , 4’3”, 4’6”, 4’ 8”, 4’ 10” and then 1” thereafter.
Shot Put (2 person) League 5, League 4, League 3
Long Jump (2 person) League 3, League 4, League 5
Triple Jump (2 person) League 5, League 3, League 4


Order of Events: Crossovers A & C
Long Jump, Shot Put and High Jump (Triple Jump follows Long Jump)
55 Meter Hurdles
3000 Meter Run (2 turn box)
55 Meter Dash
600 Meter Run (2 turn stagger)
1000 Meter Run (2 turn box)
300 Meter Dash
1500 Meter Run (1 turn box)
1500 Meter Walk (1 turn box)
4 x 400m Relay (2 turn stagger)
4 x 200m Relay (3 turn stagger)
4 x 800m Relay (2 turn box)

Order of Events: Crossover B & D
Triple Jump, Shot Put, High Jump (Long jump follows Triple Jump)
55 Meter Hurdles
1500 Meter Run (1 turn box)
300 Meter Dash
1000 Meter Run (2 turn box)
600 Meter Run (2 turn stagger)
55 Meter Dash
3000 Meter Run (2 turn box)
1500 Meter Walk (1 turn box)
4 x 400m Relay (2 turn stagger)
4 x 200m Relay (3 turn stagger)
4 x 800m Relay (2 turn box)

Thursday 09-13-18 Peconic Invitational(HB)-Red Creek Park Bus 2:20pm

Saturday 09-15-18 Jim Smith Invitational(PJ)-Sunken Meadow State Park Start 9:30am Bus 7:30am

Tuesday 09-18-18 League Meet at Cedar Point Park Bus Time: 2:20pm

Saturday 09-22-18 Bob Pratt Invitational(Smithtown)-Sunken Meadow State Park Start 9:00am Bus 7:00am

Tuesday 09-25-18 Crossover B Location Sachem North High School
Start times 4:00pm and 4:30pm. Bus Time: 2:20pm

Saturday 09-29-18 Suffolk Coaches Invitational-Sunken Meadow State Park Start 9:00am Bus 7:00am

Tuesday 10-02-18 League Meet at Red Creek Park Bus 2:20pm

Friday 10-05-18 Invitational (SWR)-Fireman's Field in Ridge Start 4:00pm Bus 2:20pm

Tuesday 10-09-18 League Meet at Sunken Meadow State Park Bus 2:20pm

Saturday 10-13-18 Suffolk Officials Invitational-Sunken Meadow State Park Start 10:00am Bus 8:00am

Tuesday 10-16-18 Crossover C Location Sachem East High School. 
Start times 4:00pm and 4:20pm. Bus Time: 2:20pm

Tue 10/23/2018 Division Championships at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus

Friday 11/2/2018 State Qualifying Meet at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus


2018 Cross Country Schedule in progress 08-21-18
All Bus Times are 2:20pm unless otherwise noted!
Thursday 09-06-18 Crossover A Location Sachem East High School. 
Start times 3:30pm and 4:00pm.
Tuesday 09-25-18 Crossover B Location Sachem North High School
Start times 4:00pm and 4:30pm.
Tuesday 10-16-18 Crossover C Location Sachem East High School. 
Start times 3:30pm and 4:00pm.

Boys League 6
Date Schools Site
September 18 SWR Sayville Miller Place Sunken Meadow
September 18 Mt. Sinai East Hampton WHB Amityville Cedar Point Park
October 2 SWR East Hampton WHB Amityville Red Creek Park
October 2 Mt. Sinai Sayville Miller Place Red Creek Park
October 9 SWR Mt. Sinai Sunken Meadow
October 9 Sayville Miller Place East Hampton WHB Amityville Sunken Meadow

Girls League 6
September 18 Mt. Sinai Sayville Miller Place Cedar Point Park
September 18 SWR WHB East Hampton Amityville Cedar Point Park
October 2 Mt. Sinai WHB East Hampton Amityville Red Creek Park
October 2 SWR Sayville Miller Place Sunken Meadow
October 9 Mt. Sinai SWR Sunken Meadow
October 9 Sayville Miller Place WHB East Hampton Amityville Sunken Meadow

Invitationals
Thursday 09-13-18 Peconic Invitational(HB)-Red Creek Park Bus 2:20pm
Saturday 09-15-18 Jim Smith Invitational(PJ)-Sunken Meadow State Park Start 9:30am Bus 7:30am
Saturday 09-22-18 Bob Pratt Invitational(Smithtown)-Sunken Meadow State Park Start 9:30am Bus 7:30am
Saturday 09-29-18 Suffolk Coaches Invitational-Sunken Meadow State Park Start 9:30am Bus 7:30am
Friday 10-05-18 Invitational (SWR)-Fireman's Field in Ridge Start 4:00pm Bus 2:20pm
Saturday 10-13-18 Suffolk Officials Invitational-Sunken Meadow State Park Start 10:00am Bus 8:00am

Championship Dates

Tue 10/23/2018 Division Championships at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus
Division Championships at Sunken Meadow State Park
Championship Boys Race 1:30 PM
Championship Girls Race 1:55 PM
Boys Team Qualifier Race 2:25 PM
Girls Team Qualifier Race 2:50 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:20 PM
Girls Individual Qualifier Race 3:45 PM

Friday 11/2/2018 State Qualifying Meet at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus
2016 Section XI Championship and State Qualifier at Sunken Meadow State Park 
Tentative Schedule
Tentative Time Schedule
1) Girls Class A Race 1:30 PM
2) Girls Class B Race 2:00 PM
3) Girls Class C/D 2:30 PM
4) Boys Class A 3:00 PM
5) Boys Class B Race 3:30 PM
6) Boys Class C/D Race 4:00 PM

Cross Country All-County Dinner Wednesday November 7th 2018
Villa Lombardi's in Holbrook Doors open 6:30PM Starts at 7:30PM

Sat 11/10/2018 9:00am  NYSPHSAA State Championship  
Sunken Meadow State Park
2018 Race and Awards Schedule*                                                                           
Opening Ceremony                8:45am
                 Race Start           
Girls D       9:00am                 10:00am Awards
Girls A        9:30am                 10:30am Awards
Girls B        10:00am               11:00am Awards               
Girls C        10:30am               11:30am Awards              
Boys D       11:00am                12:00pm Awards               
Boys A        11:30am               12:30pm Awards                 
Boys B       12:00pm                1:00pm Awards               
Boys C       12:30pm                1:30pm Awards                 
*Schedule Subject to Change

Sat 11/17/2018 11:15am  Girls 12:00pm Boys NYS Federation Championship
Bowdoin Park Wappinger Falls

Tuesday 10-23-18  Division Championships TWO Buses will Depart at 11:30am!
HS dismissed at 11:10am.  Middle School Dismissed at 11:05am.
You are very prepared to compete to the best of your ability!
As long as competed in 6 previous meets!
You should put in extra distance and hills after you have run your race!
Division Championships at Sunken Meadow State Park
Championship Boys Race 1:30 PM Our top 7 race here!
Championship Girls Race 1:55 PM Our top 7 race here!
Boys Team Qualifier Race 2:25 PM
Girls Team Qualifier Race 2:50 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:20 PM The remainder of team runs here!
Girls Individual Qualifier Race 3:45 PM The remainder of team runs here!

Updated Race Schedue!
Races will go off every 30 minutes
Championship Boys Race 1:30 PM Our top 7 race here!
Championship Girls Race 2:00 PM Our top 7 race here!
Boys Team Qualifier Race 2:30 PM
Girls Team Qualifier Race 3:00 PM
Boys Individual Qualifier Race  3:30 PM The remainder of team runs here!
Girls Individual Qualifier Race  4:00 PM The remainder of team runs here!

PECONIC INVITATIONAL Thursday, September 13, 2018
Red Creek Park, Hampton Bays, NY Route 27 Exit 65N to light, go right on Old Riverhead
Road. The park is on the left.
Schedule
4:15 Frosh Boys 1.5
4:30 Frosh Girls 1.5
4:45 Varsity Boys 5K
5:15 Varsity Girls 5K
Awards T-shirts to the top 30 in all races. Team plaques to the winning varsity teams.
My Plan is to leave the park by 6pm to be back at HS by 7pm!

Saturday, September 15, 2018 Port Jefferson High School will conduct the Thirty-First
Annual Jim Smith Memorial Cross Country Meet. The meet will be held at Sunken Meadow State Park.  A team will consist of three to five runners. The first three runners will score. The fourth runner will break ties.
Freshman Girls 9:30 A.M. 1.5miles
Freshman Boys 9:45 A.M. 1.5miles
Sophomore Girls 10:00 A.M. 5000m
Sophomore Boys 10:30 A.M. 5000m
Junior Girls 10:55 A.M. 5000m
Junior Boys 11:25 A.M. 5000m
Senior Girls 11:55 A.M. 5000m
Senior Boys 12:20 P.M. 5000m
Awards are as follows:  Individuals: T-shirts to the first 25 finishers in each race. Trophy for the fastest time of the day in the 5000m races for both a boy and girl. Medals to top three finishers in each race.  Teams: Trophies for first three team places in all races. Medals to 1st, 2nd and 3rd place teams in each race.

Bob Pratt Invitational Hosted by Smithtown High School
Saturday, September 22, 2018 Sunken Meadow State Park Kings Park, New York
Race Order:
9:00 – Boys’ Freshmen (Bridge-Snake-Moat 1.5 miles)
9:15 – Girls’ Freshmen (Bridge-Snake-Moat 1.5 miles)
9:30 – Boys’ Varsity Blue (5K)
10:00 – Girls’ Varsity Blue (5K)
10:30 – Boys’ Varsity Red (5K)
11:00 – Girls’ Varsity Red (5K)
11:30 – Boys’ JV Blue (5K)
12:00p – Girls’ JV Blue (5K)
12:30p - Boys’ JV Red (5K) *if needed
1:00p - Girls’ JV Red (5K) *if needed
*We will have JV Red races if needed. We will determine a few days before and post on Just-in-timeracing.com.  Teams with varsity teams in Blue race will run in JV Blue race. Teams with varsity teams in Red race will run in JV Red race.  **Varsity races will be balanced. We will use most recent milesplit rankings to create even races. We know it’s not perfect, but we have little information to work with so early in the season.  Individual Awards: Dri-Fit shirt to top 25 finishers in all Varsity races and top 30 finishers in all
JV/Freshmen races.  Team Awards: Trophies to top 3 teams in all races.

Saturday 09-29-18 Suffolk Coaches Invitational-Sunken Meadow State Park Start 9:00am One Bus 7:00am!  Be ready at 6:50am to sign in and attach your number!
RACE SCHEDULE: ( MEET DIRECTOR CAN ADD OR ELIMINATE RACES BASED ON ENTRIES)
9:00 FRANK BENJAMIN BOYS VARSITY “C” RACE 5000M
9:25 BILL GERHARDT BOYS VARSITY “B” RACE 5000M
9:50 MARVIN GOLDBERG GIRLS VARSITY “C” RACE 5000M
10:20 PAUL KORETZKI GIRLS VARSITY “B” RACE 5000M
10:55 FRANK LA BIANCA BOYS VARSITY “A” RACE 5000M
11:20 LARRY HOEFFNER GIRLS VARSITY “A” RACE 5000M
11:50 HARRY SCHNEIDER BOYS SOPHOMORE RACE 5000M
12:15 KURT PASLER BOYS JUNIOR VARSITY RACE 5000M
12:40 CYNTHIA QUINN GIRLS JUNIOR VARSITY RACE 5000M
1:10 VINNY ABRAMS BOYS FROSH “A” RACE 1.5 MILES
1:25 TOM PUTNAM BOYS FROSH “B” RACE 1.5 MILES
1:40 JIM GILHOOLEY GIRLS FROSH “A” RACE 1.5 MILES
1:55 BILL SHELLEY GIRLS FROSH “B” RACE 1.5 MILES

Friday 10-05-18 Invitational (SWR)-Fireman's Field in Ridge Start 4:00pm Bus 2:20pm
Tom Knipfing Memorial Cross Country Invitational Sponsored by the Shoreham-Wading River XC Teams Friday Oct 5, 2018 Firemen’s Field, Ridge NY
4:00 Freshmen Boys 1.7 miles
4:15 Freshmen Girls 1.7miles
4:30 Girls A 5000m
4:55 Boys A 5000m
5:20 Girls B 5000m
5:50 Boys B 5000m
Awards: Tee Shirts to all finishers, Medals to the top 30 in each race
Course: Flat and fast. 60% pavement, 40% grass

Saturday 10-13-18 Suffolk Officials Invitational-Sunken Meadow State Park Start 10:00am Bus 8:00am
TIME SCHEDULE:
Girls JV 10:00                     Boys Frosh 11:25
Girls Varsity 10:35              Boys Varsity 11:45
Girls Frosh 11:05                Boys JV  12:10

Here's the link to the order form, orders will be taken until August 30.
https://schwabs2ndwind.typeform.com/to/NmybJf
Clickable link is all the way down under useful links.

Fri 4/20/18 6:00pm Start 4:30pm Bus Sign in and be ready by 4:20pm!
Sat 2/21/18 9:30am Start 7:45am Bus  Sign in and be ready by 7:35am!
JOE BRANDI RELAYS 2018 High School Girls Meet
Friday and Saturday, April 20th and 21st  Connetquot HS
Friday Elite Individual Events Under the Lights:  Every team can enter up to two athletes per Friday event regardless of seed time but if you want to enter more than 2 they ALL must be able to break the seed time. WE WILL RUN AHEAD OF SCHEDULE IF POSSIBLE. 
6:00 pm Pentathlon Long Jump
7:00   1500 (5:25)
7:15  Pentathlon Hurdles
7:20  100 Hurdles trials (18.5)
7:35  100 trials (13.8)
7:50  400 (65.0)
8:05   3000 Racewalk (8:30 for 1500 walk)
8:20  100 Hurdles final
8:25  100 final
8:30  Pentathlon High Jump
8:30  800 (2:35) 
8:45  3000 (12:00)
9:00  200 (28.5)     

Saturday Events:      
Track Events       Field Events
9:30  2 x 400 Hurdles         9:30 2 x Long Jump (3 team max)
9:55  4 x 1600                   TBA 2 x Triple Jump (3 team max)
10:30  4 x 100                    9:30 2 x High Jump
11:00  2 x 1500 Walk          9:30 2 x Shot Put (Pentathlon shot first)
11:30  Mile Medley (400-200-200-800)  9:30 2 x Discus
12:10  4 x 400                     9:30 2 x Pole Vault
12:40  Shuttle Hurdles (4-girl)
12:55  2 x 2000 Steeplechase
1:30  Pentathlon 800
1:35  4 x 200
2:00  Swedish Medley (100-200-300-400)
2:15  4 x 800
2:50  Sprint Medley (100-100-200-400)
3:10  Distance Medley (1200-400-800-1600)

Spring Track Order of Events for Dual Meets
The High Jump, Pole Vault, and Shot Put followed by the Discus will start at the same time.
Triple Jump
100 Meter High Hurdles
1500 Meter Run
400 Meter Run
100 Meter Dash
1500 Meter Walk
800 Meter Run
200 Meter Dash
400 Intermediate Hurdles
3000 Meter Run
Long Jump
400 Meter Relay
1600 Meter Relay
3200 Meter Relay

Practice Immediately after school on track everyday unless otherwise posted!
Adjustments will be made to practice schedule during inclement weather conditions.
Please check here for any updates!

The individual athlete must have 10 practices in order to compete in a meet.
The individual must have 8 practices in order to compete in a scrimmage.

"Winners make a habit of manufacturing their own positive expectations in advance of the event." Brian Tracy

You were born to win, but to be a winner, you must plan to win, prepare to win, and expect to win. Zig Ziglar  The thinking must be done first before training begins.  Peter Coe
You and your opponent want the same thing.  The only thing that matters is who works the hardest for it.  You should WRITE DOWN your short term and long term goals for this season and beyond!  Think about what you would like to get out of this upcoming season.
Plan for success-get your rest, eat properly and prepare for your school day, your practices and meets before they arrive!  You should have all the proper training gear as well as your wristwatch and water at practice every day!
Key components to your training regimen must include proper rest and nutrition!
Every Track and Field Athlete will run and practice their event, but will they do the extra training, conditioning, drills, strength training and mental preparation to become their best?
This season, it is highly recommended that you keep a training and nutrition log/journal!
This will be discussed at practice and it is YOUR responsibility to follow through with it!
Nutrition Log template is linked at the bottom of webpage! 
Coach Loomis also has the pink copies with holes punched that I made for you to have if needed.

"What we see depends mainly on what we look for." John Lubbock
"The greatest weapon against stress is our ability to choose one thought over another." William James

Championship Winter Track Shirts are in!  Please stop by and pick yours up!
“With the new day comes new strength and new thoughts.”– Eleanor Roosevelt

Long Island Elite Meet Photos are on milesplit
http://ny.milesplit.com/photos/albums/39432?tag=

"The pain of discipline is far less than the pain of regret." Sarah Bombell
Patience and discipline, as well as the confidence in yourself, your teammates and your coaches will help you to become a true competitor.  Coach Dwyer
Respect yourself, your team and the sport of track and field. Coach Dwyer
“When it comes to luck, you make your own.” – Bruce Springsteen

The thinking must be done first before training begins.  Peter Coe
You and your opponent want the same thing.  The only thing that matters is who works the hardest for it.

2018 ST Daily Practice Schedule

Track General Workout Plan
Plan might be adjusted based upon weather conditions and gym availability. 
Spring Track Practice will begin everyday immediately after school.  You will warm up and stretch and do you fence drills.  Saturday Practice will be in the morning and may slightly vary based upon weather and track/gym availability.
Here is what you will need for every training session!
Be prompt with a smile!  Start your warm up! 
Sign In and Sign Out before and after each session!
Complete Extra Help/Activity Binder if you are late to practice.
Water! Water! Water!
Wrist Watch - Your Phone will not offer the best results for workouts and training.
A good pair of training and racing sneakers.
Hand towel to wipe down as well as change of socks and clothing as needed.

Spring Track Daily Practice Schedule   Will be posted and updated on website.
Respect yourself, your team and the sport of track and field.
The amount of time spent outdoors will depend on the daily weather and what needs to be done!  Every day you are expected to run a minimum of 4 laps warm up and 4 laps cool down.  Fence Drills, Bleacher stretch and drills, minimum of 20 pushups, 20 dips, 50 squats, 50 Toe Raises.  Will introduce other exercises as season progresses.
Weight Room will be open at the end of practice. We we get inside we will work on drills, skills, balance, coordination, strength and conditioning to help you to become a better athlete!

"Winning isn't everything, but making the effort to win is." Vince Lombardi

"Life is a series of experiences, each of which makes us bigger, even though it is hard to realize this. For the world was built to develop character, and we must learn that the setbacks and griefs which we endure help us in our marching onward."- Henry Ford

“The time is always right to do what is right.” – Martin Luther King Jr.

"I will prepare and someday my chance will come." Abraham Lincoln
You must:  Keep Exceptionally Clear Focus!  Proper rest and recovery!  Hydration and good health and nutrition!  (Basically Stay Healthy!)  Be smart and pay attention to having a superior attitude and exceptional technique!

Please think about your short term and long term goals for the season so I may work with you to achieve them!  Proper Communication is the KEY to Success! 
As we move into the championship part of the season, You MUST be prepared to work even harder (most times it will mainly be smarter)!  Be prepared to defend your performance!  You may have to run off, jump off or throw off for your position!  Any questions or concerns, YOU must talk to ME personally!  Remember this is the time to turn up the heat!

Here is the 2018 Spring Track League Schedule 022618 - Put in your calendar!
Let me know if there are any school conflicts so I have the opportunity to update!
Bus time is 2:25pm unless otherwise noted!
* indicates a change.

Thur 4/12/2018  4:00 PM Mt Sinai @ Hampton Bays Hampton Bays High School
Year Book Team and individual photos will be taken before and during meet.

Mon 4/16/2018   4:30 PM Wyandanch @ Mt Sinai Mount Sinai High School
Wed 4/18/2018  4:00 PM Mt Sinai @ Bayport-Blue Pt Bayport Blue Point High School
Wed 4/25/2018  4:30 PM Center Moriches @ Mt Sinai Mount Sinai High School
Wed 5/2/2018   4:00 PM Mt Sinai @ Southampton     Southampton High School
Wed 5/9/2018   4:30 PM Elwood/J Glenn @ Mt Sinai Mount Sinai High School

Mon May 21 Division Championships @ Connetquot High School 3:00pm Bus:1:25pm
Wed May 23 Division Championships @ Connetquot High School 3:00pm Bus:1:25pm

Fri June 1 State Qualifying Meet @ Comsewogue HS 3:00pm  Bus:1:45pm
Sat June 2 State Qualifying Meet @ Comsewogue HS 2:15pm  Bus:1:00pm

Division Championships will probably be the week of May 21-May 24!
State Qualifier June 1,2!  State Meet June 8,9!

2018 Invitationals
PORT JEFF  Steeple Fest  "PLUS"  NO BUS
Wednesday, April 4, 2018 at Port Jeff High School
3:00 Freshman Girls 2000m  
3:30 Freshman Boys 2000m 
4:00 Novice Girls 2000m   
4:30 Novice Boys 2000m 
4:55 Open Girls 2000m  
5:20 Open Boys 2000m 
5:45 Open Boys 3000m 

PLUS  Field Events
Shot Min. boys 34' girls 25'    Discus Min. boys 100' girls 70' 
Long J. Min. boys 18' girls 14'  Triple Jump boys 36' girls 30' 
High Jump opens at boys 5'6" girls 4'6"  Pole Vault opens at boys 9'6" girls 8' 
Novice is for newbies and athletes who have NEVER won a steeple medal. 
Medals will be awarded to first SIX places in steeple and field!

Sat 4/14/2018 Suffolk Coaches Invitational @ Bayshore HS 9:30am Bus 7:45am
ORDER OF EVENTS All race times are guidelines only.
All running events – Open followed by Frosh-Soph
Track Events
9:30 am 400 m. Hurdles Open followed by Frosh-Soph Final on Time
9:50 am 1500 m. Open followed by Frosh-Soph Final on Time
10:45 am 100 m. Dash
11:15 am 400 m. Dash Open Frosh-Soph
11:45 am 100 m. Dash Open Frosh-Soph Finals
12:00 pm 100 m. Hurdles
12:35 pm 100 m. Hurdles
12:40 pm 800 m. Open followed by Frosh-Soph Final on Time
1:05 pm 200 m. Open followed by Frosh-Soph Final on Time
1:45 pm 3000 m. /1500m Walk (outside line) Open/ Frosh-Soph Final on Time
RELAYS – Teams are allowed two relay squads per relay event (A and B Relays only)
2:30 pm 4x400 m. Relay Open Final on Time
2:55 pm 4x800 m. Relay Open Final on Time
3:15 pm 4x100 m. Relay Open Final on Time
FIELD EVENTS
9:30 am Pole Vault Frosh-Soph: Opening Height 6’ 0” (up 6” to completion)
Followed by Open: Opening Height 7’ 0” (up 6”
until completion)
9:30 am High Jump Frosh-Soph: Opening Height 4’ 0” (up 2” to 4’10” then 1”)
Followed by Open: Opening Height 4’ 4” (up 2”to 5’ 0” then 1”)
9:30 am Shotput Open Followed by Frosh-Soph
9:30 am Discus Frosh-Soph Followed by Open
9:30 am Long Jump Open Followed by Frosh-Soph
11:30 am Triple Jump Followed by Frosh-Soph  Open

Fri 4/20/18 6:00pm Start 4:30pm Bus
Sat 2/21/18 9:30am Start 7:45am Bus
JOE BRANDI RELAYS 2018 High School Girls Meet
Friday and Saturday, April 20th and 21st  Connetquot HS
Friday Elite Individual Events Under the Lights:  Every team can enter up to two athletes per Friday event regardless of seed time but if you want to enter more than 2 they ALL must be able to break the seed time. WE WILL RUN AHEAD OF SCHEDULE IF POSSIBLE. 
6:00 pm Pentathlon Long Jump
7:00   1500 (5:25)
7:15  Pentathlon Hurdles
7:20  100 Hurdles trials (18.5)
7:35  100 trials (13.8)
7:50  400 (65.0)
8:05   3000 Racewalk (8:30 for 1500 walk)
8:20  100 Hurdles final
8:25  100 final
8:30  Pentathlon High Jump
8:30  800 (2:35) 
8:45  3000 (12:00)
9:00  200 (28.5)     

Saturday Events:      
Track Events       Field Events
9:30  2 x 400 Hurdles         9:30 2 x Long Jump (3 team max)
9:55  4 x 1600                   TBA 2 x Triple Jump (3 team max)
10:30  4 x 100                    9:30 2 x High Jump
11:00  2 x 1500 Walk          9:30 2 x Shot Put (Pentathlon shot first)
11:30  Mile Medley (400-200-200-800)  9:30 2 x Discus
12:10  4 x 400                     9:30 2 x Pole Vault
12:40  Shuttle Hurdles (4-girl)
12:55  2 x 2000 Steeplechase
1:30  Pentathlon 800
1:35  4 x 200
2:00  Swedish Medley (100-200-300-400)
2:15  4 x 800
2:50  Sprint Medley (100-100-200-400)
3:10  Distance Medley (1200-400-800-1600)

Westhampton Beach Girls Track Invitational April 28, 2018 1pm start Bus 11:15am
Event Order Track Events with Standard
1.400 meter Hurdles 1:15
2.1500 meters 5:35
3.Freshman 1500
4.400 meters 1:08
5.100 meters 13.9
6.Freshman 100 meter
7.1500m walk 8:30
8.100m Hurdles 19 sec
9.Freshman 100m Hurdles
10. 800 meters 2:40
11. Freshman 800
12. 200m 29 sec
13. 3000m 12:45
14. 4x100
15. 4x400
16. 4x800
Field events
1.High Jump (2 sectors) 4-6
2.Open Shot/ Novice Disc 30 feet/75 feet
3.Novice shot/ open Disc
4.Pole Vault (open only)
5.Open Long/then novice 14 feet
6.Open Triple/ then novice 30 feet

47th SAINT ANTHONY’S INVITATIONAL TRACK & FIELD MEET
Friday, May 4, 4:00pm Start (Bus 2:25pm) 2018 to
Saturday, May 5, 2018 2:00pm Start (Bus 12:10pm)
Remember to seed your varsity athletes on-line, as they will be wearing competitor numbers. If your athlete has performed the following he/she should be seeded:
Event Boys Girls
100 11.4 12.9
200 23.5 26.9
100/110 HH 16.8 17.2
400 52.5 61.5
400 Hurdles 60 70
800 2:07 2:25
1500/1600 4:42 5:05
3200/3000 10:10 11:10
Steeple 10:40 8:10
Walk 8:30
Hammer Top 9 (verified) Top 9 (verified)
Javelin 100’ Minimum 65’ Minimum
Field Events See minimum performances
All Field Event athletes will need a Field Event Card. Turn in the Field Event Card to the official once the event is called. Please indicate seed on the back of the card.
Minimum Measurement: In the following jumps and throws the first acceptable effort will be measured. After that, the athlete must jump or throw the following: Top 24 shot putters and discus throwers will be seeded and throw in the varsity seeded section, all others will compete in the unseeded sections.
Boys Long Jump 19’ Boys Triple Jump 40’ Boys Shot Put 40’
Boys unseeded PV 9’ Boys Unseeded Discus 80 Boys High Jump 5’6”
Boys Pole Vault 12’ Boys Discus 120’ Boys Unseeded Shot Put 30’Boys
Javelin Throw 100’ Girls Discus 80’ Girls Shot Put 28’Girls Triple Jump 31’
Girls Javelin Throw 65’ Girls Unseeded Shot Put 20’Girls Pole Vault 8’ Girls High Jump 4’6”
Girls Long Jump 15’ Girls Hammer Top 9 Boys Hammer Top 9 Girls Unseeded Discus 60’

Friday – 4:00 PM
1, Girls’ Pole Vault (Starting Height – 8’)
2. Girls’ High Jump (Starting Height – 4’6” – 4’9 – 5’)
3. Boys’ Seeded Shot Put (Top 24)
4. Girls’ Seeded Shot Put (Top 24)
5. Boys’ Long Jump (Minimum Measurement 19’)
6. Girls’ Long Jump (Minimum Measurement 15’)
7. Boys Unseeded Discus (80’)
Friday – 4:00 PM
9. Boys’ Unseeded 400m Relay – Final
10. Girls’ Unseeded 400m Relay – Final
11. Boys’ Unseeded 1600m Relay – Final
12. Girls’ Unseeded 1600m Relay – Final
13. Boys’ 400m Intermediate Hurdles – Final (64 sec.)
14. Girls’ 400m Intermediate Hurdles – Final (70 sec.)
15. Boys’ 4 x 1600m Relay - Final
17. Boys’ Unseeded 200m Dash – Final
18. Girls’ Unseeded 200m Dash - Final
19. Boys Unseeded 400m Dash – Final
20. Girls’ Unseeded 400m Dash – Final
21. Boys’ Unseeded 800m Run – Final
22. Girls’ Unseeded 800m Run – Final
SATURDAY 10:00 AM
23. Boys’ Unseeded Pole Vault (Starting Height (9’)
24.
25. Girls’ Unseeded Discus Min. 60’ 10:00 AM
26. Boys’ Unseeded Shot Put 10:00 AM
27 Girls’ Unseeded Shot Put 10:00 AM
28. Boys’ Frosh 4 x 800m Relay – Final
29. Girls’ Frosh 4 x 800m Relay – Final
30. Boys’ Soph 4 x 800m Relay – Final
31. Girls’ Soph 4 x 800m Relay – Final
32. Boys’ Frosh 4 x 100m Relay – Final
33. Girls’ Frosh 4 x 100m Relay – Final
34. Boys’ Soph 4 x 100m Relay – Final
35. Girls’ Soph 4 x 100m Relay – Final
36. Boys’ Frosh 4 x 400m Relay – Final
37. Girls’ Frosh 4 x 400m Relay – Final
38. Boys’ Soph 4 x 400m Relay – Final
39. Girls’ Soph 4 x 400m Relay – Final
40. Boys’ Unseeded 1600m Run (4:50 or slower) 81. Girls’ Hammer (non-scoring) (Top 9)
41. Girls’ Unseeded 1500m Run (5:30 or Slower) 82. Boys’ Hammer (non-scoring) (Top 9)
42. Boys’ Unseeded 2000m Steeplechase
43. Girls’ Unseeded 2000m Steeplechase
Saturday 2:00 PM
44. Girls Triple Jump (Minimum Measurement is 31’)
45. Boys Pole Vault (Starting Height 12’)
46. Boys’ High Jump (Starting at 5’6 – 5’9 – 6’)
47. Boys’ Triple Jump (Minimum Measurement 40’)
48. Girls’ Seeded Discus (Top 24) (Minimum Measurement is 80’)
49. Boys’ Seeded Discus (Top 24) – To follow Girls seeded Discus

Saturday – 2:00 PM
52. Girls’ 1500m Race Walk – I Section
53. Girls’ 800m Run – 2:30 or faster
54. Boys’ 800m Run – 2:07 or faster
55. Boys’ 110m High Hurdles – 6 Fastest Advance (Must be seeded)
56. Girls’ 100m High Hurdles – 6 fastest Advance (Must be seeded)
57. Boys’ 100m Dash – 6 fastest Advance (Must be seeded)
58. Girls’ 100m Dash – 6 Fastest Advance (Must be seeded)
59. Girls’ 3000m Run (12 minutes or faster)
60. Boys’ 3200m Run (10:50 or faster)
61. Girls’ 100m High Hurdles – Final
62. Boys’ 110 High Hurdles – Final
63. Girls’ 100m Dash – Final
64. Boys’ 100m Dash – Final
65. Girls’ 1500m Run
66. Boys’ 1600m Run
67. Girls’ 400m Dash
68. Boys’ 400m Dash
69. Girls’ 200m Dash – Final
70. Boys’ 200m Dash – Final
71. Girls’ 2000m Steeplechase
72. Boys’ 3000m Steeplechase
73. Girls’ 4 x 100m Relay
74. Boys’ 4 x 100m Relay
75. Girls’ 4 x 400m Relay
76. Boys’ 4 x 400m Relay
77. Girls’ 4 x 800m Relay
78. Boys’ 4 x 800m Relay
79. Girls’ Javelin Throw (non-scoring) (65’ Minimum)
80. Boys’ Javelin Throw (non-scoring) (100’ Minimum)
81. Girls’ Hammer (non-scoring) (Top 9)
82. Boys’ Hammer (non-scoring) (Top 9)

The Don Bohlinger Relays (formerly known as the Eagle Relays)
RACE UNDER THE LIGHTS!!! Date: Friday, May 11, 2018, 4:00pm (Bus 2:25pm)
Location: West Babylon Track West Babylon Junior High School, 200 Old Farmingdale Road, West Babylon, NY 11704
Order of Events
Girls followed by Boys
4:00pm- 2x1500m Racewalk (G only)
4:20pm- 2x400m Hurdles
4:45pm- 4x1600 meters
5:15pm- 4x100m
5:45pm- Shuttle Hurdles (4 person)
6:10pm- 4x800m
6:40pm- 4x200m
7:00pm- 1600 Medley (200-200-400-800)
7:30pm- DON BOHLINGER INDIVIDUAL MILE (G & B)
7:45pm- 800 Medley (100-100-200-400)
8:15pm- DMR (1200-400-800-1600)
8:45pm- 4x400m
*Each Team is allowed a maximum number of 6 relay teams per event
* Meet will run no more than 15 minutes ahead of schedule
* THREE EVENTS PER ATHLETE ONLY
Field Events
4:15pm- 2 x Long Jump (3 team maximum per gender only)
Triple Jump to follow Long Jump (3 team maximum per gender only)
4:15pm- 2 x High Jump (3 team maximum per gender only) Opening Height- 4’0” (G) 5’0” (B)
4:15pm- 2 x Shot Put
4:15pm- 2 x Discus
*BOYS THEN GIRLS
*Single Competitors are allowed in any of these above events if you cannot form full teams
*Clerking will begin at 4:00 pm (Racewalk clerking will be at 3:45pm)

PORT JEFF  Steeple Fest  "PLUS"  NO BUS
Wednesday, April 4, 2018 at Port Jeff High School
3:00 Freshman Girls 2000m  
3:30 Freshman Boys 2000m 
4:00 Novice Girls 2000m   
4:30 Novice Boys 2000m 
4:55 Open Girls 2000m  
5:20 Open Boys 2000m 
5:45 Open Boys 3000m 
PLUS  Field Events
Shot Min. boys 34' girls 25'    Discus Min. boys 100' girls 70' 
Long J. Min. boys 18' girls 14'  Triple Jump boys 36' girls 30' 
High Jump opens at boys 5'6" girls 4'6"  Pole Vault opens at boys 9'6" girls 8' 
Novice is for newbies and athletes who have NEVER won a steeple medal. 
Medals will be awarded to first SIX places in steeple and field!

Here is the Preliminary 2018 Spring Track League Schedule 010618 - Put in your calendar!
Let me know if there are any school conflicts so I have the opportunity to update!
* indicates a change.
Tuesday 4/10/2018 4:00 PM Mt Sinai @ Hampton Bays Hampton Bays High School
Monday 4/16/2018 4:30 PM Wyandanch @ Mt Sinai Mount Sinai High School
will be changed to probably Thursday-Friday 4/20/2018  4:00 PM Mt Sinai @ Bayport-Blue Pt Bayport Blue Point High School
Thursday 4/26/2018 4:30 PM Center Moriches @ Mt Sinai Mount Sinai High School
Wednesday 5/2/2018 4:00 PM Mt Sinai @ Southampton     Southampton High School
*Wednesday 5/9/2018 4:30 PM Elwood/J Glenn @ Mt Sinai Mount Sinai High School
Division Championships will probably be the week of May 21-May 24!
State Qualifier June 1,2!  State Meet June 8,9!

"It isn't the mountains ahead to climb that wear you out; it's the pebble in your shoe." Muhammad Ali  What do you think?
"There may be people that have more talent than you, but there's no excuse for anyone to work harder than you do." Derek Jeter

Sat   3/3/18      9:00am  State Meet at Ocean Breeze Athletic Complex in Staten Island.
I will have a bus departing from Mount Sinai High School promptly at 6:00am! 
Be at school by 5:50am!
There will be room for athletes on the team not competing in the meet.   I believe the entrance fee is $9.00.  Pack and bring food and money!
The 2018 NYSPHSAA Indoor Track and Field Championships moves the Ocean Breeze Track and Field Facility on Saturday, March 3. This will be a combined meet this year, with Boys and Girls events going on at the same time.

Order of Events  Girls followed by Boys unless noted.
55m Hurdles – Semi’s
55m Dash – Semi’s
Girls 3000m Run
55m Hurdles Final – Boys then Girls
55 m Dash – Girls, then Boys
Boys 3200m Run
4 x 400m Relay – Semi’s
4 x 200m Relay – Semi’s
1000m Run
Girls’ 1500m Race Walk
300m Dash – semi’s
600m Run
Girls 1500m Run
Boys 1600m Run
Intersectional Medley Relay (1000, 200,600,1600)
300m Dash – Finals
4 x 800m Relay
4 x 400m Relay – Finals
4 x 200m Relay – Finals
Field Events
8:45 – 1st Flight Girls Weight Throw
9:00 – Girls and Boys’ Triple Jump,  Girls’ Pole Vault
Boys and Girls Long Jump will follow the triple jumps
Boys’ Weight throw will follow the girls, then the Boys and Girls’ Shot Put
Boys and Girls High Jumps will start after the 55m Dash Finals.
(​Pits will be in the middle with athletes approaching from different directions)
Top Boy Vaulters will start on pit next to straightaway following the 55 m Dash.
(Lower Boy vaulters will follow the girls’ pole vault.)
Purchasing tickets online PRIOR to the NYSPHSAA Indoor Track and Field Championships is HIGHLY RECOMMENDED this year.
Reminder for Spectators:
Spectrum Sports is the official broadcast partner of the NYSPHSAA State Championships. They own exclusive rights to all NYSPHSAA State Tournament events (Sub-regional, Regional, Semifinals and Finals).Broadcasting or streaming a NYSPHSAA state championship of any kind (including social media accounts) is a violation of that agreement. Anyone not adhering to that policy will be asked to stop immediately.

