Java Games: Flashcards, matching, concentration, and word search.

TL 9.00 Shopping Wisely

AB
Define consumerA person who used goods or services.
The right to be informed is aConsumer Right
What is the 1st thing you should do when looking at ads?Identify the facts.
Give 3 of the 5 things you look for when reading ads.Price, color, size, contents, or quality.
Define high pressure tactics.Techniques that are used to convince people to buy.
Define a warrenty.A legal statement of rights and responsibities agreed to by the consumer and store or manufacturer about a purchased product.
Which type of warrenty provides a better protection.Full warrenty
Give 2 examples of what a full warrenty can cover.Product repair without charge or replacement.
The right to safety is a . . .Consumer Right
This type of warrenty excludes features.Limited warrenty
List 2 of the steps when to consider making a purchase.Decide wheather or not to purchase the product. Check consumer magazines for information. Get recommendations from friends who own the item. Compare prices and quality. Compare different brands, features, and styles.
What is impulse buying?Purchasing an item that was not planned to be purchases at a moments notice.
What is a budget?A plan for spending.
What is a fixed expense?An expense that are the same each month.
Give 2 examples of a fixed expense?Rent, phone bill, cable bill, loan , utilities, or insurance,
What is a flexible expense?Bills that can vary from month to month.
Give 2 examples of flexible expenseFood, entertainment, clothing expenses, gas, or savings.
To what do many ads appeal to?Emotions
Where can consumer information be obtained?The Better Business Bureau, Chamber of Commerce, or a consumer protection agency.
What are leaders?Prduct ads to get you into the store.
Merchandising tactics work better on women. True or FalseFalse
What is the profit margin of produce?Twice that of the other foods.
Which department is located in the back of the grocery store?Meats or dairy
What is a facing on food products.The front labels of the food products.
What is the typical percentage of mark up on grocery items?20%
What is unit pricing?The price per item or ounce.
Define generic.Non branded products.
What kind of products are placed near the check out.Impluse items.
If there are 32 cookies in a package that cost $4.99, what is the cost per serving?$ .15 or Rounded up .16
What is the cost per ounce of tooth paste if there is 15.25 ounces and the cost is $3.49?$ .22 or rounded up tl .23
What is the unit price for a 5 pack of light bulbs for $7.99.$1.59 or rounded up to 1.60


NC

This activity was created by a Quia Web subscriber.
Learn more about Quia
Create your own activities