Mon 2/12/18    5:00pm - 9:00pm State Qualifier Bus 3:30pm 
Moved Bus to 3:20pm.  Be ready 3:10pm
Section XI Indoor State Qualifying Meet Individual Championships
Monday, February 12, 2018
RUNNING EVENTS: Meet may not run more than 10 minutes faster than scheduled.
Time Schedule
5:00 PM Clerking
5:10 PM 55 Meter Hurdles (G/B) Winner and next three fastest
5:25 PM 55m Dash (G/B) Winner and next three fastest
5:35 PM 3000m Run
6:00 PM 4 x 400 Trials (G/B) 2 heats pick 3
6:20 PM 4 x 200 Trials (G/B) 2 heats pick 3
6:35 PM 3200m Run Final
6:50 PM 55 Meter Hurdles Final (B/G)
7:00 PM 55 Meter Dash Final (G/B
7:10 PM 1000m Final Final (G/B)
7:25 PM 1500m Walk Final
7:40 PM 300m Dash Semi’s 2 heats pick three (G/B)
7:50 PM 600m Run Final
8:05 PM 1500m/1600m (G/B) 2 Sections of 8/8 (G/B)
8:25 PM 300m Dash Final (G/B)
8:40 PM 4 x 800 Final (G/B) 2 turn box
9:00 PM 4 x 400 Final (G/B) 2 turn box
9:10 PM 4 x 200 Final (G/B) 3 turn stagger
FIELD EVENTS:
TBA Weight Throw
TBA Pole Vault
5:00 PM Boys Triple Jump Raker ???
6:00 PM Girls Triple Jump Raker ???
7:00 PM Boys Long Jump Raker ???
8:00 PM Girls Long Jump Raker ???
5:00 PM Girls High Jump
6:30 PM Boys High Jump
5:00 PM Girls Shot Put
6:30 PM Boys Shot Put

I will be sending in entry for meet on Wednesday February 14th!
Please let me know what event you would like to be entered in at practice on Tuesday!
PLACE: St. Anthony’s High School Indoor Facility
DATE: Saturday  February 24th, 2018
Order of Events  (Girls followed by Boys) 
4:00 3200m Run
4:10 55m Dash Trials  (6 to final-heat winners plus next fastest times)
4:35 1000m Run
4:55 55m Dash Finals
5:05 600m Run
5:25 1500m Race Walk
5:40 55m Hurdles Trials (6 to final-heat winners plus next fastest times)
6:10 300m Dash
6:30 1500m/1600m Run
6:55 55m Hurdles Finals
7:05 Fr/Soph 300m Dash 
7:20 Fr/Soph 1600/1500m Run
7:35 4 x 400m Relay
7:55 4 x 200m Relay
8:10  4 x 800m Relay 


Field Events
2:00 Boys Weight Throw (Top 6 to final)
3:15 Girls Weight Throw (Top 6 to final)  
4:00 Girls Long Jump  (Top 3 to final)
5:10 Boys Long Jump  (Top 3 to final)
6:20 Girls Triple Jump (Top 3 to final)
7:30 Boys Triple Jump (Top 3 to final)
4:00 Boys Pole Vault
5:30 Girls Pole Vault
4:00 Boys High Jump
6:00 Girls High Jump
4:30 Girls Shot Put (Top 3 to final)
6:30 Boys Shot Put (Top 3 to final)

EVENT STANDARDS:  Performances will be verified.   
EVENT/ Max # Competitors BOYS GIRLS
55M DASH (24) 6.89 FAT 7.76 FAT
55M HURDLES (24) 8.40 FAT 9.50 FAT
300M DASH (20) 37.74 FAT 43.74 FAT
600M RUN (20) 1:27.84 FAT 1:42.84 FAT
1000M RUN (18) 2:45.00 FAT 3:12.50 FAT
1600/1500 (16) 4:37.50 FAT 5:05.50 FAT
3200/3000 (10) 10:10.00 FAT     X
1500m Walk (12)   X 8:00.00 FAT
LONG JUMP (12) 20’ 6” 16’ 6”
TRIPLE JUMP (12) 42’ 0” 34’ 6”
HIGH JUMP (18) 5’ 10” 4’ 10”    Starting Hts  5’8”/4’8”
POLE VAULT (12) 10’ 6” 8’ 6”     Starting Hts 10’0”/8’0”
SHOT PUT (24) 44’ 0” 33’ 0”
WEIGHT THROW (12) 48'0" 32'0"
FROSH/SOPH 300 (20) 40.54 FAT 45.54 FAT
FROSH/SOPH 1600/1500 (16) 4:54.00 FAT 5:10.00 FAT
4X200M RELAY (15) 1:38.00 FAT 1:52.00 FAT
4X400M RELAY (15) 3:36.50 FAT 4:15.00 FAT
4 X 800M RELAY (8)  8:30.00 FAT 10:25.00 FAT

LEAGUE 5 9:00 AM – 11:30 AM
Jury of Appeals: All League Representatives.
All individual seed cards must be handed in 30 minutes prior to the meet.
Relay cards must be handed in after the 300m dash.
All cards must contain name, competitor number, school, event and seedtime.
Coaches are meeting 15 minutes prior to the meet.
a. Schools may enter three athletes in each event.
b. Each school is allowed only one relay team in 800/1600/3200 relays. b.
Athletes may enter three events.
c. Top 18 athletes in the 55 Meter Dash and 55 Meter Hurdles will be seeded.
d. Seeded sections will run last.
e. Shot Put - 3 throws, 7 to the final
f. High Jump - 4' - 4' 3 - 4' 6" - 4' 8" to 4' 10" then 1" thereafter
g. Triple Jump then Long Jump - 3 jumps (no finals due to time)
Order of events:
3000m Final
55 Dash 6 fastest Advance
1000m final
55 Dash final
55 High Hurdles 6 fastest Advance
600m final
55 High Hurdles final
1500m Run final
300m final
1500m Walk final
4 x 400m final
4 x 200m final
4 x 800m final

Jim Howard Memorial Meet Sunday, January 28, 2018 9:00 AM – 3:00 PM
Each team can enter 8 athletes per individual event.
Each team can enter 3 athletes In the triple and long jumps
An athlete can only compete in 3 events.
Awards for the top 4 in each class Large Schools Small Schools
Run at same time then seperated
ORDER OF EVENTS:
1500 Combined (5 races) (6:00 – Break )
600 Combined (8 races) (2:00 – break in)
55 Large then Small (12 large/12 small)
HH Large then Small (8 large/8 small)
1000 Combined (4 races) (3:45 – break in)
300 Large then Small (8 large/8 small) (49 – Break in)
3000 and 1500 Walk at the same time
Coaches will time and count laps for 3000m
High Jump Combined
Shot Put Large then Small
Long Jump First (3) Small then Large
Triple Jump (3) Small then Large

Section XI Team Championships Girls’ Small School Time Schedule
Thursday, February 1, 2018  (5:00 PM – 9:00 PM)
5:00 PM Warm ups
5:05 PM Clerking of running events, Triple Jump, High Jump, Shot Put
5:10 PM 55 Meter High Hurdle 6 fastest Advance
5:20 PM 55 Meter Dash 6 fastest Advance
5:30 PM 3000 Meter Run 2 – Sections – Seeded first
6:00 PM 55 Meter High Hurdle Final
6:10 PM 55 Meter Dash Final
6:15 PM 1000 Meter Run
6:30 PM 1500m Walk Seeded
6:45 AM 300 Meter Dash 3 heats picking 2
7:00 PM 600 Meter Run Final
7:10 PM 1500 Meter Run 2 Sections – seeded first
7:30 PM 300 Meter Dash Final
7:35 PM 1500 Meter Walk
7:50 PM 4 x 800 Meter Relay Final
8:10 PM 4 x 400 Meter Relay Final
8:35 PM 4 x 200 Meter Relay Final
Triple Jump then Long Jump

Section XI Indoor State Qualifying Meet Individual Championships Monday, February 12, 2018
RUNNING EVENTS: Meet may not run more than 10 minutes faster than scheduled.
Time Schedule
5:00 PM Clerking
5:10 PM 55 Meter Hurdles (G/B) Winner and next three fastest
5:25 PM 55m Dash (G/B) Winner and next three fastest
5:35 PM 3000m Run
6:00 PM 4 x 400 Trials (G/B) 2 heats pick 3
6:20 PM 4 x 200 Trials (G/B) 2 heats pick 3
6:35 PM 3200m Run Final
6:50 PM 55 Meter Hurdles Final (B/G)
7:00 PM 55 Meter Dash Final (G/B
7:10 PM 1000m Final Final (G/B)
7:25 PM 1500m Walk Final
7:40 PM 300m Dash Semi’s 2 heats pick three (G/B)
7:50 PM 600m Run Final
8:05 PM 1500m/1600m (G/B) 2 Sections of 8/8 (G/B)
8:25 PM 300m Dash Final (G/B)
8:40 PM 4 x 800 Final (G/B) 2 turn box
9:00 PM 4 x 400 Final (G/B) 2 turn box
9:10 PM 4 x 200 Final (G/B) 3 turn stagger
FIELD EVENTS:
TBA Weight Throw
TBA Pole Vault
5:00 PM Boys Triple Jump Raker ???
6:00 PM Girls Triple Jump Raker ???
7:00 PM Boys Long Jump Raker ???
8:00 PM Girls Long Jump Raker ???
5:00 PM Girls High Jump
6:30 PM Boys High Jump
5:00 PM Girls Shot Put
6:30 PM Boys Shot Put

Sat 1/13/18 9:00am - 4:00pm Art Mitchell Meet Bus 7:30am We will board the bus by 7:25am!  Be at school and ready to leave by 7:15am!
Art Mitchell Memorial Meet Saturday, January 13, 2018 9:00 AM – 4:00 PM
Athletes may only compete in two events (relays count as an event)
Freshmen will compete first followed by sophomores and open athletes.
Medals for the top three in each event
One measurement under 15’ for the Shot Put One
measurement under 12’ in the Long Jump
Relay teams are combined
Field Events
Long Jump John Glenn, Comsewogue
Triple Jump SWR, Hampton Bays
High Jump
Shot Put
Running Events
3000m
55 Dash
1000m
600m
55 High Hurdles
1500m Run
300m
1500m Walk
4 x 400m
4 x 200m
4 x 800m

Meet is on for Saturday!  Any changes will be posted here and on Just In Time Racing!

Sat 1/6/18 5:15pm - 8:00pm Crossover D  Bus 3:45pm  Moved Up Bus time to 3:30pm!  Be ready to go by 3:10pm so we can confirm which events you will be competing in and fill in cards and attach competitor numbers!  You will have access to our locker rooms before we leave.  The high school building will be locked when we return home so have your parents at school BEFORE we arrive home due to the extreme cold!  Text them when we leave college and again when we are 15 min away from home!

Monday 01-09-18 Practice immediately after school!  We will practice indoors today.  Too much ice on track/turf and the parking lot is messy!  Look at order of events to tell me what you would like to compete in.

Tue 1/9/18 5:00pm - 10:00pm Relays (Lgs. 3, 4, & 5) Bus 3:30pm moved up to 3:20pm!  Be ready to go by 3:00pm so we can confirm which events you will be competing in!

ZEITLER RELAYS Tuesday, January 9, 2018 5:00 PM – 10:00 PM  Leagues 3 – 4 - 5
Leagues 3/4/5 Order of events: Athletes are only permitted two events
High Jump (2 person) (Combined Leagues)
Shot Put (2 person) League 5, League 4, League 3
DMR (only one team per school)
SMR (only one team per school
4 x 800
4 x 200
Hurdle Relay (3 person)
4 x 400
Walk Relay (2 person)
Long Jump (2 person) League 3, League 4, League 5
Rakers – Harborfields - Babylon - Bellport
Triple Jump (2 person) League 5, League 3, League 4
Rakers – Kings Park - Eastport South Manor – Mt. Sinai

Art Mitchell Memorial Meet Saturday, January 13, 2018 9:00 AM – 4:00 PM
Athletes may only compete in two events (relays count as an event)
Freshmen will compete first followed by sophomores and open athletes.
Medals for the top three in each event
One measurement under 15’ for the Shot Put One
measurement under 12’ in the Long Jump
Relay teams are combined
3000m
55 Dash
1000m
600m
55 High Hurdles
1500m Run
300m
1500m Walk
4 x 400m
4 x 200m
4 x 800m
Long Jump John Glenn, Comsewogue
Triple Jump SWR, Hampton Bays
High Jump
Shot Put

Any weather related updates will be posted here ASAP!
Any meet cancellations will be posted at Just In Time Racing!
To Repeat - If meet is canceled it will be posted on www.just-in-time-racing
 
Winter Track Gear Link at bottom!  Will close Monday December 11th!
https://schwabs2ndwind.typeform.com/to/xJBijW

Please remember to dress appropriately for outdoor and indoor workouts! 
You will be removed from the team for not communicating with Coach Dwyer for unexcused absences at practice and/or meets!

"Adversity causes some to break; others to break records." William Ward
"The discipline of writing something down is the first step toward making it happen."  Lee Iacocca
"If you only ever give 90% in training then you will only ever give 90% when it matters." Michael Owen

Crossover A – C                                           Crossover “B” and “D”
LJ,SP,HJ, - TJ follows LJ                                TJ,SP,HJ, - LJ follows TJ
55 Meter Hurdles FAT – First 8 heats              55 Meter Hurdles
3000 Meter Run                                           1500 Meter Run 1 turn box
55 Meter Dash (FAT – first 8 heats)                300 Meter Dash
600 Meter Run (2:00)                                   1000 Meter Run 2 turn box
1000 Meter Run (3:45)                                  600 Meter Run 2 turn stagger
300 Meter Run (FAT – first 4 heats)                 55 Meter Dash
1500 Meter Run (6:00)                                 3000 Meter Run 2 turn box
1500 Meter Walk                                          1500 Meter race Walk 1 turn box
4 x 400m Relay First Section in lanes            4 x 400m Relay 2 turn lane
4 x 200m Relay First two Sections in lanes    4 x 200m Relay 3 turn stagger
4 x 800m Relay                                           4 x 800m Relay 2 turn box

Complete 2017 Cross Country Complete Schedule as of 10-15-17

Bus Departure is 2:25pm unless otherwise noted.

Saturday 09-09-17 Jim Smith Invitational(PJ)-Sunken Meadow State Park Start 9:30am Bus 7:30am

Tuesday 09-12-17 League Meet  Girls MS MP JG Amityville   Boys MS EH Sayville Amityville
Cedar Point Park in East Hampton  Race Times: TBD at site

Saturday 09-16-17 Bob Pratt Invitational(Smithtown)-Sunken Meadow State Park Start 9:30am Bus 7:30am

Tuesday 09-19-17 Crossover Meet Sunken Meadow State Park
Race Times: TBD at site
Boys Race TBA pm Girls Race TBA pm

Saturday 09-23-17 Suffolk Coaches Invitational-Sunken Meadow State Park Start 9:30am Bus 7:30am

Tuesday 09-26-17 League Meet  Girls MS BP Sayville   Boys MS SWR Sayville Amityville
Sunken Meadow State Park  Race Times: TBD at site

Thursday 09-28-17 Tom Knifing Invitational (SWR)-Fireman's Field in Ridge Start 4:00pm Bus 2:25pm

Tuesday 10-03-17 League Meet  Girls MS SWR   Boys MS BP MP Sayville Amityville
Sunken Meadow State Park  Race Times: TBD at site

Thursday 10-05-17 Westhampton Beach Invitational (WHB)-Red Creek Park in Hampton Bays Start 4:00pm Bus 2:25pm

Tuesday 10-10-17  Crossover Meet  Sachem North High School
Boys Race 4:00pm Girls Race 4:30pm

Saturday 10-14-17 Suffolk Officials Invitational-Sunken Meadow State Park Start 10:00am Bus 8:00am
TIME SCHEDULE:
Girls JV 10:00                     Boys Frosh 11:25
Girls Varsity 10:35              Boys Varsity 11:45
Girls Frosh 11:05                Boys JV  12:10

Tuesday 10-17-17  Crossover Meet  Red Creek Park in Hampton Bays
Boys Race TBA pm Girls Race TBA pm

Championship Dates

Tue 10/24/2017 Division Championships at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus
Division Championships at Sunken Meadow State Park
Championship Boys Race 1:30 PM
Championship Girls Race 1:55 PM
Boys Team Qualifier Race 2:25 PM
Girls Team Qualifier Race 2:50 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:20 PM
Girls Individual Qualifier Race 3:45 PM

Friday 11/3/2017 State Qualifying Meet at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus
2016 Section XI Championship and State Qualifier at Sunken Meadow State Park 
Tentative Schedule
Tentative Time Schedule TBD - Below is last year.
1) Boys Class A Race 1:30 PM
2) Boys Class B Race 2:00 PM
3) Boys Class C/D 2:30 PM
4) Girls Class A 3:00 PM
5) Girls Class B Race 3:30 PM
6) Girls Class C/D Race 4:00 PM

Sat 11/11/2016 9:00am  NYSPHSAA State Championship            
Wayne Central School District
6200 Ontario Center Road
Ontario Center, NY 14520-0155

2017 Race and Awards Schedule*                                                                           
Opening Ceremony                8:45am
                 Race Start           
Boys C         9:00am              10:00am Awards
Boys D        9:30am              10:30am Awards
Boys A       10:00am              11:00am Awards               
Boys B       10:30am              11:30am Awards              
Girls C        11:00am               12:00pm Awards               
Girls D        11:30am               12:30pm Awards                 
Girls A       12:00pm                1:00pm Awards               
Girls B       12:30pm                1:30pm Awards                 
*Schedule Subject to Change

Tentative Time Schedule TBD - Below is 2016  last year.
Girls B - 9:00    Boys B - 11:00
Girls C - 9:30    Boys C - 11:30
Girls D - 10:00   Boys D - 12:00
Girls A - 10:30   Boys A - 12:30

Sat 11/18/2017 NY Federation Championship  Bowdoin Park
12:15pm Girls 1:00pm Boys  


Monday 08-28-17 Be ready at 6:55am for a 7:00am Bus to Indian Island.
We will leave Park at about 9:45am and return to Mount Sinai between 10:15am-10:30am.  I will remind athletes when we are 20 minutes away from school to have them call home to remind for pick up at High School!
Remember to bring plenty of water, food for the way home.
Sunscreen and/or bug spray if needed!
You will not need your spikes for Indian Island, due to the abundance of sand.

Tuesday 08-29-17 Teacher Conference Day. Practice Time 5:00pm-7:00pm.
MSHS Track 5:00pm Weight Room 6:30pm.
We will practice in rain.  If weather get too bad, we will be inside (halls, gym, weight room etc.)

Wednesday 08-30-17 Teacher Conference Day. Time 5:00pm-7:00pm.
MSHS Track 5:00pm Weight Room 6:30pm.

Thursday 08-31-17  Be ready at 6:55am for a 7:00am Bus to Sunken Meadow State Park.  We will leave Park at about 9:45am and return to Mount Sinai between 10:15am-10:30am.  I will remind athletes when we are 20 minutes away from school to have them call home to remind for pick up at High School!
Remember to bring plenty of water, food for the way home.
Sunscreen and/or bug spray if needed!

Racing Schedule has been updated! 08-22-17
Ted Talk -  Turn Your Struggles Into Strengths | Lori Harder
Very Good Ted Talk - Link is below under useful links or just google search.

                          BELIEVE TO ACHIEVE!
The body achieves what the mind believes.  Whether you think it's possible, or you think it's impossible, you are right. So why not believe that what you want is POSSIBLE?
                
What will you do today, to make you better tomorrow!

“Today I will do what others won't, so tomorrow I can accomplish what others can't” -Jerry Rice

TNT-Today not Tomorrow!  The future is created by what we do today, not by the plans we make for tomorrow.

Reminder-You should be getting some distance running in throughout the summer!
You must work drills and strength on your own in addition to what we do at practice!

The Difference between ordinary and extra-ordinary is the little "extra"!
Summer Training - Throughout July, you should start increasing your general fitness level.  You can include light running of soft surfaces when you can.  You can incorporate biking and swimming to help develop an endurance base.  Strength training should also be incorporated into your summer routine.  We will start reviewing body weight exercises this week at camp and you should continue this as well as your running drills into your training.

“Good thoughts are no better than good dreams, unless they be executed.”
– Ralph Waldo Emerson

2017 Cross Country Practice Schedule
At every practice, please bring plenty of water, wristwatch and sunscreen as needed! You must have an approved physical in order to participate in practice activities!  Be prompt with all paperwork!
We will meet on MSHS Track unless otherwise noted!
On Monday, if you need to have your physical approved, go directly to nurse's office and she will go over your physical paper and let you know if you are okay to practice!

"If you don't have time to do it right the first time, when will you have time to do it over?" - John Wooden
Monday 08-21-17 8:00am-9:55am MSHS Track. 
10:00am meeting in Auditorium with Mr. Reh. Usually lasts for 15-20min.
5:55 PM-7:00pm MSHS Track.
7:00pm Weight Room

Tuesday 08-22-17 7:30am MSHS Track.
Weight Room 9:15am-10:00am.
6:00pm-7:00pm PJ-Setauket Green Belt Meet at 7-11 Parking Lot at 5:55pm.

Wednesday 08-23-17 Be ready at 6:55am for a 7:00am Bus to Sunken Meadow State Park.   We will leave Park at about 9:45am and return to Mount Sinai between 10:15am-10:30am.  I will remind athletes when we are 20 minutes away from school to have them call home to remind for pick up at High School!

Practice 5:55 PM-7:00pm MSHS Track.
7:00pm Weight Room 

This is a change
Thursday 08-24-17 NO Indian Island Today.
Freshman Orientation Today!
7:00am Weight Room First at 7am
7:30am - 8:45am Practice MSHS Track.
6:00pm-7:10pm PJ-Setauket Green Belt Meet at 7-11 Parking Lot at 5:55pm.
This is the last day of double practices!

This is a change
Friday 08-25-17 Be ready at 6:55am for a 7:00am Bus to Sunken Meadow State Park.  We will leave Park at about 9:45am and return to Mount Sinai between 10:15am-10:30am.  I will remind athletes when we are 20 minutes away from school to have them call home to remind for pick up at High School!

Saturday 08-26-17 7:30am MSHS Track  Weight room from about 9:00am-9:45am.  Warm up Run Fence Drills Bleacher Drills 3x300m Dynamic Stretch.
On Grass Field 4 x 3:30 min (3:00 min Recovery Run/jog or walk).  Then 4 x 2:00 min (2:00 min Recovery Run/jog or walk). 4 x 300m (100m Rec) continuous.  Cool Down then Weight Room.
Unfortunately I have to attend a funeral mass.  Coach Loomis will be running the workout.  Noreen will know what pace for each run and recovery! 

Monday 08-28-17 Be ready at 6:55am for a 7:00am Bus to Indian Island.
We will leave Park at about 9:45am and return to Mount Sinai between 10:15am-10:30am.  I will remind athletes when we are 20 minutes away from school to have them call home to remind for pick up at High School!

Tuesday 08-29-17 Teacher Conference Day. Practice Time 5:00pm-7:00pm.
MSHS Track 5:00pm Weight Room 6:30pm.

Wednesday 08-30-17 Teacher Conference Day. Time 5:00pm-7:00pm.
MSHS Track 5:00pm Weight Room 6:30pm.

Thursday 08-31-17  Be ready at 6:55am for a 7:00am Bus to Sunken Meadow State Park.  We will leave Park at about 9:45am and return to Mount Sinai between 10:15am-10:30am.  I will remind athletes when we are 20 minutes away from school to have them call home to remind for pick up at High School!

Friday 09-01-17 7:30am MSHS Track

Saturday 09-02-17 7:30am MSHS Track

Monday 09-04-17 Labor Day!  We Will Have Practice! Meet at 7:55am!  8:00am-9:30am PJ-Setauket Green Belt Meet at 7-11 Parking Lot at 7:55am.



Complete 2017 Cross Country Complete Schedule as of 08-29-17

Bus Departure is 2:25pm unless otherwise noted.

Saturday 09-09-17 Jim Smith Invitational(PJ)-Sunken Meadow State Park Start 9:30am Bus 7:30am

Tuesday 09-12-17 League Meet  Girls MS MP JG Amityville   Boys MS EH Sayville Amityville
Cedar Point Park in East Hampton  Race Times: TBD at site

Saturday 09-16-17 Bob Pratt Invitational(Smithtown)-Sunken Meadow State Park Start 9:30am Bus 7:30am

Tuesday 09-19-17 Crossover Meet Sunken Meadow State Park
Race Times: TBD at site
Boys Race TBA pm Girls Race TBA pm

Saturday 09-23-17 Suffolk Coaches Invitational-Sunken Meadow State Park Start 9:30am Bus 7:30am

Tuesday 09-26-17 League Meet  Girls MS BP Sayville   Boys MS SWR Sayville Amityville
Sunken Meadow State Park  Race Times: TBD at site

Thursday 09-28-17 Tom Knifing Invitational (SWR)-Fireman's Field in Ridge Start 4:00pm Bus 2:25pm

Tuesday 10-03-17 League Meet  Girls MS SWR   Boys MS BP MP Sayville Amityville
Sunken Meadow State Park  Race Times: TBD at site

Thursday 10-05-17 Westhampton Beach Invitational (WHB)-Red Creek Park in Hampton Bays Start 4:00pm Bus 2:25pm

Tuesday 10-10-17  Crossover Meet  Sachem North High School
Boys Race 4:00pm Girls Race 4:30pm

Saturday 10-14-17 Suffolk Officials Invitational-Sunken Meadow State Park Start 10:00am Bus 8:00am

Tuesday 10-17-17  Crossover Meet  Red Creek Park in Hampton Bays
Boys Race TBA pm Girls Race TBA pm

Championship Dates

Tue 10/24/2017 Division Championships at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus
Division Championships at Sunken Meadow State Park
Championship Boys Race 1:30 PM
Championship Girls Race 1:55 PM
Boys Team Qualifier Race 2:25 PM
Girls Team Qualifier Race 2:50 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:20 PM
Girls Individual Qualifier Race 3:45 PM

Friday 11/3/2017 State Qualifying Meet at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus
2016 Section XI Championship and State Qualifier at Sunken Meadow State Park 
Tentative Schedule
Tentative Time Schedule TBD - Below is last year.
1) Boys Class A Race 1:30 PM
2) Boys Class B Race 2:00 PM
3) Boys Class C/D 2:30 PM
4) Girls Class A 3:00 PM
5) Girls Class B Race 3:30 PM
6) Girls Class C/D Race 4:00 PM

Sat 11/11/2016 9:00am  NYSPHSAA State Championship            
Wayne Central School District
6200 Ontario Center Road
Ontario Center, NY 14520-0155

Tentative Time Schedule TBD - Below is last year.
Girls B - 9:00    Boys B - 11:00
Girls C - 9:30    Boys C - 11:30
Girls D - 10:00   Boys D - 12:00
Girls A - 10:30   Boys A - 12:30

Sat 11/18/2017 NY Federation Championship  Bowdoin Park
12:15pm Girls 1:00pm Boys 

Monday 08-28-17 Be ready at 6:55am for a 7:00am Bus to Indian Island.
We will leave Park at about 9:45am and return to Mount Sinai between 10:15am-10:30am.  I will remind athletes when we are 20 minutes away from school to have them call home to remind for pick up at High School!
Remember to bring plenty of water, food for the way home.
Sunscreen and/or bug spray if needed!
You will not need your spikes for Indian Island, due to the abundance of sand.

Tuesday 08-29-17 Teacher Conference Day. Practice Time 5:00pm-7:00pm.
MSHS Track 5:00pm Weight Room 6:30pm.
We will practice in rain.  If weather get too bad, we will be inside (halls, gym, weight room etc.)

Wednesday 08-30-17 Teacher Conference Day. Time 5:00pm-7:00pm.
MSHS Track 5:00pm Weight Room 6:30pm.

Thursday 08-31-17  Be ready at 6:55am for a 7:00am Bus to Sunken Meadow State Park.  We will leave Park at about 9:45am and return to Mount Sinai between 10:15am-10:30am.  I will remind athletes when we are 20 minutes away from school to have them call home to remind for pick up at High School!

Racing Schedule has been updated! 08-22-17
Ted Talk -  Turn Your Struggles Into Strengths | Lori Harder
Very Good Ted Talk - Link is below under useful links or just google search.

                          BELIEVE TO ACHIEVE!
The body achieves what the mind believes.  Whether you think it's possible, or you think it's impossible, you are right. So why not believe that what you want is POSSIBLE?
                
What will you do today, to make you better tomorrow!

“Today I will do what others won't, so tomorrow I can accomplish what others can't” -Jerry Rice

TNT-Today not Tomorrow!  The future is created by what we do today, not by the plans we make for tomorrow.

Reminder-You should be getting some distance running in throughout the summer!
You must work drills and strength on your own in addition to what we do at practice!

The Difference between ordinary and extra-ordinary is the little "extra"!
Summer Training - Throughout July, you should start increasing your general fitness level.  You can include light running of soft surfaces when you can.  You can incorporate biking and swimming to help develop an endurance base.  Strength training should also be incorporated into your summer routine.  We will start reviewing body weight exercises this week at camp and you should continue this as well as your running drills into your training.

“Good thoughts are no better than good dreams, unless they be executed.”
– Ralph Waldo Emerson

2017 Cross Country Practice Schedule
At every practice, please bring plenty of water, wristwatch and sunscreen as needed! You must have an approved physical in order to participate in practice activities!  Be prompt with all paperwork!
We will meet on MSHS Track unless otherwise noted!
On Monday, if you need to have your physical approved, go directly to nurse's office and she will go over your physical paper and let you know if you are okay to practice!

"If you don't have time to do it right the first time, when will you have time to do it over?" - John Wooden
Monday 08-21-17 8:00am-9:55am MSHS Track. 
10:00am meeting in Auditorium with Mr. Reh. Usually lasts for 15-20min.
5:55 PM-7:00pm MSHS Track.
7:00pm Weight Room

Tuesday 08-22-17 7:30am MSHS Track.
Weight Room 9:15am-10:00am.
6:00pm-7:00pm PJ-Setauket Green Belt Meet at 7-11 Parking Lot at 5:55pm.

Wednesday 08-23-17 Be ready at 6:55am for a 7:00am Bus to Sunken Meadow State Park.   We will leave Park at about 9:45am and return to Mount Sinai between 10:15am-10:30am.  I will remind athletes when we are 20 minutes away from school to have them call home to remind for pick up at High School!

Practice 5:55 PM-7:00pm MSHS Track.
7:00pm Weight Room 

This is a change
Thursday 08-24-17 NO Indian Island Today.
Freshman Orientation Today!
7:00am Weight Room First at 7am
7:30am - 8:45am Practice MSHS Track.
6:00pm-7:10pm PJ-Setauket Green Belt Meet at 7-11 Parking Lot at 5:55pm.
This is the last day of double practices!

This is a change
Friday 08-25-17 Be ready at 6:55am for a 7:00am Bus to Sunken Meadow State Park.  We will leave Park at about 9:45am and return to Mount Sinai between 10:15am-10:30am.  I will remind athletes when we are 20 minutes away from school to have them call home to remind for pick up at High School!

Saturday 08-26-17 7:30am MSHS Track  Weight room from about 9:00am-9:45am.  Warm up Run Fence Drills Bleacher Drills 3x300m Dynamic Stretch.
On Grass Field 4 x 3:30 min (3:00 min Recovery Run/jog or walk).  Then 4 x 2:00 min (2:00 min Recovery Run/jog or walk). 4 x 300m (100m Rec) continuous.  Cool Down then Weight Room.
Unfortunately I have to attend a funeral mass.  Coach Loomis will be running the workout.  Noreen will know what pace for each run and recovery! 

Monday 08-28-17 Be ready at 6:55am for a 7:00am Bus to Indian Island.
We will leave Park at about 9:45am and return to Mount Sinai between 10:15am-10:30am.  I will remind athletes when we are 20 minutes away from school to have them call home to remind for pick up at High School!

Tuesday 08-29-17 Teacher Conference Day. Practice Time 5:00pm-7:00pm.
MSHS Track 5:00pm Weight Room 6:30pm.

Wednesday 08-30-17 Teacher Conference Day. Time 5:00pm-7:00pm.
MSHS Track 5:00pm Weight Room 6:30pm.

Thursday 08-31-17  Be ready at 6:55am for a 7:00am Bus to Sunken Meadow State Park.  We will leave Park at about 9:45am and return to Mount Sinai between 10:15am-10:30am.  I will remind athletes when we are 20 minutes away from school to have them call home to remind for pick up at High School!

Friday 09-01-17 7:30am MSHS Track

Saturday 09-02-17 7:30am MSHS Track

Monday 09-04-17 Labor Day!  We Will Have Practice! Meet at 7:55am!  8:00am-9:30am PJ-Setauket Green Belt Meet at 7-11 Parking Lot at 7:55am.



Complete 2017 Cross Country Complete Schedule as of 08-29-17

Bus Departure is 2:25pm unless otherwise noted.

Saturday 09-09-17 Jim Smith Invitational(PJ)-Sunken Meadow State Park Start 9:30am Bus 7:30am

Tuesday 09-12-17 League Meet  Girls MS MP JG Amityville   Boys MS EH Sayville Amityville
Cedar Point Park in East Hampton  Race Times: TBD at site

Saturday 09-16-17 Bob Pratt Invitational(Smithtown)-Sunken Meadow State Park Start 9:30am Bus 7:30am

Tuesday 09-19-17 Crossover Meet Sunken Meadow State Park
Race Times: TBD at site
Boys Race TBA pm Girls Race TBA pm

Saturday 09-23-17 Suffolk Coaches Invitational-Sunken Meadow State Park Start 9:30am Bus 7:30am

Tuesday 09-26-17 League Meet  Girls MS BP Sayville   Boys MS SWR Sayville Amityville
Sunken Meadow State Park  Race Times: TBD at site

Thursday 09-28-17 Tom Knifing Invitational (SWR)-Fireman's Field in Ridge Start 4:00pm Bus 2:25pm

Tuesday 10-03-17 League Meet  Girls MS SWR   Boys MS BP MP Sayville Amityville
Sunken Meadow State Park  Race Times: TBD at site

Thursday 10-05-17 Westhampton Beach Invitational (WHB)-Red Creek Park in Hampton Bays Start 4:00pm Bus 2:25pm

Tuesday 10-10-17  Crossover Meet  Sachem North High School
Boys Race 4:00pm Girls Race 4:30pm

Saturday 10-14-17 Suffolk Officials Invitational-Sunken Meadow State Park Start 10:00am Bus 8:00am

Tuesday 10-17-17  Crossover Meet  Red Creek Park in Hampton Bays
Boys Race TBA pm Girls Race TBA pm

Championship Dates

Tue 10/24/2017 Division Championships at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus
Division Championships at Sunken Meadow State Park
Championship Boys Race 1:30 PM
Championship Girls Race 1:55 PM
Boys Team Qualifier Race 2:25 PM
Girls Team Qualifier Race 2:50 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:20 PM
Girls Individual Qualifier Race 3:45 PM

Friday 11/3/2017 State Qualifying Meet at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus
2016 Section XI Championship and State Qualifier at Sunken Meadow State Park 
Tentative Schedule
Tentative Time Schedule TBD - Below is last year.
1) Boys Class A Race 1:30 PM
2) Boys Class B Race 2:00 PM
3) Boys Class C/D 2:30 PM
4) Girls Class A 3:00 PM
5) Girls Class B Race 3:30 PM
6) Girls Class C/D Race 4:00 PM

Sat 11/11/2016 9:00am  NYSPHSAA State Championship            
Wayne Central School District
6200 Ontario Center Road
Ontario Center, NY 14520-0155

Tentative Time Schedule TBD - Below is last year.
Girls B - 9:00    Boys B - 11:00
Girls C - 9:30    Boys C - 11:30
Girls D - 10:00   Boys D - 12:00
Girls A - 10:30   Boys A - 12:30

Sat 11/18/2017 NY Federation Championship  Bowdoin Park
12:15pm Girls 1:00pm Boys  


Invitationals posted
Saturday 09-09-17 Jim Smith Invitational(PJ)-Sunken Meadow State Park Start 9:30am Bus 7:30am
Thursday 09-14-17 Peconic Invitational(HB)-Red Creek Park not attending
Saturday 09-16-17 Bob Pratt Invitational(Smithtown)-Sunken Meadow State Park Start 9:30am Bus 7:30am
Saturday 09-23-17 Suffolk Coaches Invitational-Sunken Meadow State Park Start 9:30am Bus 7:30am
Thursday 09-28-17 Tom Knifing Invitational (SWR)-Fireman's Field in Ridge Start 4:00pm Bus 2:25pm
Thursday 10-05-17 Westhampton Beach Invitational (WHB)-Red Creek Park in Hampton Bays Start 4:00pm Bus 2:25pm
Saturday 10-14-17 Suffolk Officials Invitational-Sunken Meadow State Park Start 10:00am Bus 8:00am

Championship Dates

Tue 10/24/2017 Division Championships at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus
Division Championships at Sunken Meadow State Park
Championship Boys Race 1:30 PM
Championship Girls Race 1:55 PM
Boys Team Qualifier Race 2:25 PM
Girls Team Qualifier Race 2:50 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:20 PM
Girls Individual Qualifier Race 3:45 PM

Friday 11/3/2017 State Qualifying Meet at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus
2016 Section XI Championship and State Qualifier at Sunken Meadow State Park 
Tentative Schedule
Tentative Time Schedule TBD - Below is last year.
1) Boys Class A Race 1:30 PM
2) Boys Class B Race 2:00 PM
3) Boys Class C/D 2:30 PM
4) Girls Class A 3:00 PM
5) Girls Class B Race 3:30 PM
6) Girls Class C/D Race 4:00 PM

Sat 11/11/2016 9:00am  NYSPHSAA State Championship            
Wayne Central School District
6200 Ontario Center Road
Ontario Center, NY 14520-0155

Tentative Time Schedule TBD - Below is last year.
Girls B - 9:00    Boys B - 11:00
Girls C - 9:30    Boys C - 11:30
Girls D - 10:00   Boys D - 12:00
Girls A - 10:30   Boys A - 12:30

Sat 11/18/2017 NY Federation Championship  Bowdoin Park
12:15pm Girls 1:00pm Boys  

CHANGE THE WAY YOU SEE THINGS
AND THE THINGS YOU SEE WILL CHANGE

Planning Ahead-Cross Country Officially begins on Monday August 21st at 8:00am on the Track!
The School District has sent out letters to let you know about the physicals.  Get yours at school to avoid any problems at the start of the season!
2017 Cross Country Practice Schedule
Monday 08-21-17 8:00am MSHS Track
Tuesday 08-22-17 7:30am MSHS Track 6:30pm PJ-Setauket Green Belt Meet at 7-11 Parking Lot.
Wednesday 08-23-17 7:00am Bus to Sunken Meadow State Park
Thursday 08-24-17 7:00am Bus to Indian Island
Friday 08-25-17 7:30am MSHS Track
Saturday 08-26-17 7:30am MSHS Track
Monday 08-28-17 7:00am Bus to Indian Island
Tuesday 08-29-17 Teacher Conference Day. Time TBD
Wednesday 08-30-17 Teacher Conference Day. Time TBD
Thursday 08-31-17  7:00am Bus to Sunken Meadow State Park
Friday 09-01-17 7:30am MSHS Track
Saturday 09-02-17 7:30am MSHS Track

Cross Over Meets and Invitationals are in progress
2017 Cross Country League Schedule Just In 06-14-17
Bus Departure is 2:25pm unless otherwise noted.

Tuesday 09-12-17 Girls MS MP JG   Boys MS EH Sayville Islip
Tuesday 09-26-17 Girls MS BP Sayville   Boys MS SWR Sayville Islip
Tuesday 10-03-17 Girls MS SWR   Boys MS BP MP Sayville Islip

Crossover Meets will most likely be on
Thursday 09-07-17
Tuesday 09-19-17
Tuesday 10-10-17

Championship Dates

Tue 10/24/2017 Division Championships at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus
Division Championships at Sunken Meadow State Park
Championship Boys Race 1:30 PM
Championship Girls Race 1:55 PM
Boys Team Qualifier Race 2:25 PM
Girls Team Qualifier Race 2:50 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:20 PM
Girls Individual Qualifier Race 3:45 PM

Friday 11/3/2017 State Qualifying Meet at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus
2016 Section XI Championship and State Qualifier at Sunken Meadow State Park 
Tentative Schedule
Tentative Time Schedule TBD - Below is last year.
1) Boys Class A Race 1:30 PM
2) Boys Class B Race 2:00 PM
3) Boys Class C/D 2:30 PM
4) Girls Class A 3:00 PM
5) Girls Class B Race 3:30 PM
6) Girls Class C/D Race 4:00 PM

Sat 11/11/2016 9:00am  NYSPHSAA State Championship            
Wayne Central School District
6200 Ontario Center Road
Ontario Center, NY 14520-0155

Tentative Time Schedule TBD - Below is last year.
Girls B - 9:00    Boys B - 11:00
Girls C - 9:30    Boys C - 11:30
Girls D - 10:00   Boys D - 12:00
Girls A - 10:30   Boys A - 12:30

Sat 11/18/2017 NY Federation Championship  Bowdoin Park
12:15pm Girls 1:00pm Boys  


PORT JEFF  Steeple Fest  "PLUS" 
Wednesday, April 12, 2017 at Port Jeff High School

3:00 Freshman Girls 2000m  
3:30 Freshman Boys 2000m 
4:00 Novice Girls 2000m   
4:30 Novice Boys 2000m 
4:55 Open Girls 2000m  
5:20 Open Boys 2000m 
5:45 Open Boys 3000m 

PLUS  Field Events
Shot Min. boys 35' girls 25'    Discus Min. boys 100' girls 70' 
Long J. Min. boys 18' girls 14'  Triple Jump boys 36' girls 30' 
High Jump opens at boys 5'6" girls 4'6"  Pole Vault opens at boys 9'6" girls 8' 
New event for 2017   Javelin boys and girls
Novice is for newbies and athletes who have NEVER won a steeple medal. 
Medals will be awarded to first SIX places in steeple and field! 

Joe Brandi Relays @Conntequot High School
Fri 4/21/2017 Under the Lights 6:30pm  Bus 4:45pm
Sat 4/22/2017 Joe Brandi Relays @ Connetquot HS 9:30am Bus 7:45am
Be at High School and ready to go by 7:30am!  You need to fill out cards with numbers.
Friday Order of Events:
6:30pm 100m HH (18.5)
6:45pm 1500m (5:25)
7:10pm 100m trials (13.8)
7:35[, 400m (65.0)
7:55pm 3000m RaceWalk (8:30 Walk)
8:15pm 100m HH Final
8:25pm 100m final
8:30pm 800m (2:35)
8:50pm 3000m (12:00)
9:20pm (28.5)

Saturday Order of Events:
Running Events:                                 Field Events
9:30 2 x 400 Hurdles                           9:30 2 x Long Jump (3 team max)
9:55 4 x 1600                                     TBA 2 x Triple Jump (3 team max)
10:30 4 x 100                                      9:30 2 x High Jump
11:00 2 x 1500 Walk                            9:30 2 x Shot Put
11:30 Mile Medley (400-200-200-800)    9:30 2 x Discus
12:10 4 x 400                                      9:30 2 x Pole Vault
12:40 2 x 100 Hurdles
12:55 2 x 2000 Steeplechase
1:30 4 x 200
1:55 Swedish Medley (100-200-300-400)
2:10 4 x 800
2:45 Sprint Medley (200-100-100-400)
3:05 Distance Medley (1200-400-800-1600)

Westhampton Beach Girls Track Invitational
April 29, 2017 1pm start
This meet gives your athletes an opportunity to compete in two divisions, open and
novice. Freshman events also (limited). Please respect the standards.
Stickers will be used for all individual events with competitor numbers, 3x5 cards will be used for field events and relays.
Event Order Track Events with Standard
1. 400 meter Hurdles 1:15
2. 1500 meters 5:35
3. Freshman 1500
4. 400 meters 1:08
5. 100 meters 13.9
6. Freshman 100 meter
7. 1500m walk 8:30
8. 100m Hurdles 19 sec
9. Freshman 100m Hurdles
10. 800 meters 2:40
11. Freshman 800
12. 200m 29 sec
13. 3000m 12:45
14. 4x100
15. 4x400
16. 4x800
Field events
1. High Jump (2 sectors) 4-6
2. Open Shot/ Novice Disc 30 feet/75 feet
3. Novice shot/ open Disc
4. Pole Vault (open only)
5. Open Long/then novice 14 feet
6. Open Triple/ then novice 30 feet



2016-2017 WINTER TRACK SCHEDULES with details as of 10-13-16
(ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)
Please Be Ready to Leave 20 minutes Prior to Bus Departure Time
You will need time to put on your racing number and sign up events!
DAY DATE     TIME        MEET         Bus Departure Time
Sun 12/4/16 2:30pm-5:15pm Crossover A  Bus 1:00pm
Sun 12/11/16 5:15pm - 8:00pm Crossover B  Bus 3:45pm
Sat 12/17/16 5:15pm - 8:00pm Crossover C  Bus 3:45pm 
Tue 1/3/17 7:30pm - 10:00pm Crossover D  Bus 6:00pm
Thur 1/12/17 5:00pm - 10:00pm Relays (Lgs. 3, 4, & 5) Bus 3:30pm 
Sun 1/15/17 9:00am - 4:00pm Art Mitchell Meet Bus 7:30am 
Sat 1/21/17 2:00pm - 4:30 pm League Championships Bus noon
Sun 1/29/17 2:30pm - 8:00pm Jim Howard Meet Bus 1:00pm
Sun 2/5/17 2:30pm - 6:30pm Small School Champs. Bus 1:00pm
Mon 2/13/17 5:00pm - 9:00pm State Qualifier  Bus 3:30pm


Updated Order of Events 02-06-17
Section XI Indoor State Qualifying Meet
Individual Championships
Monday, February 13th, 2017
Running Events:
Meet may not run more than 10 minutes ahead of schedule.
Girls followed by Boys in all running events except in 55m Hurdle final.
Time Schedule:
5:00 pm Clerking
5:10 pm 55m Hurdles Trials Winner & next 3 fastest
5:25 pm 55m Dash Trials Winner & next 3 fastest
5:35 pm 3000m Run Final
6:00 pm 4 x 400m Trials 2 heats pick 3
6:20 pm 4 x 200m Trials 2 heats pick 3
6:35 pm 3200m Run Final
6:50 pm 55 m Hurdles Final (B/G)
7:00 pm 55 m Dash Final
7:10 pm 1000m Final
7:25 pm 1500m Walk Final
7:40 pm 300m Dash Trials 2 heats pick 3
7:55 pm 600m Run Final
8:10 pm 1500m Run Final 2 Sections of 8
8:25 pm 1600m Run Final 2 Sections of 8
8:40 pm 300m Dash Final
9:00 pm 4 x 800m Relay Final 2 Turn Box
9:25 pm 4 x 400m Relay Final
9:40 pm 4 x 200m Relay Final
Field Events:
5:00 pm Boys Triple Jump
6:10 pm Girls Triple Jump
7:20 pm Boys Long Jump
8:30 pm Girls Long Jump
5:00 pm Girls High Jump
6:45 pm Boys High Jump
5:00 pm Girls Shot Put
6:45 pm Boys Shot Put

Updated Order of Events 01-27-17
Section XI Team Championships Girls’ Small School Time Schedule Sunday,
February 5, 2017 (2:30 PM – 6:30 PM)
2:30: PM Warm ups
2:35 PM Clerking of running events, Triple Jump, High Jump, Shot Put
2:40 PM 55 Meter High Hurdle 6 fastest Advance
2:55 PM 55 Meter Dash 6 fastest Advance
3:05 PM 3000 Meter Run
3:30 PM 55 Meter High Hurdle Final
3:35 PM 55 Meter Dash Final
3:45 PM 1000 Meter Run
4:00PM 1500m Walk Seeded
4:15 PM 300 Meter Dash 3 heats picking 2
4:25 PM 600 Meter Run Final
4:35 PM 1500 Meter Run 2 Sections – seeded first
5:05 PM 300 Meter Dash Final
5:10 PM 1500 Meter Walk
5:20 PM 4 x 800 Meter Relay Final
5:45 PM 4 x 400 Meter Relay Final
6:05 PM 4 x 200 Meter Relay Final
Triple Jump then Long Jump

Original-Section XI Team Championships Girls’ Small School Time Schedule
Sunday, February 5, 2017  (2:30 PM – 6:30 PM)
2:30: PM Warm ups
2:40 PM Clerking of running events, Triple Jump, High Jump, Shot Put
2:40 PM 55 Meter High Hurdle 6 fastest Advance
2:50 PM 55 Meter Dash 6 fastest Advance
2:55 PM 3000 Meter Run
3:20 PM 55 Meter High Hurdle Final
3:25 PM 55 Meter Dash Final
3:30 PM 1000 Meter Run
3:40PM 1500m Walk Seeded
3:50 PM 300 Meter Dash 3 heats picking 2
4:00 PM 600 Meter Run Final
4:10 PM 1500 Meter Run 2 Sections – seeded first
4:25 PM 300 Meter Dash Final
4:30 PM 1500 Meter Walk
4:45 PM 4 x 800 Meter Relay Final
5:05 PM 4 x 400 Meter Relay Final
5:20 PM 4 x 200 Meter Relay Final

Section XI Indoor State Qualifying Meet Individual Championships
Monday, February 13, 2017
RUNNING EVENTS:
Meet may not run more than 10 minutes faster than scheduled.
Time Schedule
5:00 PM Clerking
5:10 PM 55 Meter Hurdles (G/B) Winner and next three fastest
5:25 PM 55m Dash (G/B) Winner and next three fastest
5:35 PM 3000m Run
6:00 PM 4 x 400 Trials (G/B) 2 heats pick 3
6:20 PM 4 x 200 Trials (G/B) 2 heats pick 3
6:35 PM 3200m Run Final
6:50 PM 55 Meter Hurdles Final (B/G)
7:00 PM 55 Meter Dash Final (G/B
7:10 PM 1000m Final Final (G/B)
7:25 PM 1500m Walk Final
7:40 PM 300m Dash Semi’s 2 heats pick three (G/B)
7:10 PM 600m Run Final
7:35 PM 1500m/1600m (G/B) 2 Sections of 8/8 (G/B)
8:00 PM 300m Dash Final (G/B)
8:15 PM 4 x 800 Final (G/B) 2 turn box
8:40 PM 4 x 400 Final (G/B) 2 turn box
8:50 PM 4 x 200 Final (G/B) 3 turn stagger
FIELD EVENTS:
TBA Weight Throw
TBA Pole Vault
5:00 PM Boys Triple Jump
6:10 PM Girls Triple Jump
7:10 PM Boys Long Jump
8:10 PM Girls Long Jump


Section XI Team Championships Girls’ Small School Time Schedule
Sunday, February 5, 2017  (2:30 PM – 6:30 PM)
2:30: PM Warm ups
2:40 PM Clerking of running events, Triple Jump, High Jump, Shot Put
2:40 PM 55 Meter High Hurdle 6 fastest Advance
2:50 PM 55 Meter Dash 6 fastest Advance
2:55 PM 3000 Meter Run
3:20 PM 55 Meter High Hurdle Final
3:25 PM 55 Meter Dash Final
3:30 PM 1000 Meter Run
3:40PM 1500m Walk Seeded
3:50 PM 300 Meter Dash 3 heats picking 2
4:00 PM 600 Meter Run Final
4:10 PM 1500 Meter Run 2 Sections – seeded first
4:25 PM 300 Meter Dash Final
4:30 PM 1500 Meter Walk
4:45 PM 4 x 800 Meter Relay Final
5:05 PM 4 x 400 Meter Relay Final
5:20 PM 4 x 200 Meter Relay Final

Section XI Indoor State Qualifying Meet Individual Championships
Monday, February 13, 2017
RUNNING EVENTS:
Meet may not run more than 10 minutes faster than scheduled.
Time Schedule
5:00 PM Clerking
5:10 PM 55 Meter Hurdles (G/B) Winner and next three fastest
5:25 PM 55m Dash (G/B) Winner and next three fastest
5:35 PM 3000m Run
6:00 PM 4 x 400 Trials (G/B) 2 heats pick 3
6:20 PM 4 x 200 Trials (G/B) 2 heats pick 3
6:35 PM 3200m Run Final
6:50 PM 55 Meter Hurdles Final (B/G)
7:00 PM 55 Meter Dash Final (G/B
7:10 PM 1000m Final Final (G/B)
7:25 PM 1500m Walk Final
7:40 PM 300m Dash Semi’s 2 heats pick three (G/B)
7:10 PM 600m Run Final
7:35 PM 1500m/1600m (G/B) 2 Sections of 8/8 (G/B)
8:00 PM 300m Dash Final (G/B)
8:15 PM 4 x 800 Final (G/B) 2 turn box
8:40 PM 4 x 400 Final (G/B) 2 turn box
8:50 PM 4 x 200 Final (G/B) 3 turn stagger
FIELD EVENTS:
TBA Weight Throw
TBA Pole Vault
5:00 PM Boys Triple Jump Raker ???
6:10 PM Girls Triple Jump Raker ???
7:10 PM Boys Long Jump Raker ???
8:10 PM Girls Long Jump Raker ???





Sat 1/21/17 2:00pm - 4:30 pm League Championships Bus noon
This is a championship meet and you need to have a superior mindset in order to achieve your goals and team goals.  Be at school by 11:40am!

Sun 1/29/17 2:30pm - 8:00pm Jim Howard Meet Bus 1:00pm

Jim Howard Memorial Meet Sunday, January 29, 2017 2:30 PM – 8:00 PM
Each team can enter 8 athletes per individual event.
Each team can enter 3 athletes In the triple and long jumps
An athlete can only compete in 3 events.
Awards for the top 4 in each class Large Schools Small Schools
Run at same time then seperated
ORDER OF EVENTS:
1500 Combined
600 Combined
55 Large then Small
HH Large then Small
1000 Combined
300 Large then Small
3000 and 1500 Walk at the same time
Coaches will time and count laps for 3000m
High Jump Combined
Shot Put Large then Small
Long Jump First (3) Small then Large
Triple Jump (3) Small then Large



Sat 1/21/17 2:00pm - 4:30 pm League Championships Bus noon
This is a championship meet and you need to have a superior mindset in order to achieve your goals and team goals.  Be at school by 11:40am!  I will have all cards filled out.  We will double check before we leave for meet.

Girls’ League Championships
Saturday, January 21, 2017
LEAGUE 5 2:00 PM – 4:30 PM

Jury of Appeals: All League Representatives.
All individual seed cards must be handed in 30 minutes prior to the meet.
Relay cards must be handed in after the 300m dash.
All cards must contain name, competitor number, school, event and seedtime.
Coaches are meeting 15 minutes prior to the meet.
a. Schools may enter three athletes in each event.
b. Each school is allowed only one relay team in 800/1600/3200 relays.
b. Athletes may enter three events.
c. Top 18 athletes in the 55 Meter Dash and 55 Meter Hurdles will be seeded.
d. Seeded sections will run last.
e. Shot Put - 3 throws, 7 to the final
f. High Jump - 4' - 4' 3 - 4' 6" - 4' 8" to 4' 10" then 1" thereafter
g. Triple Jump then Long Jump - 3 jumps (no finals due to time)

Order of events:
3000m Final
55 Dash 6 fastest Advance
1000m final
55 Dash final
55 High Hurdles 6 fastest Advance
600m final
55 High Hurdles final
1500m Run final
300m final
1500m Walk final

4 x 400m final
4 x 200m final
4 x 800m final

Girls’ League Championships
Saturday, January 21, 2017
LEAGUE 5 2:00 PM – 4:30 PM

Jury of Appeals: All League Representatives.
All individual seed cards must be handed in 30 minutes prior to the meet.
Relay cards must be handed in after the 300m dash.
All cards must contain name, competitor number, school, event and seedtime.
Coaches are meeting 15 minutes prior to the meet.
a. Schools may enter three athletes in each event.
b. Each school is allowed only one relay team in 800/1600/3200 relays.
b. Athletes may enter three events.
c. Top 18 athletes in the 55 Meter Dash and 55 Meter Hurdles will be seeded.
d. Seeded sections will run last.
e. Shot Put - 3 throws, 7 to the final
f. High Jump - 4' - 4' 3 - 4' 6" - 4' 8" to 4' 10" then 1" thereafter
g. Triple Jump then Long Jump - 3 jumps (no finals due to time)

Order of events:
3000m Final
55 Dash 6 fastest Advance
1000m final
55 Dash final
55 High Hurdles 6 fastest Advance
600m final
55 High Hurdles final
1500m Run final
300m final
1500m Walk final

4 x 400m final
4 x 200m final
4 x 800m final


Please take a good look at the order of events to determine what you are available to do!
Thur 1/12/17 5:00pm - 10:00pm Relays (Lgs. 3, 4, & 5) Bus 3:30pm
Be ready to go at 3:10pm.  Confirm Events with Coach Dwyer and complete index cards. 
Leagues 3/4/5 for Running Events
Order of events: Athletes are only permitted two events
High Jump (2 person) will be combined, Shot Put (2 person) League 5, 4, 3, Long Jump (2 person) League 3,4,5 then Triple Jump (2 person) League 5,3,4
DMR (only one team per school)
SMR (only one team per school
4 x 800
4 x 200
Hurdle Relay (3 person)
4 x 400
Walk Relay (2 person)

Sun 1/15/17 9:00am - 4:00pm Art Mitchell Meet Bus 7:30am.  Be ready by 7:15am. 
Art Mitchell Memorial Meet  Sunday, January 15, 2017 9:00 AM – 4:00 PM
Athletes may only compete in two events (relays count as an event)
Freshmen will compete first followed by sophomores and open athletes.
Medals for the top three in each event
One measurement under 15’ for the Shot Put
One measurement under 12’ in the Long Jump
Relay teams are combined
Long Jump then Triple Jump, High Jump, Shot Put
3000m
55 Dash
1000m
600m
55 High Hurdles
1500m Run
300m
1500m Walk
4 x 400m
4 x 200m
4 x 800m

2016-2017 Winter Schedule is below.
Section XI is working on a make up date for Crossover C! 
Our make-up will be in January!  Leagues 1 and 2 is on Thursday 12-22-16!

Please be prepared for outdoor as well as indoor practice!

Order of Events
Crossover A – C                    Crossover “B” and “D”
LJ,SP,HJ, - TJ follows LJ         TJ,SP,HJ, - LJ follows TJ
55 Meter Hurdles                   55 Meter Hurdles
3000 Meter Run                     1500 Meter Run 1 turn box
55 Meter Dash                       300 Meter Dash
600 Meter Run                       1000 Meter Run 2 turn box
1000 Meter Run                     600 Meter Run 2 turn stagger
300 Meter Run                       55 Meter Dash
1500 Meter Run                      3000 Meter Run 2 turn box
1500 Meter Walk                    1500 Meter race Walk 1 turn box
4 x 400m Relay                      4 x 400m Relay 2 turn lane
4 x 200m Relay                     4 x 200m Relay 3 turn stagger
4 x 800m Relay                     4 x 800m Relay 2 turn box

Practice Schedule
Wednesday 11-30-16 Practice immediately after school.  It looks like rain all afternoon.
We do not have any gym time after school today.  We will be training indoors today!
Runners choice of running outdoors or indoors for warm up until 2:40pm
I recommend getting ready ASAP and start your warm up inside the gym before basketball begins their practice session.
2:40pm-3:00pm Running Drills and Sprint Form Drills.  Meet outside girls locker room.
3:00pm-3:25pm Running Workout will be indoors.
3:25pm-3:45pm Hurdle Drills in Hallway.
Coach G PV LJ TJ inside Hallway.  TBD
Have Gym Time 4:15pm-5:00pm

Tuesday 11-29-16 Practice immediately after school.  It looks like rain all afternoon.
We do not have any gym time after school today.  We will be training indoors today!
Runners choice of running outdoors or indoors for warm up until 2:40pm
I recommend getting ready ASAP and start your warm up inside the gym before basketball begins their practice session.
2:40pm-3:00pm Running Drills and Sprint Form Drills.  Meet outside girls locker room.
3:00pm-3:25pm Running Workout will be indoors.
3:25pm-3:45pm Hurdle Drills in Hallway.
Coach G PV LJ TJ inside Hallway.  TBD
Weight room open from 3:45pm until about 4:15pm.

Monday 11-21-16 Practice immediately after school on track.  Gym time is 4:15pm-5:00pm
Immediately Warm Up - Run on Track or Perimeter-
You may work in Hurdle Drills and Shot Put Drills-Sprint Form Drills on your own.
2:40pm Interval Run warm up with dynamic stretching.
2:20pm-2:50pm Shot Put
2:55pm-3:30 Hurdles
High Jump TBD
LJ TJ PV TBD

Monday 11-21-16 Practice immediately after school.  Due to the high wind advisory, we will be practicing indoors today!  Sign in and out on the benches outside of girls locker room.  Be sure to write down any days that you will be away or cannot attend practice.  We have the gym upfront today, so start running in the gym ASAP.  We will then be working on a circuit.  Hurdles and High Jump Technique will take place today as well as weight room exercises.

Tuesday 11-22-16 Practice immediately after school.
We have gym from 2:15pm-3:00pm.   Would like to HJ and SP.
Runners choice of running outdoors or indoors until 3:00pm
3:00pm-3:25pm Running Drills and Sprint Form Drills
3:25pm-3:45pm Hurdle Drills in Hallway.
Coach G PV LJ TJ at about 3:40pm inside Hallway.
Weight room open from 3:45pm

Wednesday 11-23-16 9:00am-10:15am On Track.  The school buildings are closed.  Please have all of your gear with you!

Thursday 11-24-16 No Practice!  School District is Closed!
Happy Thanksgiving!
Friday 11-25-16 No Practice!  School District is Closed!

Saturday 11-26-16 Practice 7:00am until about 9:00am.
We have gym time.  We will start outdoors and rotate field events indoors.
You will warm up and prepare for Turkey Trot if you are competing.


Monday 11-21-16 Practice immediately after school.  Due to the high wind advisory, we will be practicing indoors today!  Sign in and out on the benches outside of girls locker room.  Be sure to write down any days that you will be away or cannot attend practice.  We have the gym upfront today, so start running in the gym ASAP.  We will then be working on a circuit.  Hurdles and High Jump Technique will take place today as well as weight room exercises.

Tuesday 11-22-16 Practice immediately after school.
We have gym from 2:15pm-3:00pm.   Would like to HJ and SP.
Runners choice of running outdoors or indoors until 3:00pm
3:00pm-3:25pm Running Drills and Sprint Form Drills
3:25pm-3:45pm Hurdle Drills in Hallway.
Coach G PV LJ TJ at about 3:40pm inside Hallway.
Weight room open from 3:45pm

Wednesday 11-23-16 9:00am-10:15am On Track.  The school buildings are closed.  Please have all of your gear with you!

Thursday 11-24-16 No Practice!  School District is Closed!
Happy Thanksgiving!
Friday 11-25-16 No Practice!  School District is Closed!

Saturday 11-26-16 Practice 7:00am until about 9:00am.
We have gym time.  We will start outdoors and rotate field events indoors.
You will warm up and prepare for Turkey Trot if you are competing.

Practice Saturday 11-19-16 6:45am-7:45am on Track
Federation Cross Country Meet!  Coaches need to be on the road by 7:50am.
Make sure your rides are here for pick up by 7:45am!

Friday 11-18-16
Start your warm up immediately after school on the track, turf or on the grass.
There will be overlap of workout plan and field events due to the mild weather.
2:10-2:20 Warm Up Run and Stretch
2:20-2:40 Shot Put First then hurdle drills and techniques.
2:40-2:55 Hurdle Drills and Techniques.
2:25-2:40 Strides and Drills - Team Meeting and Discussion of the Training
2:40-3:35 Running Work Out - Skills and Drills
3:35-4:10 Cool Down - Skills and Drills - Coach G LJ TJ PV Drills?
3:50-4:10 Weight Room Will be Open!
All will be completed by 4:10pm Today
Early Practice Tomorrow 6:45am-7:45am.  Please communicate with your parents.

Thursday 11-17-16 Always be prepared to practice outdoors as well as indoors.
There will be overlap of workout plan and field events due to the mild weather.
2:10-2:25 Warm Up Run and Stretch
2:25-2:30 Strides and Drills - Team Meeting and Discussion of the Training
2:30-2:55 Field Event Technique - Shot Put will be first and then Hurdles
2:55-3:35 Running Work Out - Skills and Drills
3:35-4:10 Running Work Out - Skills and Drills - Coach G LJ TJ PV Drills
4:10-4:40 Weight Room Will be Open!

Wednesday 11-16-16 Always be prepared to practice outdoors as well as indoors.
There will be overlap of workout plan and field events due to the mild weather.
2:10-2:25 Warm Up Run and Stretch
2:25-2:30 Strides and Drills - Team Meeting and Discussion of the Training
2:30-2:55 Field Event Technique - Shot Put and Hurdle Drills
2:55-3:35 Running Work Out - Skills and Drills
3:35-4:10 Running Work Out - Skills and Drills
4:15-5:00 We have gym today.  Technique and Conditioning.  Possibly HJ Technique.

Tuesday 11-15-16 Always be prepared to practice outdoors as well as indoors.
There will be overlap of workout plan and field events due to the mild weather.
2:10-2:25 Warm Up Run and Stretch
2:25-2:30 Strides and Drills - Team Meeting and Discussion of the Training
2:30-2:55 Field Event Technique - If not raining, Shot Put and Hurdle Drills
2:55-3:35 Running Work Out - Skills and Drills
3:35-4:10 Running Work Out - Skills and Drills
4:15-5:00 We have gym today.  Technique and Conditioning.  Possibly HJ Technique.

Winter Track Practice Plan
General Practice Plan
2:10-2:30 Warm Up Run and Stretch
2:30-2:50 Field Event Technique
2:50-3:30 Running Work Out
3:30-4:00 Technique and Conditioning
4:00-5:00 Depends on Indoor Facilities

Monday 11-14-16
There will be overlap of workout plan and field events due to the mild weather.
2:10-2:30 Warm Up Run and Stretch
2:30-2:50 Field Event Technique
2:50-3:30 Running Work Out - Skills and Drills
3:30-4:00 Running Work Out - Skills and Drills
4:15-5:00 We have gym today.  Technique and Conditioning

Practice Saturday 11-19-16 6:45am-7:45am on Track
Federation Cross Country Meet!  Coaches need to be on the road by 7:50am.
Make sure your rides are here for pick up by 7:45am!

Friday 11-18-16
Start your warm up immediately after school on the track, turf or on the grass.
There will be overlap of workout plan and field events due to the mild weather.
2:10-2:20 Warm Up Run and Stretch
2:20-2:40 Shot Put First then hurdle drills and techniques.
2:40-2:55 Hurdle Drills and Techniques.
2:25-2:40 Strides and Drills - Team Meeting and Discussion of the Training
2:40-3:35 Running Work Out - Skills and Drills
3:35-4:10 Cool Down - Skills and Drills - Coach G LJ TJ PV Drills?
3:50-4:10 Weight Room Will be Open!
All will be completed by 4:10pm Today
Early Practice Tomorrow 6:45am-7:45am.  Please communicate with your parents.

Thursday 11-17-16 Always be prepared to practice outdoors as well as indoors.
There will be overlap of workout plan and field events due to the mild weather.
2:10-2:25 Warm Up Run and Stretch
2:25-2:30 Strides and Drills - Team Meeting and Discussion of the Training
2:30-2:55 Field Event Technique - Shot Put will be first and then Hurdles
2:55-3:35 Running Work Out - Skills and Drills
3:35-4:10 Running Work Out - Skills and Drills - Coach G LJ TJ PV Drills
4:10-4:40 Weight Room Will be Open!

Wednesday 11-16-16 Always be prepared to practice outdoors as well as indoors.
There will be overlap of workout plan and field events due to the mild weather.
2:10-2:25 Warm Up Run and Stretch
2:25-2:30 Strides and Drills - Team Meeting and Discussion of the Training
2:30-2:55 Field Event Technique - Shot Put and Hurdle Drills
2:55-3:35 Running Work Out - Skills and Drills
3:35-4:10 Running Work Out - Skills and Drills
4:15-5:00 We have gym today.  Technique and Conditioning.  Possibly HJ Technique.

Tuesday 11-15-16 Always be prepared to practice outdoors as well as indoors.
There will be overlap of workout plan and field events due to the mild weather.
2:10-2:25 Warm Up Run and Stretch
2:25-2:30 Strides and Drills - Team Meeting and Discussion of the Training
2:30-2:55 Field Event Technique - If not raining, Shot Put and Hurdle Drills
2:55-3:35 Running Work Out - Skills and Drills
3:35-4:10 Running Work Out - Skills and Drills
4:15-5:00 We have gym today.  Technique and Conditioning.  Possibly HJ Technique.

Winter Track Practice Plan
General Practice Plan
2:10-2:30 Warm Up Run and Stretch
2:30-2:50 Field Event Technique
2:50-3:30 Running Work Out
3:30-4:00 Technique and Conditioning
4:00-5:00 Depends on Indoor Facilities

Monday 11-14-16
There will be overlap of workout plan and field events due to the mild weather.
2:10-2:30 Warm Up Run and Stretch
2:30-2:50 Field Event Technique
2:50-3:30 Running Work Out - Skills and Drills
3:30-4:00 Running Work Out - Skills and Drills
4:15-5:00 We have gym today.  Technique and Conditioning

2017 Spring Track Schedule as of 11-16-16
Thu 4/6/2017 Mt Sinai @ Wyandanch Wyandanch Memorial High School 4:00 PM
Wed 4/19/2017 Hampton Bays @ Mt Sinai Mount Sinai High School 4:30 PM
Tue 4/25/2017 Mt Sinai @ Elwood/J Glenn Elwood John Glenn High School 4:00 PM
Mon 5/1/2017 Center Moriches @ Mt Sinai Mount Sinai High School 4:30 PM
Fri 5/5/2017 Mt Sinai @ Southampton Southampton High School 4:00 PM
Thu 5/11/2017 Bayport-Blue Pt @ Mt Sinai Mount Sinai High School 4:30 PM

Welcome to 2016 Cross Country!  All Information will be found here!

First Meet has been moved to Thursday September 8th!  To prepare course!
Tue 9/6/2016 MNL Details to be arranged! 4:00pm at Sunken Meadow 2:25pm Bus
Now called crossover 1.  Will be held at Sunken Meadow.  Teams to be determined at meet.

Tue 9/13/2016 4:00pm at Sunken Meadow 2:25pm Bus
Boys Mt Sinai @ Bayport-Blue Point (TRIPLE DUAL WITH MP & JG)
Girls Mt Sinai @ Shoreham WR (DOUBLE DUAL W.MILLER PL.)

Tue 9/20/2016 4:00pm at Sunken Meadow 2:25pm Bus
Boys Mt Sinai @ Miller Place (TRIPLE DUAL W/EH & JG)
Girls Tue 9/20/2016 Mt Sinai @ Miller Place (DOUBLE DUAL W/BAYPORT/BP)

Tue 9/27/2016 MNL Details to be arranged! 4:30pm at Red Creek Park 2:25pm Bus
Now called crossover 2.  Will be held at Red Creek Park.  Teams to be determined at meet.

Thu 10/6/2016  Possible Dual Meet Date.

Tue 10/11/2016 MNL Details to be arranged! 4:00pm at Sunken Meadow 2:25pm Bus  Now called crossover 3.  Will be held at Sunken Meadow.  Teams to be determined at meet.

Tue 10/18/2016 4:00pm at Sunken Meadow 2:25pm Bus
Boys Islip @ Mt Sinai (DOUBLE DUAL WITH SWR)
Boys Mt Sinai @ Shoreham WR (TRIPLE DUAL W/MP & JG)
Girls Elwood/J Glenn @ Mt Sinai (DOUBLE DUAL W/EAST HAMP.)

Invitationals

Sat 9/10/2016 Jim Smith Invitational at Sunken Meadow 9:30am Start 7:30am Bus
Freshman Girls 9:30 A.M. 1.5miles
Freshman Boys 9:45 A.M. 1.5miles
Sophomore Girls 10:00 A.M. 5000m
Sophomore Boys 10:30 A.M. 5000m
Junior Girls 10:55 A.M. 5000m
Junior Boys 11:25 A.M. 5000m
Senior Girls 11:55 A.M. 5000m
Senior Boys 12:20 P.M. 5000m

Wed 9/14/2016 Moving to Thursday 9/15/16
Peconic Invitational at Red Creek Park
4:00pm Start 2:25pm Bus
4:15 Frosh Boys 1.5
4:30 Frosh Girls 1.5
5:00 Varsity Boys 5K
5:30 Varsity Girls 5K

Sat 9/17/2016 Bob Pratt Invitational at Sunken Meadow
9:15am Start 7:15am Bus  Will NOT be attending this Meet this year.

Sat 9/24/2016 Suffolk Coaches Invitational at Sunken Meadow
9:30am Start 7:30am Bus
9:30 JIM GILHOOLEY GIRLS FROSH “A” RACE 1.5 MILES
9:45 BILL SHELLEY GIRLS FROSH “B” RACE 1.5 MILES
10:00 VINNY ABRAMS BOYS FROSH “A” RACE 1.5 MILES
10:15 TOM PUTNAM BOYS FROSH “B” RACE 1.5 MILES
10:30 FRANK LA BIANCA GIRLS SOPHOMORE RACE 5000M
10:55 HARRY SCHNEIDER BOYS SOPHOMORE RACE 5000M
11:20 LARRY HOEFFNER GIRLS VARSITY “A” RACE 5000M
11:45 MARVIN GOLDBERG GIRLS VARSITY “B” RACE 5000M
12:10 FRANK BENJAMIN BOYS VARSITY “A” RACE 5000M
12:35 BILL GERHARDT BOYS VARSITY “B” RACE 5000M
1:00 CYNTHIA QUINN GIRLS JUNIOR VARSITY RACE 5000M
1:25 KURT PASLER BOYS JUNIOR VARSITY RACE 5000M

Friday 9/30/2016 Tom Knipfing Memorial Cross Country Invitational Sponsored by the Shoreham-Wading River XC Firemen’s Field, Ridge NY 4:00pm Start 2:25pm Bus  Everyone that competes in meet will receive a shirt!
4:00 Freshmen Boys 1.7 miles
4:15 Freshmen Girls 1.7miles
4:30 Girls A 5000m
4:55 Boys A 5000m
5:20 Girls B 5000m
5:50 Boys B 5000m

Thu 10/6/2016  WHB Invitational 4:00pm start 2:25pm Bus
Red Creek Park in Hampton Bays
4:15pm The “Mike McDonald” Boy’s Freshman Race
4:25 The “Scott LeoGrande” Girl’s Freshman Race
4:40 The “John Hanff” Boy’s Varsity Race
5:05 The “Meaghan Packard” Girl’s Varsity Race

Sat 10/8/2016 Suffolk Officials Invitational at Sunken Meadow
11:00am Start 9:00am Bus
Girls JV 11:00            Boys Frosh 12:25
Girls Varsity 11:35     Boys Varsity 12:45
Girls Frosh 12:05       Boys JV 1:10

Invitationals are posted at Just In Time Racing
http://www.just-in-time-racing.com/XC/XC%20Schedule.htm

Championship Dates

Tue 10/25/2016 Division Championships at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus
Division Championships at Sunken Meadow State Park (10/25/2016)
Championship Boys Race 1:30 PM
Championship Girls Race 1:55 PM
Boys Team Qualifier Race 2:25 PM
Girls Team Qualifier Race 2:50 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:20 PM
Girls Individual Qualifier Race 3:45 PM

Friday 11/4/2016 State Qualifying Meet at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus
2016 Section XI Championship and State Qualifier at Sunken Meadow State Park (11/04/2016)
Tentative Schedule
1) Boys Class A Race 1:30 PM
2) Boys Class B Race 2:00 PM
3) Boys Class C/D 2:30 PM
4) Girls Class A 3:00 PM
5) Girls Class B Race 3:30 PM
6) Girls Class C/D Race 4:00 PM

Sat 11/12/2016 9:00am  NYSPHSAA State Championship            
Chenango State Park
153 State Park Rd. , Chenango Forks, NY 13746
Girls B - 9:00    Boys B - 11:00
Girls C - 9:30    Boys C - 11:30
Girls D - 10:00   Boys D - 12:00
Girls A - 10:30   Boys A - 12:30

Sat 11/19/2016 NY Federation Championship  Bowdoin Park
12:15pm Girls 1:00pm Boys  


First Meet has been moved to Thursday September 8th!  To prepare course!
Tue 9/6/2016 MNL Details to be arranged! 4:00pm at Sunken Meadow 2:25pm Bus
Now called crossover 1.  Will be held at Sunken Meadow.  Teams to be determined at meet.

Useful links below for Suffolk County Cross Country Maps!

On Saturday 09-03-16 Practice 7:00am-9:00am
Parent/athlete Meeting from about 8:50am-9:00am in the bleachers!

First Meet has been moved to Thursday September 8th!  To prepare course!
Tue 9/6/2016 MNL Details to be arranged! 4:00pm at Sunken Meadow 2:25pm Bus
Now called crossover 1.  Will be held at Sunken Meadow.  Teams to be determined at meet.

Saturday 08-27-16 7:00am-9:00am
Modified Heat Alert!  Be sure to drink plenty of water before arriving to practice as well as every 10 to 15 minutes during practice!

Monday 08-29-16 Be at school by 6:45am for a 6:55am Bus
Practice at Red Creek Park in Hampton Bays. We will be back at school at between about 10:30am-10:45am. Please bring some food and plenty of water.  Sunscreen and/or bug spray if needed. Remember to check yourself for ticks and bugs and totally wash your running attire!
Night Practice - There will be NO Night Practice!  You need to rest!

Tuesday 08-30-16 If weather looks good for night practice.  There will be no morning practice.  Teacher Conference Day
Night Practice 5:00pm-7:00pm MSHS Track

Wednesday 08-31-16 If weather looks good for night practice.  There will be no morning practice.  Teacher Conference Day
Night Practice 5:00pm-7:00pm MSHS Track

Thursday 09-01-16 Be at school by 6:45am for a 6:55am Bus
Reminder that we will have practice rain or shine!
Practice at Sunken Meadow State Park.  We will be back at school at about 10:30am. Please bring some food and plenty of water.  Sunscreen and/or bug spray if needed. Remember to check yourself for ticks and bugs and totally wash your running attire!
Night Practice - There will be NO Night Practice!  You need to rest!

Friday 09-02-16 Practice will begin at 7:00am-9:00am  MSHS Track

Saturday 09-03-16 Practice will begin at 7:00am-9:00am MSHS Track
Parent/athlete Meeting from about 8:50am-9:00am

Monday 09-05-16 Practice will begin at 7:00am-9:00am MSHS Track
All School Buildings will be locked! Please have all workout gear with you!

Tuesday 09-06-16 First Day of School!  First Meet moved to Thursday!
Practice begins after school on the track.

Remember :  To Achieve Your Goals
1. Be Specific
It starts with setting clear goals and then building daily habits to support your goals.
2. Be Accountable
So often the word “accountability” makes us uncomfortable. The negative view of having to report, explain, or justify our results (or lack of results) makes us avoid the idea of accountability altogether.  But staying true to yourself and your goals shouldn’t be a chore! Accountability can be a hugely positive experience – and may be the difference-maker you need to achieve your goals!
3. Be Prepared
"There are no secrets to success.  It is the result of preparation, hard work, and learning from failure."  

Let's Start by Being Prepared for every Practice/Meet!
Here is what you will need for every training session!
Be prompt with a smile!  Start your warmup! 
Sign In and Sign Out before and after each session!
Water! Water! Water!
Wrist Watch - Your Phone will not offer the best results for workouts and training.
A good pair of training and racing sneakers.
Hand towel to wipe down as well as change of socks and clothing as needed.

At home you need your training and nutrition journal!

Please Mark you Calendars for All Scheduling Information!
Lack of planning on your part does not constitute an emergency on mine!

Monday 08-22-16 8:00am-10:00am Meet on Track! 
10:00am Mr. Reh (Athletic Director) will meet with all teams in the auditorium.
You must have your approved physical!  If you got it from your own doctor drop off to High School Nurse ASAP!
Night Practice Port Jefferson-Setauket path.  5:00pm-6:15pm promptly
Meet in parking lot.  Hallock Ave and Route 112 in PJ.

Tuesday 08-23-16 7:00am-9:00am
Night Practice Port Jefferson-Setauket path.  5:00pm-6:15pm promptly
Meet in parking lot.  Hallock Ave and Route 112 in PJ.

Wednesday 08-24-16 Be at school by 6:45am for a 6:55am Bus
Practice at Sunken Meadow State Park. We will be back at school at about 10:30am.  Please bring some food and plenty of water.  Sunscreen and/or bug spray if needed.  Remember to check yourself for ticks and bugs and totally wash your running attire!
Night Practice - There will be NO Night Practice!  You need to rest!

Thursday 08-25-16 7:00am-9:00am
Night Practice Port Jefferson-Setauket path.  5:00pm-6:15pm promptly
Meet in parking lot.  Hallock Ave and Route 112 in PJ.

Friday 08-26-16 Be at school by 6:45am for a 6:55am Bus
Practice at Indian Island County Park.  We will be back at school at about 10:30am. Please bring some food and plenty of water.  Sunscreen and/or bug spray if needed. Remember to check yourself for ticks and bugs and totally wash your running attire!
Reminder: There will be NO Night Practices on Fridays and Saturdays!

Saturday 08-27-16 7:00am-9:00am
Modified Heat Alert!  Be drink plenty of water before arriving to practice as well as every 10 to 15 minutes during practice!

Monday 08-29-16 Be at school by 6:45am for a 6:55am Bus
Practice at Red Creek Park in Hampton Bays. We will be back at school at about 10:30am. Please bring some food and plenty of water.  Sunscreen and/or bug spray if needed. Remember to check yourself for ticks and bugs and totally wash your running attire!
Night Practice - There will be NO Night Practice!  You need to rest!

Tuesday 08-30-16 If weather looks good for night practice.  There will be no morning practice.  Teacher Conference Day
Night Practice 5:00pm-7:00pm MSHS Track

Wednesday 08-31-16 If weather looks good for night practice.  There will be no morning practice.  Teacher Conference Day
Night Practice 5:00pm-7:00pm MSHS Track

Thursday 09-01-16 Be at school by 6:45am for a 6:55am Bus
Practice at Sunken Meadow State Park.  We will be back at school at about 10:30am. Please bring some food and plenty of water.  Sunscreen and/or bug spray if needed. Remember to check yourself for ticks and bugs and totally wash your running attire!
Night Practice - There will be NO Night Practice!  You need to rest!

Friday 09-02-16 Practice will begin at 7:00am-9:00am

Saturday 09-03-16 Practice will begin at 7:00am-9:00am

Monday 09-04-16 Practice will begin at 7:00am-9:00am

Tuesday 09-05-16 First Day of School!  First Meet moved to Thursday!
Practice begins after school on the track.

Remember :  To Achieve Your Goals
1. Be Specific
It starts with setting clear goals and then building daily habits to support your goals.
2. Be Accountable
So often the word “accountability” makes us uncomfortable. The negative view of having to report, explain, or justify our results (or lack of results) makes us avoid the idea of accountability altogether.  But staying true to yourself and your goals shouldn’t be a chore! Accountability can be a hugely positive experience – and may be the difference-maker you need to achieve your goals!
3. Be Prepared
"There are no secrets to success.  It is the result of preparation, hard work, and learning from failure."  

Let's Start by Being Prepared for every Practice/Meet!
Here is what you will need for every training session!
Be prompt with a smile!  Start your warmup! 
Sign In and Sign Out before and after each session!
Water! Water! Water!
Wrist Watch - Your Phone will not offer the best results for workouts and training.
A good pair of training and racing sneakers.
Hand towel to wipe down as well as change of socks and clothing as needed.

At home you need your training and nutrition journal!

Please Mark you Calendars for All Scheduling Information!
Lack of planning on your part does not constitute an emergency on mine!

Satisfaction lies in the effort, not in the attainment.
Full effort is full victory. – Mahatma Gandhi

The difference between the impossible and the possible lies in a person’s determination. – Tommy Lasorda

2016 Cross Country Officially Begins on Monday August 22nd 8am on
the Track!  Plan on training throughout the summer!
We will begin on Tuesday July 5th at 7pm on the track!

2016 Cross Country Dual Meet and Invitational Full Schedule as of 08-23-16
BUS time is 2:25pm unless otherwise noted.  Be ready to go at LEAST 10 minutes prior to bus departure!  Remember you are only ON TIME when you are early!  Race time for invitational are below schedule and may be found at Just In Time Racing.

Dual Meets as of 08-23-16 FYI Meet Cannot Start until all teams
running are present and sign up for a specific race time.
FYI This year there will be what are called Mandatory Non League Meets (MNL).
MNL are not going to be called crossover meets.
I will explain all updates to parents and athletes once meets have been solidified. 

First Meet has been moved to Thursday September 8th!  To prepare course!
Tue 9/6/2016 MNL Details to be arranged! 4:00pm at Sunken Meadow 2:25pm Bus
Now called crossover 1.  Will be held at Sunken Meadow.  Teams to be determined at meet.

Tue 9/13/2016 4:00pm at Sunken Meadow 2:25pm Bus
Boys Mt Sinai @ Bayport-Blue Point (TRIPLE DUAL WITH MP & JG)
Girls Mt Sinai @ Shoreham WR (DOUBLE DUAL W.MILLER PL.)

Tue 9/20/2016 4:00pm at Sunken Meadow 2:25pm Bus
Boys Mt Sinai @ Miller Place (TRIPLE DUAL W/EH & JG)
Girls Tue 9/20/2016 Mt Sinai @ Miller Place (DOUBLE DUAL W/BAYPORT/BP)

Tue 9/27/2016 MNL Details to be arranged! 4:30pm at Red Creek Park 2:25pm Bus
Now called crossover 2.  Will be held at Red Creek Park.  Teams to be determined at meet.

Thu 10/6/2016  Possible Dual Meet Date.

Tue 10/11/2016 MNL Details to be arranged! 4:00pm at Sunken Meadow 2:25pm Bus  Now called crossover 3.  Will be held at Sunken Meadow.  Teams to be determined at meet.

Tue 10/18/2016 4:00pm at Sunken Meadow 2:25pm Bus
Boys Islip @ Mt Sinai (DOUBLE DUAL WITH SWR)
Boys Mt Sinai @ Shoreham WR (TRIPLE DUAL W/MP & JG)
Girls Elwood/J Glenn @ Mt Sinai (DOUBLE DUAL W/EAST HAMP.)

Invitationals

Sat 9/10/2016 Jim Smith Invitational at Sunken Meadow 9:30am Start 7:30am Bus

Wed 9/14/2016 Moving to Thursday 9/15/16
Peconic Invitational at Red Creek Park
4:00pm Start 2:30pm Bus

Sat 9/17/2016 Bob Pratt Invitational at Sunken Meadow
9:15am Start 7:15am Bus  Will NOT be attending this Meet this year.

Sat 9/24/2016 Suffolk Coaches Invitational at Sunken Meadow
9:30am Start 7:30am Bus

Friday 9/30/2016 Tom Knipfing Memorial Cross Country Invitational Sponsored by the Shoreham-Wading River XC Firemen’s Field, Ridge NY 4:00pm Start 2:25pm Bus  Everyone that competes in meet will receive a shirt!

Thu 10/6/2016  WHB Invitational 4:00pm start 2:25pm Bus
Red Creek Park in Hampton Bays
4pm The “Mike McDonald” Boy’s Freshman Race
4:15 The “Scott LeoGrande” Girl’s Freshman Race
4:30 The “John Hanff” Boy’s Varsity Race
5:00 The “Meaghan Packard” Girl’s Varsity Race

Sat 10/8/2016 Suffolk Officials Invitational at Sunken Meadow
11:00am Start 9:00am Bus

Invitationals are posted at Just In Time Racing
http://www.just-in-time-racing.com/XC/XC%20Schedule.htm

Championship Dates

Tue 10/25/2016 Division Championships at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus
Division Championships at Sunken Meadow State Park (10/25/2016)
Championship Boys Race 1:30 PM
Championship Girls Race 1:55 PM
Boys Team Qualifier Race 2:25 PM
Girls Team Qualifier Race 2:50 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:20 PM
Girls Individual Qualifier Race 3:45 PM

Friday 11/4/2016 State Qualifying Meet at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus
2016 Section XI Championship and State Qualifier at Sunken Meadow State Park (11/04/2016)
Tentative Schedule
1) Boys Class A Race 1:30 PM
2) Boys Class B Race 2:00 PM
3) Boys Class C/D 2:30 PM
4) Girls Class A 3:00 PM
5) Girls Class B Race 3:30 PM
6) Girls Class C/D Race 4:00 PM

Sat 11/12/2016 9:00am  NYSPHSAA State Championship            
Chenango State Park
153 State Park Rd. , Chenango Forks, NY 13746

Sat 11/19/2016 NY Federation Championship  Bowdoin Park
12:15pm Girls 1:00pm Boys  


Reminder that you will need your approved physical BEFORE we officially start practicing for Cross Country on Monday August 25th at 8:00am Sharp!
If you still have your physical papers with you, please get to the nurse's office BEFORE practice to get it approved.  Be sure that she gives you a slip of paper that confirms that you may practice.

Excellence is the result of caring more than others think is wise,
Risking more than others think is safe,
Dreaming more than others think is practical, and
Expecting more than others think is possible.
--Thomas A. Edison

2016 Cross Country Dual Meet and Invitational Full Schedule as of 06-22-16
BUS time is 2:25pm unless otherwise noted.  Be ready to go at LEAST 10 minutes prior to bus departure!  Remember you are only ON TIME when you are early!  Race time for invitational are below schedule and may be found at Just In Time Racing.

Dual Meets as of 06-22-16 FYI Meet Cannot Start until all teams
running are present and sign up for a specific race time.

Tue 9/13/2016 4:00pm at Sunken Meadow 2:25pm Bus
Boys Mt Sinai @ Bayport-Blue Point (TRIPLE DUAL WITH MP & JG)
Girls Mt Sinai @ Shoreham WR (DOUBLE DUAL W.MILLER PL.)

Tue 9/20/2016 4:00pm at Sunken Meadow 2:25pm Bus
Boys Mt Sinai @ Miller Place (TRIPLE DUAL W/EH & JG)
Girls Tue 9/20/2016 Mt Sinai @ Miller Place (DOUBLE DUAL W/BAYPORT/BP)

Tue 10/18/2016 4:00pm at Sunken Meadow 2:25pm Bus
Boys Islip @ Mt Sinai (DOUBLE DUAL WITH SWR)
Boys Mt Sinai @ Shoreham WR (TRIPLE DUAL W/MP & JG)
Girls Elwood/J Glenn @ Mt Sinai (DOUBLE DUAL W/EAST HAMP.)

Invitationals

Sat 9/10/2016 Jim Smith Invitational at Sunken Meadow 9:30am Start 7:30am Bus

Wed 9/14/2016 Peconic Invitational at Red Creek Park
4:00pm Start 2:30pm Bus

Sat 9/17/2016 Bob Pratt Invitational at Sunken Meadow
9:15am Start 7:15am Bus

Sat 9/24/2016 Suffolk Coaches Invitational at Sunken Meadow
9:30am Start 7:30am Bus

Friday 9/30/2016 Tom Knipfing Memorial Cross Country Invitational Sponsored by the Shoreham-Wading River XC Firemen’s Field, Ridge NY 4:00pm Start 2:25pm Bus  Everyone that competes in meet will receive a shirt!

Thu 10/6/2016  WHB Invitational 4:00pm start 2:25pm Bus
Red Creek Park in Hampton Bays
4pm The “Mike McDonald” Boy’s Freshman Race
4:15 The “Scott LeoGrande” Girl’s Freshman Race
4:30 The “John Hanff” Boy’s Varsity Race
5:00 The “Meaghan Packard” Girl’s Varsity Race

Sat 10/8/2016 Suffolk Officials Invitational at Sunken Meadow
11:00am Start 9:00am Bus

Invitationals are posted at Just In Time Racing
http://www.just-in-time-racing.com/XC/XC%20Schedule.htm

Championship Dates

Tue 10/25/2016 Division Championships at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus

Friday 11/4/2016 State Qualifying Meet at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus

Sat 11/12/2016 9:00am  NYSPHSAA State Championship            
Chenango State Park
153 State Park Rd. , Chenango Forks, NY 13746

Sat 11/19/2016 NY Federation Championship  Bowdoin Park
12:15pm Girls 1:00pm Boys  


SECTION XI TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS
INDIVIDUAL/STATE QUALIFYING MEET
Meet may run up to 15 minutes ahead of schedule.
Port Jefferson High School
Friday, June 3, 2016                    Saturday, June 4, 2016
3:00 CLERKING BEGINS              2:15 CLERKING BEGINS
3:10 Girls’ Pentathlon 100m HH   2:30 Girls’ 2000m Steeplechase (F)
        Girls’ 100m Hurdles (S)               Boys’ 3000m Steeplechase (F)
3:35 Boys’ Pentathlon Hurdles      3:10 Girls’ 100m High Hurdles (F)
        Boys’ 110m Hurdles (S)               Boys’ 110m High Hurdles (F)
3:55 Girls’ 100m Dash (S)            3:20 Girls’ 100m Dash (F)
        Boys’ 100m Dash (S)                   Boys’ 100m Dash (F)
4:15 Girls’ 400m Dash (S)            3:25 Girls’ 1500m Run 2 sections (F)
        Boys’ 400m Dash (S)                   Boys’ 1600m Run 2 sections (F)
4:30 Girls’ 800m Final                   3:50 Girls’ 400m Dash (F)
        Boys’ 800m Final                          Boys’ 400m Dash (F)
4:50 Girls’ 200m Dash (S)             3:55 ** Boys/Girls Pentathlon 1500/800 Run (F)
        Boys’ 200m Dash (S)             4:15 Girls’ 400m Hurdles (F)
5:05 Girls’ 3000m Run Unseeded (F)       Boys’ 400m Hurdles (F)
        Boys’ 3200m Run Unseeded (F)4:25 Girls’ 200m Dash (F)
5:30 Girls’ 400m Hurdles (S)                   Boys’ 200m Dash (F)
        Boys’ 400m Hurdles (S)          4:30 Girls’ 1500m Walk 1 Section (F)
5:50 Girls 3000m Run Seeded (F)
        Boys’ 3200m Run Seeded (F)   4:40 Girls’ 3200m Relay 2 Sections (F)
6:15 Girls’ 4 x 100m Relay (S)                 Boys’ 3200m Relay 2 Sections (F)
        Boys’ 4 x 100m Relay (S)         5:20 Girls 400m Relay (F)
6:30 Girls 4 x 400m Relay 3 turn sta (S)   Boys’ 400m Relay (F)
       Boys’ 4 x 400m Relay 3 turn sta (S)5:25 Girls’ 1600m Relay (F)
                                                                   Boys’ 1600m Relay (F)
Advancement Procedure
24 Athletes/Relays (8 lanes) Top two and next two fastest.
16 Athletes/Relays (8 lanes) Top three and next two fastest
1600 – 3200 – 800 – 4 x 800 2 Turn Box
1500 – 3000 – Steeplechase Waterfall Start
**Pentathlon 1500/800 will be contested after the 400m Dash
Preferred Lanes ( 4 – 5 – 3 – 6 – 2 – 7 – 1 – 8 )
FRIDAY FIELD EVENTS                 SATURDAY FIELD EVENTS
3:15 Girls’ Discus                        2:15 Boys’ Pentathlon LJ followed by Boys' TJ
3:45 Girls’ Pent HJ (1.29m) - SP
3:45 Boys’ Pent SP (1.53m) - HJ  2:15 Girls’ Pentathlon Long Jump followed by
4:30 Boys’ Shot Put                            Girls’ Triple Jump
3:30 Boys’ Long Jump                 2:15 Girls’ High Jump followed by Boys’ High Jump
3:30 Girls’ Long Jump                 2:15 Girls’ Pole Vault
3:30 Boys’ Pole Vault                  2:15 Girls Shot Put
5:45 Girls’ Pentathlon Shot Put    3:30 Boys’ Discus


GIRLS’ DIVISION CHAMPIONSHIP
TENTATIVE TIME SCHEDULE   Comsewogue High School
THE MEET WILL NOT RUN MORE THAN 15 MINUTES AHEAD OF SCHEDULE
Tuesday, May 24, 2016               Thursday, May 26, 2016
3:00 Clerking Begins                    3:00 Clerking Begins
3:10 Pentathlon 100m Hurdles      3:10 2000m Steeplechase 3 sections (F)
3:30 100m High Hurdles (S)         3:50 100m High Hurdle (F)
3:50 100m Dash (S)                   4:00 100m Dash (F)
4:10 400m Dash (S)                   4:05 1500m Run 4 sections (F)
4:30 400m dash (F)                    4:40 *Pentathlon 800m Run (F)
4:30 800m Run (F)                     5:05 400m Hurdles (F)
4:55 3000m Run Unseeded (F)     5:15 200m Dash (F)
5:10 200m Dash (S)                   5:25 1500m Walk 3 sections (F)
5:30 400m Hurdles (S)              6:10 3200m Relay 4 sections 2 Turn Box (F)
6:00 3000m Run 3 sections (F)   6:50 400m Relay (F)
6:40 400m Relay (S)                  7:05 1600m Relay 3 Turn Stagger (F)
7:00 1600m Relay 3 Turn Stagger (S)

800m Run Two races per Division. 2 Turn Box
3000m Run Top 12 in each Division will be in seeded race. Unseeded race is a mix race combining all three divisions.
1500m Run Top 12 in each Division will be in seeded race. Unseeded race is a mix race combining all three divisions.
3200m Relay Top 12 in each Division will be in seeded race. Unseeded race is a mix race combining all three divisions
Steeplechase Three sections.
110HH/100/200/400/400IH/400R/1600R Winner and next three (3) fastest
ORDER (Division 1 then Division 2 then Division 3)
*Pentathlon 800m run will be contested after 400 meter dash

3:15 Pentathlon High Jump (Combined) 3:15 Pentathlon Long Jump (Comb)
3:30 Discus (3 – 1 – 2)                       3:30 High Jump (2 – 1 – 3)
3:30 Triple Jump(2 – 3 – 1)                 3:30 Shot Put (1 – 3 – 2)
3:30 Pole Vault (combined)                  3:30 Long Jump (3 – 2 – 1)
TBA Pentathlon Shot Put will follow Pentathlon High Jump
* If only one jumping pit is provided in Long and triple jump all jumpers will get one jump measured and all other jumpers must
exceed the 12th seed to be measured. Games committee may adjust distance in case of headwind. 90 second rule will be enforced.
Pentathlon high jump will start at 1.22m (4’0”) and then increments of 5cm’s
Division 1 - 18 Ind/18 Relays Division 2 - 18 Ind/18 Relays Division 3 - 18 Ind/18 Relays
Pole Vault will be combined, but scored separately. Start at: 7’6 – 8’– 8’6” – 9’ – 9’6”- 10’
High Jump will start at: ( 4’6 – 4’8” – 4’10” – 5’ – then one inch) – if more then 18 competitors, starting height 4’8”
Open Long Jump will follow Pentathlon Long Jump if only one pit is provided.


GIRLS’ DIVISION CHAMPIONSHIP
TENTATIVE TIME SCHEDULE   Comsewogue High School
THE MEET WILL NOT RUN MORE THAN 15 MINUTES AHEAD OF SCHEDULE
Tuesday, May 24, 2016               Thursday, May 26, 2016
3:00 Clerking Begins                    3:00 Clerking Begins
3:10 Pentathlon 100m Hurdles      3:10 2000m Steeplechase 3 sections (F)
3:30 100m High Hurdles (S)         3:50 100m High Hurdle (F)
3:50 100m Dash (S)                   4:00 100m Dash (F)
4:10 400m Dash (S)                   4:05 1500m Run 4 sections (F)
4:30 400m dash (F)                    4:40 *Pentathlon 800m Run (F)
4:30 800m Run (F)                     5:05 400m Hurdles (F)
4:55 3000m Run Unseeded (F)     5:15 200m Dash (F)
5:10 200m Dash (S)                   5:25 1500m Walk 3 sections (F)
5:30 400m Hurdles (S)              6:10 3200m Relay 4 sections 2 Turn Box (F)
6:00 3000m Run 3 sections (F)   6:50 400m Relay (F)
6:40 400m Relay (S)                  7:05 1600m Relay 3 Turn Stagger (F)
7:00 1600m Relay 3 Turn Stagger (S)

800m Run Two races per Division. 2 Turn Box
3000m Run Top 12 in each Division will be in seeded race. Unseeded race is a mix race combining all three divisions.
1500m Run Top 12 in each Division will be in seeded race. Unseeded race is a mix race combining all three divisions.
3200m Relay Top 12 in each Division will be in seeded race. Unseeded race is a mix race combining all three divisions
Steeplechase Three sections.
110HH/100/200/400/400IH/400R/1600R Winner and next three (3) fastest
ORDER (Division 1 then Division 2 then Division 3)
*Pentathlon 800m run will be contested after 400 meter dash

3:15 Pentathlon High Jump (Combined) 3:15 Pentathlon Long Jump (Comb)
3:30 Discus (3 – 1 – 2)                       3:30 High Jump (2 – 1 – 3)
3:30 Triple Jump(2 – 3 – 1)                 3:30 Shot Put (1 – 3 – 2)
3:30 Pole Vault (combined)                  3:30 Long Jump (3 – 2 – 1)
TBA Pentathlon Shot Put will follow Pentathlon High Jump
* If only one jumping pit is provided in Long and triple jump all jumpers will get one jump measured and all other jumpers must
exceed the 12th seed to be measured. Games committee may adjust distance in case of headwind. 90 second rule will be enforced.
Pentathlon high jump will start at 1.22m (4’0”) and then increments of 5cm’s
Division 1 - 18 Ind/18 Relays Division 2 - 18 Ind/18 Relays Division 3 - 18 Ind/18 Relays
Pole Vault will be combined, but scored separately. Start at: 7’6 – 8’– 8’6” – 9’ – 9’6”- 10’
High Jump will start at: ( 4’6 – 4’8” – 4’10” – 5’ – then one inch) – if more then 18 competitors, starting height 4’8”
Open Long Jump will follow Pentathlon Long Jump if only one pit is provided.

Sat 5/7/2016 The Marvin Goldberg Relays @ Shoreham-WR HS
3:30pm Bus 2:00pm Be at school by 1:45pm to prepare for events you are doing!

Medals by Heats 60% of each heats Heats by conferences
Conf 3-Conf 4-Friends Conf 3 JV-Conf 4 JV- Friends JV
3:30 2x400m hurdles (2 athletes will run by team together)
3:40 4x800m (JV races maybe combined but awards will remain the same by group)
3:53 4x200m
4:05 3x100m hurdles (teams run together times added)
4:15 400-200-200-800
4:35 DMR 12-4-8-16
5:05 4x400
5:35 4x100m (Awards in each heat)
5:55 2x1500m walk (places added and scored as in cross country)
6:15 4x1600
Awards: Basically more than the top 60% of every heat or group
Varsity and JV awards are equal
3:30 Long then 5:15 Triple 5:15-7:15
3:15 High Jump
Opening height 3-9
Progression will basically be 3 inches.  We will progress in a “5 alive” fashion
The bar will not be held  In case of team ties it will be broken by (1) total team misses
(2) total team successful jumps (3) Highest height achieved by a member of
the team.
3:30-5:30 Shot. Show up and throw. One practice and three scoring throws
5:30-7:15 Discus Show up and throw. One practice and three scoring throws
3:15 Pole Vault same rules as high jump. Opening height 6-0 girls.
Basically up 6 inches. Note pole vault will be teams of two
only.

Coaches: We will have relays in the field events three athletes in all except
Pole Vault, which require two. In Field events you enter everyone you have on one Score
sheet. The top three performers that day will then be designated your varsity. You will
be asked to fill out the following field event sheet. I have enclosed a copy please
reproduce and have ready when you arrive.
Please fill out 3x5 cards for all your running teams
Event
Varsity or JV
School
Group or Conference
Runners on team
Do not bother to put down seed times. All heats will be luck of the draw and
duplicate awards will be issued by heat. I can’t be bothered to set up heats and this way I
can give away more medals.

Sat 4/30/2016 WHB Invitational @ Westhampton Beach 1:00pm Bus 11:15am Be at school and ready to go by 11:00am!
Go to Just In Time Racing for Order of Events
1. 400M HURDLES 76 sec
2. 1500M 5:30
3 .Freshman 1500M
4. 100M 13.9
5. Freshman 100M
6 .1500M WALK 8:45
7. 800M 2:30
8 .Freshman 800 M
9. 400M 69 sec
10. 100M HURDLES 19.9 sec
11. Freshman 100 M Hurdles
12. 200M 29 sec
13. 3000M 12:15
14. Open Shot then Novice shot 30 feet
15. Novice Discus then open discus 80 feet
16. Open Triple jump then Novice
17. Open Long then novice,
18. Relays 4x100, 4x400, 4x800


Sat 4/16/2016 Joe Brandi Relays @ Connetquot HS 9:30am Bus 7:45am
Be at High School and ready to go by 7:30am!  You need to fill out cards with numbers.

Order of Events:
Running Events:                                 Field Events
9:30 2 x 400 Hurdles                           9:30 2 x Long Jump (3 team max)
9:55 4 x 1600                                     TBA 2 x Triple Jump (3 team max)
10:30 4 x 100                                      9:30 2 x High Jump
11:00 2 x 1500 Walk                            9:30 2 x Shot Put
11:30 Mile Medley (400-200-200-800)    9:30 2 x Discus
12:10 4 x 400                                      9:30 2 x Pole Vault
12:40 2 x 100 Hurdles
12:55 2 x 2000 Steeplechase
1:30 4 x 200
1:55 Swedish Medley (100-200-300-400)
2:10 4 x 800
2:45 Sprint Medley (200-100-100-400)
3:05 Distance Medley (1200-400-800-1600)

The Steeple Fest has been moved to Wednesday 04-27-16! Same Times!
Field Events will start at 2pm!  Be at PJHS by 1:15pm to warm up!
Athletes who would like to work out before the meet, I will be there by 1pm for you. 

2:15 Freshman Girls 2000m      2:45 Freshman Boys 2000m
3:15 Novice Girls 2000m          3:45 Novice Boys 2000m
4:15 Open Girls 2000m            4:45 Open Boys 2000m
5:15 Open Boys 3000m
PLUS  Field Events
Shot Min. boys 35' girls 25'   Discus Min. boys 100' girls 70'
Long J. Min. boys 18' girls 14'   Triple jump boys 36' girls 30'
High Jump opens at boys 5'6" girls 4'6"   Pole Vault opens at boys 9'6" girls 8

2015-2016 WINTER TRACK SCHEDULES with details as of 10-20-15
(ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)
Please Be Ready to Leave 20 minutes Prior to Bus Departure Time
You will need time to put on your racing number and sign up events!
DAY DATE     TIME        MEET         Bus Departure Time
Sun 12/6/15 2:30pm-5:15pm Crossover A  Bus 1:00pm
Sat 12/12/15 5:15pm - 8:00pm Crossover B  Bus 3:45pm
Fri 12/18/15 7:30pm - 10:00pm Crossover C Bus 6:00pm
Sun 1/3/16 9:00am - 4:00pm Art Mitchell Meet Bus 7:30am
Thur 1/14/16 5:00pm - 10:00pm Relays (Lgs. 3, 4, & 5) Bus 3:30pm 
Sat 1/16/16 9:00am - 4:00pm Jim Howard Meet Bus 7:30am
Wed 1/20/16 7:30pm - 10:00pm Crossover D Bus 6:00pm
Sun 1/24/16 11:30am - 2:00 pm League Championships Bus 9:30am
Sun 1/31/16 2:30pm - 6:30pm Small School Champs. Bus 1:00pm
Mon 2/8/16 5:00pm - 9:00pm State Qualifier  Bus 3:30pm

YOU MAY WEAR SPIKES FOR COUNTY MEET AND STATE QUALIFYING MEET!
Sun 1/31/16 2:30pm - 6:30pm Small School Champs. Bus 1:00pm
Be ready to go by 12:50pm.

Order of Events
2:30 PM Warm ups
2:40 PM Clerking of running events, Triple Jump, High Jump, Shot Put
2:45 PM 3000 Meter Run 2 turn box
3:10 PM 55 Meter Dash 6 fastest Advance
3:20 PM 1000 Meter Run Final 2 turn box
3:30 PM 1500m Walk Seeded 1 turn box
3:45 PM 55 Meter Dash Final
3:50 PM 600 Meter Run Final 2 turn stagger
4:00 PM 1500 Meter Run Unseeded 1 turn box
4:15 PM 55 Meter High Hurdle 6 fastest Advance
4:30 PM 300 Meter Dash 3 heats picking 2
4:40 PM 1500 Meter Run Seeded 1 turn box
4:50 PM 55 Meter High Hurdles Final
4:55 PM 1500 Meter Walk Unseeded 1 turn box
5:10 PM 300 Meter Dash Final
5:30 PM 4 x 800 Meter Relay Final 2 turn box
5:50 PM 4 x 400 Meter Relay Final 2 turn lane
6:10 PM 4 x 200 Meter Relay Final 3 turn stagger

Section XI Indoor State Qualifying Meet
Individual Championships
Monday, February 8, 2016
RUNNING EVENTS:
Meet may not run more than 10 minutes faster than scheduled. Doors open at 10:00 AM
Time Schedule
5:00 PM Clerking
5:10 PM 4 x 400 Trials (G/B) 2 heats pick 3
5:30 PM 4 x 200 Trials (G/B) 2 heats pick 3
5:45 PM 3000m Run Final
6:05 PM 3200m Run Final
6:20 PM 55m Dash (G/B) Winner and next three fastest
6:30 PM 1000m Final (G/B)
6:40 PM 55m Dash Final
6:45 PM 1500m Walk Final
7:00 PM 300m Dash Semi’s 2 heats pick three
7:10 PM 600m Run Final
7:25 PM 55 HH – Semi’s (G/B) Winner and next three fastest
7:40 PM 1500m/1600m (G/B) 2 Sections of 8/8
8:00 PM 55 HH – Final (B/G)
8:05 PM 300m Dash Final (G/B)
8:15 PM 4 x 800 Final (G/B) 2 turn box
8:40 PM 4 x 400 Final (G/B) 2 turn box
8:50 PM 4 x 200 Final (G/B) 3 turn stagger
FIELD EVENTS:
TBA Weight Throw
TBA Pole Vault
5:00 AM Boys Long Jump
6:10 PM Girls Long Jump
7:10 PM Boys Triple Jump
8:10 PM Girls Triple Jump
5:00 PM Girls High Jump
6:30 PM Boys High Jump
5:00 PM Girls Shot Put
6:30 PM Boys Shot Put


Leagues 3/4/5 for Running Events
Order of events: Athletes are only permitted two events
High Jump (2 person) will be combined, Shot Put (2 person) League 5, 4, 3, Long Jump (2 person) League 3,4,5 then Triple Jump (2 person) League 5,3,4
DMR (only one team per school)
SMR (only one team per school
4 x 800
4 x 200
Hurdle Relay (3 person)
(Planning to leave meet at this point!)  We should get LJ and TJ in!
4 x 400
Walk Relay (2 person)

Sat 1/16/16 9:00am - 4:00pm Jim Howard Meet Bus 7:30am
Jim Howard Memorial Meet  Saturday, January 16, 2016  9:00 AM – 4:00 PM
The team will stay for the entire meet! 
Hopefully it will not take the entire time.  It did not last year!

Each team can enter 8 athletes per individual event.
Each team can enter 3 athletes In the triple and long jumps
An athlete can only compete in 3 events.
Awards for the top 4 in each class Large Schools Small Schools
Run at same time then seperated
ORDER OF EVENTS:
1500 Combined
600 Combined
55 Large then Small
HH Large then Small
1000 Combined
300 Large then Small
3000 and 1500 Walk at the same time
Coaches will time and count laps for 3000m
High Jump Combined
Shot Put Large then Small
Long Jump First (3) Small then Large
Triple Jump (3) Small then Large

You will need 4 safety pins for your competitor number!
You will need to wear your school issued uniform. 
Anything visible under your uniform must be solid black!


Order of Events
Crossover A – C                    Crossover “B” and “D”
LJ,SP,HJ, - TJ follows LJ         TJ,SP,HJ, - LJ follows TJ
55 Meter Hurdles                   55 Meter Hurdles
3000 Meter Run                     1500 Meter Run 1 turn box
55 Meter Dash                       300 Meter Dash
600 Meter Run                       1000 Meter Run 2 turn box
1000 Meter Run                     600 Meter Run 2 turn stagger
300 Meter Run                       55 Meter Dash
1500 Meter Run                      3000 Meter Run 2 turn box
1500 Meter Walk                    1500 Meter race Walk 1 turn box
4 x 400m Relay                      4 x 400m Relay 2 turn lane
4 x 200m Relay                     4 x 200m Relay 3 turn stagger
4 x 800m Relay                     4 x 800m Relay 2 turn box


2015-2016 WINTER TRACK SCHEDULES with details as of 10-20-15
(ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)
Please Be Ready to Leave 20 minutes Prior to Bus Departure Time
You will need time to put on your racing number and sign up events!
DAY DATE     TIME        MEET         Bus Departure Time
Sun 12/6/15 2:30pm-5:15pm Crossover A  Bus 1:00pm
Sat 12/12/15 5:15pm - 8:00pm Crossover B  Bus 3:45pm
Fri 12/18/15 7:30pm - 10:00pm Crossover C Bus 6:00pm
Sun 1/3/16 9:00am - 4:00pm Art Mitchell Meet Bus 7:30am
Thur 1/14/16 5:00pm - 10:00pm Relays (Lgs. 3, 4, & 5) Bus 3:30pm 
Sat 1/16/16 9:00am - 4:00pm Jim Howard Meet Bus 7:30am
Wed 1/20/16 7:30pm - 10:00pm Crossover D Bus 6:00pm
Sun 1/24/16 11:30am - 2:00 pm League Championships Bus 9:30am
Sun 1/31/16 2:30pm - 6:30pm Small School Champs. Bus 1:00pm
Mon 2/8/16 5:00pm - 9:00pm State Qualifier  Bus 3:30pm


Preliminary Spring Track Schedule
Wed 3/30/2016 Amityville @ Mt Sinai  4:30 PM
Wed 4/13/2016 Mt Sinai @ Miller Place 4:00 PM
Tue 4/19/2016 EH/BH/Pier @ Mt Sinai 4:30 PM
Mon 5/2/2016 Mt Sinai @ Islip  4:00 PM
Thu 5/5/2016 Shoreham WR @ Mt Sinai  4:00 PM
Thu 5/12/2016 Mt Sinai @ Sayville  4:00 PM


2015 Girls Spring Track Meet Schedule as of 03-22-15

Tue 3/31/2015    Sayville @ Mt Sinai    MT SINAI HS  4:00 PM  

Wed 4/8/15 Steeple Fest Plus @ Port Jeff High School 2:15pm No Bus -If competing you will need to a ride to Port Jeff High School.
Go to Just In Time Racing for Order of Events

Sat 4/11/2015 Coaches Invitational @ Sachem North HS 9:00am Bus 7:15am
Go to Just In Time Racing for Order of Events

Tue 4/14/2015 Mt Sinai @ Amityville HS  4:00 PM Bus 2:25PM 

Thu 4/16/2015 Miller Place @ Mt Sinai  MT SINAI HS  3:30 PM   

Sat 4/18/2015 Joe Brandi Relays @ Connetquot HS 9:30am Bus 7:45am
Go to Just In Time Racing for Order of Events

Mon 4/20/2015    Mt Sinai @ Islip    Islip High School  4:00 PM  Bus 2:25pm

Sat 4/25/2015 WHB Invitational @ Westhampton Beach 1:00pm Bus 11:15am
Go to Just In Time Racing for Order of Events

Tue 4/28/2015    Westhampton @ Mt Sinai    MT SINAI HS  4:00 PM  

Sat 5/2/2015 The Marvin Goldberg Relays @ Shoreham-WR HS
3:30pm Bus 2:00pm

Thu 5/7/2015 Mt Sinai @ EH/BH/Pier East Hampton High School  4:30 PM Bus 2:25pm

Mon 5/11/2015    Mt Sinai @ Islip    Islip High School  4:00 PM  Bus 2:25pm

Tue 5/26/2015 Division Championships 3:00pm Northport HS  Bus 1:25pm
Thu 5/28/2015 Division Championships 3:00pm Northport HS  Bus 1:25pm

Fri 6/5/2015 Individual/State Qualifying Meet
Port Jefferson High School 3:00pm-7:00pm NO Bus
Sat 6/6/2015 Individual/State Qualifying Meet
Port Jefferson High School 2:15pm-6:00pm NO Bus

State Meet takes place on Fri and Sat June 12-13, 2015  Albany University


Order of Events for Dual Meets
The High Jump, Pole Vault, and Shot Put followed by the Discus will start at the same time.
Triple Jump
100 Meter High Hurdles
1500 Meter Run
400 Meter Run
100 Meter Dash
1500 Meter Walk
800 Meter Run
200 Meter Dash
400 Intermediate Hurdles
3000 Meter Run
Long Jump
400 Meter Relay
1600 Meter Relay
3200 Meter Relay

Welcome to Cross Country!  If you are new to the team.  Please send me a text with your first and last name, cell and home phone number! 
Be prepared everyday to practice outdoors and/or indoors! We practice everyday Monday through Saturday.  No practices and meets on Sundays during cross country!  Saturday practices will generally be in the morning!  Practice time and location will be dependent upon weather.

2015 Cross Country Dual Meet and Invitational Full Schedule as of 08-26-15
BUS time is 2:30pm unless otherwise noted.  Be ready to go at LEAST 10 minutes prior to bus departure!  Remember you are only ON TIME when you are early!  Race time for invitational are below schedule and may be found at Just In Time Racing.

Tue 9/8/2015 Mt Sinai @ Miller Place Sunken Meadow State Park
This meet will be changed to Thur 9/10/2015
Thu 9/10/2015 Mt Sinai @ Miller Place Sunken Meadow State Park

Sat 9/12/2015 Jim Smith Invitational at Sunken Meadow 9:30am Start 7:30am Bus

Thur 9/17/2015 Peconic Invitational at Red Creek Park
4:15pm Start 2:30pm Bus

Sat 9/19/2015 Bob Pratt Invitational at Sunken Meadow
9:15am Start 7:15am Bus

Mon 9/21/2015 Mt Sinai @ Elwood/J Glenn Sunken Meadow State Park

Sat 9/26/2015 Suffolk Coaches Invitational at Sunken Meadow
9:30am Start 7:30am Bus

Friday 10/2/2015 Tom Knipfing Memorial Cross Country Invitational Sponsored by the Shoreham-Wading River XC Firemen’s Field, Ridge NY 4:00pm Start 2:30pm Bus  Everyone that competes in meet will receive a shirt!

Tue 10/6/2015 Mt Sinai @ East Hampton TRI-MEET @ EAST HAMPTON
Tue 10/6/2015 Hampton Bays @ Mt Sinai TRI-MEET @ EAST HAMPTON

Thu 10/8/2015  WHB Invitational 4:00pm start 2:30pm Bus
Red Creek Park in Hampton Bays
4pm The “Mike McDonald” Boy’s Freshman Race
4:15 The “Scott LeoGrande” Girl’s Freshman Race
4:30 The “John Hanff” Boy’s Varsity Race
5:00 The “Meaghan Packard” Girl’s Varsity Race

Sat 10/10/2015 Suffolk Officials Invitational at Sunken Meadow
11:00am Start 9:00am Bus

Tue 10/13/2015 Bayport-Blue Point @ Mt Sinai Sunken Meadow State Park

Tue 10/20/2015 Shoreham WR @ Mt Sinai Sunken Meadow State Park

Invitationals are posted at Just In Time Racing
http://www.just-in-time-racing.com/XC/XC%20Schedule.htm

Championship Dates

Tue 10/27/2015 Division Championships at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus

Friday 11/6/2015 State Qualifying Meet at Sunken Meadow State Park
1:30pm Start 11:30am Bus

Sat 11/14/2015 9:00am  NYSPHSAA State Championship            
Monroe-Woodbury HS [Sec 9]
Boys A - 9:00     Girls A - 10:40
Boys B - 9:25     Girls B - 11:10
Boys C - 9:50     Girls C - 11:40
Boys D - 10:15    Girls D - 12:10

Sat 11/21/2015 NY Federation Championship  Bowdoin Park
12:15pm Girls 1:00pm Boys  

Invitationals Team will be attending of 08-24-15

Twenty Seventh Annual Jim Smith Memorial Cross Country Run
Saturday, September 12, 2015 Port Jefferson High School will conduct the Twenty Seventh Annual Jim Smith Memorial Cross Country Meet.  The meet will be held at Sunken Meadow State Park, Kings Park, New York. The first event will be at 9:30 A.M.  A team will consist of three to five runners. The first three runners will score. The fourth runner will break ties.
The races are as follows:
Freshman Girls 9:30 A.M. 1.5miles
Freshman Boys 9:45 A.M. 1.5miles
Sophomore Girls 10:00 A.M. 5000m
Sophomore Boys 10:30 A.M. 5000m
Junior Girls 10:55 A.M. 5000m
Junior Boys 11:25 A.M. 5000m
Senior Girls 11:55 A.M. 5000m
Senior Boys 12:20 P.M. 5000m

PECONIC INVITATIONAL Thursday, September 17, 2015
Red Creek Park, Hampton Bays, NY 
Route 27 Exit 65N to light, go right on Old Riverhead Road. The park is on the left.
Schedule
    4:15   Frosh Boys 1.5
    4:30   Frosh Girls 1.5
    5:00  Varsity Boys 5K
    5:30  Varsity Girls 5K


BOB PRATT INVITATIONAL  SAT SEPTEMBER 19, 2015
SUNKEN MEADOW STATE PARK  KINGS PARK, NEW YORK
RACE ORDER *PLEASE NOTE WE ARE ALLOWING FOR 2 VARSITY RACES- DEPENDING ON NUMBERS- COULD CHANGE TO ONE
9:15 BOYS FRESHMAN (Bridge-Snake-Moat) 1.5 miles
9:45 GIRLS FRESHMAN (Bridge-Snake-Moat)
10:00 BOYS VARSITY “A” 5K
10:30 GIRLS VARSITY “A” 5K
11:00 BOYS VARSITY “B”
11:30 GIRLS VARSITY “B” 5K
12:00 BOYS JV 5K
12:30 GIRLS JV 5K


SUFFOLK COUNTY COACHES ASSOCIATION CROSS COUNTRY INVITATIONAL
SEPTEMBER 26TH, 2015 SUNKEN MEADOW STATE PARK KINGS PARK, NEW YORK

RACE SCHEDULE:(MEET DIRECTOR CAN ADD OR ELIMINATE RACES BASED ON ENTRIES)

  9:30 JIM GILHOOLEY         GIRLS FROSH   “A” RACE 1.5 MILES
  9:45 BILL SHELLY             GIRLS FROSH   “B” RACE 1.5 MILES
10:00 VINNY ABRAMS BOYS FROSH    “A” RACE 1.5 MILES
10:15 TOM PUTNAM         BOYS FROSH    “B” RACE 1.5 MILES

10:30 FRANK LA BIANCA    GIRLS SOPHOMORE RACE 5000M
10:55 HARRY SCHNEIDER BOYS SOPHOMORE RACE 5000M

11:20 LARRY HOEFFNER GIRLS VARSITY   “A” RACE 5000M
11:45 MARVIN GOLDBERG GIRLS VARSITY   “B” RACE 5000M
12:10 FRANK BENJAMIN BOYS VARSITY   “A” RACE 5000M
12:35 BILL GERHARDT BOYS VARSITY   “B” RACE 5000M

  1:00 CYNTHIA QUINN GIRLS JUNIOR VARSITY RACE 5000M
  1:25 KURT PASLER BOYS JUNIOR VARSITY RACE 5000M

Tom Knipfing Memorial Cross Country Invitational Sponsored by the Shoreham-Wading River XC Teams Friday October 2, 2015 Firemen’s Field, Ridge NY
4:00 Girls Freshman (1.7) miles
4:10 Boys Freshman (1.7) miles
4:25 Girls A 5000m
4:55 Boys A 5000m
5:20 Girls B, C 5000m
5:55 Boys B, C 5000m

Westhampton Beach Boys and Girls Cross Country Invitational @ Red Creek Park Sponsored By The Suffolk County PAL  Red Creek Park is a flat to hilly 5K course with sandy trails in the Pine Barrens of Hampton Bays
Thursday, October 8, 2015 4pm
4pm The “Mike McDonald” Boy’s Freshman Race
4:15 The “Scott LeoGrande” Girl’s Freshman Race
4:30 The “John Hanff” Boy’s Varsity Race
5:00 The “Meaghan Packard” Girl’s Varsity Race


Suffolk County Track Officials Association Cross Country Invitational, Saturday, October 10, 2015 Sunken Meadow, Long Island
AWARDS: Custom designed Table Clocks with the meet logo on the face to the top 6 finishers in each Varsity race.  Medals to the top 25 finishers in each Varsity race, medals to the top 20 finishers in all other races.  Ribbons to all other finishers.  Team plaques to the top three teams in each Varsity race, first place plaques in JV & Frosh
Updated TIME SCHEDULE:
Girls JV 11:00                     Boys Frosh 12:25
Girls Varsity 11:35              Boys Varsity 12:45
Girls Frosh 12:05                Boys JV 1:10

TIME SCHEDULE:
Girls JV 11:00                     Boys Frosh 12:40
Girls Varsity "A"11:30          Boys Varsity "A" 12:55
Girls Varsity "B" 11:55         Boys Varsity "B" 1:20
Girls Frosh 12:20                Boys JV 1:45


2015 Cross Country begins on Monday August 24th!

2015 Cross Country Dual Meet Schedule as of 04-24-15

Tue 9/8/2015 Mt Sinai @ Miller Place Sunken Meadow State Park

Mon 9/21/2015 Mt Sinai @ Elwood/J Glenn Sunken Meadow State Park

Tue 10/6/2015 Mt Sinai @ East Hampton TRI-MEET @ EAST HAMPTON
Tue 10/6/2015 Hampton Bays @ Mt Sinai TRI-MEET @ EAST HAMPTON

Tue 10/13/2015 Bayport-Blue Point @ Mt Sinai Sunken Meadow State Park

Tue 10/20/2015 Shoreham WR @ Mt Sinai Sunken Meadow State Park

2015 Girls Spring Track Dual Meet Schedule as of 11-24-14

Tue 3/31/2015    Sayville @ Mt Sinai    MT SINAI HS  4:00 PM  

Tue 4/14/2015    Mt Sinai @ Amityville     Amityville High School  4:00 PM  

Thu 4/16/2015    Miller Place @ Mt Sinai     MT SINAI HS  4:00 PM  

Mon 4/20/2015    Mt Sinai @ Islip    Islip High School  4:00 PM  

Tue 4/28/2015    Westhampton @ Mt Sinai    MT SINAI HS  4:00 PM  

Thu 5/7/2015    Mt Sinai @ EH/BH/Pier   East Hampton High School  4:30 PM

Section XI Indoor State Qualifying Meet Individual Championships
Sunday, February 8, 2015
RUNNING EVENTS: Meet may not run more than 10 minutes faster than scheduled. Doors open at 10:00 AM
Time Schedule
11:00 AM Clerking
11:10 AM 4 x 400 Trials (G/B) 2 heats pick 3
11:30 AM 4 x 200 Trials (G/B) 2 heats pick 3
11:45 AM 3000m Run Final
12:05 PM 3200m Run Final
12:20 PM 55m Dash (G/B) Winner and next three fastest
12:30 PM 1000m Final (G/B)
12:40 PM 55m Dash Final
12:45 PM 1500m Walk Final
1:00 PM 300m Dash Semi’s 2 heats pick three
1:10 PM 600m Run Final
1:25 PM 55 HH – Semi’s (G/B) Winner and next three fastest
1:25 PM 1500m/1600m (G/B) 2 Sections of 8/8
1:55 PM 55 HH – Final (B/G)
2:00 PM 300m Dash Final (G/B)
2:15 PM 4 x 800 Final (G/B) 2 turn box
2:40 PM 4 x 400 Final (G/B) 2 turn box
2:50 PM 4 x 200 Final (G/B) 3 turn stagger
FIELD EVENTS:
TBA Weight Throw
TBA Pole Vault
11:00 AM Boys Long Jump
12:10 PM Girls Long Jump
1:10 PM Boys Triple Jump
2:10 PM Girls Triple Jump
11:00 AM Girls High Jump
12:30 PM Boys High Jump
11:00 AM Girls Shot Put
12:30 PM Boys Shot Put

Section XI Team Championships Girls’ Small School Time Schedule
Saturday, January 31, 2015 (2:30 PM – 6:30 PM)
Events will not start 10 minutes before the scheduled times
2:30 PM Warm ups
2:40 PM Clerking of running events, Triple Jump, High Jump, Shot Put
2:45 PM 3000 Meter Run 2 turn box
3:10 PM 55 Meter Dash 6 fastest Advance (9-5-1-4-8-12) (10-6-2-3-7-11) (17-15-13-14-16-18)
3:20 PM 1000 Meter Run Final 2 turn box
3:30 PM 1500m Walk Seeded 1 turn box
3:45 PM 55 Meter Dash Final
3:50 PM 600 Meter Run Final 2 turn stagger
4:00 PM 1500 Meter Run Unseeded 1 turn box
4:15 PM 55 Meter High Hurdle 6 fastest Advance (9-5-1-4-8-12) (10-6-2-3-7-11) (17-15-13-14-16-18)
4:30 PM 300 Meter Dash 3 heats picking 2
4:40 PM 1500 Meter Run Seeded 1 turn box
4:50 PM 55 Meter High Hurdles Final
4:55 PM 1500 Meter Walk Unseeded 1 turn box
5:10 PM 300 Meter Dash Final
5:30 PM 4 x 800 Meter Relay Final 2 turn box
5:50 PM 4 x 400 Meter Relay Final 2 turn lane
6:10 PM 4 x 200 Meter Relay Final 3 turn stagger

Jim Howard Memorial Meet
Sunday, January 18, 2015  3:00 PM – 9:00 PM
Each team can enter 6 athletes per individual event.
Each team can enter 3 athletes In the triple and long jumps
An athlete can only compete in 3 events.
Awards for the top 4 in each class
Large Schools Small Schools
Run at same time then separated
ORDER OF EVENTS:
1500 Combined
600 Combined
55 Large then Small
HH Large then Small
1000 Combined
300 Large then Small
3000 and 1500 Walk at the same time
Coaches will time and count laps for 3000m
High Jump Combined
Shot Put Large then Small
Long Jump First (3) Small then Large
Triple Jump (3) Small then Large

Meet Wed 1/7/15 5:00pm - 10:00pm Relays (Lgs. 3, 4, & 5) Bus 3:30pm
Leagues 3/4/5 Order of events: Athletes are only permitted two events
High Jump (2 person)
Shot Put (2 person)
DMR (only one team per school)
SMR (only one team per school
4 x 800
4 x 200
Hurdle Relay (3 person)
4 x 400
Walk Relay (2 person
DMR (only one team per school)
Long Jump (2 person)
Triple Jump (2 person)

Crossover A – C                    Crossover “B” and “D”
LJ,SP,HJ, - TJ follows LJ         TJ,SP,HJ, - LJ follows TJ
55 Meter Hurdles                   55 Meter Hurdles
3000 Meter Run                     1500 Meter Run 1 turn box
55 Meter Dash                       300 Meter Dash
600 Meter Run                       1000 Meter Run 2 turn box
1000 Meter Run                     600 Meter Run 2 turn stagger
300 Meter Run                       55 Meter Dash
1500 Meter Run                      3000 Meter Run 2 turn box
1500 Meter Walk                    1500 Meter race Walk 1 turn box
4 x 400m Relay                      4 x 400m Relay 2 turn lane
4 x 200m Relay                     4 x 200m Relay 3 turn stagger
4 x 800m Relay                     4 x 800m Relay 2 turn box

Art Mitchell Memorial Meet
Sunday, January 4, 2015 9:00 AM – 4:00 PM
Athletes may only compete in two events (relays count as an event)
Freshmen will compete first followed by sophomores and open athletes.
Medals for the top three in each event
One measurement under 15’ for the Shot Put
One measurement under 12’ in the Long Jump
Relay teams are combined

3000m
55 Dash
1000m
600m
55 High Hurdles
1500m Run
300m
1500m Walk

4 x 400m
4 x 200m
4 x 800m

Long Jump
Triple Jump
High Jump
Shot Put


Jim Howard Memorial Meet
Sunday, January 18, 2015  3:00 PM – 9:00 PM
Each team can enter 6 athletes per individual event.
Each team can enter 3 athletes In the triple and long jumps
An athlete can only compete in 3 events.
Awards for the top 4 in each class
Large Schools Small Schools
Run at same time then separated
ORDER OF EVENTS:
1500 Combined
600 Combined
55 Large then Small
HH Large then Small
1000 Combined
300 Large then Small
3000 and 1500 Walk at the same time
Coaches will time and count laps for 3000m
High Jump Combined
Shot Put Large then Small
Long Jump First (3) Small then Large
Triple Jump (3) Small then Large







Crossover A – C                    Crossover “B” and “D”
LJ,SP,HJ, - TJ follows LJ         TJ,SP,HJ, - LJ follows TJ
55 Meter Hurdles                   55 Meter Hurdles
3000 Meter Run                     1500 Meter Run 1 turn box
55 Meter Dash                       300 Meter Dash
600 Meter Run                       1000 Meter Run 2 turn box
1000 Meter Run                     600 Meter Run 2 turn stagger
300 Meter Run                       55 Meter Dash
1500 Meter Run                      3000 Meter Run 2 turn box
1500 Meter Walk                    1500 Meter race Walk 1 turn box
4 x 400m Relay                      4 x 400m Relay 2 turn lane
4 x 200m Relay                     4 x 200m Relay 3 turn stagger
4 x 800m Relay                     4 x 800m Relay 2 turn box


2014-2015 WINTER TRACK SCHEDULES with details as of 11-11-14
(ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)
Please Be Ready to Leave 20 minutes Prior to Bus Departure Time
You will need time to put on your racing number and sign up events!
DAY DATE     TIME        MEET         Bus Departure Time
Sun 12/7/14 2:30pm-5:15pm Crossover A  Bus 1:00pm
Sat 12/13/14 5:15pm - 8:00pm Crossover B  Bus 3:45pm
Sun 12/21/14 5:15pm - 8:00pm Crossover C Bus 3:45pm
Sun 1/4/15 9:00am - 4:00pm Art Mitchell Meet Bus 7:30am
Wed 1/7/15 5:00pm - 10:00pm Relays (Lgs. 3, 4, & 5) Bus 3:30pm 
Sun 1/18/15 3:00pm - 9:00pm Jim Howard Meet Bus 1:30pm
Tue 1/20/15 7:30pm - 10:00pm Crossover D Bus 6:00pm
Sat 1/24/15 9:00am - 11:30 am League Championships Bus 7:00am
Sat 1/31/15 2:30pm - 6:30pm Small School Champs. Bus 1:00pm
Sun 2/8/15 11:00am - 3:00pm State Qualifier  Bus 9:30am













Monday August 25th Practice 8:00am-10:00am.
10:00am Meeting with Mr. Reh in auditorium with all athletes.
Night Practice will be from 5:00pm-6:00pm

Tuesday August 26th Practice 8:00am-10:00am.
Night Practice will be from 5:00pm-6:00pm

Wednesday August 27th Teacher Conference Day No AM Practice
Night Practice will be from 5:00pm-7:00pm

Thursday August 28th Practice 8:00am-10:00am.
Night Practice will be from 5:00pm-6:00pm

Friday August 29th Be at school and ready to go to Sunken Meadow State Park by 7:10am!  Bus pulls out by 7:15am!  Should be home by 10:45am-11:00am!

Saturday August 30th Practice 8:00am-10:00am.

Monday September 1st Labor Day Practice 7:30am-9:00am
Please Have all running gear with you!  The school building is closed for labor day!

Tuesday September 2nd Teacher Conference Day
Practice 3:15pm-4:45pm

Wednesday 09-03-14 First Day of School for students
Practice immediately after school!

Considering Practicing At Red Creek Park either
Friday 09-05-14
Saturday 09-06-14

Bus Departure is 2:25pm unless otherwise noted.
Cross County Dual Meet start time is determined at meet site and will range from approximately 3:10pm until about 5:10pm.  We usually do additional training at the conclusion of the meet.

All Athletes Must wear their school issued uniforms.  You may only wear solid color undergarments that are the same as your teammates.  I have determined that the solid color that Mt. Sinai wears will be a solid black color.  The length of the under garment does not matter.  For girls, sports bras are NOT considered undergarments.  If you have any questions,  please ask!

Parent Sign Out Procedure
There will be a MEET SIGN OUT folder\binder.  If you would like to take your child home with you, all you have to do is Neatly print their name, sign, date and write the time you are departing with them.  Be sure that they have spoken to one of the coaches and performed a proper cool down before leaving.

Meet Schedule as of 08-09-14
Tue 9/9/2014  Mt Sinai @ Miller Place  (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 

Tue 9/16/2014  Mt Sinai @ Westhampton   (RED CREEK PARK) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  RED CREEK PARK  4:00 PM 
Tue 9/16/2014  Elwood/J Glenn @ Mt Sinai  (RED CREEK PARK)
VAR GIRLS CROSS COUNTRY   4:00 PM  

Tue 9/23/2014  Bayport-Blue Point @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

This Meet is being moved to Monday September 19th!
Tue 9/30/2014  Mt Sinai @ East Hampton (CEDAR POINT PARK) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  CEDAR POINT PARK  4:30 PM  
Tue 9/30/2014  Elwood/J Glenn @ Mt Sinai (CEDAR POINT PARK)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  CEDAR POINT PARK  4:00 PM 
Tue 9/30/2014  Mt Sinai @ East Hampton (CEDAR POINT PARK)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  CEDAR POINT PARK  4:30 PM  

Tue 10/7/2014  Bayport-Blue Point @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 
Tue 10/7/2014  Miller Place @ Mt Sinai  (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 10/14/2014  Shoreham WR @ Mt Sinai  (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  
Tue 10/14/2014  Shoreham WR @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Invitationals (subject to update and change)

FALL SEASON CHAMPIONSHIP INFORMATION  2014-15
Championship Details are listed below after Invitational Info
Cross Country - Joe Pennacchio (Boys') & Tony Toro (Girls')
10/21 - Section XI Division Championship, Sunken Meadow State Park, 1 pm
10/31 - Section XI Championships, Sunken Meadow State Park, 1 pm
11/8 - NYSPHSAA Championship, SUNY Canton (Sec X)

http://www.nysparks.com/about/contact-us.aspx

Sunken Meadow State Park
Sunken Meadow Pkwy, Kings Park, NY 11754
(631) 269-4333

Red Creek Park
Hampton Bays, NY 11946

Cedar Point Park
5 Cedar Point Rd, East Hampton, NY 11937
(631) 852-7620
http://www.suffolkcountyny.gov/Departments/Parks/Parks/CedarPointCountyPark.aspx

Invitationals Considering as of 08-22-14

PECONIC INVITATIONAL Thursday, September 11, 2014
Red Creek Park, Hampton Bays, NY 
Route 27 Exit 65N to light, go right on Old Riverhead Road. The park is on the left.
Schedule
    4:15   Frosh Boys 1.5
    4:30   Frosh Girls 1.5
    5:00  Varsity Boys 5K
    5:30  Varsity Girls 5K

Twenty Seventh Annual Jim Smith Memorial Cross Country Run
Saturday, September 13, 2014 Port Jefferson High School will conduct the Twenty Seventh Annual Jim Smith Memorial Cross Country Meet.  The meet will be held at Sunken Meadow State Park, Kings Park, New York. The first event will be at 9:30 A.M.  A team will consist of three to five runners. The first three runners will score. The fourth runner will break ties.
The races are as follows:
Freshman Girls 9:30 A.M. 1.5miles
Freshman Boys 9:45 A.M. 1.5miles
Sophomore Girls 10:00 A.M. 5000m
Sophomore Boys 10:30 A.M. 5000m
Junior Girls 10:55 A.M. 5000m
Junior Boys 11:25 A.M. 5000m
Senior Girls 11:55 A.M. 5000m
Senior Boys 12:20 P.M. 5000m

BOB PRATT INVITATIONAL  SAT SEPTEMBER 20, 2014
SUNKEN MEADOW STATE PARK  KINGS PARK, NEW YORK
RACE ORDER *PLEASE NOTE WE ARE ALLOWING FOR 2 VARSITY RACES- DEPENDING ON NUMBERS- COULD CHANGE TO ONE
9:15 BOYS FRESHMAN (Bridge-Snake-Moat) 1.5 miles
9:45 GIRLS FRESHMAN (Bridge-Snake-Moat)
10:00 BOYS VARSITY “A” 5K
10:30 GIRLS VARSITY “A” 5K
11:00 BOYS VARSITY “B”
11:30 GIRLS VARSITY “B” 5K
12:00 BOYS JV 5K
12:30 GIRLS JV 5K


SUFFOLK COUNTY COACHES ASSOCIATION CROSS COUNTRY INVITATIONAL
SEPTEMBER 27TH, 2014 SUNKEN MEADOW STATE PARK KINGS PARK, NEW YORK

RACE SCHEDULE:(MEET DIRECTOR CAN ADD OR ELIMINATE RACES BASED ON ENTRIES)

  9:30 JIM GILHOOLEY         GIRLS FROSH   “A” RACE 1.5 MILES
  9:45 BILL SHELLY             GIRLS FROSH   “B” RACE 1.5 MILES
10:00 VINNY ABRAMS BOYS FROSH    “A” RACE 1.5 MILES
10:15 TOM PUTNAM         BOYS FROSH    “B” RACE 1.5 MILES

10:30 FRANK LA BIANCA    GIRLS SOPHOMORE RACE 5000M
10:55 HARRY SCHNEIDER BOYS SOPHOMORE RACE 5000M

11:20 LARRY HOEFFNER GIRLS VARSITY   “A” RACE 5000M
11:45 MARVIN GOLDBERG GIRLS VARSITY   “B” RACE 5000M
12:10 FRANK BENJAMIN BOYS VARSITY   “A” RACE 5000M
12:35 BILL GERHARDT BOYS VARSITY   “B” RACE 5000M

  1:00 CYNTHIA QUINN GIRLS JUNIOR VARSITY RACE 5000M
  1:25 KURT PASLER BOYS JUNIOR VARSITY RACE 5000M

Tom Knipfing Memorial Cross Country Invitational Sponsored by the Shoreham-Wading River XC Teams Thursday October 2, 2014 Firemen’s Field, Ridge NY
4:00 Girls Freshman (1.7) miles
4:10 Boys Freshman (1.7) miles
4:25 Girls A 5000m
4:55 Boys A 5000m
5:20 Girls B, C 5000m
5:55 Boys B, C 5000m

Westhampton Beach Boys and Girls Cross Country Invitational @ Red Creek Park Sponsored By The Suffolk County PAL  Red Creek Park is a flat to hilly 5K course with sandy trails in the Pine Barrens of Hampton Bays
Thursday, October 9, 2014 4pm
4pm The “Mike McDonald” Boy’s Freshman Race
4:15 The “Scott LeoGrande” Girl’s Freshman Race
4:30 The “John Hanff” Boy’s Varsity Race
5:00 The “Meaghan Packard” Girl’s Varsity Race


Suffolk County Track Officials Association Cross Country Invitational, Saturday, October 11, 2014 Sunken Meadow, Long Island
AWARDS: Custom designed Table Clocks with the meet logo on the face to the top 6 finishers in each Varsity race.  Medals to the top 25 finishers in each Varsity race, medals to the top 20 finishers in all other races.  Ribbons to all other finishers.  Team plaques to the top three teams in each Varsity race, first place plaques in JV & Frosh
TIME SCHEDULE:
Girls JV 11:00                     Boys Frosh 12:40
Girls Varsity "A"11:30          Boys Varsity "A" 12:55
Girls Varsity "B" 11:55         Boys Varsity "B" 1:20
Girls Frosh 12:20                Boys JV 1:45


DIVISION CHAMPIONSHIPS – There will be three races each for boys and girls.
The Division Championship will determine:
1) Division One Champions
2) Division Two Champions
3) Division Three Champions
4) Division Four Champions
5) Overall Championship Teams (boys and girls)
Race # 1 – Championship Race (20 team Limit)
1) The Championship Race will consist of the top 20 teams. The top two teams in each league and four at large teams. The at large teams will be determined by their five-person average for the 5K course at Sunken Meadow. At large teams must have a written petition requesting entry into the championship race. Please include athletes and performances
2) All Division Championships will be determined from this race.
3) Individuals from teams that did not qualify for this championship race may enter if the runner ran one of the top fifty times in the Section on the 5K course at Sunken Meadow during the season.
Race # 2 – Team Championship
1) This race is for all remaining varsity teams that are not in the Championship Race
2) Only 7 runners from each school
3) Races #1 and #2 will determine the top 20 individual times combined overall.
Race # 3 – Individual Race
1) This will include individual team members who did not compete in Race # 1 or Race # 2
2) Schools may have more than 7 runners in this race.
Division Championships at Sunken Meadow State Park (10/21/2014)
Championship Boys Race 1:30 PM
Championship Girls Race 1:55 PM
Boys Team Qualifier Race 2:25 PM
Girls Team Qualifier Race 2:50 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:20 PM
Girls Individual Qualifier Race 3:45 PM

Section XI Team Championships – Qualifying Standards – Approved 1/13/09
1) Your team must have competed in the Division Championships.
2) Top 6 Teams in each class will qualify.
3) All boys’ teams that have a five-person average of 19:30 minutes during a sanction 5K race at Sunken Meadow also qualify.
4) Male individuals that have run 18:30 for 5K at a sanction cross country meet at Sunken Meadow also qualify.
5) All girls’ teams that have a five-person average of 23:00 minutes during a sanction 5K race at Sunken Meadow also qualify.
6) Female individuals that have run 22:30 for 5K at a sanction cross country meet at Sunken Meadow also qualify.
7) A school that does not meet the above criteria may petition entry into the Section XI Championships. Must have a written petition requesting entry, signed by your Athletic Director and athletes/team performances.
2014 Section XI Championship and State Qualifier at Sunken Meadow State Park (10/31/2014)
Tentative Schedule
1) Girls Class A Race 1:30 PM
2) Girls Class B Race 2:00 PM
3) Girls Class C/D 2:30 PM
4) Boys Class A 3:00 PM
5) Boys Class B Race 3:25 PM
6) Boys Class C/D Race 3:50 PM


Girls Spring Track Schedule as of 01-10-14

Wed 3/19/2014  Babylon @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM  

Thu 3/27/2014  Bayport-Blue Pt @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM  

Thu 4/3/2014  Mt Sinai @ Shoreham WR  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM  

Wed 4/9/2014  Wyandanch @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM  

Tue 4/22/2014  Mattituck @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM  

Wed 5/7/2014  Elwood/J Glenn @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM  


2013-2014 WINTER TRACK SCHEDULES with details as of 11-14-13
(ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)
Please Be Ready to Leave 20 minutes Prior to Bus Departure Time
You will need time to put on your racing number and sign up events!
DAY DATE     TIME        MEET         Bus Departure Time
Sun 12/8/13 2:30pm-5:15pm Crossover A  Bus 1:00pm
Sat 12/14/13 5:15pm - 8:00pm Crossover B  Bus 3:45pm
Thu 12/19/13 7:30pm - 10:00pm Crossover C Bus 6:00pm
Sun 1/5/14 11:45am - 2:30pm Crossover D Bus 10:15am
Thu 1/9/14 5:00pm - 10:00pm Relays (Lgs. 3, 4, & 5) Bus 3:30pm
Sat 1/11/14 9:00am - 4:00pm Art Mitchell Meet Bus 7:30am
Sun 1/19/14 3:00pm - 9:00pm Jim Howard Meet Bus 1:30pm
Sun 1/26/14 7:00pm - 9:30 pm League Championships Bus 5:00pm
Fri 1/31/14 5:00pm - 9:00pm Small School Champs. Bus 3:30pm
Sat 2/8/14 11:00am - 3:00pm State Qualifier  Bus 9:30am

Thu 1/9/14 5:00pm - 10:00pm Relays (Lgs. 3, 4, & 5) Bus 3:30pm
Be at school and ready to go by 3:10pm.  We need to set up events and relays!
Please Text me if you will not be attending the meet!
Order of Events - 2-event rule
Running will be League 3 then 4 then 5
High Jump (2 person)
Shot Put (2person) League 4 then 5 then 3
LJ (2person) League 5 then 3 then 4 then TJ (2person) League 5 then 3 then 4
DMR (one per school)
SMR (one per school)
4x800m
4x200m
Hurdle Relay (3 person)
4x400m
Walk Relay (2 person)

Sat 1/11/14 9:00am - 4:00pm Art Mitchell Meet Bus 7:30am
Be at school and ready to go by 7:10am.  We need to set up events and relays!
Please Text me if you will not be attending the meet!
Order of Events - 2-event rule
Freshman then Sophomores then Open
LJ,SP,HJ, - TJ follows LJ      
     
3000 Meter Run      
55 Meter Dash   
1000 Meter Run      
600 Meter Run
55 Meter Hurdles
1500 Meter Run      
300 Meter Run       
1500 Meter Walk     
4 x 400m Relay     
4 x 200m Relay     
4 x 800m Relay     

Sun 1/19/14 3:00pm - 9:00pm Jim Howard Meet Bus 1:30pm
Each athlete may only compete in 3 events.
Only 6 athletes in each event and only 3 in LJ and 3 in TJ.  Best jumpers only.
LJ,SP,HJ, - TJ follows LJ                        
1500 Meter Run                                    
600 Meter Run                                      
55 Meter Dash
55 Meter Hurdles                                  
1000 Meter Run                                    
300 Meter Run
3000 Meter and 1500 Meter Walk  may take place at the same time


Sun 1/26/14 7:00pm - 9:30 pm League Championships Bus 5:00pm
All individual seed cards must be handed in 30 minutes prior to the meet.
Relay cards must be handed in after the 300m dash.
All cards must contain name, competitor number, school, event and seedtime.
Coaches are meeting 15 minutes prior to the meet.
a. Schools may enter three athletes in each event.
b. Each school is allowed only one relay team in 800/1600/3200 relays.
b. Athletes may enter three events.
c. Top 18 athletes in the 55 Meter Dash and 55 Meter Hurdles will be seeded.
d. Seeded sections will run last.
e. Shot Put - 3 throws, 7 to the final
f. High Jump - 4' - 4' 3 - 4' 6" - 4' 8" to 4' 10" then 1" thereafter
g. Long Jump then Triple Jump - 3 jumps (no finals due to time)
Order of events:
3000m Final
55 Dash 6 fastest Advance
(9-5-1-4-8-12) (10-6-2-3-7-11) (17-15-13-14-16-18)
1000mfinal
55 Dash final
55 High Hurdles 6 fastest Advance
(9-5-1-4-8-12) (10-6-2-3-7-11) (17-15-13-14-16-18)
600m final
55 High Hurdles final
1500m Run final
300m final
1500m Walk final
4 x 400m final
4 x 200m final
4 x 800m final


Fri 1/31/14 5:00pm - 9:00pm Small School Champs. Bus 3:30pm
Events will not start 10 minutes before the scheduled times
5:00 PM Warm ups
5:10 PM Clerking of running events, Long Jump, High Jump, Shot Put
5:15 PM 3000 Meter Run 2 turn box
5:40 PM 55 Meter Dash 6 fastest Advance
(9-5-1-4-8-12) (10-6-2-3-7-11) (17-15-13-14-16-18)
5:50 PM 1000 Meter Run Final 2 turn box
6:00 PM 1500m Walk Seeded 1 turn box
6:15 PM 55 Meter Dash Final
6:20 PM 600 Meter Run Final 2 turn stagger
6:30 PM 1500 Meter Run Unseeded 1 turn box
6:45 PM 55 Meter High Hurdle
6 fastest Advance (9-5-1-4-8-12) (10-6-2-3-7-11) (17-15-13-14-16-18)
7:00 PM 300 Meter Dash 3 heats picking 2
7:10 PM 1500 Meter Run Seeded 1 turn box
7:20 PM 55 Meter High Hurdles Final
7:25 PM1500 Meter Walk Unseeded 1 turn box
7:40 PM 300 Meter Dash Final
8:00 PM 4 x 800 Meter Relay Final 2 turn box
8:20 PM 4 x 400 Meter Relay Final 2 turn lane
8:40 PM 4 x 200 Meter Relay Final 3 turn stagger


Sat 2/8/14 11:00am - 3:00pm State Qualifier  Bus 9:30am





Order of Events For Crossover Meets

Crossover A – C      Crossover “B” and “D”
LJ,SP,HJ, - TJ follows LJ      TJ,SP,HJ, - LJ follows TJ
55 Meter Hurdles      55 Meter Hurdles
3000 Meter Run      1500 Meter Run 1 turn box
55 Meter Dash (FAT – first 6 heats)   300 Meter Dash
600 Meter Run      1000 Meter Run 2 turn box
1000 Meter Run      600 Meter Run 2 turn stagger
300 Meter Run (FAT – first 4 heats)   55 Meter Dash
1500 Meter Run      3000 Meter Run 2 turn box
1500 Meter Walk      1500 Meter race Walk 1 turn box
4 x 400m Relay      4 x 400m Relay 2 turn lane
4 x 200m Relay      4 x 200m Relay 3 turn stagger
4 x 800m Relay      4 x 800m Relay 2 turn box



2013-14 WINTER TRACK SCHEDULES
  (ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)      *indicates change

GIRLS 
DAY DATE TIME MEET
Sun 12/8/13 9 am-8 pm Crossover A
Sat 12/14/13 9am - 8 pm Crossover B
Wed 12/18/13 5 pm - 10 pm Crossover C
Thu 12/19/13 5 pm - 10 pm Crossover C
Sun 1/5/14 9 am - 8 pm Crossover D
Wed 1/8/14 5 pm - 9 pm Relays (Lgs. 1 & 2)
Thu 1/9/14 5 pm - 10 pm Relays (Lgs. 3, 4, & 5)
Sat 1/11/14 9 am - 4 pm Art Mitchell Meet
Sun 1/19/14 3 pm - 9 pm Jim Howard Meet
Sun 1/26/14 9 am - 9:30 pm League Championships
Sat 2/1/14 10 am - 6:30 pm Large/Small School Champs.
Sat 2/8/14 10 am - 2 pm State Qualifier

BOYS 
DAY DATE TIME  MEET
Tue 12/10/13 5 pm - 10 pm Crossover A
Wed 12/11/13 5 pm - 10 pm Crossover A
Sun 12/15/13 9 am - 7 pm Crossover B
Sun 12/22/13 9 am - 5 pm Crossover C
Sat 1/4/14 9 am - 7 pm Crossover D
Sun 1/12/14 9 am - 7 pm Crossover E 
Sun 1/19/14 9 am - 3 pm Last Chance Meet
Tue 1/21/14 5 pm - 10 pm Frosh/Soph Championships
Sat 1/25/14 9 am - 9:30 pm League Championships
Fri 1/31/14 5 pm - 9 pm Small School Championship
Sun 2/2/14 10 am - 2 pm Large School Championship
Sat 2/8/14 10 am - 2 pm State Qualifier
http://www.mtsinai.k12.ny.us/athletics/physical_letter13-14.pdf
NO STUDENT MAY PARTICIPATE IN INTERSCHOLASTIC ATHLETICS UNLESS THEY HAVE BEEN EXAMINED AND CLEARED BY THE SCHOOL PHYSICIAN OR THEIR PRIVATE PHYSICIAN.  ***STUDENTS USING A PRIVATE PHYSICIAN MUST HAVE THE GOLDENROD SCHOOL EXAMINATION FORM FULLY COMPLETED, INCLUDING BLOOD PRESSURE, URINALYSIS & BMI. FORMS MUST BE SUBMITTED TO THE SCHOOL NURSE ONE WEEK PRIOR TO THE START OF THE SEASON.  ***THE SCHOOL FORM WILL BE THE ONLY ONE ACCEPTED***  ALL PHYSICALS MUST BE TAKEN ON OR AFTER JUNE 1, 2013 TO BE VALID AND WILL ONLY BE RECOGNIZED FOR THAT SCHOOL YEAR!

Boys need to pick up uniforms from Coach Markowitz!

Monday 08-26-13 Practice 8:00am - 10:00am  At 10:00am meeting in Auditorium.

Tuesday 08-27-13 Practice 8:00am - 10:00am  Evening Practice 5:00pm-6:30pm.

Wednesday 08-28-13 Practice 8:00am - 10:00am 

Thursday 08-29-13 Practice 8:00am - 10:00am 
Girls should get uniforms after practice.
Evening Practice 4:15 Bus to Sunken Meadow State Park 
Should be home about 7:15pm-Athletes should bring cell phone and call parents when we are 15-20 minutes away from school!

Friday 08-30-13 Practice 8:00am - 10:00am 
Girls should get uniforms after practice.

Saturday 08-31-13 Practice 8:00am - 10:00am 

Monday 09-02-13 Practice 8:00am - 10:00am  Labor Day!
School Building is closed today!  Be sure you have all gear with you!

Tuesday 09-03-13 Teacher Conference Day.  Be ready at 3:00pm for a 3:15pm Bus to Sunken Meadow State Park Practice.  We will leave park about 5:45pm and should be home at about 6:30pm.  Athletes should bring cell phone and call parents when we are 15-20 minutes away from school!


Boys need to get uniforms from Coach Markowitz in his classroom.
Before 8am or at 2:45pm.

Wednesday 09-04-13 Teacher Conference Day.  Practice 3:00pm-5:00pm. 
Boys need to get uniforms from Coach Markowitz in his classroom.
Before 8am or at 2:45pm.

Thursday 09-05-13 Practice 8:00am - 10:00am

Friday 09-06-13 Practice 8:00am - 10:00am 

Saturday 09-07-13 Practice 8:00am - 10:00am 


Bus Departure is 2:25pm unless otherwise noted.
Cross County Dual Meet start time is determined at meet site and will range from approximately 3:10pm until about 4:50pm.  We usually do additional training at the conclusion of the meet.

All Athletes Must wear their school issued uniforms.  You may only wear solid color undergarments that are the same as your teammates.  I have determined that the solid color that Mt. Sinai wears will be a solid black color.  The length of the under garment does not matter.  For girls, sports bras are NOT considered undergarments.  If you have any questions,  please ask!

Parent Sign Out Procedure
There will be a MEET SIGN OUT folder\binder.  If you would like to take your child home with you, all you have to do is Neatly print their name, sign, date and write the time you are departing with them.  Be sure that they have spoken to one of the coaches and performed a proper cool down before leaving.

The Official High School Cross Country season begins on Monday August 26th at 8am.  We will meet on the track.  More details to follow.  Dates and times to practice at various locations will be forthcoming.  This is so that you will have a rough idea when we are practicing.  We will try to get to Sunken Meadow either Thursday or Friday.

Here is the 2013 Cross Country dual meet schedule as of 07-17-13.
Please print the schedule and add the dates to your calendar.
Bus Departure is 2:25pm unless otherwise noted.
Invitationals are in progress.  You may check just in time racing for Invitationals as they become available!  All are subject to Change and/or Update!

Tue 9/10/2013    Mt Sinai @ Westhampton 
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY   SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 9/17/2013    Mt Sinai @ Rocky Point
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY   SUNKEN MEADOW  4:30 PM  
Tue 9/17/2013    Elwood/J Glenn @ Mt Sinai 
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY   SUNKEN MEADOW  4:00 PM 

Tue 9/24/2013    Mt Sinai @ Sayville
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY   SUNKEN MEADOW  4:00 PM 

Tue 10/1/2013    Shoreham WR @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY   SUNKEN MEADOW  4:30 PM  
Tue 10/1/2013    East Hampton @ Mt Sinai

(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY   SUNKEN MEADOW  4:30 PM  
Tue 10/8/2013    Miller Place @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY   SUNKEN MEADOW  4:00 PM  
Tue 10/8/2013    Sayville @ Mt Sinai 
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY   SUNKEN MEADOW  4:00 PM  
Tue 10/8/2013    Mt Sinai @ Miller Place
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY   SUNKEN MEADOW  4:00 PM 

Tue 10/15/2013    Mt Sinai @ East Hampton
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY   SUNKEN MEADOW  4:30 PM 
Tue 10/15/2013    Mt Sinai @ Shoreham WR
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY   SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Tue 10-22-13 DIVISION CHAMPIONSHIP at Sunken Meadow
1:30PM Start 11:30am Bus

Championship Boys Race 1:30pm
Championship Girls Race 1:55pm
Boys Team Qualifier Race 2:25pm
Girls Team Qualifier Race 2:50pm
Boys Individual Qualifier Race 3:20pm
Girls Individual Qualifier Race 3:45pm

Fri 11-01-13 SECTION XI CHAMPIONSHIP at Sunken Meadow
1:30PM Start 11:30am Bus

Sat 11-09-13 State Meet at Queensbury High School.

2013 tentative Invitationals as of 08-10-13

Saturday 09-21-13 Jim Smith Invitational at Sunken Meadow

Saturday 09-28-13 Suffolk Coaches Invitational at Sunken Meadow

Friday 10-04-13 SWR Invitational at Fireman's Field in Ridge

Saturday 10-12-13 Suffolk Officials Invitational at Sunken Meadow



Please check back for any updates! 

Pole Vault Dates have been added to the schedule. 
Coach Linnen will have All Pole Vault Responsibilities!
Pole Vault Meets at SWR. 
Meets Begin at 6:00pm with warm-ups and competition at 6:40pm
Wednesday January 2nd and January 23rd.
2012-13 WINTER TRACK SCHEDULE as of 11-15-12
(ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)
Be at school and ready to go 20 minutes before bus departure!      
Tue 12/4/12 5:00pm-7:30pm Crossover A Bus 3:30pm
Tue 12/11/12 7:30pm-10:00pm Crossover B Bus 6:00pm
Sun 12/16/12 5:15pm-8:00pm Crossover C Bus 3:45pm  
Wed 1/2/12 PV at SWR starting at 6:00pm
Sun 1/6/13 11:45pm-2:30pm Crossover D Bus 10:15am
Sat 1/12/13 10:00am-4:00pm Jim Howard Meet Bus 8:30am 
Wed 1/16/13 5:00pm-10:00pm Relays - Leagues 3, 4 & 5 Bus 3:30pm
Sat 1/19/13 9:00am-4:00pm Art Mitchell Meet Bus 7:30am
Wed 1/23/12 PV at SWR starting at 6:00pm
Sat 1/26/13 9:00am-11:30am League Championships Bus 7:00am
Sun 2/3/13 10:00am-2:00pm Small School Championships Bus 8:30am
Sun 2/10/13 11:00am-3:30pm State Qualifier Bus 9:30am

State Meet is Sat March 2nd, 2013


LEAGUE CHAMPIONSHIP MEETS
Saturday, January 26, 2013
LEAGUE 5 9:00 AM – 11:30 AM
All individual seed cards must be handed in 30 minutes prior to the meet.
Relay cards must be handed in after the 300m dash.
All cards must contain name, competitor number, school, event and seedtime.
Coaches are meeting 15 minutes prior to the meet.
a. Schools may enter three athletes in each event.
b. Each school is allowed only one relay team in 800/1600/3200 relays.
b. Athletes may enter three events.
c. Top 18 athletes in the 55 Meter Dash and 55 Meter Hurdles will be seeded.
d. Seeded sections will run last.
e. Shot Put - 3 throws, 7 to the final
f. High Jump - 4' - 4' 3 - 4' 6" - 4' 8" to 4' 10" then 1" thereafter
g. Long Jump then Triple Jump - 3 jumps (no finals due to time)
Order of events:
3000m Final
55 Dash 6 fastest Advance
(9-5-1-4-8-12) (10-6-2-3-7-11) (17-15-13-14-16-18)
1000mfinal
55 Dash final
55 High Hurdles 6 fastest Advance
(9-5-1-4-8-12) (10-6-2-3-7-11) (17-15-13-14-16-18)
600m final
55 High Hurdles final
1500m Run final
300m final
1500m Walk final
4 x 400m final
4 x 200m final
4 x 800m final

SECTION XI TEAM CHAMPIONSHIPS
GIRLS SMALL SCHOOL TIME SCHEDULE
Suffolk West (10:00 AM – 2:00 PM)
February 3, 2013
Events will not start 10 minutes before the scheduled times
10:00 AM Warm ups
10:10 AM Clerking of running events, Long Jump, High Jump, Shot Put
10:15 AM 3000 Meter Run 2 turn box
10:40 AM 55 Meter Dash 6 fastest Advance
(9-5-1-4-8-12) (10-6-2-3-7-11) (17-15-13-14-16-18)
10:50 AM 1000 Meter Run Final 2 turn box
11:00 AM 1500m Walk Seeded 1 turn box
11:15 AM 55 Meter Dash Final
11:20 AM 600 Meter Run Final 2 turn stagger
11:30 AM 1500 Meter Run Unseeded 1 turn box
11:45 AM 55 Meter High Hurdle
6 fastest Advance (9-5-1-4-8-12) (10-6-2-3-7-11) (17-15-13-14-16-18)
12:00 PM 300 Meter Dash 3 heats picking 2
12:10 PM 1500 Meter Run Seeded 1 turn box
12:20 PM 55 Meter High Hurdles Final
12:25 PM1500 Meter Walk Unseeded 1 turn box
12:40 PM 300 Meter Dash Final
1:00 PM 4 x 800 Meter Relay Final 2 turn box
1:20 PM 4 x 400 Meter Relay Final 2 turn lane
1:40 PM 4 x 200 Meter Relay Final 3 turn stagger


Sat 1/19/13 9:00am-4:00pm Art Mitchell Meet Bus 7:30am
Be ready by 7:15am
Art Mitchell Memorial Meet Saturday January 19, 2013
9:00 AM - 4:00 PM  Athletes may only compete in two events.
Freshmen first then Sophomores followed by Open Athletes
Medals for top 3 in each event - Will need medals for relays - combined
High Jump, Shot Put, Long Jump then Triple Jump

3000m
55 Dash
1000m
600m
55 High Hurdles
1500m Run
300m
1500m Walk
4 x 400m
4 x 200m
4 x 800m

Monday 01-21-13 Practice 9:00am-10:15am Meet on Track!
The school building will be closed to work on electric.  Have all gear with you.

Here are sample track workouts you can do when there is no team practice.
Each Practice session should include a good 10min to 20min warmup.
dynamic stretching with sprint form drills.  Cool down (10min-20min) and stretch.
Include strength training when applicable.

Track Workout #1
3x800m then 6x300m

Track Workout #2
3 sets of 400m-600m-400m-200m

Track Workout #3
400m-600m-800m-800m-600m-400m then 6x200m

Road Workout with hills - 40min to 60min

Fartlek Run - 40min to 60min

Tempo Run - 40min to 60min

Crossover A – C                                   Crossover “B” and “D”
LJ,SP,HJ, - TJ follows LJ                         TJ,SP,HJ, - LJ follows TJ
55 Meter Hurdles                                   55 Meter Hurdles
3000 Meter Run                                     1500 Meter Run 1 turn box
55 Meter Dash (FAT – first 6 heats)          300 Meter Dash
600 Meter Run                                       1000 Meter Run 2 turn box
1000 Meter Run                                     600 Meter Run 2 turn stagger
300 Meter Run (FAT – first 4 heats)         55 Meter Dash
1500 Meter Run                                     3000 Meter Run 2 turn box
1500 Meter Walk                                   1500 Meter race Walk 1 turn box
4 x 400m Relay                                     4 x 400m Relay 2 turn lane
4 x 200m Relay                                     4 x 200m Relay 3 turn stagger
4 x 800m Relay                                     4 x 800m Relay 2 turn box


Sat 1/19/13 9:00am-4:00pm Art Mitchell Meet Bus 7:30am
Be ready by 7:15am
Art Mitchell Memorial Meet Saturday January 19, 2013
9:00 AM - 4:00 PM  Athletes may only compete in two events.
Freshmen first then Sophomores followed by Open Athletes
Medals for top 3 in each event - Will need medals for relays - combined
High Jump, Shot Put, Long Jump then Triple Jump

3000m
55 Dash
1000m
600m
55 High Hurdles
1500m Run
300m
1500m Walk
4 x 400m
4 x 200m
4 x 800m

Wed 1/16/13 5:00pm-10:00pm Relays - Leagues 3, 4 & 5 Bus 3:30pm Be ready to go by 3:15pm.

ORDER OF EVENTS
High Jump ( 2 person)  Shot Put (2 person)
Long Jump (2 person) then Triple Jump (2 person)

DMR (only one team per school)
SMR (only one team per school)
4 x 800
4 x 200
Hurdle Relay (3 person)
4 x 400
Walk Relay (2 person)

2-event Rule
Schools may enter as many teams as desired in all events
League Reps are Meet Directors


Sat 1/12/13 10:00am-4:00pm Jim Howard Meet Bus 8:30am 
Be at school and ready to go by 8:15am.
This includes signed up for events, numbers on and cards filled out!

Each athlete may only compete in 3 events.
Only 6 athletes in each event and only 3 in LJ and 3 in TJ.  Best jumpers only.
LJ,SP,HJ, - TJ follows LJ                        
1500 Meter Run                                    
600 Meter Run                                      
55 Meter Dash
55 Meter Hurdles                                  
1000 Meter Run                                    
300 Meter Run
3000 Meter and 1500 Meter Walk  at the same time


Here are sample track workouts you can do when there is no team practice.
Each Practice session should include a good 10min to 20min warmup.
dynamic stretching with sprint form drills.  Cool down (10min-20min) and stretch.
Include strength training when applicable.

Track Workout #1
3x800m then 6x300m

Track Workout #2
3 sets of 400m-600m-400m-200m

Track Workout #3
400m-600m-800m-800m-600m-400m then 6x200m

Road Workout with hills - 40min to 60min

Fartlek Run - 40min to 60min

Tempo Run - 40min to 60min



Crossover A – C                                   Crossover “B” and “D”
LJ,SP,HJ, - TJ follows LJ                         TJ,SP,HJ, - LJ follows TJ
55 Meter Hurdles                                   55 Meter Hurdles
3000 Meter Run                                     1500 Meter Run 1 turn box
55 Meter Dash (FAT – first 6 heats)          300 Meter Dash
600 Meter Run                                       1000 Meter Run 2 turn box
1000 Meter Run                                     600 Meter Run 2 turn stagger
300 Meter Run (FAT – first 4 heats)         55 Meter Dash
1500 Meter Run                                     3000 Meter Run 2 turn box
1500 Meter Walk                                   1500 Meter race Walk 1 turn box
4 x 400m Relay                                     4 x 400m Relay 2 turn lane
4 x 200m Relay                                     4 x 200m Relay 3 turn stagger
4 x 800m Relay                                     4 x 800m Relay 2 turn box



Tentative Gym Schedule - Please check for details! 
Just because we have it does not necessarily mean we will use it!
Saturday 11-17-12 7:00am-8:45am
Monday 11-19-12 4:00pm-5:30pm
Tuesday 11-20-12 7:15pm-9:00pm
Saturday 11-24-12 1:15pm-3:15pm No Gym Floor Resurfaced!
Tuesday 11-27-12 3:45pm-5:45pm
Wednesday 11-28-12 4:00pm-6:00pm
Saturday 12-01-12 1:00pm-3:00pm
Monday 12-03-12 5:30pm-7:30pm
Wednesday 12-05-12 2:15pm-3:20pm
Friday 12-07-12 4:00pm-5:45pm
Saturday 12-08-12 7:00am-8:30am
Tuesday 12-11-12 2:15pm-3:20pm
Wednesday 12-12-12 3:45pm-5:15pm
Saturday 12-15-12 1:00pm-3:00pm
Tuesday 12-18-12 2:15pm-3:20pm
Wednesday 12-19-12 5:45pm-7:45pm
Saturday 12-22-12 7:00am-8:30am

Winter Track Begins Wednesday November 14th!
We get a 2hr45min time slot for Crossover A, B, C. D
2012-13 WINTER TRACK SCHEDULES-Skeleton Schedule
Specifics will be made available as they are received.
I will get more details in November.
(ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)
Mon 12/3/12 5pm - 10 pm Crossover A
Tue 12/4/12 5 pm - 10 pm Crossover A
Mon 12/10/12 5 pm - 10 pm Crossover B
Tue 12/11/12 5 pm - 10 pm Crossover B
Sun 12/16/12 9 am - 8 pm Crossover C
Sun 1/6/13 9 am - 8 pm Crossover D
Sat 1/12/13 10 am - 4 pm Jim Howard Meet
Tue 1/15/13 5 pm - 9 pm Relays (Lgs. 1 & 2) (not our team)
Wed 1/16/13 5 pm - 10 pm Relays (Lgs. 3, 4 & 5)
Sat 1/19/13 9 am - 4 pm Art Mitchell Meet
Sat 1/26/13 9 am - 9:30 pm League Championships
Fri 2/1/13 5 pm - 9:30 pm Large School Championship (not our team)
Sun 2/3/13 10 am - 2:30 pm Small School Championship
Sun 2/10/13 11 am - 3:30 pm State Qualifier

Here is LAST year's schedule for you to compare.
2011-12 WINTER TRACK SCHEDULE as of 11-14-11
(ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)      
Sat 12/3/11 5:15pm-8:00pm Crossover A Bus 3:45pm
Tue 12/13/11 7:30pm-10:00pm Crossover B Bus 6:00pm
Sun 12/18/11 5:15pm-8:00pm Crossover C Bus 3:45pm  
Wed 1/4/12 5:00pm-10:00pm Crossover D Bus 3:30pm
Sun 1/8/12 2:30pm-8:00pm Jim Howard Meet Bus 1:00pm 
Tue 1/19/12 5:00pm-10:00pm Relays - Leagues 3, 4 & 5 Bus 3:30pm
Sat 1/21/12 9:00am-4:00pm Art Mitchell Meet Bus 7:30am
Sat 1/28/12 7:00pm-9:30pm League Championships Bus 5:15pm
Mon 2/6/12 5:00pm-9:00pm Small School Championships Bus 3:30pm
Sat 2/11/12 11:00am-3:30pm State Qualifier Bus 9:30am

2013 Girls Spring Track Schedule as of 12-13-12
Section XI
Date Printed: 12/13/2012 School: MTS 
Start Date: 12/13/2012 Sport: GIRLS TRACK
End Date: 7/1/2013 Level All
Estimated Pages: 1 Number of Contests: 6

Date Teams Level/Sport Location Time NL/S

Thu 3/21/2013  Southampton @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM  

--------------------------------------------------------------------------------

Wed 4/3/2013  Mt Sinai @ Bayport-Blue Pt  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM  

--------------------------------------------------------------------------------

Wed 4/10/2013  Shoreham WR @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM  

--------------------------------------------------------------------------------

Wed 4/17/2013  Mt Sinai @ Wyandanch  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM  

--------------------------------------------------------------------------------

Wed 4/24/2013  Hampton Bays @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM  

--------------------------------------------------------------------------------

Wed 5/8/2013  Mt Sinai @ Center Moriches  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM 


2012 Cross Country Dual Meet Schedule as of 09-07-12
In dual meets the scheduled start times are irrelevant!
Invitationals will be added so you know where they are.  Specific Invitational Information is listed after the dual meet.  All information can be confirmed at
Just In Time Racing.

Bus time for dual meets will be 2:40pm. 
Attendance will be taken at 2:30pm so you must be ready to go at this time!
Tue 9/11/2012  Mattituck @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  
Tue 9/11/2012  East Hampton @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM 

Saturday 9/15/2012 Jim Smith Invitational 9:30am Start
7:30am Bus Be ready by 7:20am for attendance!
Sunken Meadow State Park.  Parents will be charged for admission.
Freshman Girls 9:30 A.M. 1.5miles
Freshman Boys 9:45 A.M. 1.5miles
Sophomore Girls 10:00 A.M. 5000m
Sophomore Boys 10:30 A.M. 5000m
Junior Girls 10:55 A.M. 5000m
Junior Boys 11:25 A.M. 5000m
Senior Girls 11:55 A.M. 5000m
Senior Boys 12:20 P.M. 5000m

Saturday 9/22/2012  Invitational 9:00am Start 7:15am Bus
Attendance at 7:05am.
Sunken Meadow State Park.  Parents will be charged for admission.
9:00     BOYS FRESHMAN   A   (Bridge-Snake-Moat)  1.5 miles
9:20     GIRLS FRESHMAN A                                     1.5
9:40     BOYS FRESHMAN B                                      1.5
10:00    GIRLS FRESHMAN B                              1.5
10:20    BOYS VARSITY “A” 5K
10:50    GIRLS VARSITY “A” 5K
11:20    BOYS VARSITY “B” 5K    
11:50   GIRLS VARSITY “B” 5K
12:20   BOYS JV 5K
12:50   GIRLS JV 5K

Bus time for dual meets will be 2:40pm. 
Attendance will be taken at 2:30pm so you must be ready to go at this time!
Tue 9/25/2012  Mt Sinai @ Southampton (SUNKEN MEADOW)  
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  3:30 ? 4:30
Bayport will also be running against Southampton. 
Tue 9/25/2012  Mt Sinai @ Miller Place (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 

Saturday September 29  Suffolk Coaches Meet - Sunken Meadow
7:30am Bus Be ready by 7:20am for attendance!
RACE SCHEDULE:
(MEET DIRECTOR CAN ADD OR ELIMINATE RACES BASED ON ENTRIES)
9:30 JIM GILHOOLEY GIRLS FROSH “A” RACE 1.5 MILES
9:45 BILL SHELLY GIRLS FROSH “B” RACE 1.5 MILES
10:00 VINNY ABRAMS BOYS FROSH “A” RACE 1.5 MILES
10:15 TOM PUTNAM BOYS FROSH “B” RACE 1.5 MILES
10:30 FRANK LA BIANCA GIRLS SOPHOMORE RACE 5000M
10:55 HARRY SCHNEIDER BOYS SOPHOMORE RACE 5000M
11:20 LARRY HOEFFNER GIRLS VARSITY “A” RACE 5000M
11:45 MARVIN GOLDBERG GIRLS VARSITY “B” RACE 5000M
12:10 FRANK BENJAMIN BOYS VARSITY “A” RACE 5000M
12:35 BILL GERHARDT BOYS VARSITY “B” RACE 5000M
1:00 CYNTHIA QUINN GIRLS JUNIOR VARSITY RACE 5000M
1:25 KURT PASLER BOYS JUNIOR VARSITY RACE 5000M

Bus time for dual meets will be 2:40pm. 
Attendance will be taken at 2:30pm so you must be ready to go at this time!
Tue 10/2/2012  Mt Sinai @ Shoreham WR (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM
Tue 10/2/2012  Shoreham WR @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM   

Friday October 5 Tom Knipfing XC Invitational - SWR .  Ridge
Tom Knipfing Memorial Cross Country Invitational Formerly the PAL XC Meet Sponsored by the Shoreham-Wading River XC Teams
Friday October 5, 2012 Firemen’s Field, Ridge NY
4:00 Girls Freshman (1.7) miles
4:10 Boys Freshman (1.7) miles
4:25 Girls A 5000m
4:55 Boys A 5000m
5:20 Girls B, C 5000m
5:50 Boys B, C 5000m
Awards: Tee Shirts to all finishers,
Medals to the top 25 in each race
Team Awards to the top 6 in each race.
Course: Flat and fast. 60% pavement, 40% grass.

Bus time for dual meets will be 2:40pm. 
Attendance will be taken at 2:30pm so you must be ready to go at this time!
Tue 10/9/2012  Center Moriches @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  
Tue 10/9/2012  Hampton Bays @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  
Tue 10/9/2012  Mt Sinai @ Elwood/J Glenn (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM

Thursday, October 11 Westhampton Beach Invitational... Indian Island
Westhampton Beach Boys and Girls Cross Country Invitational @ Indian Island Park Sponsored By The Suffolk County PAL Thursday, October 11, 2012 4pm
4pm The “Mike McDonald” Boy’s Freshman Race
4:15 The “Scott LeoGrande” Girl’s Freshman Race
4:30 The “John Hanff” Boy’s Varsity Race
5:00 The “Meaghan Packard” Girl’s Varsity Race
Indian Island is a fast flat 5K course with sandy trails along Peconic Bay in Riverhead. T-Shirts to the first 50 finishers in each race. This is a sanctioned Section XI race that will be timed by Just-in-Time-Racing.

Suffolk County Track Officials Association Cross Country Invitational, Saturday, October 13, 2012 Sunken Meadow, Long Island
AWARDS: Custom designed Table Clocks with the meet logo on the face to the top 6 finishers in each Varsity race.  Medals to the top 25 finishers in each Varsity race, medals to the top 20 finishers in all other races.  Ribbons to all other finishers.  Team plaques to the top three teams in each Varsity race, first place plaques in JV & Frosh
TIME SCHEDULE:
Girls JV 11:00                     Boys Frosh 12:40
Girls Varsity "A"11:30          Boys Varsity "A" 12:55
Girls Varsity "B" 11:55         Boys Varsity "B" 1:20
Girls Frosh 12:20                 Boys JV 1:45

Bus time for dual meets will be 2:40pm. 
Attendance will be taken at 2:30pm so you must be ready to go at this time!
Tue 10/16/2012  Mt Sinai @ Bayport-Blue Point (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 
Tue 10/16/2012  Mt Sinai @ Westhampton (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 

October 23 Section XI Division Championships Sunken Meadow
Division Championships at Sunken Meadow State Park (10/23/2012)
Championship Boys Race 1:30 PM
Championship Girls Race 1:55 PM
Boys Team Qualifier Race 2:25 PM
Girls Team Qualifier Race 2:50 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:20 PM
Girls Individual Qualifier Race 3:45 PM

November 2 Section XI State Qualifier  Sunken Meadow
2012 Section XI Championship and State Qualifier at Sunken Meadow State Park (11/2/2012)
Tentative Schedule
1) Girls Class A 1:30 PM
2) Girls Class B Race 2:00 PM
3) Girls Class C/D Race 2:25 PM
4) Boys Class A Race 2:50 PM
5) Boys Class B Race 3:20 PM
6) Boys Class C/D 3:50 PM

November 10 NYSPHSAA Cross Country Championships Elma Meadows - Buffalo


2012 Cross Country Dual Meet Schedule as of 09-07-12
In dual meets the scheduled start times are irrelevant!
Invitationals will be added so you know where they are.  Specific Invitational Information is listed after the dual meet.  All information can be confirmed at
Just In Time Racing.

Bus time for dual meets will be 2:40pm. 
Attendance will be taken at 2:30pm so you must be ready to go at this time!
Tue 9/11/2012  Mattituck @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  
Tue 9/11/2012  East Hampton @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM 

Saturday 9/15/2012 Jim Smith Invitational 9:30am Start
7:30am Bus Be ready by 7:20am for attendance!
Sunken Meadow State Park.  Parents will be charged for admission.
Freshman Girls 9:30 A.M. 1.5miles
Freshman Boys 9:45 A.M. 1.5miles
Sophomore Girls 10:00 A.M. 5000m
Sophomore Boys 10:30 A.M. 5000m
Junior Girls 10:55 A.M. 5000m
Junior Boys 11:25 A.M. 5000m
Senior Girls 11:55 A.M. 5000m
Senior Boys 12:20 P.M. 5000m

Saturday 9/22/2012  Invitational 9:00am Start 7:15am Bus
Attendance at 7:05am.
Sunken Meadow State Park.  Parents will be charged for admission.
9:00     BOYS FRESHMAN   A   (Bridge-Snake-Moat)  1.5 miles
9:20     GIRLS FRESHMAN A                                     1.5
9:40     BOYS FRESHMAN B                                      1.5
10:00    GIRLS FRESHMAN B                              1.5
10:20    BOYS VARSITY “A” 5K
10:50    GIRLS VARSITY “A” 5K
11:20    BOYS VARSITY “B” 5K    
11:50   GIRLS VARSITY “B” 5K
12:20   BOYS JV 5K
12:50   GIRLS JV 5K

Bus time for dual meets will be 2:40pm. 
Attendance will be taken at 2:30pm so you must be ready to go at this time!
Tue 9/25/2012  Mt Sinai @ Southampton (SUNKEN MEADOW)  
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  3:30 ? 4:30
Bayport will also be running against Southampton. 
Tue 9/25/2012  Mt Sinai @ Miller Place (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 

Saturday September 29  Suffolk Coaches Meet - Sunken Meadow
7:30am Bus Be ready by 7:20am for attendance!
RACE SCHEDULE:
(MEET DIRECTOR CAN ADD OR ELIMINATE RACES BASED ON ENTRIES)
9:30 JIM GILHOOLEY GIRLS FROSH “A” RACE 1.5 MILES
9:45 BILL SHELLY GIRLS FROSH “B” RACE 1.5 MILES
10:00 VINNY ABRAMS BOYS FROSH “A” RACE 1.5 MILES
10:15 TOM PUTNAM BOYS FROSH “B” RACE 1.5 MILES
10:30 FRANK LA BIANCA GIRLS SOPHOMORE RACE 5000M
10:55 HARRY SCHNEIDER BOYS SOPHOMORE RACE 5000M
11:20 LARRY HOEFFNER GIRLS VARSITY “A” RACE 5000M
11:45 MARVIN GOLDBERG GIRLS VARSITY “B” RACE 5000M
12:10 FRANK BENJAMIN BOYS VARSITY “A” RACE 5000M
12:35 BILL GERHARDT BOYS VARSITY “B” RACE 5000M
1:00 CYNTHIA QUINN GIRLS JUNIOR VARSITY RACE 5000M
1:25 KURT PASLER BOYS JUNIOR VARSITY RACE 5000M

Bus time for dual meets will be 2:40pm. 
Attendance will be taken at 2:30pm so you must be ready to go at this time!
Tue 10/2/2012  Mt Sinai @ Shoreham WR (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM
Tue 10/2/2012  Shoreham WR @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM   

Bus time for dual meets will be 2:40pm. 
Attendance will be taken at 2:30pm so you must be ready to go at this time!
Tue 10/9/2012  Center Moriches @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  
Tue 10/9/2012  Hampton Bays @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  
Tue 10/9/2012  Mt Sinai @ Elwood/J Glenn (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM

Bus time for dual meets will be 2:40pm. 
Attendance will be taken at 2:30pm so you must be ready to go at this time!
Tue 10/16/2012  Mt Sinai @ Bayport-Blue Point (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 
Tue 10/16/2012  Mt Sinai @ Westhampton (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 


2012 Cross Country Invitationals
The actual invitationals we will be attending has not be determined yet.
Here are all of them for your information.

Detailed Invitational Information may be found at Just In Time Racing
All dual meets take place on Tuesdays and Invitationals will be on most Saturdays and occasionally on a Thursday or Friday.  Invitationals have not been posted yet.

Twenty Fifth Annual Jim Smith Memorial Cross Country Run
Saturday, September 15, 2012 Port Jefferson High School will conduct the Twenty Fifth Annual Jim Smith Memorial Cross Country Meet.  The meet will be held at Sunken Meadow State Park, Kings Park, New York. The first event will be at 9:30 A.M.  A team will consist of three to five runners. The first three runners will score. The fourth runner will break ties.
The races are as follows:
Freshman Girls 9:30 A.M. 1.5miles
Freshman Boys 9:45 A.M. 1.5miles
Sophomore Girls 10:00 A.M. 5000m
Sophomore Boys 10:30 A.M. 5000m
Junior Girls 10:55 A.M. 5000m
Junior Boys 11:25 A.M. 5000m
Senior Girls 11:55 A.M. 5000m
Senior Boys 12:20 P.M. 5000m

BOB PRATT INVITATIONAL  SAT SEPTEMBER 22, 2012
SUNKEN MEADOW STATE PARK  KINGS PARK, NEW YORK

INDIVIDUAL AWARDS: T-shirts to top 25 finishers in all Varsity races
T-shirts to top 30 finishers in JV and Freshman races
TEAM AWARDS: Trophies to top 3 teams in each race
RACE ORDER
9:00     BOYS FRESHMAN   A   (Bridge-Snake-Moat)  1.5 miles
9:20     GIRLS FRESHMAN A                                     1.5
9:40     BOYS FRESHMAN B                                      1.5
10:00    GIRLS FRESHMAN B                              1.5
10:20    BOYS VARSITY “A” 5K
10:50    GIRLS VARSITY “A” 5K
11:20    BOYS VARSITY “B” 5K    
11:50   GIRLS VARSITY “B” 5K
12:20   BOYS JV 5K
12:50   GIRLS JV 5K

Saturday September 29  Suffolk Coaches Meet - Sunken Meadow
RACE SCHEDULE:
(MEET DIRECTOR CAN ADD OR ELIMINATE RACES BASED ON ENTRIES)
9:30 JIM GILHOOLEY GIRLS FROSH “A” RACE 1.5 MILES
9:45 BILL SHELLY GIRLS FROSH “B” RACE 1.5 MILES
10:00 VINNY ABRAMS BOYS FROSH “A” RACE 1.5 MILES
10:15 TOM PUTNAM BOYS FROSH “B” RACE 1.5 MILES
10:30 FRANK LA BIANCA GIRLS SOPHOMORE RACE 5000M
10:55 HARRY SCHNEIDER BOYS SOPHOMORE RACE 5000M
11:20 LARRY HOEFFNER GIRLS VARSITY “A” RACE 5000M
11:45 MARVIN GOLDBERG GIRLS VARSITY “B” RACE 5000M
12:10 FRANK BENJAMIN BOYS VARSITY “A” RACE 5000M
12:35 BILL GERHARDT BOYS VARSITY “B” RACE 5000M
1:00 CYNTHIA QUINN GIRLS JUNIOR VARSITY RACE 5000M
1:25 KURT PASLER BOYS JUNIOR VARSITY RACE 5000M

Friday October 5 Tom Knipfing XC Invitational - SWR .  Ridge
Tom Knipfing Memorial Cross Country Invitational Formerly the PAL XC Meet Sponsored by the Shoreham-Wading River XC Teams
Friday October 5, 2012 Firemen’s Field, Ridge NY
4:00 Girls Freshman (1.7) miles
4:10 Boys Freshman (1.7) miles
4:25 Girls A 5000m
4:55 Boys A 5000m
5:20 Girls B, C 5000m
5:50 Boys B, C 5000m
Awards: Tee Shirts to all finishers,
Medals to the top 25 in each race
Team Awards to the top 6 in each race.
Course: Flat and fast. 60% pavement, 40% grass.

Saturday October 6th, 2012 St. Anthony's Invitational Sunken Meadow
Will not be attending.

Thursday, October 11 Westhampton Beach Invitational... Indian Island
Westhampton Beach Boys and Girls Cross Country Invitational @ Indian Island Park Sponsored By The Suffolk County PAL Thursday, October 11, 2012 4pm
4pm The “Mike McDonald” Boy’s Freshman Race
4:15 The “Scott LeoGrande” Girl’s Freshman Race
4:30 The “John Hanff” Boy’s Varsity Race
5:00 The “Meaghan Packard” Girl’s Varsity Race
Indian Island is a fast flat 5K course with sandy trails along Peconic Bay in Riverhead. T-Shirts to the first 50 finishers in each race. This is a sanctioned Section XI race that will be timed by Just-in-Time-Racing.

Suffolk County Track Officials Association Cross Country Invitational, Saturday, October 13, 2012 Sunken Meadow, Long Island
AWARDS: Custom designed Table Clocks with the meet logo on the face to the top 6 finishers in each Varsity race.  Medals to the top 25 finishers in each Varsity race, medals to the top 20 finishers in all other races.  Ribbons to all other finishers.  Team plaques to the top three teams in each Varsity race, first place plaques in JV & Frosh
TIME SCHEDULE:
Girls JV 11:00                     Boys Frosh 12:40
Girls Varsity "A"11:30          Boys Varsity "A" 12:55
Girls Varsity "B" 11:55         Boys Varsity "B" 1:20
Girls Frosh 12:20                 Boys JV 1:45

October 23 Section XI Division Championships Sunken Meadow
Division Championships at Sunken Meadow State Park (10/23/2012)
Championship Boys Race 1:30 PM
Championship Girls Race 1:55 PM
Boys Team Qualifier Race 2:25 PM
Girls Team Qualifier Race 2:50 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:20 PM
Girls Individual Qualifier Race 3:45 PM

October 27 Suffolk Frosh/Soph Championships Sunken Meadow
Probably will not compete.  Will want you fresh for State Qualifier!

November 2 Section XI State Qualifier  Sunken Meadow
2012 Section XI Championship and State Qualifier at Sunken Meadow State Park (11/2/2012)
Tentative Schedule
1) Girls Class A 1:30 PM
2) Girls Class B Race 2:00 PM
3) Girls Class C/D Race 2:25 PM
4) Boys Class A Race 2:50 PM
5) Boys Class B Race 3:20 PM
6) Boys Class C/D 3:50 PM

November 10 NYSPHSAA Cross Country Championships Elma Meadows - Buffalo


2012 Cross Country Dual Meet Schedule as of 09-02-12
In dual meets the scheduled start times are irrelevant!
Invitationals will be added so you know where they are.  Specific Invitational Information is listed after the dual meet.  All information can be confirmed at
Just In Time Racing.
 
Tue 9/11/2012  Mattituck @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  
Tue 9/11/2012  East Hampton @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM 

Saturday 9/15/2012 Jim Smith Invitational 9:30am Start 7:30am Bus
Sunken Meadow State Park.  Parents will be charged for admission.
Freshman Girls 9:30 A.M. 1.5miles
Freshman Boys 9:45 A.M. 1.5miles
Sophomore Girls 10:00 A.M. 5000m
Sophomore Boys 10:30 A.M. 5000m
Junior Girls 10:55 A.M. 5000m
Junior Boys 11:25 A.M. 5000m
Senior Girls 11:55 A.M. 5000m
Senior Boys 12:20 P.M. 5000m

Tue 9/25/2012  Mt Sinai @ Southampton (SUNKEN MEADOW)  
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  3:30 ? 4:30
Bayport will also be running against Southampton. 
Tue 9/25/2012  Mt Sinai @ Miller Place (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 

Tue 10/2/2012  Mt Sinai @ Shoreham WR (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM
Tue 10/2/2012  Shoreham WR @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM   

Tue 10/9/2012  Center Moriches @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  
Tue 10/9/2012  Hampton Bays @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  
Tue 10/9/2012  Mt Sinai @ Elwood/J Glenn (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM

Tue 10/16/2012  Mt Sinai @ Bayport-Blue Point (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 
Tue 10/16/2012  Mt Sinai @ Westhampton (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 

2012 Cross Country Invitationals as of 08-19-12
The actual invitationals we will be attending has not be determined yet.
Here are all of them for your information.

Detailed Invitational Information may be found at Just In Time Racing
All dual meets take place on Tuesdays and Invitationals will be on most Saturdays and occasionally on a Thursday or Friday.  Invitationals have not been posted yet.

Twenty Fifth Annual Jim Smith Memorial Cross Country Run
Saturday, September 15, 2012 Port Jefferson High School will conduct the Twenty Fifth Annual Jim Smith Memorial Cross Country Meet.  The meet will be held at Sunken Meadow State Park, Kings Park, New York. The first event will be at 9:30 A.M.  A team will consist of three to five runners. The first three runners will score. The fourth runner will break ties.
The races are as follows:
Freshman Girls 9:30 A.M. 1.5miles
Freshman Boys 9:45 A.M. 1.5miles
Sophomore Girls 10:00 A.M. 5000m
Sophomore Boys 10:30 A.M. 5000m
Junior Girls 10:55 A.M. 5000m
Junior Boys 11:25 A.M. 5000m
Senior Girls 11:55 A.M. 5000m
Senior Boys 12:20 P.M. 5000m

BOB PRATT INVITATIONAL  SAT SEPTEMBER 22, 2012
SUNKEN MEADOW STATE PARK  KINGS PARK, NEW YORK

INDIVIDUAL AWARDS: T-shirts to top 25 finishers in all Varsity races
T-shirts to top 30 finishers in JV and Freshman races
TEAM AWARDS: Trophies to top 3 teams in each race
RACE ORDER
9:00     BOYS FRESHMAN   A   (Bridge-Snake-Moat)  1.5 miles
9:20     GIRLS FRESHMAN A                                     1.5
9:40     BOYS FRESHMAN B                                      1.5
10:00    GIRLS FRESHMAN B                              1.5
10:20    BOYS VARSITY “A” 5K
10:50    GIRLS VARSITY “A” 5K
11:20    BOYS VARSITY “B” 5K    
11:50   GIRLS VARSITY “B” 5K
12:20   BOYS JV 5K
12:50   GIRLS JV 5K

Saturday September 29  Suffolk Coaches Meet - Sunken Meadow

Friday October 5 Tom Knipfing XC Invitational - SWR .  Ridge
Tom Knipfing Memorial Cross Country Invitational Formerly the PAL XC Meet Sponsored by the Shoreham-Wading River XC Teams
Friday October 5, 2012 Firemen’s Field, Ridge NY
4:00 Girls Freshman (1.7) miles
4:10 Boys Freshman (1.7) miles
4:25 Girls A 5000m
4:55 Boys A 5000m
5:20 Girls B, C 5000m
5:50 Boys B, C 5000m
Awards: Tee Shirts to all finishers,
Medals to the top 25 in each race
Team Awards to the top 6 in each race.
Course: Flat and fast. 60% pavement, 40% grass.

Saturday October 6th, 2012 St. Anthony's Invitational Sunken Meadow
Will not be attending.

Thursday, October 11 Westhampton Beach Invitational... Indian Island
Westhampton Beach Boys and Girls Cross Country Invitational @ Indian Island Park Sponsored By The Suffolk County PAL Thursday, October 11, 2012 4pm
4pm The “Mike McDonald” Boy’s Freshman Race
4:15 The “Scott LeoGrande” Girl’s Freshman Race
4:30 The “John Hanff” Boy’s Varsity Race
5:00 The “Meaghan Packard” Girl’s Varsity Race
Indian Island is a fast flat 5K course with sandy trails along Peconic Bay in Riverhead. T-Shirts to the first 50 finishers in each race. This is a sanctioned Section XI race that will be timed by Just-in-Time-Racing.

Suffolk County Track Officials Association Cross Country Invitational, Saturday, October 13, 2012 Sunken Meadow, Long Island
AWARDS: Custom designed Table Clocks with the meet logo on the face to the top 6 finishers in each Varsity race.  Medals to the top 25 finishers in each Varsity race, medals to the top 20 finishers in all other races.  Ribbons to all other finishers.  Team plaques to the top three teams in each Varsity race, first place plaques in JV & Frosh
TIME SCHEDULE:
Girls JV 11:00                     Boys Frosh 12:40
Girls Varsity "A"11:30          Boys Varsity "A" 12:55
Girls Varsity "B" 11:55         Boys Varsity "B" 1:20
Girls Frosh 12:20                 Boys JV 1:45

October 23 Section XI Division Championships Sunken Meadow
Division Championships at Sunken Meadow State Park (10/23/2012)
Championship Boys Race 1:30 PM
Championship Girls Race 1:55 PM
Boys Team Qualifier Race 2:25 PM
Girls Team Qualifier Race 2:50 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:20 PM
Girls Individual Qualifier Race 3:45 PM

October 27 Suffolk Frosh/Soph Championships Sunken Meadow
Probably will not compete.  Will want you fresh for State Qualifier!

November 2 Section XI State Qualifier  Sunken Meadow
2012 Section XI Championship and State Qualifier at Sunken Meadow State Park (11/2/2012)
Tentative Schedule
1) Girls Class A 1:30 PM
2) Girls Class B Race 2:00 PM
3) Girls Class C/D Race 2:25 PM
4) Boys Class A Race 2:50 PM
5) Boys Class B Race 3:20 PM
6) Boys Class C/D 3:50 PM

November 10 NYSPHSAA Cross Country Championships Elma Meadows - Buffalo




2012 Official Cross Country Practice Schedule as of 07-18-12

Monday 08-27-12 8:00am-10:00am then we usually have a meeting with Mr. Reh in the Auditorium at 10:00am.  We will come back to practice at 5:00pm until about 6:30pm.  Meet on the track.

Tuesday 08-28-12 Teacher Conference Day
Practice 5:00pm-7:00pm

Wednesday 08-29-12 Teacher Conference Day
Practice 5:00pm-7:00pm

Thursday 08-30-12 Practice 8:00am-10:00am. We will come back to practice at 5:00pm until about 6:30pm.

Friday 08-31-12 Practice 8:00am-10:00am

Saturday 09-01-12 Practice 8:00am-10:00am

Monday 09-03-12 Practice 8:00am-10:00am

Tuesday 09-04-12 First Day of Classes for Student.  We will meet for Practice on the track immediately after school.






All dual meets take place on Tuesdays and Invitationals will be on most Saturdays and occasionally on a Thursday or Friday.  Invitationals are in progress.

2012 Cross Country Dual Meet Schedule as of 07-18-12
In dual meets the scheduled start times are irrelevant!
 
Tue 9/11/2012  Mattituck @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  
Tue 9/11/2012  East Hampton @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM 

Tue 9/25/2012  Mt Sinai @ Southampton (SUNKEN MEADOW)  
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW 3:30 ?  4:30
Bayport will also be running against Southampton. 
Tue 9/25/2012  Mt Sinai @ Miller Place (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 

Tue 10/2/2012  Mt Sinai @ Shoreham WR (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM
Tue 10/2/2012  Shoreham WR @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM   

Tue 10/9/2012  Center Moriches @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  
Tue 10/9/2012  Hampton Bays @ Mt Sinai (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  
Tue 10/9/2012  Mt Sinai @ Elwood/J Glenn (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM

Tue 10/16/2012  Mt Sinai @ Bayport-Blue Point (SUNKEN MEADOW) 
VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 
Tue 10/16/2012  Mt Sinai @ Westhampton (SUNKEN MEADOW) 
VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 

2012 Cross Country Invitationals as of 07-18-12
All dual meets take place on Tuesdays and Invitationals will be on most Saturdays and occasionally on a Thursday or Friday.  Invitationals have not been posted yet.

Twenty Fifth Annual Jim Smith Memorial Cross Country Run
Saturday, September 15, 2012 Port Jefferson High School will conduct the Twenty Fifth Annual Jim Smith Memorial Cross Country Meet.  The meet will be held at Sunken Meadow State Park, Kings Park, New York. The first event will be at 9:30 A.M.  A team will consist of three to five runners. The first three runners will score. The fourth runner will break ties.

The races are as follows:
Freshman Girls 9:30 A.M. 1.5miles
Freshman Boys 9:45 A.M. 1.5miles
Sophomore Girls 10:00 A.M. 5000m
Sophomore Boys 10:30 A.M. 5000m
Junior Girls 10:55 A.M. 5000m
Junior Boys 11:25 A.M. 5000m
Senior Girls 11:55 A.M. 5000m
Senior Boys 12:20 P.M. 5000m


Saturday October 6th, 2012 St. Anthony's Invitational


Suffolk County Track Officials Association Cross Country Invitational, Saturday, October 13, 2012 Sunken Meadow, Long Island
AWARDS: Custom designed Table Clocks with the meet logo on the face to the top 6 finishers in each Varsity race.  Medals to the top 25 finishers in each Varsity race, medals to the top 20 finishers in all other races.  Ribbons to all other finishers.  Team plaques to the top three teams in each Varsity race, first place plaques in JV & Frosh
TIME SCHEDULE:
Girls JV 11:00                     Boys Frosh 12:40
Girls Varsity "A"11:30          Boys Varsity "A" 12:55
Girls Varsity "B" 11:55         Boys Varsity "B" 1:20
Girls Frosh 12:20                 Boys JV 1:45


Meet Schedule as of 03-28-12
Order of Events for Invitationals are posted at Just In Time Racing
Championships and Invitationals will be added as they become available.

Thu 3/29/2012  Mt Sinai @ Southampton VAR GIRLS TRACK 4:00 PM Bus 2:20pm  
Yearbook Photo at 2:15pm

Wed 4/4/2012  Bayport-Blue Pt @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM
You need to be on Track by 2:00pm to set up for the meet!  

Wed 4/11/2012  Steeple Fest at Port Jeff High School 2:15pm
The team will practice at PJHS starting at 1:00pm
2:30pm Freshman Girls
3:30pm Novice Girls
5:00pm Open Girls

Sat 4/14/2012 Coaches Invitational @ Bayshore 9:30am Bus 7:45am
Go to Just In Time Racing for Order of Events

Wed 4/18/2012  Wyandanch @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM  

Mon 4/23/2012  Mt Sinai@Hampton Bays VAR GIRLS TRACK4:00PMBus 2:20pm    

Sat 4/28/2012 WHB Invitational @ Westhampton Beach 1:00pm Bus 11:15am
Go to Just In Time Racing for Order of Events

Mon 4/30/2012Mt Sinai@Shoreham WR  VAR GIRLS TRACK 4:00PM  Bus 2:20pm   
Will now start later due to AP Exams.  New Bus time will be 2:50pm

Fri 5/4/2012 St. Anthony's Invitational 4:00pm Bus 2:20pm
Sat 5/5/2012 St. Anthony's Invitational TBD
Go to Just In Time Racing for Order of Events

Wed 5/9/2012  Elwood/J Glenn @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM  

Championships

Please make Note: 
Due to a scheduling conflict, the dates for the Division Championships are flipped Boys' will be at Comsewogue High School on Monday, May 21, 2012 and Wednesday, May 23, 2012
Girls' will be at Bellport High School on Tuesday, May 22, 2012 and Thursday, May 24, 2012
Same starting time for both 

Mon 5/21/2012 Division Championships
Location Bellport HS Time 3:00pm-7:30pm Bus 1:15pm

Wed 5/23/2012  Division Championships
Location Bellport HS Time 3:00pm-7:30pm Bus 1:15pm

Fri 6/1/2012 Individual/State Qualifying Meet
Port Jefferson High School 3:00pm-7:00pm Bus ??

Sat 6/2/2012 Individual/State Qualifying Meet
Port Jefferson High School 2:15pm-6:00pm Bus ??

Order of Events for Dual Meets
The High Jump, Pole Vault, and Shot Put followed by the Discus will start at the same time.
Triple Jump
100 Meter High Hurdles
1500 Meter Run
400 Meter Run
100 Meter Dash
1500 Meter Walk
800 Meter Run
200 Meter Dash
400 Intermediate Hurdles
3000 Meter Run
Long Jump
400 Meter Relay
1600 Meter Relay
3200 Meter Relay

Tue 3/20/2012  Scrimmage at Comsewogue Bus 2:30pm
Field Events will begin at 3:30pm and Running Begins at 4:00pm
COMSEWOGUE SCRIMMAGE ORDER OF EVENTS:
3:30pm Triple Jump, Shot Put, and Pole Vault
followed by Long Jump, Discus , and High Jump
4:00pm- Running events will start
100m hurdles
1500m run
400m run
100m dash
1200 walk
800 run
200 dash
400 hurdles
4x800
4x100
4x400

Order of Events for Dual Meets
The High Jump, Pole Vault, and Shot Put followed by the Discus will start at the same time.
Triple Jump
100 Meter High Hurdles
1500 Meter Run
400 Meter Run
100 Meter Dash
1500 Meter Walk
800 Meter Run
200 Meter Dash
400 Intermediate Hurdles
3000 Meter Run
Long Jump
400 Meter Relay
1600 Meter Relay
3200 Meter Relay


2011-12 WINTER TRACK SCHEDULE as of 11-14-11
Details will follows as obtained.
(ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)      
Sat 12/3/11 5:15pm-8:00pm Crossover A Bus 3:45pm
Tue 12/13/11 7:30pm-10:00pm Crossover B Bus 6:00pm
Sun 12/18/11 5:15pm-8:00pm Crossover C Bus 3:45pm  
Wed 1/4/12 5:00pm-10:00pm Crossover D Bus 3:30pm
Sun 1/8/12 2:30pm-8:00pm Jim Howard Meet Bus 1:00pm 
Tue 1/19/12 5:00pm-10:00pm Relays - Leagues 3, 4 & 5 Bus 3:30pm
Sat 1/21/12 9:00am-4:00pm Art Mitchell Meet Bus 7:30am
Sat 1/28/12 7:00pm-9:30pm League Championships Bus 5:15pm
Mon 2/6/12 5:00pm-9:00pm Small School Championships Bus 3:30pm
Sat 2/11/12 11:00am-3:30pm State Qualifier Bus 9:30am


2011-12 WINTER TRACK SCHEDULES as of 10-19-11
Details will follows as obtained.
(ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)      
Sat 12/3/11 9am-8pm Crossover A
Mon 12/12/11 5pm-10pm Crossover B
Tue 12/13/11 5pm-10pm Crossover B
Sun 12/18/11 9am-8pm Crossover C
Tue 1/3/12 5pm-10pm Crossover D
Wed 1/4/12 5pm-10pm Crossover D
Sun 1/8/12 2:30pm-8pm Jim Howard Meet
Fri 1/13/12 5pm-9pm Relays - Leagues 1 & 2
Tue 1/19/12 5pm-10pm Relays - Leagues 3, 4 & 5
Sat 1/21/12 9am-4pm Art Mitchell Meet
Sat 1/28/12 9am-9:30pm League Championships
Fri 2/3/12 5pm-9pm Large School Championships
Mon 2/6/12 5pm-9pm Small School Championships
Sat 2/11/12 11am-3:30 pm State Qualifier


2011 Cross Country Schedule as of 08-11-11
All dual meets take place on Tuesdays and Invitationals will be on most Saturdays and occasionally on a Thursday or Friday.  Invitationals have not been posted yet.

Date Teams Level/Sport Location Time NL/S

Tue 9/13/2011  Hampton Bays @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM 

Tue 9/20/2011  Bayport-Blue Point @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 

Tue 9/20/2011  East Hampton @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Tue 9/27/2011  Mt Sinai @ Babylon
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 

Tue 9/27/2011  Mt Sinai @ Elwood/J Glenn
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 10/4/2011  Mt Sinai @ Shoreham WR
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM 

Tue 10/4/2011  Mt Sinai @ Westhampton
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 10/11/2011  Mt Sinai @ Southampton
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM 

Tue 10/11/2011  Mt Sinai @ Miller Place
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 10/18/2011  Elwood/J Glenn @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 

Tue 10/18/2011  Shoreham WR @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM 

CHAMPIONSHIPS

Tuesday, October 25 Section XI Division Championships Sunken Meadow
     1:30pm Start  11:30am Bus
Championship Boys Race 1:30 PM
Championship Girls Race 1:55 PM
Boys Team Qualifier Race 2:25 PM
Girls Team Qualifier Race 2:50 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:20 PM
Girls Individual Qualifier Race 3:45 PM

Friday, November 4 Section XI State Qualifier  Sunken Meadow
      1:30pm Start  11:30am Bus
1) Boys Class A Race 1:30 PM
2) Boys Class B Race 1:55 PM
3) Boys Class C/D Race 2:25 PM
4) Girls Class A 2:50 PM
5) Girls Class B 3:20 PM
6) Girls Class C/D 3:45 PM

Saturday, November 12  NYSPHSAA Cross Country Championships
Vernon-Verona-Sherril     9:00am Start 

Saturday, November 19  State Federation Cross Country Championships
Bowdoin Park in Wappingers Falls


Tentative Information on Invitationals.

Twenty Fourth Annual Jim Smith Memorial Cross Country Run
Saturday, September 17, 2011 Port Jefferson High School will conduct the Twenty Fourth Annual Jim Smith Memorial Cross Country Meet. The meet will be held at Sunken Meadow State Park, Kings Park, New York.
The first event will be at 9:30 A.M.
A team will consist of three to five runners. The first three runners will score. The fourth runner will break ties.
The races are as follows:
Freshman Girls 9:30 A.M. 1.5miles
Freshman Boys 9:45 A.M. 1.5miles
Sophomore Girls 10:00 A.M. 5000m
Sophomore Boys 10:30 A.M. 5000m
Junior Girls 10:55 A.M. 5000m
Junior Boys 11:25 A.M. 5000m
Senior Girls 11:55 A.M. 5000m
Senior Boys 12:20 P.M. 5000m

SUFFOLK COUNTY COACHES ASSOCIATION CROSS COUNTRY INVITATIONAL
SEPTEMBER 24TH, 2011  SUNKEN MEADOW STATE PARK
RACE SCHEDULE: ( MEET DIRECTOR CAN ADD OR ELIMINATE RACES BASED ON ENTRIES)
9:30 JIM GILHOOLEY GIRLS FROSH “A” RACE 1.5 MILES
9:45 BILL SHELLY GIRLS FROSH “B” RACE 1.5 MILES
10:00 VINNY ABRAMS BOYS FROSH “A” RACE 1.5 MILES
10:15 TOM PUTNAM BOYS FROSH “B” RACE 1.5 MILES
10:30 FRANK LA BIANCA GIRLS SOPHOMORE RACE 5000M
10:55 HARRY SCHNEIDER BOYS SOPHOMORE RACE 5000M
11:20 LARRY HOEFFNER GIRLS VARSITY “A” RACE 5000M
11:45 MARVIN GOLDBERG GIRLS VARSITY “B” RACE 5000M
12:10 FRANK BENJAMIN BOYS VARSITY “A” RACE 5000M
12:35 BILL GERHARDT BOYS VARSITY “B” RACE 5000M
1:00 CYNTHIA QUINN GIRLS JUNIOR VARSITY RACE 5000M
1:25 KURT PASLER BOYS JUNIOR VARSITY RACE 5000M

Suffolk County Track Officials Association Cross Country Invitational,
Saturday, October 15, 2011 Sunken Meadow State Park
TIME SCHEDULE:
Girls JV 11:00                  Boys Frosh 12:40
Girls Varsity "A"11:30       Boys Varsity "A" 12:55
Girls Varsity "B" 11:55      Boys Varsity "B" 1:20
Girls Frosh 12:20              Boys JV 1:45






2011 Spring Track Schedule as of 03-09-11  

Thu 3/24/2011  Mt Sinai @ SWR  scrimmage VAR G TRACK 3:30PM Bus 2:25pm  

Thu 3/31/2011  Wyandanch @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK 4:30 PM  

Thu 4/7/2011  Mt Sinai @ Bayport-Blue Pt  VAR GIRLS TRACK 4:00PM Bus 2:25pm

Sat 4/9/2011 Suffolk Coaches Invit @ Bayshore HS 9:30am Bus 7:45am

Wed 4/13/2011  Elwood/J Glenn @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK 4:30 PM  

Sat 4/16/2011 Joe Brandi Relay @ Connetquot HS 9:30am Bus 7:45am

Wed 4/20/2011 Steeple Fest at PJHS starts at 3:15pm No Bus

Mon 4/25/2011  Hampton Bays @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK 4:30 PM  

Thu 4/28/2011  Mt Sinai @ Southampton  VAR GIRLS TRACK 4:00 PM  Bus 2:25pm

Sat 4/30/2011 WHB Invitational @ WHB HS at 1:00pm Bus 11:15am

Wed 5/11/2011  Mt Sinai @ Amityville  VAR GIRLS TRACK 4:00 PM  Bus 2:25pm

Championships
Tue 5/24/2011 Division Championships @ Connetquot HS 3:00PM Bus 1:15PM
Thu 5/26/2011 Division Championships @ Connetquot HS 3:00PM Bus 1:15PM

Fri 6/3/2011 State Qualifying Meet @ Port Jeff HS 3:00PM Bus none
Sat 6/4/2011 State Qualifying Meet @ Port Jeff HS 2:15PM Bus none

Fri 6/10/2011 State Meet @ Mumford HS 
Sat 6/11/2011 State Meet @ Mumford HS 

2011 Spring Track Schedule as of 03-09-11 These may be updated and/or changed!

Sat 4/9/2011 Suffolk Coaches Invit @ Bayshore HS 9:30am Bus 7:45am
Sat 4/16/2011 Joe Brandi Relay @ Connetquot HS 9:30am Bus 7:45am
Wed 4/20/2011 Steeple Fest at PJHS starts at 3:15pm No Bus
Sat 4/30/2011 WHB Invitational @ WHB HS at 1:00pm Bus 11:15am

Fri 5/6/2011  St. Anthony's Invitational ??? 4:00pm Bus 2:25pm
Sat 5/7/2011  St. Anthony's Invitational ??? 10:00am Bus 8:30am

Sat 5/7/2011 SWR Relays @ SWR HS  3:15pm Bus

Championships
Tue 5/24/2011 Division Championships @ Connetquot HS 3:00PM Bus 1:15PM
Thu 5/26/2011 Division Championships @ Connetquot HS 3:00PM Bus 1:15PM

Fri 6/3/2011 State Qualifying Meet @ Port Jeff HS 3:00PM Bus none
Sat 6/4/2011 State Qualifying Meet @ Port Jeff HS 2:15PM Bus none

Fri 6/10/2011 State Meet @ Mumford HS 
Sat 6/11/2011 State Meet @ Mumford HS 

Order of Events for Dual Meets
The High Jump, Pole Vault, and Shot Put followed by the Discus will start at the same time.
Triple Jump
100 Meter High Hurdles
1500 Meter Run
400 Meter Run
100 Meter Dash
1500 Meter Walk
800 Meter Run
200 Meter Dash
400 Intermediate Hurdles
3000 Meter Run
Long Jump
400 Meter Relay
1600 Meter Relay
3200 Meter Relay


2011 Spring Track Schedule as of 02-09-11

Thu 3/31/2011  Wyandanch @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK 4:30 PM  

Thu 4/7/2011  Mt Sinai @ Bayport-Blue Pt  VAR GIRLS TRACK 4:00PM Bus 2:25pm

Wed 4/13/2011  Elwood/J Glenn @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK 4:30 PM  

Mon 4/25/2011  Hampton Bays @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK 4:30 PM  

Thu 4/28/2011  Mt Sinai @ Southampton  VAR GIRLS TRACK 4:00 PM  Bus 2:25pm

Wed 5/11/2011  Mt Sinai @ Amityville  VAR GIRLS TRACK 4:00 PM  Bus 2:25pm








This is the initial skeleton schedule.  Updates to follow.
2010-11 WINTER TRACK SCHEDULES GIRLS
ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood

DAY DATE TIME MEET

Sun 12/5/10 9am-8pm Crossover A
Thu 12/16/10 5-10pm Crossover B
Mon 12/20/10 5-10pm Crossover B
Sun 1/2/11 9am-8pm Crossover C
Wed 1/5/11 5-10pm Crossover D
Thu 1/6/11 5-10pm Crossover D
Mon 1/10/11 6-10pm Girls Relays (Leagues 1,2)
Tue 1/11/11 6-11pm Girls Relays (Leagues 3,4,5)
Sat 1/15/11 3-9pm Jim Howard Meet
Sat 1/22/11 9am-4pm Art Mitchell Meet
Sun 1/30/11 9am-9:30pm League Championships
Sat 2/5/11 9am-1pm Large School Championship
Sat 2/5/11 2-6pm Small School Championship
Sat 2/12/11 11am-3:30pm State Qualifier

Schedule as of 08-12-10 Please watch for Updates!
The Bus will leave at 2:25pm for all dual meets.

Tue 9/14/2010  Mt Sinai @ Babylon
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

No Meet.  Wyandanch dropped out!  Tue 9/21/2010  Mt Sinai @ Wyandanch
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Tue 10/5/2010  Southampton @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Tue 10/12/2010  Bayport-Blue Point @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  
Tue 10/12/2010  Hampton Bays @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Tue 10/19/2010  Mt Sinai @ Elwood/J Glenn
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 



Tue 9/14/2010  Mt Sinai @ Babylon
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

No Meet.  Wyandanch dropped out!  Tue 9/21/2010  Mt Sinai @ Wyandanch
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Tue 10/5/2010  Southampton @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Tue 10/12/2010  Bayport-Blue Point @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  
Tue 10/12/2010  Hampton Bays @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Tue 10/19/2010  Mt Sinai @ Elwood/J Glenn
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 


2010 Cross Country Invitationals as of 08-12-10
Race Details can be found at Just In Time

Saturday, September 11 Jim Smith Invitational Sunken Meadow
     9:30 am start  7:30am Bus

Thursday, September 16  Bob Pratt Invitational Sunken Meadow
     4:00 pm start  2:20pm Bus
 
Saturday, September 25 Suffolk Coaches Meet Sunken Meadow
     9:30 am start  7:30am Bus
    
Saturday, October 9 Suffolk County Track Officials Meet Sunken Meadow
     11:00 am start  9:00am Bus
       
Tuesday, October 26 Section XI Division Championships Sunken Meadow
     1:30pm Start  11:30am Bus

Friday, November 5 Section XI State Qualifier  Sunken Meadow
      1:30pm Start  11:30am Bus

Saturday, November 13  NYSPHSAA Cross Country Championships Pawling
      9:00am Start 

Saturday, November 20  State Federation Cross Country Championships
Bowdoin Park in Wappingers Falls

DIVISION CHAMPIONSHIPS – There will be three races each for boys and girls.
The Division Championship will determine:
1) Division One Champions
2) Division Two Champions
3) Division Three Champions
4) Division Four Champions
5) Overall Championship Teams (boys and girls)
Race # 1 – Championship Race (20 team Limit)
1) The Championship Race will consist of the top 20 teams. The top two teams in each league and four at large teams. The at large teams will be determined by their five-person average for the 5K course at Sunken Meadow. At large teams must have a written petition requesting entry into the championship race. Please include athletes and performances
2) All Division Championships will be determined from this race.
3) Individuals from teams that did not qualify for this championship race may enter if the runner ran one of the top fifty times in the Section on the 5K course at Sunken Meadow during the season.
Race # 2 – Team Championship
1) This race is for all remaining teams that are not in the Championship Race
2) Only 7 runners from each school
3) Races #1 and #2 will determine the top 20 individual times combined overall.
Race # 3 – Individual Race
1) This will include individual team members who did not compete in Race # 1 or Race # 2
2) Schools may have more than 7 runners in this race.
Division Championships at Sunken Meadow State Park (10/27/2009)
Championship Boys Race 1:30 PM
Championship Girls Race 1:55 PM
Boys Team Qualifier Race 2:25 PM
Girls Team Qualifier Race 2:50 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:20 PM
Girls Individual Qualifier Race 3:45 PM

Section XI Team Championships – Qualifying Standards – Approved 1/13/09
1) Your team must have competed in the Division Championships.
2) Top 6 Teams in each class will qualify.
3) All boys’ teams that have a five-person average of 19:30 minutes during a sanction 5K race at Sunken Meadow also qualify.
4) Male individuals that have run 18:30 for 5K at a sanction cross country meet at Sunken Meadow also qualify.
5) All girls’ teams that have a five-person average of 24:00 minutes during a sanction 5K race at Sunken Meadow also qualify.
6) Female individuals that have run 22:30 for 5K at a sanction cross country meet at Sunken Meadow also qualify.
7) A school that does not meet the above criteria may petition entry into the Section XI Championships.  Must have a written petition requesting entry, signed by your Athletic Director and athletes/team performances.
2009 Section XI Championship and State Qualifier at Sunken Meadow State Park (11/6/2009)
Races are rotated yearly with the last race being moved to the first position the following year.
1) Girls Class AA Race 1:30 PM
2) Girls Class B/C/D Race 1:55 PM
3) Boys Class A Race 2:25 PM
4) Boys Class B/C/D 2:50 PM
5) Boys Class AA 3:20 PM
6) Girls Class A 3:45 PM
















Wed 3/24/2010  Elwood/J Glenn @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM 
We are setting up at 2:45pm.  Be early!

Wed 3/31 Steeple Fest at PJHS starts at 3:15pm No Bus

Thu 4/8/2010  Mt Sinai @ Miller Place  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM  
Changed to 3:30pm start due to Lax game.  Bus 2:25pm

Sat 4/10/2010 Suffolk Coaches Invit @ Bayshore HS 9:30am Bus 7:45am

Tue 4/13/2010  Westhampton @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM  

Sat 4/17/2010 Joe Brandi Relay @ Connetquot HS 9:30am Bus 7:45am

Mon 4/19/2010  Mt Sinai @ East Hampton/BH  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM  Bus 2:25pm

Sat 4/24/2010  Westhampton Invitational 1:00pm Bus 11:15am

Thu 4/29/2010  Shoreham WR @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM
Changed to a 3:15pm Start due to Lax game after.  

Fri 4/30/2010  St. Anthony's Invitational 4:00pm Bus 2:25pm
Sat 5/1/2010  St. Anthony's Invitational 10:00am Bus 8:30am

Wed 5/5/2010  Amityville @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM  

Tue 5/11/2010  Mt Sinai @ Bayport-Blue Pt  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM  Bus 2:25pm

Championships
Mon 5/24/2010 Division Championships @ Connetquot HS 3:00PM Bus 1:15PM
Wed 5/26/2010 Division Championships @ Connetquot HS 3:00PM Bus 1:15PM

Fri 6/4/2010 State Qualifying Meet @ Port Jeff HS 3:00PM Bus none
Sat 6/5/2010 State Qualifying Meet @ Port Jeff HS 2:15PM Bus none

Fri 6/11/2010 State Meet @ Vestal HS Binghamton
Sat 6/12/2010 State Meet @ Vestal HS Binghamton

Order of Events for Dual Meets
The High Jump, Pole Vault, and Shot Put followed by the Discus will start at the same time.
Triple Jump
100 Meter High Hurdles
1500 Meter Run
400 Meter Run
100 Meter Dash
1500 Meter Walk
800 Meter Run
200 Meter Dash
400 Intermediate Hurdles
3000 Meter Run
Long Jump
400 Meter Relay
1600 Meter Relay
3200 Meter Relay

Date Teams Level/Sport Location Time NL/S

Wed 3/24/2010  Elwood/J Glenn @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM 

Thu 4/8/2010  Mt Sinai @ Miller Place  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM  
Changed to 3:30pm start due to Lax game.  Bus 2:25pm

Tue 4/13/2010  Westhampton @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM  

Mon 4/19/2010  Mt Sinai @ East Hampton/BH  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM  Bus 2:25pm

Thu 4/29/2010  Shoreham WR @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM
Changed to a 3:15pm Start due to Lax game after.  

Wed 5/5/2010  Amityville @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM  

Tue 5/11/2010  Mt Sinai @ Bayport-Blue Pt  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM  Bus 2:25pm

Championships
Mon 5/24/2010 Division Championships @ Connetquot HS 3:00PM Bus 1:15PM
Wed 5/26/2010 Division Championships @ Connetquot HS 3:00PM Bus 1:15PM

Fri 6/4/2010 State Qualifying Meet @ Port Jeff HS 3:00PM Bus none
Sat 6/5/2010 State Qualifying Meet @ Port Jeff HS 2:15PM Bus none

Fri 6/11/2010 State Meet @ Vestal HS Binghamton
Sat 6/12/2010 State Meet @ Vestal HS Binghamton

2010 Cross Country Schedule as of 04-06-10

Tue 9/14/2010  Mt Sinai @ Babylon
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 9/21/2010  Mt Sinai @ Wyandanch
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Tue 10/5/2010  Southampton @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Tue 10/12/2010  Bayport-Blue Point @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  
Tue 10/12/2010  Hampton Bays @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Tue 10/19/2010  Mt Sinai @ Elwood/J Glenn
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 



Tue 9/14/2010  Mt Sinai @ Babylon
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 9/21/2010  Mt Sinai @ Wyandanch
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Tue 10/5/2010  Southampton @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Tue 10/12/2010  Bayport-Blue Point @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  
Tue 10/12/2010  Hampton Bays @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Tue 10/19/2010  Mt Sinai @ Elwood/J Glenn
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 



Winter Track Begins on Wednesday 11-18-09

2009-10 WINTER TRACK SCHEDULES as of 11-18-09
(ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)
DAY DATE TIME MEET

Sun Dec 6 Crossover A 2:30pm-5:15pm Bus 1:00pm Be ready by 12:40pm
Sun Dec 13 Crossover B 5:15pm-8:00pm Bus 3:45pm Be ready by 3:25pm
Sat Dec 19 Crossover C 9:00am-11:45am Bus 7:30am be ready 7:15am
Sat Jan 2 Art Mitchell Meet 10:00am-5:00pm Bus 8:30am
Sat Jan 9 Girls Relays Leagues 3,4,5 9:00am-2:00pm Bus 7:30am
Thu Jan 14 Crossover D 6:00pm-10:00pm Bus 4:30pm
Sun Jan 17 Jim Howard Meet 3:00pm-9:00pm Bus 1:30pm
Sat Jan 23 League Championships 2:00pm-4:30pm Bus 12:00pm
Fri Jan 29 6pm-10:30pm County Championships Bus 4:30pm Small Schools
Mon Feb 1 6pm-10:30pm County Championships TBA Large Schools
Tue Feb 9 State Qualifier 6:00pm-10:30pm Bus 4:30pm

Order of Events Winter 2009-2010

Sun Dec 6 Crossover A 2:30pm-5:15pm Bus 1:00pm Be ready by 12:40pm
Sun Dec 13 Crossover B 5:15pm-8:00pm Bus 3:45pm Be ready by 3:25pm
Sat Dec 19 Crossover C 9:00am-11:45am Bus 7:30am be ready 7:15am
Sat Jan 2 Art Mitchell Meet 10:00am-5:00pm Bus 8:30am
Sat Jan 9 Girls Relays Leagues 3,4,5 9:00am-2:00pm Bus 7:30am
Thu Jan 14 Crossover D 6:00pm-10:00pm Bus 4:30pm
Sun Jan 17 Jim Howard Meet 3:00pm-9:00pm Bus 1:30pm
Sat Jan 23 League Championships 2:00pm-4:30pm Bus 12:00pm
Fri Jan 29 6pm-10:30pm County Championships Bus 4:30pm Small Schools
Mon Feb 1 6pm-10:30pm County Championships TBA Large Schools
Tue Feb 9 State Qualifier 6:00pm-10:30pm Bus 4:30pm

Jim Howard Memorial Meet Order of Events
Sunday January 17th, 2010  3:00 PM -  9:00 PM  
 
Each team can enter 6 athletes per individual event.
Long Jump 4 athletes Triple Jump 3 athletes.
An athlete can only compete in 3 events.   
ORDER OF EVENTS:  
1500 
600 
55 
HH 
1000 
300 
3000 and 1500 Walk at the same time 
Coaches will time and count laps for 3000m 
  
High Jump 
Shot Put 
Long Jump First 
Triple Jump

Saturday 1/9/2010 Leagues 3,4,5 9:00 AM – 2:00 PM 
Medals to top 3 in each event per League
2-event Rule Schools may enter as many teams as desired in all events
ORDER OF EVENTS  
High Jump ( 2 person) 
Shot Put (2 person) 
DMR  (only one team per school) 
SMR   (only one team per school)  changed to 2 teams
4 x 800  
4 x 200  
Hurdle Relay (3 person) 
4 x 400  
Walk Relay (2 person) 
Long Jump (2 person) 
Triple Jump (2 person) 

Crossover A – C                         Crossover “B” and “D”
LJ,SP,HJ, - TJ follows LJ               TJ,SP,HJ, - LJ follows TJ
55 Meter Hurdles                         55 Meter Hurdles
3000 Meter Run                           1500 Meter Run
55 Meter Dash (FATfirst 6 heats)   300 Meter Dash
600 Meter Run                             1000 Meter Run
1000 Meter Run                           600 Meter Run
300 Meter Run (FAT first 4 heats)  55 Meter Dash
1500 Meter Run                           3000 Meter Run
1500 Meter Walk (800m walk)      1500 Meter race Walk
4 x 400m Relay                          4 x 400m Relay
4 x 200m Relay                          4 x 200m Relay
4 x 800m Relay                          4 x 800m Relay
                                                No Relays in Crossover D
                                                All Small schools in our Crossover D


2009-10 WINTER TRACK SCHEDULES as of 11-18-09
(ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)
DAY DATE TIME MEET

Sun Dec 6 Crossover A 2:30pm-5:15pm Bus 1:00pm
Sun Dec 13 Crossover B 5:15pm-8:00pm Bus 3:45pm
Sat Dec 19 9am-8pm Crossover C 9:00am-11:45am Bus 7:30am
Sat Jan 2 Art Mitchell Meet 10:00am-5:00pm Bus 8:30am
Sat Jan 9 Girls Relays Leagues 3,4,5 9:00am-2:00pm Bus 7:30am
Thu Jan 14 Crossover D 6:00pm-10:00pm Bus 4:30pm
Sun Jan 17 Jim Howard Meet 3:00pm-9:00pm Bus 1:30pm
Sat Jan 23 League Championships 2:00pm-4:30pm Bus 12:00pm
Fri Jan 29 6pm-10:30pm County Championships TBA not sure yet
Mon Feb 1 6pm-10:30pm County Championships TBA not sure yet
Tue Feb 9 State Qualifier 6:00pm-10:30pm Bus 4:30pm

2009-10 WINTER TRACK SCHEDULES as of 11-05-09
(ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)
DAY DATE TIME MEET

Sun Dec 6 9am-8pm Crossover A
Sun Dec 13 9am-8pm Crossover B
Sat Dec 19 9am-8pm Crossover C
Sat Jan 2 10am-5pm Art Mitchell Meet
Thu Jan 7 5pm-9pm Girls Relays Leagues 1,2
Sat Jan 9 9am-2pm Girls Relays Leagues 3,4,5
Tue Jan 12 6pm-10pm Crossover D
Thu Jan 14 6pm-10pm Crossover D
Sun Jan 17 3pm-9pm Jim Howard Meet
Sat Jan 23 9am-9:30pm League Championships
Fri Jan 29 6pm-10:30pm County Championships
Mon Feb 1 6pm-10:30pm County Championships
Tue Feb 9 6pm-10:30pm State Qualifier
Bus Departure is 2:20pm unless otherwise noted.
Cross County Dual Meet start time is determined at meet site and will range from approximately 3:10pm until about 4:50pm.  We usually run and/or practice after each meet.

All Athletes Must wear their school issued uniforms.  You may only wear solid color undergarments that are the same as your teammates.  I have determined that the solid color that Mt. Sinai wears will be a solid black color.  The length of the under garment does not matter.  For girls, sports bras are NOT considered undergarments.  If you have any questions,  please ask!

Parent Sign Out Procedure
I will place a MEET SIGN OUT folder\binder.  If you would like to take your child home with you, all you have to do is Neatly print their name, sign, date and write the time you are departing with them.  Be sure that they have spoken to one of the coaches and performed a proper cool down before leaving.

Date Printed: 6/23/2009 School: MTS 
Start Date: 7/1/2009 Sport: GIRLS CROSS COUNTRY
End Date: 7/1/2010 Level All
Estimated Pages: 1 Number of Contests: 5

Date Teams Level/Sport Location Time NL/S

Tue 9/15/2009  Mt Sinai @ Hampton Bays
(RED CREEK PARK)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  RED CREEK PARK  4:15 PM  

Tue 9/22/2009  Mt Sinai @ Bayport-Blue Point
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 9/29/2009  Babylon @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 10/6/2009  Mt Sinai @ Elwood/J Glenn
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 10/20/2009  Southampton @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Section XI
Date Printed: 6/23/2009 School: MTS 
Start Date: 7/1/2009 Sport: BOYS CROSS COUNTRY
End Date: 7/1/2010 Level All
Estimated Pages: 1 Number of Contests: 5

Date Teams Level/Sport Location Time NL/S

Tue 9/15/2009  Mt Sinai @ Hampton Bays
(RED CREEK PARK)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  RED CREEK PARK  4:15 PM  

Tue 9/22/2009  Mt Sinai @ Bayport-Blue Point
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 9/29/2009  Babylon @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 10/6/2009  Mt Sinai @ Elwood/J Glenn
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 10/20/2009  Southampton @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM 

2009 Cross Country Invitationals as of 08-14-09
Race Details can be found at Just In Time

Saturday, September 12 Jim Smith Invitational Sunken Meadow
     9:30 am start  7:30am Bus

Thursday, September 17  Bob Pratt Invitational Sunken Meadow
     4:00 pm start  2:20pm Bus
 
Saturday, September 26 Suffolk Coaches Meet Sunken Meadow
     9:30 am start  7:30am Bus
    
Saturday, October 10 Suffolk County Track Officials Meet Sunken Meadow
     11:00 am start  9:00am Bus
       
Tuesday, October 27 Section XI Division Championships Sunken Meadow
     1:30pm Start  11:30am Bus

Friday, November 6 Section XI State Qualifier  Sunken Meadow
      1:30pm Start  11:30am Bus

Saturday, November 14  NYSPHSAA Cross Country Championships Plattsburg
      9:00am Start 

Saturday, November 21  State Federation Cross Country Championships
Bowdoin Park in Wappingers Falls

DIVISION CHAMPIONSHIPS – There will be three races each for boys and girls.
The Division Championship will determine:
1) Division One Champions
2) Division Two Champions
3) Division Three Champions
4) Division Four Champions
5) Overall Championship Teams (boys and girls)
Race # 1 – Championship Race (20 team Limit)
1) The Championship Race will consist of the top 20 teams. The top two teams in each league and four at large teams. The at large teams will be determined by their five-person average for the 5K course at Sunken Meadow. At large teams must have a written petition requesting entry into the championship race. Please include athletes and performances
2) All Division Championships will be determined from this race.
3) Individuals from teams that did not qualify for this championship race may enter if the runner ran one of the top fifty times in the Section on the 5K course at Sunken Meadow during the season.
Race # 2 – Team Championship
1) This race is for all remaining teams that are not in the Championship Race
2) Only 7 runners from each school
3) Races #1 and #2 will determine the top 20 individual times combined overall.
Race # 3 – Individual Race
1) This will include individual team members who did not compete in Race # 1 or Race # 2
2) Schools may have more than 7 runners in this race.
Division Championships at Sunken Meadow State Park (10/27/2009)
Championship Boys Race 1:30 PM
Championship Girls Race 1:55 PM
Boys Team Qualifier Race 2:25 PM
Girls Team Qualifier Race 2:50 PM
Boys Individual Qualifier Race 3:20 PM
Girls Individual Qualifier Race 3:45 PM

Section XI Team Championships – Qualifying Standards – Approved 1/13/09
1) Your team must have competed in the Division Championships.
2) Top 6 Teams in each class will qualify.
3) All boys’ teams that have a five-person average of 19:30 minutes during a sanction 5K race at Sunken Meadow also qualify.
4) Male individuals that have run 18:30 for 5K at a sanction cross country meet at Sunken Meadow also qualify.
5) All girls’ teams that have a five-person average of 24:00 minutes during a sanction 5K race at Sunken Meadow also qualify.
6) Female individuals that have run 22:30 for 5K at a sanction cross country meet at Sunken Meadow also qualify.
7) A school that does not meet the above criteria may petition entry into the Section XI Championships.  Must have a written petition requesting entry, signed by your Athletic Director and athletes/team performances.
2009 Section XI Championship and State Qualifier at Sunken Meadow State Park (11/6/2009)
Races are rotated yearly with the last race being moved to the first position the following year.
1) Girls Class AA Race 1:30 PM
2) Girls Class B/C/D Race 1:55 PM
3) Boys Class A Race 2:25 PM
4) Boys Class B/C/D 2:50 PM
5) Boys Class AA 3:20 PM
6) Girls Class A 3:45 PM





Section XI
Date Printed: 6/23/2009 School: MTS 
Start Date: 7/1/2009 Sport: GIRLS TRACK
End Date: 7/1/2010 Level All
Estimated Pages: 1 Number of Contests: 7

Date Teams Level/Sport Location Time NL/S

Wed 3/24/2010  Elwood/J Glenn @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM  

Thu 4/8/2010  Mt Sinai @ Miller Place  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM  

Tue 4/13/2010  Westhampton @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM  

Mon 4/19/2010  Mt Sinai @ East Hampton/BH  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM  

Thu 4/29/2010  Shoreham WR @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM  

Wed 5/5/2010  Amityville @ Mt Sinai  VAR GIRLS TRACK   4:30 PM  

Tue 5/11/2010  Mt Sinai @ Bayport-Blue Pt  VAR GIRLS TRACK   4:00 PM  


2009 Girls Spring Track Schedule as of 03-19-09

Date Teams Level/Sport Location Time NL/S

Sat 3/21/2009 Bayshore Developmental Meet @ Bayshore HS 9:30am Bus 7:45am
Sat 03-21-09 First Meet!  Be at school by 7:30am. 
If you need to practice 7:15am-7:45am
Sat 3/21/2009 Bayshore Developmental Meet @ Bayshore HS 9:30am Bus 7:45am
Order of Events is on the clipboard at practice!
Order of Events for Bayshore Invitational
The High Jump, Shot, Put Long Jump at 9:30am
Triple Jump and Discus will take place at about 11:30am
400 Meter Hurdles
1500 Meter Run
100 Meter Dash
100 Meter Hurdles
800 Meter Run
400 Meter Dash
800 Meter Walk
200 Meter Dash
3000 Meter Run
400 Meter Relay
1600 Meter Relay
3200 Meter Relay
4x400m Walk Relay

Mon 3/23/2009 Home Scrimmage Teams
I am not going to run this. Practice this day

Thu 3/26/2009  Bayport-Blue Pt @ Mt Sinai 4:30 PM 

Tue 3/31/2009  Mt Sinai @ Elwood/J Glenn 4:30 PM Bus 2:30pm  

Sat 4/4/2009 Suffolk Coaches Invit @ Bayshore HS 9:30am Bus 7:45am

Tue 4/7/2009 Port Jeff Steeplefest @ PJHS 3:30PM Bus on your own.

Tue 4/14/2009  Southampton @ Mt Sinai 4:30 PM  

Sat 4/18/2009 Joe Brandi Relay @ Connetquot HS 9:30am Bus 7:45am

Wed 4/22/2009  Mt Sinai @ Westhampton 4:00 PM  Bus 2:30pm 

Sat 4/25/2009 WHB Invitational @ WHB HS 1:00pm Bus 11:15am

Tue 4/28/2009  East Hampton @ Mt Sinai 4:30 PM  

Fri 5/1/2009 St. Anthony's Inv 4:00pm  Bus 2:20pm
Sat 5/2/2009 St. Anthony's Inv 11:00am  Bus 9:15am

Mon 5/4/2009  Mt Sinai @ Shoreham WR 4:00 PM  Bus 2:30pm 

Mon 5/11/2009  Mt Sinai @ Amityville 4:30 PM  Bus 2:30pm

Tue 5/26/2009 Division Championships @ Comsewogue HS 3:00PM Bus 1:25PM
Thu 5/28/2009 Division Championships @ Comsewogue HS 3:00PM Bus 1:25PM

Fri 6/5/2009 State Qualifying Meet @ Port Jeff HS 3:00PM Bus none
Sat 6/6/2009 State Qualifying Meet @ Port Jeff HS 2:15PM Bus none

Fri 6/12/2009 State Meet @ Cicero-North Syracuse HS
Sat 6/13/2009 State Meet @ Cicero-North Syracuse HS

Bus Departure is 2:20pm unless otherwise noted.
2009 Cross Country League Schedule as of 04-04-09
Section XI
Date Printed: 4/4/2009 School: MTS 
Start Date: 7/1/2009 Sport: GIRLS CROSS COUNTRY
End Date: 7/1/2010 Level All
Estimated Pages: 1 Number of Contests: 6

Date Teams Level/Sport Location Time NL/S

Tue 9/15/2009  Mt Sinai @ Hampton Bays
(RED CREEK PARK)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  RED CREEK PARK  4:15 PM  

Tue 9/22/2009  Mt Sinai @ Bayport-Blue Point
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 9/29/2009  Babylon @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 10/6/2009  Mt Sinai @ Elwood/J Glenn
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 10/13/2009  Wyandanch @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 10/20/2009  Southampton @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Section XI
Date Printed: 4/4/2009 School: MTS 
Start Date: 7/1/2009 Sport: BOYS CROSS COUNTRY
End Date: 7/1/2010 Level: VAR
Estimated Pages: 1 Number of Contests: 6

Date Teams Level/Sport Location Time NL/S

Tue 9/15/2009  Mt Sinai @ Hampton Bays
(RED CREEK PARK)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  RED CREEK PARK  4:15 PM  

Tue 9/22/2009  Mt Sinai @ Bayport-Blue Point
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 9/29/2009  Babylon @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 10/6/2009  Mt Sinai @ Elwood/J Glenn
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 10/13/2009  Wyandanch @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 10/20/2009  Southampton @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  








Compare to last year's Schedule
2008 Girls Spring Track Schedule as of 03-28-08
Please e-mail me if you see any problems.
Bus Departure is 2:20pm unless otherwise noted.

Thu 3/27/2008  Amityville @ Mt Sinai  4:30 PM  

Thu 4/3/2008  Mt Sinai @ Bayport-Blue Pt 4:00 PM  Bus 2:20pm

Tue 4/8/2008  Elwood/J Glenn @ Mt Sinai 4:30 PM  

Sat 4/12/2008 Suffolk Coaches Invit @ Bayshore HS 9:30am Bus 7:45am

Mon 4/14/2008  Mt Sinai @ Southampton 4:00 PM   Bus 2:20pm

Thu 4/17/2008  Westhampton @ Mt Sinai 4:00 PM  

Sat 4/19/2008 Joe Brandi Relay @ connetquot HS 9:30am Bus 7:45am

Tue 4/22/2008 Port Jeff Steeplefest @ PJHS 3:00PM Bus TBD

Sat 4/26/2008 WHB Invitational @ WHB HS 1:00pm Bus 11:15am

Thu 5/1/2008  Mt Sinai @ Miller Place 4:00 PM   Bus 2:40pm

Fri 5/2/2008 St. Anthony's Inv 4:00pm  Bus 2:20pm
Sat 5/3/2008 St. Anthony's Inv 11:00am  Bus 9:15am

Wed 5/7/2008  Shoreham WR @ Mt Sinai 4:00 PM

Wed 5/28/2008 Division Championships @ Connetquot HS 3:00PM Bus 1:15PM
Fri 5/30/2008 Division Championships @ Connetquot HS 3:00PM Bus 1:15PM

Fri 6/6/2008 State Qualifying Meet @ Port Jeff HS 3:00PM Bus 1:45PM
Sat 6/7/2008 State Qualifying Meet @ Port Jeff HS 2:15PM Bus none

Fri 6/13/2008 State Meet @ Buffalo
Sat 6/14/2008 State Meet @ Buffalo




Section XI Rules for CC, WT, ST - You need 10 Practices to be eligible to compete in the first meet!  In order to be eligible for championships meets, you must compete in a minimum of 6 meets! 
Coach Dwyer -Varsity Letter-6 meets, 85% attendance.
Coach Dwyer-JV Letter-4 meets, 70% Attendance.
Winter Track Small School County Championships
Events will not start before the scheduled times  

11:30 Warm ups    
11:40 Clerking of running events, Long Jump, High Jump, Shot Put  
11:45 3000 Meter Run    
12:10 55 Meter Dash   Semi's    3 heats picking 2    
12:25 1000 Meter Run Final   
12:40 1500m Walk     Seeded    
1:00 55 Meter Dash   Final    
1:10 600 Meter Run  Final   
1:20 1500 Meter Run Unseeded    
1:35 55 Meter High Hurdle Semi's    3 heats picking 2    
1:50 300 Meter Dash  Semi's    3 heats picking 2    
2:00 1500 Meter Run Seeded   
2:15 55 Meter High Hurdles  Final   
2:25 1500 Meter Walk Unseeded    
2:40 300 Meter Dash Final    
  
2:55 4 x 800 Meter Relay Final   
3:20 4 x 400 Meter Relay Final   
3:40 4 x 200 Meter Relay  Final   

Winter Track League Meet Info
All individual seed cards must be handed in 30 minutes prior to the meet.  
Relay cards must be handed in after the 300m dash.  
All cards must contain name, competitor number, school, event and seedtime.  
Coaches are meeting 15 minutes prior to the meet.   
 
a. Schools may enter three athletes in each event plus one relay.  
b. Athletes may enter three events.  
c. Top 18 athletes in the 55 Meter Dash and 55 Meter Hurdles will be seeded.  All others are non-scorers.
d. Seeded sections will run last.  (3000m seeded runs first)  
e. Shot Put - 3 throws, 7 to the final  
f. High Jump - 4' up 2" to 4' 10" then 1" thereafte  
g. Long Jump then Triple Jump - 3 jumps (no finals due to time)  

Order of events: 
55 Dash   semi 
3000m  final 
55 Dash  final   
1000m  final 
55 High Hurdles  semi 
600m  final 
55 High Hurdles  final 
1500m Run  final 
300m  final 
1500m Walk  final 
                             
4 x 400m  final 
4 x 200m  final 
4 x 800m  final

League Relays - Zeitler Relays
Medals to top 3 in each event per League 
ORDER OF EVENTS  
HJ SP LJ all start at the beginning of the meet.
League 5 competes first which includes our team, then League 4 then League 3
High Jump ( 2 person)  Shot Put (2 person) 
Long Jump (2 person) then Triple Jump (2 person) 
Running event order
DMR  (only one team per school) 
SMR   (only one team per school) 
4 x 800  
4 x 200  
Hurdle Relay (3 person) 
4 x 400  
Walk Relay (2 person) 

2008-2009 Winter Track Schedule as of 1/4/09
Please regularly check website for any updates.

Mon 1/5/09 5:00pm 4x1600m Relay for all leagues
Leagues 1 & 2 Relays Bus 3:30pm  We will not attend this!
I have cancelled the bus.

Tue 1/6/09 5:00pm - 10:00pm Leagues 3, 4 & 5 Relays Bus 3:30pm

Medals to top 3 in each event per League 
ORDER OF EVENTS  
HJ SP LJ all start at the beginning of the meet.
League 5 competes first which includes our team, then League 4 then League 3
High Jump ( 2 person)  Shot Put (2 person) 
Long Jump (2 person) then Triple Jump (2 person) 
Running event order
DMR  (only one team per school) 
SMR   (only one team per school) 
4 x 800  
4 x 200  
Hurdle Relay (3 person) 
4 x 400  
Walk Relay (2 person) 

Jim Howard Memorial Meet   
Sunday January 11th, 2009 
2:00 PM -  8:00 PM  
Each team can enter 5 athletes per individual event. 
An athlete can only compete in 3 events.   
ORDER OF EVENTS:  
High Jump  Shot Put  Long Jump First Then Triple Jump
1500 
600 
55 
HH 
1000 
300 
3000 and 1500 Walk at the same time 
Coaches will time and count laps for 3000m 

Art Mitchell Memorial Meet      
Saturday January 17th, 2009 
11:00 AM  -  5:00 PM 
Athletes may only compete in two events. 
Freshmen first then Sophomores followed by Open Athletes 
Order or Events
High Jump   Shot Put   Long Jump then Triple Jump  
3000m 
55 Dash 
1000m 
600m  
55 High Hurdles  
1500m Run    
300m    
1500m Walk    
4 x 400m      
4 x 200m    
4 x 800m    
You will be issued a competitor number for winter and spring track.
Please return it after every meet.  If you lose it, you may not compete.

Please be ready to go at least 25 minutes prior to bus departure!

Sun 12/7/08 2:30pm - 5:15pm Crossover A Bus 1:00pm

Tue 12/9/08 5:00pm - 7:30pm Crossover B Bus 3:30pm

Sat 12/20/08 11:45am - 2:30pm Crossover C Bus 10:15am

Sat 1/3/09 2:00pm - 4:30pm Crossover D Bus 12:30pm

Mon 1/5/09 5:00pm 4x1600m Relay for all leagues
Leagues 1 & 2 Relays Bus 3:30pm  We will not attend this!
I have cancelled the bus.

Tue 1/6/09 5:00pm - 10:00pm Leagues 3, 4 & 5 Relays Bus 3:30pm

Sun 1/11/09 2:00pm - 8:00pm Jim Howard Meet Bus 12:30pm

Wed 1/14/09 about 6:00pm Millrose Qualifier at the Armory
This is only for selected athletes running in the 4x400m Relay.
Athletes will run at about 7pm.  The bus will depart at 4:15pm

Sat 1/17/09 11:00am - 5:00pm Art Mitchell Meet Bus 9:30am

Sun 1/25/09 11:30am - 2:00pm League Championships Bus 9:30am

Fri 1/30/09 Millrose Games at Madison Square Garden

Sat 1/31/09 11:30am - 4:00pm Small School Championship Bus 9:30am

Tue 2/10/09 6:00pm - 10:30pm Individual Championships Bus 4:15pm
(State Qualifier)

Sat 3/7/09 - State Meet NYSPHSAA Championship, Barton Hall,
Cornell University, Ithaca (Sec IV)


WT Vacation Practice and Meet Schedule
Subject to change.  Please check back for any updates!
Weather and Gym Facilities are a factor in practicing.

Sat 12/20/08 11:45am - 2:30pm Crossover C Bus 10:15am

Mon 12/22/08 Practice 8:00am-10:00am We have the Gym
Tue 12/23/08 Practice 8:00am-10:00am

No Practice from Wed 12/23/08 Through Sunday 12/28/08

Mon 12/29/08 Practice 8:00am-10:00am We have the Gym
Tue 12/30/08 Practice 8:00am-10:00am
Wed 12/31/08 Practice 8:00am-10:00am

Thu 1/1/09 No Practice

Fri 1/2/09 Practice 8:00am-10:00am

Sat 1/3/09 2:00pm - 4:30pm Crossover D Bus 12:30pm


Below is the 2008-2009 Winter Track Skeleton Schedule

2008-09 WINTER TRACK SCHEDULES
(ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)

GIRLS DAY DATE TIME MEET

Sun 12/7/08 9 am - 8 pm Crossover A
Tue 12/9/08 5 pm - 10 pm Crossover B
Wed 12/10/08 5 pm - 10 pm Crossover B
Sat 12/20/08 9 am - 8 pm Crossover C
Sat 1/3/09 9 am - 7 pm Crossover D
Mon 1/5/09 5 pm - 9 pm Leagues 1 & 2 Relays
Tue 1/6/09 5 pm - 10 pm Leagues 3, 4 & 5 Relays
Sun 1/11/09 2 pm - 8 pm Jim Howard Meet
Sat 1/17/09 11 am - 5 pm Art Mitchell Meet
Sun 1/25/09 9 am - 9:30 pm League Championships
TBA TBA TBA Large School Championship
TBA TBA TBA Small School Championship
Tue 2/10/09 6 pm - 10:30 pm Individual Championships
(State Qualifier)

BOYS DAY DATE TIME MEET

Tue 12/2/08 5 pm - 10 pm Crossover A
Wed 12/3/08 5 pm - 10 pm Crossover A
Sun 12/14/08 9 am - 7 pm Crossover B
Wed 12/17/08 5 pm - 10 pm Crossover C
Thu 12/18/08 5 pm - 10 pm Crossover C
Sun 1/4/09 9 am - 6 pm Crossover D
Fri 1/9/09 5 pm - 10 pm Winter Relay
Sun 1/11/09 9 am - 2 pm Frosh/Soph Championships
Sat 1/17/09 5 pm - 11 pm Coaches Meet
Sat 1/24/09 9 am - 9:30 pm League Championships
TBA TBA TBA Large School Championship
TBA TBA TBA Small School Championship
Tue 2/10/09 6 pm - 10:30 PM Individual Championships
(State Qualifier



Bus Departure is 2:20pm unless otherwise noted.
Cross County Dual Meet start time is determined at meet site and will range from approximately 3:10pm until about 4:50pm.

All Athletes Must wear their school issued uniforms.  You may only wear solid color undergarments that are the same as your teammates.  I have determined that the solid color that Mt. Sinai wears will be a solid black color.  The length of the under garment does not matter.  For girls, sports bras are NOT considered undergarments.  If you have any questions,  please ask!

Parent Sign Out Procedure
I will place a MEET SIGN OUT folder\binder.  If you would like to take your child home with you, all you have to do is Neatly print their name, sign, date and write the time you are departing with them.  Be sure that they have spoken to one of the coaches and performed a proper cool down before leaving.

Section XI
Date Printed: 5/29/2008 School: MTS 
Start Date: 7/1/2008 Sport: GIRLS CROSS COUNTRY
End Date: 7/1/2009 Level All
Estimated Pages: 1 Number of Contests: 6

Date Teams Level/Sport Location Time NL/S

Tue 9/9/2008  Mt Sinai @ Southampton postponed to Thur
(INDIAN ISLAND)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  INDIAN ISLAND  4:30 PM  
This will now be at Sunken Meadow State Park  

Tue 9/16/2008  Elwood/J Glenn @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 9/23/2008  Mt Sinai @ Mattituck
(INDIAN ISLAND)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  INDIAN ISLAND  4:00 PM  

Thu 10/2/2008  Mt Sinai @ Shoreham WR
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Tue 10/7/2008  Babylon @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  
Tue 10/7/2008  Bayport-Blue Point @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR GIRLS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 


Section XI
Date Printed: 5/29/2008 School: MTS 
Start Date: 7/1/2008 Sport: BOYS CROSS COUNTRY
End Date: 7/1/2009 Level All
Estimated Pages: 1 Number of Contests: 7

Date Teams Level/Sport Location Time NL/S

Tue 9/9/2008  Mt Sinai @ Southampton postponed to Thur
(INDIAN ISLAND)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  INDIAN ISLAND  4:30 PM
This will now be at Sunken Meadow State Park  

Tue 9/16/2008  Elwood/J Glenn @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 9/23/2008  Mt Sinai @ Mattituck
(INDIAN ISLAND)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  INDIAN ISLAND  4:00 PM  

Thu 10/2/2008  Mt Sinai @ Shoreham WR
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:30 PM  

Tue 10/7/2008  Babylon @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  
Tue 10/7/2008  Bayport-Blue Point @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM  

Tue 10/14/2008  Mt Sinai @ Wyandanch
(SUNKEN MEADOW)  VAR BOYS CROSS COUNTRY  SUNKEN MEADOW  4:00 PM 

2008 Cross Country Invitationals
Race Details can be found at Just In Time

September 13 Jim Smith Invitational Sunken Meadow
     9:30 am start  7:30am Bus

September 20  Bob Pratt Invitational Sunken Meadow
     9:00 am start  7:00am Bus
 
September 27  Suffolk Coaches Meet Sunken Meadow
     9:30 am start  7:30am Bus CANCELLED

Saturday October 4  Suffolk County PAL Invitational
     This is now on Saturday, October 4
     Starts at 3:30pm Bus 2:00pm
     Now at Sachem East High School
     177 Granny Road, Farmingville, NY

October 4  Saint Anthony's Invitational Sunken Meadow
     Will not attend this one.  SAT day.

Friday October 10 Westhampton Beach Invitational  Indian Island
     4:00pm Start  2:20Bus NOT ATTENDING

Saturday October 11 Suffolk County Track Officials Meet Sunken Meadow
     11:00 am start  9:00am Bus
       
Tuesday October 21 Section XI Division Championships Sunken Meadow
     1:30pm Start  11:30am Bus

Championship Boys Race 1:30pm
Championship Girls Race 1:55pm
Boys Team Qualifier Race 2:25pm
Girls Team Qualifier Race 2:50pm
Boys Individual Qualifier Race 3:20pm
Girls Individual Qualifier Race 3:45pm

Friday October 31 Section XI State Qualifier  Sunken Meadow
      1:30pm Start  11:30am Bus
1:30pm Girls Class B/C/D
1:55pm Boys A 
2:25pm Boys Class B/C/D
2:50pm Boys Class AA
3:20pm Girls Class A
3:45pm Girls Class AA

Saturday November 8  NYSPHSAA Cross Country Championships Sunken Meadow
      9:00am Start  7:45am Bus
Updated Time Schedule
Race Order at Sunken Meadow State Park
8:45 Opening Ceremonies
9:00 Girls Class C
9:30 Girls Class D
10:00 Girls Class AA
10:25 Girls Class A
10:50 Girls Class B
11:20 Boys Class C
11:45 Boys Class D
12:10 Boys Class AA
12:35 Boys Class A
1:00 Boys Class B
2:30+  Awards at Half Hollow Hills East High School

NYSPHSAA State Championship           
Sunken Meadow State Park [Sec 11]
(hosted by Section 8)                             
Girls C - 9:00   Boys C -11:05         
Girls D - 9:25   Boys D -11:30
Girls AA- 9:50   Boys AA-11:55
Girls A -10:15   Boys A -12:20
Girls B -10:40   Boys B -12:45



Saturday November 15  State Federation Cross Country Championships
Bowdoin Park in Wappingers Falls


Section XI
Date Printed: 8/3/2008 School: MTS 
Start Date: 7/1/2008 Sport: GIRLS TRACK
End Date: 7/1/2009 Level All
Estimated Pages: 1 Number of Contests: 7

Date Teams Level/Sport Location Time NL/S

Thu 3/26/2009  Bayport-Blue Pt @ Mt Sinai 4:30 PM  

Tue 3/31/2009  Mt Sinai @ Elwood/J Glenn 4:30 PM  

Tue 4/14/2009  Southampton @ Mt Sinai 4:30 PM  

Wed 4/22/2009  Mt Sinai @ Westhampton 4:00 PM  

Tue 4/28/2009  East Hampton @ Mt Sinai 4:30 PM  

Mon 5/4/2009  Mt Sinai @ Shoreham WR 4:00 PM  

Mon 5/11/2009  Mt Sinai @ Amityville 4:30 PM 

Section XI Rules for CC, WT, ST - You need 10 Practices to be eligible to compete in the first meet!  In order to be eligible for championships meets, you must compete in a minimum of 6 meets! 
Coach Dwyer -Varsity Letter-6 meets, 85% attendance.
Coach Dwyer-JV Letter-4 meets, 70% Attendance.














2008 Girls Spring Track Schedule as of 03-28-08
Please e-mail me if you see any problems.
Bus Departure is 2:20pm unless otherwise noted.

Thu 3/27/2008  Amityville @ Mt Sinai  4:30 PM  

Thu 4/3/2008  Mt Sinai @ Bayport-Blue Pt 4:00 PM  Bus 2:20pm

Tue 4/8/2008  Elwood/J Glenn @ Mt Sinai 4:30 PM  

Sat 4/12/2008 Suffolk Coaches Invit @ Bayshore HS 9:30am Bus 7:45am

Mon 4/14/2008  Mt Sinai @ Southampton 4:00 PM   Bus 2:20pm

Thu 4/17/2008  Westhampton @ Mt Sinai 4:00 PM  

Sat 4/19/2008 Joe Brandi Relay @ connetquot HS 9:30am Bus 7:45am

Tue 4/22/2008 Port Jeff Steeplefest @ PJHS 3:00PM Bus TBD

Sat 4/26/2008 WHB Invitational @ WHB HS 1:00pm Bus 11:15am

Thu 5/1/2008  Mt Sinai @ Miller Place 4:00 PM   Bus 2:40pm

Fri 5/2/2008 St. Anthony's Inv 4:00pm  Bus 2:20pm
Sat 5/3/2008 St. Anthony's Inv 11:00am  Bus 9:15am

Wed 5/7/2008  Shoreham WR @ Mt Sinai 4:00 PM

Wed 5/28/2008 Division Championships @ Connetquot HS 3:00PM Bus 1:15PM
Fri 5/30/2008 Division Championships @ Connetquot HS 3:00PM Bus 1:15PM

Fri 6/6/2008 State Qualifying Meet @ Port Jeff HS 3:00PM Bus 1:45PM
Sat 6/7/2008 State Qualifying Meet @ Port Jeff HS 2:15PM Bus none

Fri 6/13/2008 State Meet @ Buffalo
Sat 6/14/2008 State Meet @ Buffalo


Parent Sign Out Procedure
I will place a MEET SIGN OUT folder\binder.  If you would like to take your child home with you, all you have to do is Neatly print their name, sign, date and write the time you are departing with them.  Be sure that they have spoken to one of the coaches and performed a proper cool down before leaving.

2007-2008 WINTER TRACK SCHEDULES
(ALL meets at  Suffolk Community College West Campus, Brentwood)

The link below at Just In Time Racing Has more details on the races and procedures.

Be Ready to Go at leave 15 minutes Prior to Bus Departure!
2007-2008 Girls Winter Track Schedule
GIRLS
DAY DATE TIME MEET Bus
Sun 12/2 2:30pm-5:15pm Crossover A Bus 1:00pm
Sat 12/8 9:00am-11:45am Crossover B Bus 7:30am
Sat 12/15 11:45am-2:30pm Crossover C  Bus 10:15am
Sat 1/5 2:00pm-4:30pm Crossover D Bus 12:30pm
Wed 1/9 5pm-9pm League 3, 4 and 5 Relays Bus 3:30pm
Sat 1/12 9am-3pm Jim Howard Meet Bus 7:30am
Wed 1/16 6pm-11pm Art Mitchell Meet Bus 4:30pm
Sun 1/27 9:00am-11:30am League Championships Bus 7:00am
Thu 2/7 6pm-10:30pm Small School Championship Bus 4:00pm
Tue 2/12 6pm-10:30pm State Qualifier Bus 4:00pm

2008 Girls Spring Track Schedule as of 02-07-08
Please e-mail me if you see any problems.
Bus Departure is 2:20pm unless otherwise noted.

Thu 3/27/2008  Amityville @ Mt Sinai  4:30 PM  

Thu 4/3/2008  Mt Sinai @ Bayport-Blue Pt 4:00 PM  Bus 2:20pm

Tue 4/8/2008  Elwood/J Glenn @ Mt Sinai 4:30 PM  

Mon 4/14/2008  Mt Sinai @ Southampton 4:00 PM   Bus 2:20pm

Thu 4/17/2008  Westhampton @ Mt Sinai 4:00 PM  

Thu 5/1/2008  Mt Sinai @ Miller Place 4:00 PM   Bus 2:40pm

Wed 5/7/2008  Shoreham WR @ Mt Sinai 4:00 PM 

2007 CROSS COUNTRY SCHEDULE

Bus Departure is 2:20pm unless otherwise noted.
Dual Meet start time is determined at meet site and will range from approximately 3:10pm until about 4:50pm.

All Athletes Must wear their school issued uniforms.  You may only wear solid color undergarments that are the same as your teammates.  I have determined that the solid color that Mt. Sinai wears will be a solid black color.  The length of the under garment does not matter.  For girls, sports bras are NOT considered undergarments.  If you have any questions,  please ask!

Tue 9/11/2007  Mt Sinai @ Bayport-Blue Point
(SUNKEN MEADOW)  RAINOUT-WILL be made up on Thur 10-04-07 same place and time! 
girls will probably be made up on Tues 10-02-07 while running SWR

Tue 9/25/2007  Southampton @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW) 

Tue 10/2/2007  Mt Sinai @ Shoreham WR
(SUNKEN MEADOW) girls will probably run Bayport here.

Thur 10/4/2007 Make up of Tue 9/11/2007 
Mt Sinai @ Bayport-Blue Point
(SUNKEN MEADOW)  

Tue 10/9/2007  Mt Sinai @ Mattituck
(INDIAN ISLAND) 

Tue 10/16/2007  Babylon @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW) 
Tue 10/16/2007  Elwood/J Glenn @ Mt Sinai
(SUNKEN MEADOW) 

Tue 10-23-07 DIVISION CHAMPIONSHIP at Sunken Meadow
1:30PM Start 11:30am Bus

Championship Boys Race 1:30pm
Championship Girls Race 1:55pm
Boys Team Qualifier Race 2:25pm
Girls Team Qualifier Race 2:50pm
Boys Individual Qualifier Race 3:20pm
Girls Individual Qualifier Race 3:45pm

Fri 11-02-07 SECTION XI CHAMPIONSHIP at Sunken Meadow
1:30PM Start 11:30am Bus
This is the State Qualifying Meet.  Top team of 7 and then the next 5 fastest individuals qualify for the state meet.  The teams that we are competing with to qualify for the states are Shoreham-WR - B   Mt. Sinai - B  Elwood/J Glenn - B  Bayport-Blue Pt. - B  Southampton - B

Updated Schedule10-22-07
-Changed to be like State Meet
1:30pm Boys Class B/C/D
1:55pm Boys AA Race
2:25pm Boys Class A Race
2:50pm Girls Class B/C/D Race
3:20pm Girls Class AA
3:45pm Girls Class A


Boys Class A Race 1:30pm
Boys Class B/C/D Race 1:55pm
Boys AA Race 2:25pm
Girls Class A Race 2:50pm
Girls Class AA Race 3:20pm
Girls Class B/C/D Race 3:45pm

2008 Race Schedule will be
Girls Class B/C/D Race 1:30pm
Boys Class A Race 1:55pm
Boys Class B/C/D Race 2:25pm
Boys AA Race 2:50pm
Girls Class A Race 3:20pm
Girls Class AA Race 3:45pm

Sat 11-10-07 New York State Meet
Norwood-Norfolk HS, Section 10
9:30 B Boys
9:55 C Boys
10:20 D Boys
10:45 AA boys
11:10 A Boys
11:35 B Girls
12:05 C girls
12:35 D Girls
1:10 AA Girls
1:40 A Girls

Sat 11-17-07 New York Federation Meet
Bowdoin Park, Wappingers Falls, NY

CROSS COUNTRY INVITATIONALS
      
Sat 9-15-07 Jim Smith Invitational hosted by Port Jefferson
9:30 am start at Sunken Meadow  7:30am Bus

Thur 9-20-07 Bob Pratt Invitational hosted by Smithtown
3:45 pm start at Sunken Meadow 2:20pm Bus

Sat 9-29-07 Suffolk Coaches Invitational hosted by Huntington
9:30 am start at Sunken Meadow 7:30am Bus

Fri 10-05-07 PAL Invitational hosted by SWR
3:45 pm start at Fireman's Park in Ridge 2:20pm Bus

Thur 10-11-07 Westhampton Beach Invitational
4:00 pm start at Indian Island 2:20pm Bus

Sat 10-13-07 Suffolk Officials Invitational hosted by Ward Melville
11:00 am start at Sunken Meadow  9:00am Bus
 

On Saturday, September 15, 2007 Port Jefferson High School will conduct the Nineteenth Annual “Jim Smith Memorial Cross-Country Run.” The meet will be held at the Sunken Meadow State Park, located at Kings Park, New York. The first event will start at 9:30AM, with the Girls Freshman Race.  Many teams do not have five runners at each grade level; therefore, we will count only the score of the first three (3) runners toward the team trophies. A team may consist of 3 to 5 runners. The 4th runner will count in the case of a tie.
The races are as follows:
Freshman Girls     9:30     1.5 miles
Freshman Boys     9:45     1.5 miles
Sophomore Girls   10:00   5000m
Sophomore Boys  10:30    5000m
Junior Girls          10:55     5000m
Junior Boys          11:25    5000m
Senior Girls          11:55     5000m
Senior Boys         12:20     5000m
Awards are as follows: Individuals:  T-shirts to top 25 finishers in all races. Trophy for fastest time of the day in 5000 meter races for both a boy and a girl. Medals will be awarded to the first three finishers in all races.  Teams:  Trophies for first 3 places in all races. Medals for 1st, 2nd, and 3rd place teams in all races.  Coaches:  Jackets for winning coaches in all races.


BOB PRATT MEMORIAL SCHOLARSHIP CROSS COUNTRY INVITATIONAL HOSTED BY SMITHTOWN H.S. CROSS COUNTRY TEAMS THURSDAY SEPTEMBER 20, 2007 SUNKEN MEADOW STATE PARK KINGS PARK, NEW YORK All proceeds from this meet will go to the Robert W. Pratt Memorial Scholarship Fund at Smithtown High School INDIVIDUAL AWARDS:T-shirts to top 30 finishers in all Varsity races T-shirts to top 40 finishers in JV and Freshman races TEAM AWARDS: Trophies to top three teams in each race
RACE ORDER
  3:45  BOYS FRESHMAN   (Bridge-Snake-Moat)  1.5 miles
  3:47  GIRLS FRESHMAN   (Bridge-Snake-Moat) 1.5 miles
  4:15  BOYS VARSITY "A"  5K
  4:40  GIRLS VARSITY "A" 5K
  5:05  BOYS VARSITY  "B" 5K
  5:30  GIRLS VARSITY "B"  5K
  6:00  BOYS JV                  5K    
  6:05  GIRLS JV          5K
     
SUFFOLK COUNTY COACHES ASSOCIATION CROSS COUNTRY INVITATIONAL September 29, 2007 SUNKEN MEADOW STATE PARK KINGS PARK, NEW YORK AWARDS:  In each race Tee-shirts Top 15, medals to 16-30.  Team trophy and medals to Top 3 teams in each race  Large trophy for best time of day (Boy and Girl) Commemorative T-Shirts will be on sale for $15
RACE SCHEDULE:   GIRLS
9:30   JIM SMITH FROSH “A” RACE (BRIDGE-SNAKE-MOAT)1.5 MILES
9:45   BILL SHELLY FROSH “B” RACE (BRIDGE-SNAKE-MOAT1.5 MILES
10:00 FRANK LA BIANCA SOPHOMORE RACE                       5000 M
10:25 TOM PUTNAM VARSITY “C” RACE                               5000 M
10:50 MARVIN GOLDBERG VARSITY “B” RACE                      5000 M
11:15 LARRY HOEFFNER VARSITY “A” RACE                          5000 M
11:40 CYNTHIA QUINN JUNIOR VARSITY RACE                     5000 M
RACE SCHEDULE:  BOYS
12:15 VINNY ABRAHAMS FROSH “A” RACE (BRIDGE-SNAKE-1.5 MILES
12:30 TONY TORO FROSH “B” RACE (BRIDGE-SNAKE-MOAT) 1.5 MILES
12:45 HARRY SCHNEIDER SOPHOMORE RACE                       5000 M
1:10   FRANK BENJAMIN VARSITY “A” RACE                          5000 M
1:35   BILL GERHARDT VARSITY “B” RACE                            5000 M
2:00   JIM GILHOOLEY VARSITY “C” RACE                             5000 M
2:25   BOB SZYMANSKI VARSITY “D” RACE                           5000 M
2:50   KURT PASLER JUNIOR VARSITY RACE                          5000 M

Suffolk County PAL Invitational
Firemen's Field in Ridge, NY
Friday October 5, 2007
Girls Freshman  4:00
Boys Freshman 4:15
Girls Varsity A, AA 4:30
Girls Varsity B, C, D 5:00
Boys Varsity A, AA 5:30
Boys Varsity B, C, D 5:55

Westhampton Beach Invitational
4:00pm Boy's Freshman Race
4:15pm Girl's Freshman Race
4:30pm Boy's Varsity Race
5:00pm Girl's Varsity Race

Suffolk County Track Officials Association Cross Country Invitational, Saturday, October 13, 2007 Sunken Meadow State Park AWARDS: Custom designed Table Clocks with the meet logo on the face to the top 6 finishers in each Varsity race.  Medals to the top 25 finishers in each Varsity race, medals to the top 20 finishers in all other races.  Ribbons to all other finishers.  Team plaques to the top three teams in each Varsity race, first place plaques in the JV and Frosh races.
TIME SCHEDULE:

Girls JV 11:00                    Boys Frosh 12:40
Girls Varsity "A" 11:30        Boys Varsity "A" 12:55
Girls Varsity "B" 11:55        Boys Varsity "B" 1:20
Girls Frosh 12:20                Boys JV  1:45
 

Useful links
Last updated  2022/04/12 11:27:27 EDTHits  5663